ندای لرستان

آخرين مطالب

گذر از روزهای پسا سیل در نبود وسایل سرمایشی سياسي

گذر از روزهای پسا سیل در نبود وسایل سرمایشی

  بزرگنمايي:

ندای لرستان - خرم آباد - ایرنا – بیش از 70 روز از سیل ویرانگر لرستان می‌گذرد و مردم سیلزده ای که روزه داری در گرمای 40 درجه بدون امکانات سرمایشی را سپری کردند، با ورود موج جدید گرمای تابستان چشم انتظار کمک خیران برای اهدای وسایل سرمایشی از قبیل کولر هستند.

به گزارش ایرنا، تابستان پلدختر در جنوبی ترین نقطه لرستان از بهار آغاز می‌شود و مردم این شهرستان سیلزده امسال تابستانی متفاوت و سوزناک‌تر را تجربه می‌کنند، هرچند بسیاری از چادرها جمع آوری شده و مردم در خانه‌های اسکان موقت جای گرفته‌اند اما بسیاری از روستاییان همچنان امکانات اندک سرمایشی دارند و در گرمای طاقت فرسای تابستان جنوب، آنچه سیل برایشان درزمین ها و باغات به جای گذاشته را تیمار می‌کنند.
زندگی روزمره در گرمای بیش از 40 درجه به خودی خود سخت است چه برسد به اینکه در گرمای روستاها و زیر آتش سوزان کشاورزی و دامداری کرد.
هرچند که قرار بود چادرهای اسکان موقت تا هفته گذشته جمع شوند اما در عمل همچنان هستند برخی که در چادر زندگی می‌کنند، افرادی که شاید عده‌ای از آنها سیلزده نیستند و برای سواستفاده و دریافت کمک‌های دولتی و خیران در چادر سکنی گزیده‌اند اما در این میان از مردمی غافل شد که سیل دارایی شأن را برده و انها را مجبور به زندگی در گرمای طاقت فرسا با کمترین امکانات کرده است.
برخی نیز که خانه شأن تا حدودی قابل سکونت است و به اصطلاح چاردیواری اش همچنان پابرجا مانده، اما لوازم زندگیشان با سیل ویرانگر رفته و هرچند در خانه نیمه ویران خود زندگی می‌کنند اما وسایلی برای امرار معاش ندارند.
همه یا بخشی از ساکنان روستاهایی همچون چم حسین، دمرود، افرینه، ملاوی، زورانتل، بابزید، چم گرداب، چم شهران، چم مهر و خرسدر ومناطقی از پلدختر از جمله کوی سازمانی و خیابان معلم در گرمای طاقت فرسای هوا زیر چادرها بودند که این یعنی خانه و وسایل زندگیشان را سیل برده، وسایلی که در گرمای کنونی یخچال و کولر ارزش بسیاری دارند.
در این شرایط، مردم سیلزده علاوه بر اینکه خواستار کمک‌های دولتی هستند اما چشم انتظار کمک‌های خیران برای رفع برخی از نیازهایشان شده‌اند و امیدوارند خنکای بخشش خیران به مناطق گرمسیر سیلزده نیز برسد.
این روزها زندگی با گرمای هوا 40 درجه، سخت شده است، و کولر ضرورت سیلزدگان برای جلوگیری از بروز گرمازدگی و رواج بیماری‌های عفونی است.
اسکان موقت به سرعت و با تلاش مسئولان در حال اتمام است اما انچه پس از این مرحله ضروری به نظر می‌رسد تأمین نیازهای اولیه معیشت از جمله کولر و یخچال است.
در این مدت که منازل مسکونی جدیدی برای سیلزدگان در حال احداث است دولت هزینه اجاره خانه موقت سیلزدگان را تأمین و در مناطق شهری 120 میلیون ریال و در مناطق روستایی 60 میلیون ریال به خانوارهای خسارت دیده پرداخت می‌کند.
در این میان افرادی نیز هستند که مسکن آنان خسارت چندانی ندیده و با یک تعمیر بهسازی می‌شود اما با توجه به اینکه این واحدها در حریم یا بستر رودخانه قرار داشتند باید جابجا شوند اما مسئولان به مالکان این خانه‌ها پیشنهاد می‌کنند تا زمان احداث واحد مسکونی جدید برای آنها، با انجام برخی تعمیرات در همین منازل اسکان موقت داشته باشند چراکه بسیاری از این خانه‌ها زیرساخت‌های اولیه را دارند.
