ندای لرستان

آخرين مطالب

آخرین اخبار سیلاب پلدختر+تصاویر

45نیروی امدادگر به پلدختر رسید/برقراری تماس تلفنی و یک راه دسترسی سياسي

45نیروی امدادگر به پلدختر رسید/برقراری تماس تلفنی و یک راه دسترسی

  بزرگنمايي:

ندای لرستان - پلدختر- نیروهای امدادی به مردم گرفتار در سیلاب پلدختر که ساعت‌ها بدون آذوقه و امکانات به پشت‌بام خانه‌ها و ارتفاعات اطراف شهر پناه برده‌ بودند، رسیدند و بالگردها در راه شهر هستند.

به گزارش خبرنگار مهر ، سیل در پلدختر و معمولان بیش از نقاط دیگر لرستان خسارت بار بود و بسیاری از روستاها و مناطق این شهرها را به زیر آب برد، به شکلی که مردم سیل زده به ارتفاعات و کوه‌ها و پشت بام منازل پناه بردند.
تخریب تأسیسات برق و مخابرات و راه نیز از سوی دیگر باعث شد تا همه راه‌های دسترسی و ارتباط با پلدختر قطع شود و همچنان هیچکس خبری از وضعیت مردم سیل زده در دست نداشته باشد.
نماینده ویژه استاندار لرستان در پلدختر نیز برای برقراری ارتباط با مرکز لرستان 70 کیلومتر به سمت ارتفاعات پیاده روی کرده بود تا بالاخره توانست تماس بگیرد و از اوضاع شهر پلدختر و معمولان اطلاعاتی به دست بدهد.
سیروس ابراهیمی در نخستین ارتباط خود گفت: شب گذشته تا ساعت سه ما در کنار رودخانه بودیم، همه چیز با خیر، خوشی و سلامتی داشت تمام می‌شد، هواشناسی به ما گفت حداکثر تا ساعت 5 شما بارندگی دارید و بعد از آن دیگر بارندگی‌ها تمام می‌شود، همه چیز به خیر و خوشی داشت تمام می‌شد.
وی افزود: در ساعت سه ارتباط موبایلی و تلفن ثابت ما قطع شد، ارتباط «بی سیمی» هم وجود نداشت، بارندگی‌های بسیار، بسیار شدید در پلدختر به وقوع پیوسته و این بارندگی‌ها در عمر 60 ساله من بی سابقه بوده و چنین بارندگی‌هایی را ندیده‌ام.
نماینده ویژه استاندار لرستان در پلدختر نمی‌توان قاطعانه گفت که خسارت جانی داشته‌ایم یا نه، به طور کلی سیستم دولتی در شهرستان به هم خورده است، ارتباط تلفنی اصلاً وجود ندارد، هیچ کسی آمار و ارقامی ندارد، نمی‌توانیم قاطعانه بگویم که تلفات داشته‌ایم یا نداشته‌ایم.
آخرین اخبار از اقدامات انجام شده برای نجات سیل زدگان پلدختر را در زیر می‌خوانید:
نیاز سیل زدگان به آب و غذا
گزارش میدانی خبرنگار مهر حاکی از آن است که مردم سیل زده پلدختر نیاز فوری به آب، غذا، پتو، وسایل گرمایشی، چکمه و… دارند و با فروکش کردن سطح آب نیز مردم این شهر توانسته‌اند با استفاده از تراکتور و خودروی سنگین برخی از همشهریان خود را نجات دهند و به مکان‌های ایمن برسانند.
راه دسترسی پلدختر- دهلیج- آزادراه- خرم آباد ساعت دو بامداد امروز برقرار شده است و چند نیروی امدادی از این طریق خود را به پلدختر رسانده‌اند.
تماس تلفنی با پلدختر برقرار شده اما همچنان خطوط ضعیف هستند. آب، برق و گاز این شهر همچنان قطع است.
نخستین تصاویر از مناطق سیل زده پس از فروکش آب
‌ ‌ اولین بالگرد جمعیت هلال احمر به پرواز درآمد
ساعت 7:15 دقیقه صبح امروز 13 فروردین اولین بالگرد جمعیت هلال احمر به سمت پلدختر به پرواز درآمد.

