ندای لرستان

آخرين مطالب

آخرین اخبار سیل در لرستان؛

خسارت 3هزارمیلیاردی سیلاب/آسیب به بخش کشاورزی/مشکل تامین معمولان سياسي

خسارت 3هزارمیلیاردی سیلاب/آسیب به بخش کشاورزی/مشکل تامین معمولان

  بزرگنمايي:

ندای لرستان - خرم‌آباد- خسارت سه هزار و 200 میلیاردی سیلاب، آسیب جدی به بخش کشاورزی و شیلات، مشکل تامین آب شهر «معمولان» و ... آخرین اخبار سیل در لرستان است.

سد موسی خادمی استاندار لرستان در گفت و گو با خبرنگار مهر در سخنانی با بیان اینکه ارتباط جاده‌ای شهر معمولان از روز گذشته برقرار شده است، اظهار داشت: البته ارتباط جاده‌ای که برقرار شده خیلی کیفیت لازم را ندارد، در حدی است که بتوانیم کمک رسانی و خدمات رسانی انجام بدهیم و نیاز به پرواز بالگرد نداشته باشیم.
مشکل تأمین آب شهر «معمولان»
وی با بیان اینکه در حال حاضر مشکل اصلی ما آب شهر معمولان است، عنوان کرد: شبکه آب این شهر مشکل ندارد، منتها پمپاژ چاه‌های آب، برق دار نیستند و در حال حاضر به سرعت کار برق دار کردن چاه‌ها در دستور کار قرار گرفته است.

استاندار لرستان با تاکید بر اینکه تعداد زیادی از روستاها و نزدیک به 660 روستا در جریان سیلاب دچار مشکل شده بود، افزود: ارتباطات بخشی از این روستاها را برقرار کرده‌ایم، در حال حاضر بیشتر از طریق زمینی امکانات و خدمات به آنها می‌رسانیم.
خادمی، ادامه داد: بعضی از روستاها متأسفانه امکان برقراری راه نیست و نتوانسته‌ایم راه را اتصال بدهیم و در برخی موارد نیز بحث آب، برق و گاز آنها هم دچار مشکل است، البته تعداد این روستاها در حال کاهش است، مواردی که راه ندارند سعی کرده‌ایم از طریق پل‌های هوایی که وجود دارد امکانات را به آنها برسانیم.
وی با بیان اینکه در حوزه خدمات رسانی به روستاها، خدمات اولیه را به آنها رسانده‌ایم، بیان داشت: البته به شدت در حال بازگشایی راه‌ها هستیم، امیدواریم طبق برنامه‌ای که مجموعه وزارت راه و راهداری استان داده‌اند ظرف دو تا سه روز آینده تمامی راه‌هایی که امکان باز شدن دارند فراهم شود، چرا که برخی از راه‌ها، کار بلند مدت می‌خواهد، پل‌هایی که می‌خواهیم بر روی رودخانه «کشکان» ایجاد کنیم پل‌هایی بوده بوده به طول 100 متر و قاعدتاً باید کار بلند مدت انجام دهیم.

650 نفر از ایتام و محسنین در سیلاب اخیر لرستان خسارت دیدند
جاسم محمدی فارسانی مدیرکل کمیته امداد لرستان در سخنانی، اظهار داشت: 650 نفر از ایتام و محسنین در سیل اخیر لرستان خسارت دیدند.
وی، بیان داشت: این نهاد حمایتی آمادگی جمع‌آوری کمک‌های نقدی هم وطنان به کودکان طرح اکرام و محسنین آسیب دیده در سیل را دارد.
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) لرستان، افزود: ایتام خسارت دیده 390 نفر و محسنین 260 نفر هستند که نیازمند مساعدت خیران در بهسازی و جبران خسارت هستند.
محمدی فارسانی، گفت: شماره‌حساب عمومی 4533334561 نزد بانک ملت با شناسه پرداخت 280000002007 برای جمع آوری کمک‌های نقدی همو طنان اختصاص داده شد.
وی، گفت: این کمک‌ها برای ساخت و تعمیر مسکن، تأمین وسایل ضروری منزل و کمک معیشت ایتام و محسنین خسارت دیده از سیل اخیر هزینه می‌شود.

