ندای لرستان

آخرين مطالب

بحرانی بنام مدیریت آب! اجتماعي

بحرانی بنام مدیریت آب!

  بزرگنمايي:

ندای لرستان - نماینده انجمن بتن ایران در لرستان گفت: مدیریت آب در کشور ما و به‌تبع آن در استان، دارای پیچیدگی‌های بسیاری است.
به گزارش ایسنا منطقه لرستان، علیرضا مقسمی اظهار کرد: مدیریت آب در کشور ما و به‌تبع آن در استان لرستان، دارای پیچیدگی‌های بسیاری است که فعالیت‌های سازه‌ای و غیر سازه‌ای متنوع و فراوانی را در بر می‌گیرند.
وی تصریح کرد: انجام صحیح و به‎موقع این اقدامات، مستلزم به‌کارگیری مدیران و مسئولانی کارآزموده در حوزه‌های مختلف آب، عمرانی و مدیریتی برای ایجاد تیم ‎ های فنی پیش از بحران، حین بحران و پس از بحران، به منظور پایش منظم تحولات جغرافیایی و اقلیمی، توزیع مناسب امکانات در مواقع بحرانی و همچنین مطالعات دقیق، همراه با پردازش اطلاعات صحیح، برای به حداقل رساندن خسارات سیل در استان است.
نماینده انجمن بتن ایران در لرستان خاطرنشان کرد: به دلیل نبود زیرساخت‎های مناسب و برنامه‌ریزی دراز مدت، همچنان که امروز مهار سیلاب سرکش در لرستان و خوزستان، اصلی ‎ ترین دغدغه مدیریت بحران در این دو استان شده است، چندی پیش، بروز خشکسالی‌های پی‌درپی در سال‌های اخیر که در زمان خود دسترسی به آب را با بحران شدیدی مواجه کرده بود، باعث شد اولویت اول منطقه چهار کشور در نشست استانداران، بحران بی‌آبی باشد. به‌طوری‌که تأمین آب قابل دسترس و مطمئن برای مصارف مختلف، یکی از چالش‌های مهم محسوب شده و توسعه اقتصادی و اجتماعی را در برخی نقاط با مشکل مواجه می‎کرد.
مقسمی اضافه کرد: سیل خانمان‌برانداز در استان لرستان، نه تنها باعث خسارات بسیار سنگینی به زیرساخت‌ها، محورهای مواصلاتی، خطوط ریلی، زمین‎های کشاورزی، خانه و لوازم زندگی مردم، اثرات مخرب زیست محیطی و تخریب اکوسیستم ‎ ها، ورود پساب‎های صنعتی، شهری و کشاورزی، آلوده شدن منابع آب و صدها مورد دیگر شد بلکه عدم ایجاد سدهای مناسب در مسیر این سیلاب، نتوانست سهم زیادی از این حجم انبوه آب را برای مصارف مختلف در استان حفظ کند!
وی بیان کرد: سیل لرستان، گرچه با تخریب پل‎ها و خانه‎ها در مسیر خود، راهش را باز می‎کرد، اما در آنجا که باید، اندوخته نمی‎شد و در نتیجه مردمی که خسارت ورود این مهمان ناخوانده را پرداخته‎اند، از محاسن آن نیز بهره لازم را نخواهند برد.
نماینده انجمن بتن ایران در لرستان ادامه داد: اهمیت سیلاب و بروز سیل و حجم بالای خسارت‌های ناشی از آن به حدی قابل توجه است که تقریباً اغلب سدهای ساخته ‌شده در کشور، علاوه بر تأمین پایدار آب، برای کنترل سیل نیز طراحی شده ‎ اند و اصولاً یکی از اهداف اصلی سدسازی، کنترل سیلاب و کاهش مخاطرات و خسارات ناشی از آن است.
مقسمی عنوان کرد: پل‎های احداثی در لرستان نیز همانند سدها از اهمیت ویژه‎ای برخوردارند. امروزه با رشد قابل توجه دانش پل‌سازی در سطح دنیا، مطالعات دقیقی برای طراحی و احداث پل‎های فلزی و بتنی، با دوام و پایائی بالا، انجام می‏‎گیرد. در کشور ما نیز که از قدیم الایام در استان ‎ هایی همچون لرستان، پل‌های قوسی شگرفی ساخته شده، امروز نیز پروژه‌های الگو و مورد قبولی خصوصاً در سازه‎های بتنی، احداث شده و یا در حال اجرا است.
