ندای لرستان

آخرين مطالب

/گزارش/ و اما هنر می‌میرد... فرهنگي

/گزارش/ و اما هنر می‌میرد...

  بزرگنمايي:

ندای لرستان - وارد سالن که شدم هنرمندان پیشکسوت لرستانی را از هر گروهی می‌دیدم. هنرمندانی که اکثرشان مو سپید کرده بودند باهنر... همه ‎ شان چهره‎هایی نجیب و معصوم داشتند.
خیلی‌ها آمده بودند برای بار هزارم درد و دلشان را بگویند و خیلی‌ها هم نیامدند چون امیدی به بهتر شدن اوضاع نداشتند و به قولشان دلشان خون شده بود از بی حمایتی‎ها.
پای درد و دل‌هایشان که نشستیم، روایت دغدغه‌ها و گله‌های هنرمندان پیشکسوت که عمری برای فرهنگ و هنر این کشور و مردم زحمت‌کشیده‌اند، بیش از هر چیز شعر «می‌تراود مهتاب» نیما یوشیج را به ذهنم متبادر کرد؛ بخصوص آنجا که می‌گوید: «مانده پای آبله از راه دراز/ بر دم دهکده مردی تنها/ کوله بارش بر دوش/ دست او بر در می‌گوید با خود: غم این خفته چند/ خواب در چشم ترم می‌شکند»
نشست مدیرعامل صندوق هنر با هنرمندان لرستانی در سالن آمفی‌تئاتر شهید آوینی اداره کل ارشاد استان برگزار شد. هر کدام از هنرمندان یک‌جور گرفتاری داشتند.
معلوم بود حال هنر خوش نیست. چه درست گفته‌اند که "زخم از هنر همیشه به صاحب هنر می‌رسد، چون خانه صدف که به آب از گهر رسد"
برخلاف اینکه می‌گویند هنر هرگز نمی نمیرد، اما روایت هنرمندان از گرفتاری ‎ هایشان می‌گوید: هنر و هنرمند می‌میرد... از بی‌توجهی‌ها و بی حمایتی‌ها.
هنر بسیاری از هنرمندان لرستانی به خاطر بی‌توجهی‌ها می‌میرد و صدای هنرمند به‌جایی نمی‌رسد و این حسرت‌ها ادامه دارد تا آنگاه‌که این هنرمند فراموش شده چشم به روی دنیای بی‌محبت می‌بندد و آن‌وقت است که عزیز شده و هنرش درک می‌شود و برایش یادبود برگزار می‌کنند.
هنرمندان از فقدان بیمه، مشکلات مالی و بی‌حمایتی گله‌مندند
بهزاد پاک‌دل از کانون آیین ‎ های سنتی لرستان در این نشست با بیان اینکه متأسفانه هنرمند حقوق‌بگیر نیست، گفت: من جزو اولین هنرمندانی هستم که در لرستان بیمه شدم و 16 سال است که بیمه هنرمندی دارم اما بعد از بازنشستگی نمی ‎ توانم از این بیمه استفاده کنم چون تا 60 سالگی باید بیمه پرداخت کنم.
وی ادامه داد: ما هنرمندان بیمه می ‎ شویم که بعد از مرگمان اولادمان نان بخورند و خودمان از این بیمه بهره‌ای نمی‎بریم.
چرا بیمه هنرمندان شامل مشاغل سخت نیست؟!
پاک‌دل افزود: چرا شغل هنرمندان با وجود سختی کارشان جزو مشاغل سخت نیست! مگر در تمام دنیا هنر جزو مشاغل سخت نیست. هنرمندان شهدای فرهنگی و هنری اسلام هستند که باید برای آنان ارزش قائل شد.
این پیشکسوت هنر آیین‌های سنتی در لرستان با اشاره به اینکه بیمه هنرمندان 40 درصد افزایش داشته است، اضافه کرد: هنرمندی که در طول سال دو میلیون تومان درآمد ندارد چگونه می‌تواند حق بیمه را پرداخت کند.