سیلاب 3 هزار و 200 میلیارد تومان خسارت به لرستان وارد کرد
سید موسی خادمی استاندار لرستان در سخنانی، اظهار داشت: سیل اخیر در لرستان 3 هزار و 200 میلیارد تومان خسارت به بار آورد.
وی، گفت: بر اثر سیل چند روز گذشته در لرستان که تقریباً همه شهرستان‌های استان را درگیر کرد، 3 هزار و 200 میلیارد تومان خسارت به بار آمد.
استاندار لرستان، بیان داشت: احتمال افزایش مبلغ خسارت‌ها با بررسی‌های بیشتر و دقیق‌تر وجود دارد و مبلغ 3 هزار و 200 میلیارد تومان برآوردهای اولیه است.
خادمی، گفت: عمده این خسارت‌ها به تأسیسات زیربنایی، ابنیه فنی، راه‌ها و بخش کشاورزی وارد شده است.
وی، افزود: کشاورزی لرستان با 920 میلیارد تومان بیشترین خسارت را در بین دیگر بخش‌ها بر اثر سیل محتمل شده است و در بین شهرستان‌های لرستان بخش کشاورزی شهرستان دلفان با حدود 240 میلیارد تومان بیشترین خسارت را متحمل شد.
استاندار لرستان، عنوان کرد: راه‌ها، ابنیه فنی، پل‌ها، تأسیسات آب، برق، مخابرات و مدارس در مراحل بعدی تحمل خسارت قرار دارند.

انجام 517 پرواز امدادی از فرودگاه خرم‌آباد به مناطق سیل‌زده
غلامرضا بنی صدر مدیر فرودگاه خرم آباد، از انجام 517 پرواز امدادی از فرودگاه خرم‌آباد از زمان وقوع سیل تاکنون خبر داد.
وی، عنوان کرد: پروازهای امدادی توسط هلیکوپترهای اورژانس، نیروی هوایی، هوانیروز و هلال احمر برای جا به جایی مصدومان و سیل زدگان و رساندن اقلام ضروری به مناطق سیل زده ادامه دارد.
مدیر فرودگاه خرم آباد با بیان اینکه جز در روز وقوع سیل (12 فروردین) هیچ پرواز برنامه‌ای این فرودگاه باطل نشده است، افزود: اکنون سطوح پروازی و سیستم‌های ناوبری در وضعیت عادی هستند، برق فرودگاه نیز وصل شده و سامانه کمک ناوبری ILS نیز رفع عیب شده است.
بنی صدر، گفت: در لندساید فرودگاه گل و لای جمع شده و با مشکل نشست دیوار مواجه هستیم که برای برطرف شدن این مشکلات هزینه‌ی اولیه بالغ بر 110 میلیارد ریال برآورد شده است.

خسارت کشاورزان سیل‌زده تا پایان هفته پرداخت می‌شود
عبدالرضا بازدار رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان، ظهر یکشنبه در جمع خبرنگاران گفت: خسارت همه کشاورزان سیل زده‌ای که محصولات خود را بیمه کرده‌اند تا پایان همین هفته پرداخت خواهد شد.
وی تصریح کرد: در شهرستان پلدختر و معمولان 25 هزار هکتار زمین کشاورزی خسارت دیده اما تنها 3 هزار و 200 هکتار زمین بیمه شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان یادآور شد: در مورد کشاورزانی که محصولات خود را بیمه نکره اند منتظر تصمیم دولت هستیم.
20 موکب اربعین با ظرفیت پخت 40 هزار غذا در لرستان برپا شد
گودرزی نماینده ویژه ستاد عتبات عالیات کشورظهر امروز یکشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به فعالیت 20 موکب اربعین در مناطق سیل زده لرستان، اظهار داشت: فعالیت این تعداد موکب از دیروز در مناطق سیل زده استان آغاز شده و در هر وعده غذایی 40 هزار غذا پخت و بین مردم سیل زده توزیع می‌کنند.