وی اظهار کرد: هرچند پاشنه آشیل در صنعت ساختمان، همواره عدم استفاده از مجریان ذی‌صلاح یا فقر آموزش صحیح برخی عوامل تأثیرگذار و ناآشنائی ایشان با تکنولوژی ‎ های روز دنیا در این صنعت بوده و گاهاً عدم نظارت دقیق، علمی و دانش محور، از ابتدا تا انتهای پروژه‌های عمرانی، باعث برخی کاستی‎ها در اجرا می‌شود، اما پل‌های جدیدی نیز بر رودهای خروشان استان ایجاد شده است که در این بحران، با سربلندی در آزمون سیل اخیر، باعث تسهیل در انتقال مردم و عملیات امدادی شدند.
نماینده انجمن بتن ایران در لرستان تصریح کرد: بررسی دلایل تخریب این پل‎ها از حوصله این مقاله خارج بوده و طبق اخبار منتشره توسط مراجع ذی‌صلاح در حال پیگیری است، اما آنچه امروز اهمیت خود را بیش از پیش نشان می ‎ دهد، رفتار دولتمردان در استان ‎ های حادثه‌خیزی همچون لرستان، با متخصصان دلسوز و بی چشمداشتی است که با وجود رزومه‌های بسیار قوی در انجام کارهای اجرائی و مشاوره#ای در سایر استان ‎ های کشور، هیچ‌گاه از اقدامات فی سبیل الله و عام‌المنفعه آنان برای ساخت لرستان ایمن در برابر سیل و ایمن در برابر زلزله استفاده نمی‌شود!
مقسمی اضافه کرد: گرچه با اغماض از تعلل‎های صورت گرفته در احداث سدهای مختلفی همچون آبسرده، شبیخون، معشوره، زیبا محمد، تاج امیر و مخملکوه می‌توان گفت دولت در ایجاد سیل و بارندگی‌های اخیر مقصر نیست! اما گروه زیادی از متخصصین، به‌دقت رفتار دولتمردان در تکمیل سریع و دقیق پروژه‌های ناتمام استان را رصد می‌کنند و بر این باورند که عدم نظارت صحیح بر کیفیت اجرای پروژه‌های ناتمام و بی‌توجهی به تکنولوژی ‎ های روز دنیا و بی‌مهری به متخصصین امر، قطعاً در حوادث احتمالی آینده، نگاه ‎ ها را معطوف مدیران فعلی استان خواهد کرد.
وی بیان کرد: آحاد مردم انقلابی و جهادگر لرستانی به‌صورت خودجوش، پا به‌پای مسئولین، کمر همت برای سازندگی لرستان بسته ‎ اند و وظیفه دولتمردان، توجه به استفاده از تجارب متخصصین آگاه در زمینه‌های مختلف و نیز مطالعات دقیق‌تر نسبت به توپوگرافی منطقه پیش از تعیین پیمانکاران و عوامل نظارتی است.
نماینده انجمن بتن ایران در لرستان ادامه داد: ازآنجاکه حجم گسترده و انبوه خسارات سیل اخیر در روستاها و شهرهای استان، بالغ‌بر هزاران میلیارد تومان برآورد شده است و بی ‎ شک دولت نخواهد توانست به سرعت این خسارات را جبران کند، لازم است مجمع نمایندگان استان یک صدا و به طور واحد، پیگیر تأمین بودجه بازسازی استان، از صندوق توسعه ملی باشند. ضمن اینکه توجه شهرداران شهرهای در معرض سیل به بازنگری در طرح‏های جامع و تفصیلی شهرها و اصلاح و اقدام به جابجایی منازل مورد تهدید جهت استقرار در زمین‌های امن در برابر سیل و زلزله، از ضروریات مدیریت شهری پس‌ازاین بحران است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

