ندای لرستان

آخرين مطالب

مصائب تالاب‌های لرستان/ مخالفت با سدسازی در بالادست «گری بلمک» مقالات

مصائب تالاب‌های لرستان/ مخالفت با سدسازی در بالادست «گری بلمک»

  بزرگنمايي:

ندای لرستان - خرم‌آباد- مدیرکل محیط زیست لرستان با اشاره به مصائب و مشکلات تالاب‌های این استان، از مخالفت این نهاد و عدم صدور مجوز برای سدسازی در بالادست تالاب «گری بلمک» خبر داد.
 تالاب‌ها به‌عنوان یکی از بارزترین زیبایی‌های خلقت مفیدترین و درعین‌حال بدبیارترین اکوسیستم‌های طبیعت هستند که به‌نوعی می‌توان آن‌ها را شاهکار خلقت به شمار آورد.
همه مصائب تالاب‌ها
تالاب‌ها بهترین و مهم‌ترین مخازن ژن گیاهی و جانوری روی زمین هستند که کاربری آن‌ها به‌عنوان تفریحگاه، تفرجگاه، شکارگاه و صید محسوب می‌شوند.

تغییر کاربری اراضی تالابی، عدم رعایت حقابه طبیعی محیط‌های طبیعی از سوی مجریان مختلف طرح‌های آبی، عدم ملاحظات زیست‌محیطی در پروژه‌های عمرانی، ورود آلاینده‌های مختلف بیولوژیکی شیمیایی و فیزیکی به محیطی‌های تالابی، شکار و صید غیرمجاز، خشک‌سالی‌ها و بهره‌برداری بی‌رویه از منابع آب‌های زیرزمینی ازجمله تهدیدات پیش روی تالاب‌ها محسوب می‌شود.
تالاب‌ها با ارزش ترین اکوسیستم بر روی کره زمین هستند
مهرداد فتحی بیرانوند مدیرکل محیط زیست لرستان با اشاره به وضعیت تالاب‌های لرستان، اظهار داشت: تالاب‌ها با ارزش ترین اکوسیستم بر روی کره زمین هستند که همیشه مورد توجه قرار گرفته‌اند.
در سنوات گذشته این اکوسیستم‌ها در کشور ما مورد کم لطفی و کم توجهی قرار گرفته‌اند وی با اشاره به اینکه در سنوات گذشته این اکوسیستم‌ها در کشور ما مورد کم لطفی و کم توجهی قرار گرفته‌اند، عنوان کرد: به دلایل مختلفی این تالاب‌ها نادیده گرفته شده‌اند، خیلی از تالاب‌ها در سطح کشور خشک شده‌اند.
مدیرکل محیط زیست لرستان در ادامه با بیان اینکه اما امروز حساسیت نسبت به تالاب‌ها بالا رفته است، تصریح کرد: موضوع تالاب‌ها در دستور کار سیاست گذاران بوده و به عنوان یکی از اصلی ترین حوزه‌های زیست محیطی در سازمان محیط زیست در دستور کار قرار دارند.

فتحی بیرانوند با اشاره به برنامه ریزی برای احیای تالاب‌ها و همچنین مطالعات صورت گرفته در این رابطه، عنوان کرد: لرستان نیز زمانی تالاب‌های بسیار سرزنده و سرحالی داشته است.
وی با اشاره به تالاب‌های بیابانی و کوهستانی، بیان داشت: تالاب‌هایی که در خوزستان، فارس و یا سیستان بلوچستان وجود دارند از نوع تالاب‌های بیابانی است، تالاب‌های کوهستانی وسعت کمی دارند اما ارزش اکولوژیکی آنها خیلی بیشتر از تالاب‌های بیابانی است.
تالاب‌هایی که خشکانده شدند
مدیرکل محیط زیست لرستان با بیان اینکه یکی از نقاطی که دارای تالاب‌های بسیار با اهمیت در حوزه کوهستانی بوده، لرستان است، افزود: در گذشته ما تالاب‌هایی مانند «بیشه دالان»، «تنور در»، «11 گانه پلدختر»، دریاچه «گهر» و… را داشته‌ایم که در دهه 60 و 70 به خاطر مباحث موقت اقتصادی و کارهای توسعه‌ای بدون برنامه، بخش عمده‌ای از این تالاب‌ها از حالت تالابی خارج شد و با زدن زهکش حدود 80 تا 90 درصد این تالاب‌ها خشکانده شده و تبدیل به اراضی کشاورزی شد.
تالاب «بیشه دالان» زمانی نزدیک به هزار هکتار وسعت داشت که الان حدود 90 هکتار است فتحی بیرانوند در ادامه با اشاره به اینکه تالاب «بیشه دالان» زمانی نزدیک به هزار هکتار وسعت داشت که الان حدود 90 هکتار است، گفت: همچنین تالاب « تنوردر » حدود 70 هکتار از آن باقی مانده، تالاب « گری بلمک » 600 هکتار بوده که کمتر از 100 هکتار آن باقی مانده است.
وی با تاکید بر اینکه طی سال‌های اخیر یکی از اصلی ترین راهبردهای ما احیای تالاب‌های استان بوده است، عنوان کرد: اقدامات گسترده‌ای در این رابطه انجام شده است.