برخی از واحدهای مسکونی نیز باید در محل کنونی خود ساخته و تعمیر شوند به این معنا که ساختمان در حریم رودخانه قرار نداشته اما شدت تخریب آن بالا است که صاحبان این واحدها هزینه اجاره موقت می‌گیرند.
با توجه به واقع شدن پلدختر در منطقه گرمسیری و شرایط نامساعد اسکان در چادرها، تمام تلاش مسئولان بر این است که هزینه‌های اسکان موقت پرداخت شود که لازمه این امر مراجعه شهروندان به مراکز بنیاد مسکن و تشکیل پرونده است.
مسئولان نیز از خیران درخواست می‌کنند برای کمک به سیلزدگان، به نیاز این مناطق توجه داشته باشند و تأمین وسایلی همچون کولر، یخچال و ظروف را در اولویت قرار دهند.
رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) نیز در سفر به لرستان گفت: قول تأمین اقلام کالایی از جمله تأمین 10 هزار لوازم خانگی و 15 هزار بسته نوشت افزار برای لرستان داده شد.
محمد مخبر افزود: مقرر شد اقلامی که توانایی تولید آن در لرستان وجود دارد از همین استان تأمین شود که در این راستا انعقاد قرارداد بایخچالسازی لرستان در دست اقدام است و به گفته مدیر کارخانه، این قرارداد موجب 200 اشتغال مستقیم جدید خواهد شد.
مخبر افزود: چنانچه وضعیت واحدهای مسکونی سیلزده ساماندهی شود تا پایان اردیبهشت نیز لوازم خانگی تعهد شده توسط ستاد اعطا می‌شود و امید می‌رود بخش عمده‌ای از تعهدات اشتغال و مسکن سازی تا پایان امسال صورت گیرد.
استاندار لرستان نیز می‌گوید: تاکنون 900 قلم وسایل معیشتی میان سیلزدگان استان توزیع شده است.
سید موسی خادمی در پاسخ به ایرنا افزود: اسامی حدود 6 هزار نفر برای دریافت اقلام معیشتی به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) داده شده که پس از راستی آزمایی توسط این نهاد، حواله اهدا صادر می‌شود که این مرحله تا حدودی زمانبر است.
استاندار لرستان تصریح کرد: مقرر شده ستاد اجرایی فرمان امام (ره) روزانه 125 قلم لوازم زندگی میان سیلزدگان استان توزیع کند.
خادمی اضافه کرد: همچنین ستاد اجرایی بنا بر قراردادی با یخچالسازی لرستان و پرداخت پیش مبالغی به این کارخانه، یخچال‌های اهدایی خود به سیلزدگان را نیز از استان خریداری می‌کند.
استاندار لرستان گفت: مرحله نخست توزیع لوازم ضروری منزل به صورت هدفمند میان خانوارهای سیلزده با اهدا این لوازم به سه هزار خانوار به زودی آغاز می‌شود.
خادمی با اشاره به لزوم توزیع عادلانه اقلام کمکی به سیلزدگان اظهار داشت: اهدایی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، یک اقدام ارزشمند و مناسب بوده و یکی از حلقه‌های مفقوده کمک به مردم در بحث دولت است که توانسته به خوبی این موضوع را پوشش دهد.
وی افزود: وام معیشتی و کمک‌های بلاعوض نیز به همین منظور پرداخت می‌شود اما با توجه به مشکلات جانبی زیادی که شخص سیل‌زده دارد نمی‌تواند به درستی نیازهای خود را تأمین کند.
استاندار لرستان با بیان اینکه این اقدام ارزشمند مورد استقبال قرار گرفته، تصریح کرد: باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که این امتیاز تبدیل به موضوع منفی نشود، چراکه اگر نتوانیم بخوبی در توزیع آن اقدام کنیم باعث نارضایتی خواهد شد.
خادمی با اشاره به 10 هزار بسته اهدایی ستاد اجرایی فرمان امام (ره) تاکید کرد: باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که این اقلام به دست آسیب دیدگان ناشی از سیل برسد.
وی ادامه داد: باید بتوانیم خدمت‌رسانی به مردم آسیب دیده از سیل را دقیق‌تر مدیریت کنیم و دستگاه‌ها بدون هماهنگی سامانه سجاد نسبت به توزیع اقلام اقدام نکنند.