وی خطاب به مدیرعامل صندوق اعتباری هنر گفت: ما هنرمندان لرستانی وام و کمک مالی نمی‌خواهیم و تنها تقاضا داریم که مشکل بیمه هنرمندان را سروسامان دهید و کاری کنید که این بیمه حداقل 20 ساله شود تا هنرمندان بتوانند در طول حیاتشان از آن بهره ببرند.
جایگاه یک هنرمند از یک مرغدار کمتر است
پاک‌دل افزود: یک مرغدار دو ماه در سال کار می‌کند و بیمه هشت‌درصدی واریز می‌کند اما جایگاه هنرمندان در حد یک مرغداری هم نیست!
این هنرمند لرستانی با اشاره به اینکه نشان ملی فرهنگ ایران ثبت یونسکو شده است، تصریح کرد: حقوق سید مصطفی سعیدی تا سه ماه پیش ماهی 160 هزار تومان بود و به‌واسطه اخذ مدرک دکتری مستمری او 400 هزار تومان شده است، آیا این شان نفر اول میراث فرهنگی جهان نقالی اسلام است که ماهیانه 400 هزار دریافت کند؟!
شهرام کیمیایی از موسیقی ‎ دانان لرستانی در ادامه گفت: یکی از دغدغه‌های مهم هنرمندان لرستانی بیمه و ارائه تسهیلات ارزان‌قیمت است. اگر یک هنرمند دغدغه معیشتی نداشته باشد می‌تواند اثر فاخر خلق کند.
این موسیقی‌دان اضافه کرد: درآمد ما هنرمندان بسیار پایین است و با گذشت 16 سال تاکنون نتوانسته ‎ ام آلبوم موسیقی کودکم را تولید کنم.
به هنرمندان سیل‌زده کمکی نشد
وی با بیان اینکه سیل به منزل این هنرمند خسارت وارد کرده است، افزود: متأسفانه تاکنون هیچ کمکی به هنرمندان سیل‌زده نشده و علی‌رغم اینکه برای دریافت وام به چند بانک مراجعه کرده‌ایم، اما هیچ بانکی تسهیلاتی به ما پرداخت نکرد.
اگر ما هنرمندان حقوق ماهیانه داشته باشیم بهتر می‌توانیم کار کنیم اما در حال حاضر مشکلات مالی فراوانی داریم و هیچ‌کس از ما حمایتی نمی‌کند.
1900 هنرمند لرستانی عضو صندوق اعتباری هنر هستند.
فرید رحمتی، معاون هنری فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان نیز در ادامه گفت: در حال حاضر 1900 هنرمند در استان عضو صندوق اعتباری هنر هستند.
وی ادامه داد: همچنین 1180 نفر هنرمند لرستانی بیمه هستند.
رحمتی با اشاره به مشکلات هنرمندان سیل‌زده یادآور شد: برای این هنرمندان اشک‌ها ریختیم و دل نوشته‌ها نوشته شد و پیگیر هستیم که مشکلاتشان را رفع کنیم.
برقراری مجدد بیمه‌شدگان از محل هدفمندی یارانه‌ها امکان‌پذیر نیست
سید حسین سیدزاده، مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در ادامه درباره قطع شدن بیمه هنرمندان در یک مقطع به دلایل مختلف ازجمله تنگناهای مالی، گفت: سازان تأمین اجتماعی در تفاهم‌نامه‌ای که با صندوق اعتباری هنر دارد از محل هدفمندی یارانه‌ها تعدادی از هنرمندان را بیمه می ‎ کند. آن دسته از هنرمندانی که بیمه آن‌ها قطع شده، امکان برقراری مجدد بیمه آنان از محل هدفمندی یارانه‌ها امکان‌پذیر نیست. این قضیه ربطی به صندوق اعتباری هنر ندارد ولی ما در سازمان تأمین اجتماعی پیگیریم تا این مشکل را رفع کنیم.