مدیرکل محیط زیست لرستان با اشاره به انجام مطالعات تالاب‌های استان، تصریح کرد: الان مطالعات تمام تالاب‌های استان انجام شده است.
واگذاری «بیشه دالان» به محیط زیست
فتحی بیرانوند با بیان اینکه آنچه که مهم بوده سازمان محیط زیست در سطح کشور برنامه مدیریت زیست بومی 11 تالاب کشور را در دستور کار خود قرار داده است، گفت: با رایزنی‌های صورت گرفته دو مورد از این برنامه‌ها را برای لرستان گرفته‌ایم.
برنامه مطالعاتی تالاب « گری بلمک » و تالاب‌های «11 گانه پلدختر» انجام شده است وی، افزود: در این راستا دو تالاب «بیشه دالان» بروجرد و تالاب‌های «11 گانه پلدختر» را در دستور کار مطالعاتی قرار داده‌ایم، مطالعات فاز اول آنها انجام شده و وارد فاز برنامه اجرایی زیست بومی شده‌ایم.
مدیرکل محیط زیست لرستان با اشاره به اینکه خوشبختانه مقرر شد که پلاک تالاب «بیشه دالان» که نزدیک 720 هکتار بوده از منابع طبیعی گرفته شود و به محیط زیست داده شود، ادامه داد: کارهای اداری این امر در حال انجام است، اگر این امر قطعی شود ما برنامه ساماندهی زهکش ها را در دستور کار قرار می‌دهیم و در قالب برنامه زیست بومی اقدام به احیای تالاب برای اولین بار در کشور خواهیم کرد.
فتحی بیرانوند با تاکید بر اینکه برای حفاظت از تالاب «بیشه دالان» اقدام به ساخت یک پاسگاه محیط بانی کرده‌ایم که طی دو ماه آینده تکمیل می‌شود، گفت: همچنین برنامه مطالعاتی تالاب « گری بلمک » و تالاب‌های «11 گانه پلدختر» انجام شده، همچنین برنامه زیست بومی آن نیز تدوین شده و برای احیای تالاب « گری بلمک » جلسات زیادی را با جوامع محلی داشته‌ایم.

مخالفت با سدسازی در بالادست « گری بلمک »
وی با بیان اینکه این تالاب به اراضی کشاورزی تبدیل شده است، تصریح کرد: این امر موجب شده که یک حق، ناحقی برای برخی کشاورزان ایجاد شده، این کشاورزان سند دارند، ما باید از طریق قانونی اقدام کنیم.
مجوز برای ساخت سدی که قرار است در بالادست « گری بلمک » احداث شود صادر نکرده‌ایم مدیرکل محیط زیست لرستان، تاکید کرد: بالای 90 درصد جوامع محلی این منطقه حاضر شده‌اند که اراضی کشاورزی که تصرف دارند را به محیط زیست بدهند و ما در قالب یک کار مشارکتی مانند ماهی گیری اکوتوریسم ، پرنده نگری و… منافع محلی را آنجا تأمین کنیم.
فتحی بیرانوند، همچنین به موضوع سد سازی در بالا دست تالاب « گری بلمک » اشاره کرد و گفت: استعلامی به ما داده شد که بعد از بررسی در کارگروه کارشناسی با آن مخالفت کردیم، با توجه به اینکه هر سازه و اقدامی که منجر به کاهش آب تالاب‌ها شود از نظر ما خط قرمز است، در رابطه با بحث صدور مجوزها در اطراف تالاب‌ها چارچوبی داریم، ما مجوز را برای ساخت سدی که قرار است در بالادست « گری بلمک » احداث شود صادر نکرده‌ایم و محیط زیست اجازه این کار نمی‌دهد چرا که این سد بر روی میزان دبی آب تالاب تأثیر دارد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

لرستان | تبلور اراده و توانمندی دولت برای توسعه

روزگار تیره باغات انجیر سیاه/ دسترنج باغداران به گِل نشست!