صارم رضایی مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان که فرماندهی عملیات سوانح استان در مرکز کنترل و هماهنگی را به عهده دارد در این رابطه گفت: استاندار لرستان، پیروی دبیر کل جمعیت هلال احمر کشور، ملکشاهی راد نماینده مردم خرم اآباد و چگنی، امرایی معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر به همراه یک تیم ارزیاب عملیاتی و مقداری اقلام زیستی و امدادی در اولین پرواز به شهرستان پلدختر اعزام شدند.
آغاز عملیات امداد رسانی به سیل‌زدگان پلدختر
صارم رضایی مدیرعامل جمعیت هلال احمر لرستان در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به وقوع سیلاب در شهرستان پلدختر و بسته شدن راه ارتباطی با این منطقه، اظهار داشت: شب گذشته با اقدامات صورت گرفته اولین روزنه برای امداد رسانی به منطقه پیدا شد.
وی با اشاره به اعزام 45 نیروی زبده و عملیاتی هلال احمر به منطقه، گفت: این نیروها ساعت 1.5 بامداد به منطقه رسیدند و در منطقه مستقر هستند و کار نجات، جستجو و بررسی و تأمین نیازهای سیل زدگان را انجام می‌دهند.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر لرستان همچنین با بیان اینکه صبح امروز نیز استاندار لرستان به همراه دبیرکل جمعیت هلال احمر کشور و وزیر راه و شهرسازی از طریق بالگرد به منطقه اعزام شدند، گفت: این امر در این راستا بوده تا از نزدیک روند امداد رسانی به سیل زدگان مورد بررسی قرار گیرد.
برقراری اولین ارتباط تلفنی با پلدختر
لحظاتی قبل با بازسازی برخی از خطوط و رفع مشکلات ارتباطی، اولین ارتباط تلفنی با شهرستان پلدختر برقرار شد.
از شب گذشته و پس از وقوع سیل، ارتباط تلفنی شهر پلدختر و اغلب مناطق این شهرستان قطع شده بود.
بازگشایی راه جدید دسترسی به پلدختر / گروه امدادی امشب اعزام می‌شود
صارم رضایی مدیرعامل جمعیت هلال احمر لرستان در گفت و گو با خبرنگار مهر ، با اشاره به اینکه با تلاش نیروهای راهداری لرستان امشب یک مسیر به سمتپلدختر باز می‌شود، اظهار داشت: این مسیر از سمت آزادراه پل زال باز شده است.
وی یادآور شد: با این اقدام، نخستین گروه امدادگران و نجاتگران هلال احمر به پلدختر وارد می‌شوند.
خودروهای دوزیست و بالگردهای ارتش صبح فردا در پلدختر خواهند بود
امیر کیومرث حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش در گفت و گو با خبرنگار مهر ، با اشاره به اینکه فرمانده ارتش بنده را به عنوان فرمانده امداد و نجات لرستان منصوب کرده‌اند و در خدمت مردم لرستان هستیم، اظهار داشت: امکانات بسیار قوی را به کار گرفته‌ایم تا بتوانیم فردا تا غروب مردم را از نگرانی الان دربیاوریم.