وی یادآور شد: عمده این موکب ها در شهرستان‌های پلدختر ، دلفان، چگنی و خرم آباد فعالیت می‌کنند.
7 هزار تُن ماهی در لرستان بر اثر سیل تلف شدند
کیارش بیرانوند مدیرکل شیلات لرستان ظهر امروز یکشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به خسارت سیل به 412 مزرعه پرورش ماهی در لرستان اظهار داشت: با تخریب این تعداد مزرعه پرورش ماهی بر اثر سیل 7 هزار تن ماهی از بین رفت.
وی گفت: در کنار خسارت‌های فراوان به مزارع پرورش ماهی، 100 درصد سازه‌های 25 مزرعه پرورش ماهی را سیل با خود برد.
مدیرکل شیلات لرستان با تاکید بر اینکه عمده مزارع پرورش ماهیِ لرستان در کنار رودخانه ایجاد شده‌اند، افزود: مجموع خسارت‌های وارده به بخش شیلات لرستان 189 میلیارد تومان برآورد شده است.
بیرانوند اضافه کرد: با تخریب مزارع پرورش ماهی در لرستان 14 هزار نفر که در بخش شیلات مشغول کار بودند بیکار شدند.
وی یادآور شد: در هر هکتار از مزارع پرورش ماهی در لرستان 250 تن ماهی تولید می‌شود.

حراج آثار هنری برای کمک به سیل‌زدگان لرستان
مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری با اعلام فراخوان از تمام هنرمندان تجسمی کشور، اقدام به گردآوری و فروش آثار هنری به نفع آسیب دیدگان از سیل اخیر کرده است.
این فراخوان عمومی که «سیل مهربانی» نام دارد از 18 فروردین ماه 98 آغاز شده و نمایشگاه آن برای فروش آثار 20 تا 25 فروردین 98 همزمان با «هفته هنر انقلاب اسلامی» در حوزه هنری برگزار می‌شود.
محمد امیدی پور رئیس حوزه هنری لرستان در این رابطه گفت: انجام اینگونه فعالیت‌ها و همراهی و همدلی هنرمندان با سیل زدگان علاوه بر عوائد مادی، تأثیرات روانی ویژه ای برای هم استانی‌های سیل زده به همراه خواهد داشت.
وی ادامه داد: خانواده‌های آسیب دیده باید بدانند تمامی اقشار جامعه از جمله هنرمندان به آنها می‌اندیشند و اجازه نمی‌دهند سیل فراموشی و بی تفاوتی قلب مجروح این عزیزان را بیش از این به درد آورد.
بر اساس این گزارش، حوزه هنری لرستان برنامه‌های فرهنگی دیگری برای گردآوری کمک‌های مردمی از طریق فعالیت‌های فرهنگی در حال انجام دارد که متعاقباً اطلاع رسانی خواهد شد.

خسارت بیش از 900 میلیاردتومانی به کشاورزی لرستان
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان لرستان، گفت: تاکنون بر اثر جاری شدن سیل، 920 میلیارد تومان به بخش کشاورزی استان لرستان خسارت وارد شده است.
عبدالرضا بازدار با بیان اینکه تأسیسات کشاورزی حاشیه رودخانه‌های استان بیشترین تخریب را داشته‌اند، افزود: این خسارت‌ها به زیر بخش‌های دام، طیور، آبزیان، باغات، مزارع، جاده‌های بین مزارع، موتورپمپ‌ها، خطوط انتقال آب، زیرساخت‌های آب‌وخاک، حوزه منابع طبیعی و عشایری وارد شده است.
وی با اشاره به اینکه در تأمین نهاده‌هایی مانند جو، سویا و ذرت مشکلی نداریم، گفت: هم اکنون این نهاده‌ها در حال توزیع در سطح شهرستان‌های استان لرستان هستند.
قطع برق 177 روستا
در ششمین روز از گذشت سیل برق 177 روستا در لرستان همچنان قطع است.

