ندای لرستان

آخرين مطالب

بحرانی بنام مدیریت آب! اجتماعي

بحرانی بنام مدیریت آب!

  بزرگنمايي:

ندای لرستان - نماینده انجمن بتن ایران در لرستان گفت: مدیریت آب در کشور ما و به‌تبع آن در استان، دارای پیچیدگی‌های بسیاری است.
به گزارش ایسنا منطقه لرستان، علیرضا مقسمی اظهار کرد: مدیریت آب در کشور ما و به‌تبع آن در استان لرستان، دارای پیچیدگی‌های بسیاری است که فعالیت‌های سازه‌ای و غیر سازه‌ای متنوع و فراوانی را در بر می‌گیرند.
وی تصریح کرد: انجام صحیح و به‎موقع این اقدامات، مستلزم به‌کارگیری مدیران و مسئولانی کارآزموده در حوزه‌های مختلف آب، عمرانی و مدیریتی برای ایجاد تیم ‎ های فنی پیش از بحران، حین بحران و پس از بحران، به منظور پایش منظم تحولات جغرافیایی و اقلیمی، توزیع مناسب امکانات در مواقع بحرانی و همچنین مطالعات دقیق، همراه با پردازش اطلاعات صحیح، برای به حداقل رساندن خسارات سیل در استان است.
نماینده انجمن بتن ایران در لرستان خاطرنشان کرد: به دلیل نبود زیرساخت‎های مناسب و برنامه‌ریزی دراز مدت، همچنان که امروز مهار سیلاب سرکش در لرستان و خوزستان، اصلی ‎ ترین دغدغه مدیریت بحران در این دو استان شده است، چندی پیش، بروز خشکسالی‌های پی‌درپی در سال‌های اخیر که در زمان خود دسترسی به آب را با بحران شدیدی مواجه کرده بود، باعث شد اولویت اول منطقه چهار کشور در نشست استانداران، بحران بی‌آبی باشد. به‌طوری‌که تأمین آب قابل دسترس و مطمئن برای مصارف مختلف، یکی از چالش‌های مهم محسوب شده و توسعه اقتصادی و اجتماعی را در برخی نقاط با مشکل مواجه می‎کرد.
مقسمی اضافه کرد: سیل خانمان‌برانداز در استان لرستان، نه تنها باعث خسارات بسیار سنگینی به زیرساخت‌ها، محورهای مواصلاتی، خطوط ریلی، زمین‎های کشاورزی، خانه و لوازم زندگی مردم، اثرات مخرب زیست محیطی و تخریب اکوسیستم ‎ ها، ورود پساب‎های صنعتی، شهری و کشاورزی، آلوده شدن منابع آب و صدها مورد دیگر شد بلکه عدم ایجاد سدهای مناسب در مسیر این سیلاب، نتوانست سهم زیادی از این حجم انبوه آب را برای مصارف مختلف در استان حفظ کند!
وی بیان کرد: سیل لرستان، گرچه با تخریب پل‎ها و خانه‎ها در مسیر خود، راهش را باز می‎کرد، اما در آنجا که باید، اندوخته نمی‎شد و در نتیجه مردمی که خسارت ورود این مهمان ناخوانده را پرداخته‎اند، از محاسن آن نیز بهره لازم را نخواهند برد.
نماینده انجمن بتن ایران در لرستان ادامه داد: اهمیت سیلاب و بروز سیل و حجم بالای خسارت‌های ناشی از آن به حدی قابل توجه است که تقریباً اغلب سدهای ساخته ‌شده در کشور، علاوه بر تأمین پایدار آب، برای کنترل سیل نیز طراحی شده ‎ اند و اصولاً یکی از اهداف اصلی سدسازی، کنترل سیلاب و کاهش مخاطرات و خسارات ناشی از آن است.
مقسمی عنوان کرد: پل‎های احداثی در لرستان نیز همانند سدها از اهمیت ویژه‎ای برخوردارند. امروزه با رشد قابل توجه دانش پل‌سازی در سطح دنیا، مطالعات دقیقی برای طراحی و احداث پل‎های فلزی و بتنی، با دوام و پایائی بالا، انجام می‏‎گیرد. در کشور ما نیز که از قدیم الایام در استان ‎ هایی همچون لرستان، پل‌های قوسی شگرفی ساخته شده، امروز نیز پروژه‌های الگو و مورد قبولی خصوصاً در سازه‎های بتنی، احداث شده و یا در حال اجرا است.