وی با بیان اینکه تعداد 20 بالگرد در سطح وسیع وارد منطقه می‌شوند ‬تا مردم را به کمپ هلال احمر منتقل کنیم، تصریح کرد: خودروهای دوزیست را آورده‌ایم برای مانور در آب که به راحتی در مناطق آب گرفته می‌توانند مردم را نجات دهند.
فرمانده نیروی زمینی ارتش با تاکید بر اینکه بیمارستان‌های ارتش را آماده کرده‌ایم، افزود: در مجموع قول می‌دهیم حتی اگر 70 تا 80 دهنه پل بخواهند می زنیم، قایق‌های موتوری را آورده‌ایم، ان شاء الله ‬فردا با مجموعه این اقدامات خاطره ماندگاری در دل مردم پلدختر از ارتش بماند.
امیر حیدری یادآور شد: هوا خوب باشد فردا با روشنایی هوا بالگردهای ما بالای سر پلدختر هستند.
15 نفر گرفتار در سیل پلدختر نجات یافتند
15 نفر گرفتار در سیل روستای «بابازید» پلدختر که با ورود سیلاب به پشت بام خانه‌ها پناه برده بودند با تلاش اورژانس هوایی ایلام نجات یافتند.


بر اساس این گزارش، اورژانس هوایی که پیش از این به دلیل شرایط جوی نامناسب نتوانسته بود این افراد گرفتار در سیل را نجات دهد با فروکش کردن بارش‌ها به پرواز درآمد و افراد گرفتار را نجات داد.
5 فروند بالگرد طلوع صبح فردا به سوی پلدختر پرواز می‌کند
کاپیتان بیرانوند رئیس مرکز امداد هوایی هلال احمر لرستان شامگاه دوشنبه در دومین جلسه اضطراری جمعیت هلال احمر در مرکز کنترل و هماهنگی عملیات گفت: تعداد 5 فروند بالگرد از استان‌های گیلان، کرمانشاه، مرکزی، تهران و لرستان از طلوع صبح فردا 98/1/13 به سوی شهرستان پلدختر به قصد نجات جان انسان‌های محصور در سیل به پرواز در خواهند آمد.
همچنین مسئولان هلال احمر در حال رایزنی برای اختصاص بالگرد پرواز در شب جهت امداد رسانی به حادثه دیدگان ناشی از سیل در سطح استان بخصوص در شهرستان پلدختر و معمولان هستند.
آب در پلدختر فروکش کرده است
سردار مرتضی کشکولی در گفت و گو با خبرنگار مهر در سخنانی با بیان اینکه از ساعت چهار صبح تا کنون ارتباط تلفن ثابت، موبایل، اینترنت و جاده‌ای از سمت کرمانشاه، اندیمشک، ایلام و خرم آباد، به پلدختر قطع بوده است، اظهار داشت: در این راستا با کمک خداوند، ساعت 17 بعدازظهر فرمانده سپاه ناحیه پلدختر در بخش غربی پلدختر که ما بیشتر نگران این بخش بودیم با بنده تماس گرفتند.
وی، ادامه داد: خیلی نگران بودم که خدایی ناخواسته تلفات جانی داشته باشیم، که ایشان اعلام کردند که خوشبختانه به لطف خدا تا کنون یک نفر هم تلفات نداشته‌ایم، همه مردم خانه‌های خود را ترک کرده‌اند و به کوه و طبقات سوم و چهارم پناه برده‌اند.

فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل (ع) لرستان، بیان داشت: سپاه به همراه استاندار، ارتش و هلال احمر خیلی تلاش کردیم که شاید بتوانیم بالگرد را به منطقه اعزام کنیم که نتوانستیم و بالگردی را هم که اعزام کرده بودیم، نتوانست کاری انجام دهد.
سردار کشکولی، تصریح کرد: به لطف خدا، بر اساس آخرین خبری که تا ساعت 19 غروب بنده دارم، پیغام به من دادند که آب فروکش کرده است، اگر آب فروکش کرده باشد، نفرات هم می‌توانند با کمک تجهیزات ما از پشت بام‌ها پایین بیایند، ما خوشحالیم و امیدواریم که بتوانیم فردا صبح با درخواست بالگردی که از تهران داشته‌ایم به مردم خدمات رسانی کنیم و آذوقه و مواد غذایی را برای معمولان و پلدختر ارسال کنیم.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تخصیص‌های آب سلسله و دلفان جبران شود

دیدار نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی با آیت‌الله میرعمادی