برق 21 روستا در شهرستان دلفان، 80 روستا در پلدختر ، 7 روستا در کوهدشت ، 48 روستای دوره چگنی ، 3 روستای بخش ویسیان، 15 روستای الیگودرز و 3 روستای الشتر با گذشت شش روز از وقوع سیل همچنان قطع است.
آب 74 روستا قطع است
علیرضا کاکاوند مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی در سخنانی اظهار داشت: آب 74 روستا در شهرستان‌های پلدختر و چگنی بر اثر سیل همچنان قطع است.
وی، گفت: از 796 روستایی که مشکل قطعی آب داشته‌اند 74 روستا همچنان آب آشامیدنی ندارند.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان افزود: تخریب راه دسترسی روستاهای پلدختر و قطع برق در شهرستان چگنی موجب شده تا نتوانیم این مشکل را مرتفع کنیم.

کاکاوند افزود: در صورت مرتفع شدن مشکل به سرعت آب این روستاها را نیز وصل خواهیم کرد.
قطع راه ارتباطی 36 روستا در شهرستان کوهدشت
این روستاها در بخش «کوهنانی»، کوهدشت شمالی و «طرحان» قرار دارند.
18 روستا در بخش «کوهنانی» شامل 10 روستا در «رودبار»، 5 روستا در « وِزکور » و 6 روستا در « عالین آباد» بعد از گذشت 6 روز از وقوع سیل همچنان قطع است.
همچنین راه ارتباطی 15 روستای کوهدشت شمالی و 3 روستا در منطقه « سیاپله » بخش «طرحان» قطع است

با قطع راه شهر « گراب » به کوهدشت در گردنه «پای آستان» به علت ریزش کوه تردد 20 هزار نفر ساکن بخش « گراب » به سختی از طریق جاده فرعی «کوهنانی» به کوهدشت انجام می‌شود.
خسارت سیل به 10 هزار واحد مسکونی مددجویان
جاسم محمدی فارسانی، مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) لرستان، گفت: 10 هزار واحد مسکونی مددجویان کمیته امداد لرستان در سیل اخیر آسیب دید.
وی، گفت: از این تعداد 750 واحد مسکونی 100 درصد تخریب شده و 9 هزار و 25 واحد دیگر نیازمند به تعمیر دارند.
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) لرستان، افزود: مددکاران و کارشناسان بیمه با مراجعه به درب منازل آسیب دیدگان نسبت به ارزیابی خسارات اقدام کردند.
محمدی فارسانی، افزود: بر اساس تفاهم‌نامه با بنیاد مسکن در اسرع وقت نسبت به پرداخت تسهیلات و ساخت واحدهای مسکونی مددجویان اقدام خواهد شد.

راه ارتباطی 243 روستا همچنان مسدود است
عباس شرفی مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای لرستان، گفت: در پی جاری شدن سیل اخیر لرستان، راه ارتباطی 816 روستای استان مسدود شده بوده که تا کنون راه ارتباطی 573 روستا باز گشایی شده است.
وی با اشاره به مسدود بودن راه ارتباطی 243 روستا از شهرستان‌های خرم آباد، پلدختر ، بروجرد، نورآباد، الیگودرز، کوهدشت ، الشتر ، ازنا و دوره چگنی ، افزود: تا پایان هفته راه ارتباطی 70 درصد از این روستاها باز می‌شود.
برق ساکنان 21 روستا در شهرستان دلفان همچنان قطع است
حشمت الله بهمنی فرماندار شهرستان دلفان با اشاره به قطع برق ساکنان 21 روستای این شهرستان، اظهار داشت: آب آشامیدنی 9 روستا کماکان قطع است.
وی، افزود: همه نیروهای امدادیِ سپاه ارتش، بسیج، هلال احمر و راهداری درتلاش هستند تا هرچه سریع‌تر مشکلات این روستاها مرتفع شود.
فرماندار دلفان، عنوان کرد: همچنین خطر رانش زمین «چشمه مورینه » دلفان را تهدید می‌کند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تخصیص‌های آب سلسله و دلفان جبران شود

دیدار نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی با آیت‌الله میرعمادی