وی اضافه کرد: در مرحله اول سه هزار خانوار مشخص شده که طی روزهای آتی اقلام اهدایی میان آنان توزیع می‌شود و باید همزمان با این اقدام در ساماندهی بازسازی و نوسازی خانه‌های تخریبی مناطق سیل‌زده تسریع شود.
هرچند کولر جز اقلام اهدایی ستاد اجرایی نیست و این ستاد 6 قلم فرش، گاز، یخچال، سرویس قابلمه، سرویش ظروف تفلون و پتو را توزیع می‌کند اما سیلزدگان می‌توانند این وسایل را رایگان دریافت کنند و با دریافت کمک‌های بلاعوض معیشتی برخی دیگز از نیازهای خود همچون کولر را خریداری نمایند، اما ورود جدی خیران به این موضوع و تأمین هدفمند کولر برای مردم سیلزده مناطق گرمسیر لرستان اثر بسیار مطلوبی خواهد داشت.
رئیس ستاد هماهنگی بازسازی مناطق سیلزده لرستان نیز با ارائه گزارشی از عملکرد این ستاد می‌گوید: تاکنون 370 میلیارد ریال کمک بلاعوض به 9 هزار و 180 واحد سیلزده این استان پرداخت شده است.
رضا خواجه‌ای افزود: 11 هزار و 500 واحد مسکونی نیز برای دریافت تسهیلات به بانک معرفی شده‌اند.
وی اظهار داشت: با صاحبان سه هزار واحد مسکونی نیز برای پرداخت تسهیلات ساخت مسکن قرار داد منعقد شده است.
رئیس ستاد هماهنگی بازسازی مناطق سیلزده لرستان اضافه کرد: تا کنون عملیات آوار برداری یک هزار و 790 واحد مسکونی پایان یافته و یک هزار و 120 واحد پی کنی شده و آرماتوربندی، بتن ریزی و اسکلت 306 واحد مسکونی نیز پایان انجام شده است.
خواجه‌ای با اشاره به آغاز عملیات تعمیر چهار هزار واحد مسکونی بیان کرد: تا کنون به صاحبان 574 واحد صنفی و تجاری کمک‌های بلاعوض پرداخت شده و اعطای تسهیلات سرمایه‌ای نیز به زودی آغاز می‌شود.
وی ادامه داد: حدود پنج هزار تن سیمان رایگان در مناطق سیل زده توزیع شده و تفاهم اولیه با سازمان بسیج سازندگی برای انجام کارهای مربوط به 500 واحد احداثی روستایی و یکهزار و 600 واحد تعمیری در مناطق سیل زده لرستان منعقد و مقرر شده بررسی‌های لازم برای اقدامات بیشتر صورت گیرد.
به هر خانوار خسارت دیده سیل 50 میلیون ریال کمک بلاعوض معیشتی و 150 میلیون ریال تسهیلات بانکی با سود پنج درصد تعلق می‌گیرد.
برای بازسازی واحد مسکونی روستایی 400 میلیون ریال تسهیلات بانکی و 100 میلیون ریال کمک بلاعوض پرداخت می‌شود که این مبلغ در مناطق شهری 500 میلیون ریال تسهیلات و 120 میلیون ریال کمک بلاعوض خواهد بود.
همچنین میزان تسهیلات و کمک‌های بلاعوض واحدهای صنفی به ترتیب 10 تا 20 و 3 تا 5 میلیون تومان اعلام شده است.
برای واحدهای صنفی احداثی نیز 5 میلیون تومان بلاعوض و 15 تا 45 میلیون تومان تسهیلات با توجه به متراژ مغازه پرداخت می‌شود.
تسهیلات سرمایه‌ای برای اجناس و موجودی واحدهای صنفی نیز از 15 تا 45 میلیون تومان است که برآورد خسارت برعهده کمیته‌ای متشکل از فرمانداری، صنعت، معدن تجارت و بنیاد مسکن است.
35 هزار واحد مسکونی لرستان بر اثر سیل خسارت دیده و در مجموع استان متحمل 10 هزار میلیارد تومان ضرر ناشی از سیل فروردین امسال شده است.
41 هزار و 684 واحد مسکن و تجاری شهر و روستاهای استان در 18 شهر و 1200 روستا بر اثر سیل تخریب شده و یا آسیب دیده است.
یکهزار و 855 واحد شهری و 15 هزار و 550 واحد مسکونی روستایی به طور کامل تخریب شده، پنج هزار و 875 واحد مسکونی شهری و 12 هزار و 247 مسکن روستایی نیز آسیب دیده‌اند و نیازمند تعمیر هستند.
2 هزار و 373 واحد تجاری شهرها تخریب شده و سه هزار و 420 واحد نیز آسیب دیده که این تعداد در روستاها به ترتیب 215 و 149 واحد است.
7269/6060