اضافه کردن دو خط تولید دیگر به صنایع غذایی گهر دورود

عروسی در سیل

عروسی در روستایی که وضعیت مناسبی ندارد

ظلم علامت ظهور است نه علت آن

20 محوطه تاریخی زیر آب رفتند/ سنگ‌نگاره‌های کوهدشت آسیب ندیدند

جشن عروسی 8 زوج روستای سیل‌زده «چم‌مهر» برگزار شد

آمریکا سیلی محکمی از سپاه خورده است

دولتمردان آمریکا از اعتقاد پاسداران انقلاب اسلامی می ترسند

راهپیمایی حمایت از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در خرم آباد برگزار شد

اقدام ترامپ در تروریستی خواندن سپاه باعث نابودی استکبارمی شود

راهپیمایی مردم پلدختر در حمایت از سپاه برگزار شد

رژه روز ارتش در استان‌های سیل‌زده برگزار نمی‌شود

امام جمعه الشتر:سپاه نماد ایثار است

حضور ارتش در کنار مردم سیلزده موجب آرامش است

ارتش و محبوبیت اجتماعی

استاندار لرستان روز ارتش را تبریک گفت

عملکرد سپاه موجب خشم دشمنان شده است

آمریکا نمی تواند با تحریم نیروهای مسلح میان مردم فاصله ایجاد کند

رییس جمهور شنبه به لرستان سفر می کند

توطئه های آمریکا علیه ایران همواره با شکست مواجه خواهد شد

رئیس جمهور از مناطق سیلزده پلدختر دیدن کرد

ارتش پای کار کمک به سیل زدگان لرستان/ امکانات سپاه به منطقه رسید

استمرار امدادرسانی در مناطق سیل زده/ نخستین موکب اربعین پا گرفت

تدارک سازه جدید اسکان سیل‌زدگان/ پاک‌سازی شهر رو به اتمام است

سیل 5 هزار میلیارد به پلدختر خسارت زد

علوم پزشکی سمنان به 1000 نفر سیل‌زده در لرستان ارائه خدمت کرد

سیلاب لرستان را سال‌ها عقب انداخت/ در تخصیص آب استان بازنگری شود

برنامه بازسازی و جبران خسارت سیل ارائه شود

رئیس جمهور راهی مناطق سیل‌زده پلدختر شد

جواز ساخت خانه در مسیل رودخانه‌ها کار بسیار غلطی بوده است

روحانی: ظرف ماه‌های آینده منازل سیل زدگان ترمیم و بازسازی می‌شود

دولت در کنار مردم پلدختر است/ هرچه سریعتر خانه‌سازی باید شروع شود

ویدئویی از سخنرانی روحانی در پلدختر

بازدید رئیس جمهور از روستای سیل‌زده «چم مهر»

امیدواریم دستورات رئیس جمهور موجب دلگرمی مردم سیل‌زده پلدختر شود

اختلاف آماری استاندار و رئیس جمهور/خاطره روحانی از پل‌سازی درکویر

پیگیر ضمانت اجرایی قانون ممنوعیت ساخت‌وساز در حریم رودخانه هستیم

همه خانه‌های مناطق سیل‌زده لرستان سم‌پاشی می‌شوند

دولت مسکن سیل‌زدگان مستضعف را بازسازی می‌کند

تفکیک وزارت صمت به دو وزارتخانه؛ کابوس در بیداری

جشن بزرگ نیمه شعبان در پلدختر برگزار شد

پاسخ رهبر انقلاب درباره برداشت از صندوق توسعه ملی بسیار دقیق بود

آیت‌الله میرعمادی مطرح کرد: گسترش علوم، شاخصه تمدن نوین اسلامی

لرستان تجهیزات مقابله با سیل ندارد

سد معشوره برای گوزن‌های زرد مضر است!

ایجاد سهمیه اضافه برای پشت‎کنکوری‎های سیل‎زده

معاون استاندار: به خاطر خوزستان فکری برای لرستان شود

سازمان نقشه برداری کشور و مدیریت بحران تجهیز نیستند