وی ادامه داد: 45 هزار هنرمند در کل کشور بیمه‌شده‌اند و روزی بیش از 2000 تلفن از سوی هنرمندان داریم که نمی‌توانیم به همه آن‌ها پاسخ دهیم.
همه هنرمندان برای بیمه تکمیلی ثبت‌نام کنند/ هزینه‌های پزشکی بالا می‌رود
سیدزاده درباره بیمه تکمیلی هنرمندان اضافه کرد: بیمه تکمیلی به‌صورت یک‌ساله است و از همه هنرمندان می‌خواهیم که امسال برای بیمه تکمیلی ثبت‌نام کنند چون در سال جاری هزینه‌های پزشکی بالا می‌رود.
مسئول اداره ارشاد سر پل ذهاب به دلیل مشکلات مالی در کانکس کار می‌کند
این مسئول افزود: بودجه دولت مختصر و کمتر شده و سال گذشته فک می‌کردیم ظرف یکی دو ماه مشکل هنرمندان زلزله‌زده سر پل ذهاب حل می‌شود اما هنوز مسئول ارشاد این شهرستان در کانکس است.
سیدزاده یادآور شد: در صندوق اعتباری هنر بنا بر وظیفه ذاتی خود در حمایت از اهالی فرهنگ، هنر و رسانه در نظر داریم تا در یک جریان مستمر و با سفر به استان‌های مختلف کشور از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات هنرمندان قرار گرفته و در حد توان خود گره‌ای از کار هنرمندان کشور باز کنیم.
مدیرعامل صندوق اعتباری هنر خاطرنشان کرد: کل مطالب مطرح‌شده در این نشست دسته‌بندی و با توجه به امکانات صندوق در راستای رفع مشکلات و حمایت از اهالی فرهنگ، هنر و رسانه اقدامات لازم به عمل خواهد آمد.
وی خاطرنشان کرد: صندوق اعتباری هنر برای معرفی افراد جهت عضویت در این صندوق نقشی ندارد اما تائید کننده نهایی است که این اعضا بتوانند از صندوق اعتباری هنر بهره‌مند شوند.
سیدزاده در خصوص اینکه چرا بیمه هنرمندان شامل مشاغل سخت نمی ‎ شود، تصریح کرد: طبق قانون، مشاغل سخت و زیان‌آور به مشاغل آزاد تعلق نمی‌گیرد و برای افرادی که در کارگاهی مشغول به کار بوده و عضویت در آن مجموعه داشته باشند، محقق می‌شود.
هنرمندان سیل‌زده لرستانی حمایت می‌شوند
این مسئول اظهار کرد: هنرمندان سیل‌زده لرستانی موردحمایت قرار می‌گیرند و برنامه‌هایی داریم تا زندگی این عزیزان هر چه زودتر سروسامان بگیرد.
مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در پایان قول مساعد داد که در جهت پیگیری و رفع مشکلات بیمه‌ای و کمک مستمری هنرمندان لرستان از هیچ تلاشی دریغ نکنند.
لرستان باوجود داشتن فرهنگ غنی و هنرمندانی دارای فرهنگ و ادب متأسفانه این روزها درزمینهٔ هنر حال‌وروزش خوب نیست. هنرمندان لرستانی عمر خود را در راه فرهنگ و هنر این کشور و استان خرج کرده‌اند و شایسته است مورد حمایت‌های مادی و معنوی قرار بگیرند.
گزارش از ساناز رباطی خبرنگار ایسنا منطقه لرستان
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شب قدر فرصتی تکرار نشدنی برای عفوخواهی