وی اظهار کرد: هرچند پاشنه آشیل در صنعت ساختمان، همواره عدم استفاده از مجریان ذی‌صلاح یا فقر آموزش صحیح برخی عوامل تأثیرگذار و ناآشنائی ایشان با تکنولوژی ‎ های روز دنیا در این صنعت بوده و گاهاً عدم نظارت دقیق، علمی و دانش محور، از ابتدا تا انتهای پروژه‌های عمرانی، باعث برخی کاستی‎ها در اجرا می‌شود، اما پل‌های جدیدی نیز بر رودهای خروشان استان ایجاد شده است که در این بحران، با سربلندی در آزمون سیل اخیر، باعث تسهیل در انتقال مردم و عملیات امدادی شدند.
نماینده انجمن بتن ایران در لرستان تصریح کرد: بررسی دلایل تخریب این پل‎ها از حوصله این مقاله خارج بوده و طبق اخبار منتشره توسط مراجع ذی‌صلاح در حال پیگیری است، اما آنچه امروز اهمیت خود را بیش از پیش نشان می ‎ دهد، رفتار دولتمردان در استان ‎ های حادثه‌خیزی همچون لرستان، با متخصصان دلسوز و بی چشمداشتی است که با وجود رزومه‌های بسیار قوی در انجام کارهای اجرائی و مشاوره#ای در سایر استان ‎ های کشور، هیچ‌گاه از اقدامات فی سبیل الله و عام‌المنفعه آنان برای ساخت لرستان ایمن در برابر سیل و ایمن در برابر زلزله استفاده نمی‌شود!
مقسمی اضافه کرد: گرچه با اغماض از تعلل‎های صورت گرفته در احداث سدهای مختلفی همچون آبسرده، شبیخون، معشوره، زیبا محمد، تاج امیر و مخملکوه می‌توان گفت دولت در ایجاد سیل و بارندگی‌های اخیر مقصر نیست! اما گروه زیادی از متخصصین، به‌دقت رفتار دولتمردان در تکمیل سریع و دقیق پروژه‌های ناتمام استان را رصد می‌کنند و بر این باورند که عدم نظارت صحیح بر کیفیت اجرای پروژه‌های ناتمام و بی‌توجهی به تکنولوژی ‎ های روز دنیا و بی‌مهری به متخصصین امر، قطعاً در حوادث احتمالی آینده، نگاه ‎ ها را معطوف مدیران فعلی استان خواهد کرد.
وی بیان کرد: آحاد مردم انقلابی و جهادگر لرستانی به‌صورت خودجوش، پا به‌پای مسئولین، کمر همت برای سازندگی لرستان بسته ‎ اند و وظیفه دولتمردان، توجه به استفاده از تجارب متخصصین آگاه در زمینه‌های مختلف و نیز مطالعات دقیق‌تر نسبت به توپوگرافی منطقه پیش از تعیین پیمانکاران و عوامل نظارتی است.
نماینده انجمن بتن ایران در لرستان ادامه داد: ازآنجاکه حجم گسترده و انبوه خسارات سیل اخیر در روستاها و شهرهای استان، بالغ‌بر هزاران میلیارد تومان برآورد شده است و بی ‎ شک دولت نخواهد توانست به سرعت این خسارات را جبران کند، لازم است مجمع نمایندگان استان یک صدا و به طور واحد، پیگیر تأمین بودجه بازسازی استان، از صندوق توسعه ملی باشند. ضمن اینکه توجه شهرداران شهرهای در معرض سیل به بازنگری در طرح‏های جامع و تفصیلی شهرها و اصلاح و اقدام به جابجایی منازل مورد تهدید جهت استقرار در زمین‌های امن در برابر سیل و زلزله، از ضروریات مدیریت شهری پس‌ازاین بحران است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بیش از 14 هزار مددجوی بهزیستی لرستان تحت تاثیر سیل قرار گرفتند