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

همه برای آماده‌سازی مدارس سیل‌زده لرستان بسیج شدند

استاندارد سازی 2800 کلاس به سیستم گرمایشی تا قبل از فصل سرما

آغاز آسفالت 100 کیلومتر از راه‌های روستایی لرستان

مشکلی برای تامین معلم در سطح مدارس لرستان نداریم

پیش‌بینی پذیرایی از 75 هزار زائر اربعین حسینی در موکب‌های لرستان

ساماندهی 1300 دستگاه سرویس مدارس لرستان/ نظارت پلیس استمرار دارد

رویشگاه «لرگ» و سراب «چال چنار» شهرستان الیگودرز ثبت ملی شد

نمایشگاه آثار هنری کودکان لرستانی با مضامین دفاع مقدس برپا شد

همه نیروها برای آماده‌سازی مدارس سیل‌زده لرستان بسیج شدند

بیش از 700 میلیارد تومان پروژه بازسازی خسارات سیل در پلدختر کلنگ زنی شد

ضرورت انتقال فرهنگ دفاع مقدس به نسل جوان

حاکمیت تفکر انقلابی توانست امنیت پایدار را در ایران برقرار کند

ضعف دشمنان در مقابل اراده قوی و مستحکم ملت ایران را شاهدیم

رژه باشکوه نیروهای مسلح در مرکز لرستان برگزار شد

دفاع مقدس ایران را به قدرت ملی رساند

تشکیل جبهه مقاومت ثمره دفاع مقدس است/ تثبیت نظام جمهوری اسلامی

مدل موفق ایران در دفاع از مظلومان جهان/ دشمن به بی‌عملی وادار شد

ضرب‌الاجل برای شرکت‌های زیرساخت لرستان/خط لوله پلی‌اتیلن ایمن شود

کمبود قیر برای اجرای پروژه‌های راهسازی لرستان

کم‌کاری مدیران صدای خادمی را درآورد/6ماه ازسیلاب گذشت چه کرده‌اید

لزوم آموزش و تجهیز نیروهای بسیج برای ارائه خدمات در زمان بحران

لزوم آمادگی دستگاه های اجرایی لرستان در شرایط بحران

ثبت 5 اثر تاریخی لرستان در فهرست آثار ملی

محدودیت‌های ترافیکی مراسم رژه آغاز هفته دفاع مقدس در مرکز لرستان

رزمندگان و جانبازان لرستانی دوران دفاع مقدس تجلیل می‌شوند

یادواره‌های شهدای بسیجی لرستان برگزار می‌شود

راننده سمند در تصادف با کامیون در آتش سوخت

رژه باشکوه نیروهای مسلح در خرم‌آباد برگزار می‌شود

"پل اناری" خرم‎آباد از تخریب تا تهدید

ایران به کوچکترین تهدید دشمن پاسخ قاطع می دهد

اقدام قاطع ایران در برابر کوچک‌ترین تهدید/گفتمان مقاومت دنبال شود

ایران اسلامی به کوچکترین تهدید پاسخ جدی و قاطع می دهد

مهمترین راه حل مشکلات ، حرکت پشت سر رهبری است

مدیرانی که می‌خواهند واردمسائل انتخاباتی و سیاسی شونداستعفا بدهند

انتخاب 24 تعاونی برتر/ 215 میلیارد به طرح‌های روستایی پرداخت شد

پیگیری سیاست افزایش بهره‌وری و سرمایه گذاری در موقوفات لرستان

33 هزار کلاس اولی در لرستان مهرماه به مدرسه می‌روند

پیگیری برای شفاف‌سازی فعالیت تعاونی‌ها/ 93 هزار تعاونی داریم

احداث 45 مدرسه در لرستان توسط خیرین مدرسه‌ساز

هیچ دانش آموز لرستانی در مهرماه بدون کلاس درس نخواهد بود

سرمایه گذاران باید در مدت تعیین شده اقدام به سرمایه گذاری کنند

نسخه پیچی الکترونیک 11 هزار نسخه در 3 شهر لرستان

ضرورت ایجاد نگاه توسعه‎‌ای در مدیران لرستان

لرستان به یک کارگاه عمرانی تبدیل شده است

آغاز ساخت 62 مدرسه در پلدختر/ تکمیل مدارس احداثی تا نیمه اول مهر

فعالیت مطلوب بازاریان و اصناف بروجرد در امور دینی و مذهبی

نُرم مقاوم‌سازی واحدهای روستایی لرستان به 80 درصد می‌رسد

رشد 10 درصدی کسب رتبه دانش‌آموزان بروجردی در المپیادهای کشوری

اختصاص 210 میلیارد اعتبار جبران خسارت سیل به 27 شهرداری لرستان

لرستان به کارگاه عمرانی تبدیل شده است