استقبال از فیلم «روزی روزگاری در هالیوود» تارانتینو در کن

گلزار شهدای سلسله غباروبی و عطرافشانی شد

پایان کار رضا یزدانی در «از یادها رفته» با یک تصویر دلخراش! + عکس

خاطرات همسر شهید سیدنورخدا موسوی در قالب کتاب منتشر می‎شود

اعزام 1400 زائر به سرزمین وحی

مجوز کاوش غار کلدر خرم‌آباد تمدید شد

فرهنگ ایثار و شهادت باعث فتح خرمشهر شد

اولین عکس از کیت وینسلت در نقش یک همجنسگرا در Ammonite

افتتاح مرکز فرهنگی لرستان در هفته دفاع مقدس

فرمانده سپاه لرستان: امروز رسانه در خط مقدم جنگ است

گاف دیگر در قسمت آخر «بازی تاج و تخت»: این بار بطری آب معدنی!

تئاترهای خیابانی در مناطق حاشیه ای بروجرد برگزار می شود

سریالی که جایگزین «بازی تاج و تخت» می شود + عکس

برگزاری نمایشگاه دوسالانه کاریکاتور در خرم‌آباد

تمدید مجوز کاوش در غار کلدر خرم‌آباد

حقایق باورنکردنی درمورد جشنواره کن و مخارج آن!

جزئیات اعزام زائران لرستانی به حج تمتع/همایش‌های معرفتی برگزار شد

همایش«اسرار و معارف حج» ویژه زائران حج تمتع در خرم‌آباد برگزار شد

دی کاپریو و برد پیت روی پوسترهای فیلم جدیدشان به سبک قدیمی

اعتراض زنان به قانون جدید سقط جنین بر روی فرش قرمز جشنواره کن!

نماهنگ «معراج» رونمایی شد

معتبرترین کمپانی فرانسوی، «متری شیش و نیم» را خرید

شهرداری بروجرد نسبت به پرداخت سهم نیم درصدی کتابخانه ها اقدام کند

فرماندار: 2 طرح کتابخانه ای هفته دولت در بروجرد به بهره برداری می رسد

ارسال 6500 اثر به دبیرخانه جشنواره «نوجوان سالم»

اجرای برنامه بهار مهربانی در روستای سیل زده چم مهر پلدختر

اختصاص یک مدخل از دانش‌نامه دفاع مقدس لرستان به آموزش و پرورش

زمینه آشنایی دانش‎آموزان با سیره عملی شهدا فراهم شود

آموزش کنترل خشم فرهنگ‌سازی شود

پاسخ خانه سینما به حاشیه های اخیر فاطمه معتمدآریا

مراسم ترحیم بهنام صفوی با حضور هنرمندان + حواشی و عکس ها

کلدر، غاری کهن با قدمت 54 هزار ساله

گویش لری به گویش اصلی ایران باستان نزدیک است

ماجرای حمله به آرنولد در آفریقای جنوبی چه بود؟!

مکان و ساعت مراسم ترحیم بهنام صفوی در تهران

فرماندار: تپه بند پیل سلسله ثبت ملی شد

آموزه‌های قرآن، ناجی جوانان در تقابل با تهاجم فرهنگی

برگزاری جشن «روزه اولی‌ها» در مناطق سیل‌زده پلدختر

مهران احمدی با گریم سنگین که اصلا شناخته نمی شود! + عکس

آوردن بچه، کفش پاشنه کوتاه، سلفی در جشنواره کن ممنوع!!

رضا رویگری: احمدی‌نژاد عیادتم آمد، افطاری‌اش رفتم!!

امین تارخ،سیاوش خیرابی،پژمان بازغی و همسرش در اکران خانه دیگری

مدیر شبکه نسیم، به خاطر حرف های مهران مدیری توبیخ شد!!

حمله برای سلفی گرفتن با عادل فردوسی پور در مراسم ترحیم مشایخی!!

کنسرت شهرام ناظری به نفع سیل زدگان

خبر خوب برای طرفداران سریال مردگان متحرک Walking Dead + عکس

پوسترهای جدید و بانمک از قسمت 2 انیمیشن انگری بردز

فیلمی از حاتمی‌کیا، آغازگر جشنواره جهانی فیلم فجر

پست دی کاپریو درباره فعالان محیط زیست ایران + عکس