خانه به خانه تا وداع با گل و لای در پلدختر

انعکاس خرابی ها و امدادرسانی پس از سیل مطلوب بوده است

روستای چم مهر وضعیت مناسبی ندارد

ارسال 48 میلیارد کمک غیرنقدی به لرستان

آخرین منزل مسکونی در شهرستان پلدختر برق‎دار شد

بازسازی روستای چم مهر در اختیار استان سمنان قرار گیرد

26 هکتار برای جابجایی روستای چم مهر نیاز است

حوادث رانندگی در بروجرد یک کشته و 6 مصدوم برجا گذاشت

محل اسکان دایم و بلندمدت سیل زدگان جانمایی شد

جاده خرم آباد - معمولان مسدود شد

رییس جمهوری درگذشت کارشناسان بنیاد مسکن اردبیل را تسلیت گفت

45 هزاراس دام در مناطق سیل زده دلفان واکسینه شد

دستان عاطفه بر سیمای گل آلود پلدختر

رییس جمهوری همواره پیگیر وضعیت سیلزدگان بودند

نشست ستاد بحران لرستان به ریاست رییس جمهور آغاز شد

روحانی: باید درس های لازم را از تجربه سیل بیاموزیم

حضور رییس جمهور در لرستان مایه آرامش است

سیل قاب همدلی را معنا بخشید

منازل مناطق سیلزده لرستان سم پاشی می شود

هدیه ویژه دولت به سیل زدگان

ارتش به 22 هزار سیلزده خدمات پزشکی رایگان ارائه داده است

قدردانی مردم از دولت و نهادهای خدمات رسان در پلدختر

سدهای مطالعه شده لرستان اجرایی شود

دولت رسیدگی به سیلزدگان را در اولویت قرار می دهد

سیل زندگی مردم پلدختر را مختل کرد

راه ارتباطی 30 هزار نفر در پلدختر هنوز قطع است

روحیه جهادی از ویژگی‌های شهید سید نورخدا موسوی بود

کمک به سیلزده ها باید به سمت کالاهای اساسی منزل برود

توزیع مایحتاج عشایر سیلزده لرستان با 15عملیات هلی برن

48میلیاردریال کمک غیرنقدی از سمنان به لرستان ارسال شد

بررسی مجدد تخصیص آب لرستان

اگر کنکور حذف نمی‎شود حداقل از این حالت درآید

سهمیه کمیته امداد لرستان افزایش یابد

توزیع 300 تن جو بین عشایر سیل‎زده لرستان

اعلام محدودیت‌های ترافیکی روز ارتش در خرم‌آباد

ارائه خدمات مشاوره‌ای پلیس در مناطق سیل‌زده لرستان

3 هزار طلبه به مناطق سیل‌زده لرستان اعزام می‎شوند

مصوبه‌ای برای عملیاتی کردن پیش‌بینی‌های هواشناسی صورت گیرد

میزان خسارت سیل به راه‌ها و ابنیه‌ها، 1500 میلیارد است

کشته و مجروح شدن 4 نفر از کارکنان بنیاد مسکن اردبیل بر اثر تصادف

کشف کالای قاچاق 4 میلیاردی در خرم آباد

ارتش به مثابه دژی مستحکم در حادثه سیل، جانانه کوشید

برآورد اولیه خسارت سیل 37 هزار میلیارد است

آمریکا نمی‌تواند با تحریم نیروهای مسلح میان آن‌ها و سایر اقشار جامعه فاصله ایجاد کند

ارتش، چهره اقتداری در مقابل دشمنان نظام و ملت است

سند احیای اشتغال لرستان در دستور کار قرار گیرد

پیام تسلیت نماینده ولی‌فقیه و استاندار لرستان به مناسبت جان باختن دو تن از نیروهای بنیاد مسکن

تدوین طرح جامع سیلاب و مناسب‌سازی پیرامون رودخانه‌ها ضروری است

تصادف مداح معروف کشور در بازگشت از مناطق سیل زده