سازمان‎های مردم نهاد، فرصتی برای رشد و توسعه

هشت بهشتی که یک بهشت هم نیست

بدحجابی یکی از عوامل بروز آسیب‎‎های اجتماعی در بروجرد

توقف کودکی پشت چراغ قرمز کار

تب و لرز تابستان در قلب آلپ ایران/اینجا مردادماه به برف نشسته است

برگزاری مسابقه مقاله‌نویسی با محوریت دفاع مقدس در لرستان

اجتماعی شدن کتابخانه ها آغازی برای ترویج فرهنگ مطالعه

ایجاد موزه قلعه مظفری سلسله در پیچ و خم وعده ها

وضع سیل‌زده‌های فروردین به‌وقتِ مرداد؛ مشکلاتی که همچنان باقی است

جنایات گروهک منافقین افشا و بازخوانی شود

دستیابی به انرژی از مزارع خورشیدی

می خواهم به شهر بروم!

پل کاکارضا دوباره استوار می شود

/گزارش/ جان به آب می‌دهیم!

راهی که ختم به خیر می شود

وعده وزارت نیرو تحقق نیافت/ گروکشی بانک از سیل‌زدگان لرستان

دلفان، آسیب پذیر در مقابل حوادث آتش سوزی

شیرز، شگفتی گردشگری لرستان

/گزارش/ تفنگ را برندار برادر!

زباله گردی، زخمی بر سیمای شهر

مصرف برق لرستانی‌ها در وضعیت «سبز» است/ تابستان بدون خاموشی

رسوب مشکلات سیل در بخشداری‌های لرستان

3 ماه از سیلاب گذشت/قصه سیل به سر رسید وعده مسئولان به مقصد نرسید

حرکت پرشتاب برای تداوم توسعه استان ها

تداوم کمک رسانی به سیل زدگان تا رفع مشکلات

بیشه، تفرجگاه یا قربانگاه؟

سازگاری با کم آبی در لرستان

مصائب تالاب‌های لرستان/ مخالفت با سدسازی در بالادست «گری بلمک»

تعیین هوشمند مقصد سفر به جای گرفتاری 15 ساعته در ترافیک شمال

پروانه‌ای پیله کرده در ژنِ کودک

سیمای قضائی و عدالت محوری

توهم پرآبی

ضعف زیرساخت‌ در «گلدشت» بروجرد/عمده سوئیتهای اجاره‌ای مجوز ندارند

/گزارش/ معروف بین‌الملل، مظلوم داخل!

تابستان و قصه تکراری نبود سرگرمی کافی برای جوانان

ایران از توسعه سدهای برقآبی جا ماند/روایتی دیگر از لزوم سدسازی

رخت سیاه بر تن طبیعت لرستان/ راه‎آهن مقصر است؟

جبران خسارت سیل در سایه توجه مسئولان

موج خدمت تا رسیدن سیلزدگان به ساحل آرامش ادامه دارد

رج برجی که کج‌تر می‌شود!

آنگاه‌ که خروش سزار در طغیان کشکان فراموش شد

ویزیت همزمان چند بیمار و نارضایتی بیماران

کهمان، نگین گردشگری سلسله زیرساخت رفاهی می خواهد

خرم آباد شهری که در آتش اختلاف شهردار و شورای شهر می سوزد

گزارشی از خرابی‌ها و مدیریت بحران سیلاب‌های لرستان در 5 و 12 فروردین 98 - مهدی زارع *

اوتیسم؛ زمانی برای در خود فروماندن

خشونت های پنهان زیر یک سقف

سفر بی‌بازگشت بلوط‌کاران/سنجاب‌هایی که سر از بازار تهران درآوردند