اضافه کردن دو خط تولید دیگر به صنایع غذایی گهر دورود

عروسی در سیل

عروسی در روستایی که وضعیت مناسبی ندارد

ظلم علامت ظهور است نه علت آن

20 محوطه تاریخی زیر آب رفتند/ سنگ‌نگاره‌های کوهدشت آسیب ندیدند

جشن عروسی 8 زوج روستای سیل‌زده «چم‌مهر» برگزار شد

آمریکا سیلی محکمی از سپاه خورده است

دولتمردان آمریکا از اعتقاد پاسداران انقلاب اسلامی می ترسند

راهپیمایی حمایت از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در خرم آباد برگزار شد

اقدام ترامپ در تروریستی خواندن سپاه باعث نابودی استکبارمی شود

راهپیمایی مردم پلدختر در حمایت از سپاه برگزار شد

رژه روز ارتش در استان‌های سیل‌زده برگزار نمی‌شود

امام جمعه الشتر:سپاه نماد ایثار است

حضور ارتش در کنار مردم سیلزده موجب آرامش است

ارتش و محبوبیت اجتماعی

استاندار لرستان روز ارتش را تبریک گفت

عملکرد سپاه موجب خشم دشمنان شده است

آمریکا نمی تواند با تحریم نیروهای مسلح میان مردم فاصله ایجاد کند

رییس جمهور شنبه به لرستان سفر می کند

توطئه های آمریکا علیه ایران همواره با شکست مواجه خواهد شد

رئیس جمهور از مناطق سیلزده پلدختر دیدن کرد

ارتش پای کار کمک به سیل زدگان لرستان/ امکانات سپاه به منطقه رسید

استمرار امدادرسانی در مناطق سیل زده/ نخستین موکب اربعین پا گرفت

تدارک سازه جدید اسکان سیل‌زدگان/ پاک‌سازی شهر رو به اتمام است

سیل 5 هزار میلیارد به پلدختر خسارت زد

علوم پزشکی سمنان به 1000 نفر سیل‌زده در لرستان ارائه خدمت کرد

سیلاب لرستان را سال‌ها عقب انداخت/ در تخصیص آب استان بازنگری شود

برنامه بازسازی و جبران خسارت سیل ارائه شود

رئیس جمهور راهی مناطق سیل‌زده پلدختر شد

جواز ساخت خانه در مسیل رودخانه‌ها کار بسیار غلطی بوده است

روحانی: ظرف ماه‌های آینده منازل سیل زدگان ترمیم و بازسازی می‌شود

دولت در کنار مردم پلدختر است/ هرچه سریعتر خانه‌سازی باید شروع شود

ویدئویی از سخنرانی روحانی در پلدختر

بازدید رئیس جمهور از روستای سیل‌زده «چم مهر»

امیدواریم دستورات رئیس جمهور موجب دلگرمی مردم سیل‌زده پلدختر شود

اختلاف آماری استاندار و رئیس جمهور/خاطره روحانی از پل‌سازی درکویر

پیگیر ضمانت اجرایی قانون ممنوعیت ساخت‌وساز در حریم رودخانه هستیم

همه خانه‌های مناطق سیل‌زده لرستان سم‌پاشی می‌شوند

دولت مسکن سیل‌زدگان مستضعف را بازسازی می‌کند

تفکیک وزارت صمت به دو وزارتخانه؛ کابوس در بیداری

جشن بزرگ نیمه شعبان در پلدختر برگزار شد

پاسخ رهبر انقلاب درباره برداشت از صندوق توسعه ملی بسیار دقیق بود

آیت‌الله میرعمادی مطرح کرد: گسترش علوم، شاخصه تمدن نوین اسلامی

لرستان تجهیزات مقابله با سیل ندارد

سد معشوره برای گوزن‌های زرد مضر است!

ایجاد سهمیه اضافه برای پشت‎کنکوری‎های سیل‎زده

معاون استاندار: به خاطر خوزستان فکری برای لرستان شود

سازمان نقشه برداری کشور و مدیریت بحران تجهیز نیستند