حریم رودخانه پلدختر و معمولان بررسی دقیق‌تری شود

ضرب الاجل استاندار لرستان برای جمع آوری چادر سیل‎زدگان

مرمت 68 قلم شی منقول فرهنگی تاریخی لرستان

ائمه‌جمعه در زمینه شکل‌دهی تشکل‌های جوانان اقدام کنند

هزینه‎های بیمارستان 40 درصد رشد داشته است

اجرای 38 فقره طرح ارتقاء امنیت اجتماعی در خرم‎آباد

پیش‌بینی تعمیر منازل خسارت‌دیده از سیل پلدختر تا پایان تیرماه

کمک 2 میلیاردی موسسه خیریه کوثر ترکیه به سیل‌زدگان لرستان

راه برون‌رفت مشکلات حوزه سلامت، الکترونیکی کردن خدمات است

جوان الشتری با گذشت اولیای دم از حکم قصاص رهایی یافت

بازدید رییس سازمان مدیریت بحران کشور از مناطق سیل زده بخش معمولان

مسئولان به وعده های داده شده به سیلزدگان عمل کند

پیدا شدن جسد غرق‌شده پس از 15 روز

طرح بازآفرینی شهری در سه راه جعفری بروجرد آغاز شود

بروجرد بیشترین میزان بافت فرسوده در لرستان را دارد

آغاز عملیات اجرایی ساخت زندان جدید الیگودرز

کشف سلاح قاچاق در غرب لرستان/ افزایش 120 درصدی کشفیات مواد مخدر

22 هزار دفترچه بیمه سلامت برای مددجویان کمیته امداد لرستان صادر شد

30 درصد نسخه‌های ارسالی به بیمه سلامت لرستان الکترونیکی می‌شوند

اعزام 17 خودرو گشت اورژانس اجتماعی به مناطق سیل‎زده لرستان

لایروبی 2 کیلومتر از حریم رودخانه روستای قلعه سنگی خرم آباد انجام شد

ثبت‌نام 4000 دانش‌آموز در کلاس‌های اوقات فراغت کمیته امداد لرستان

21 دفتر گردشگری غیرمجاز در لرستان جمع آوری شد

رفع معضلات بهداشتی در بخش اشترینان نیازمند عزم همگانی است

پنج کیلو گرم تریاک در بروجرد کشف و ضبط شد

در رتبه‌بندی جرائم، لرستان جزو استان‌های پایین جدول است

وجود 236 گونه پرنده در لرستان

مهم‌ترین عامل پایدار نشدن آب روستاها، کمبود اعتبار است

دستگاه‌های اجرایی سهم خود را در امر سلامت بپردازند

سازمان فضایی ایران به کمک مهار آتش سوزی جنگل های لرستان آمد

تردد بیش از 20 میلیون وسیله نقلیه در راه‌های لرستان

درصد بالایی از زاگرس‌نشینان برای درمان به تهران مراجعه می‌کنند

هر ایرانی 10.3 بار در سال با نظام سلامت مواجهه دارد

مردم پلدختر برای دریافت اقلام اساسی عجله نکنند

150 نقطه بحرانی مستعد حریق در لرستان شناسایی شد

" گرین" ، گنجینه ای از گونه های گیاهی و جانوری

مدیریت پسماند، راه نرفته در شهرهای لرستان

اختلال یادگیری خاص چیست؟

غلظت آلاینده‌های آب هزینه پاکسازی و بازچرخانی آن را افزایش می‌دهد

ضرورت راه‎اندازی تیم امداد مهارتی

توقیف کامیون حامل 143 راس دام قاچاق

خسارت 262 میلیاردی سیل به زیرساخت‎های آب در لرستان

حریق در ارتفاعات «وزکور» شهرستان کوهدشت

آغاز عملیات گازرسانی به «شول آباد» آخرین شهر بدون گاز لرستان

دستگیری رمال فعال در فضای مجازی

کالای قاچاق به ارزش یک میلیارد ریال در سلسله کشف شد

واژگونی وانت پیکان در محور کوهدشت- خرم‌آباد یک کشته برجا گذاشت

ترویج نیکوکاری، گامی در راستای مبارزه با مشکلات اقتصادی

احداث 4200 متر شبکه فشار متوسط برق در منطقه گردشگری «کهمان»

ریزش دیوار در دلفان یک کشته برجا گذاشت