ندای لرستان

آخرين مطالب

آخرین اخبار سیلاب پلدختر+تصاویر

45نیروی امدادگر به پلدختر رسید/برقراری تماس تلفنی و یک راه دسترسی سياسي

45نیروی امدادگر به پلدختر رسید/برقراری تماس تلفنی و یک راه دسترسی

  بزرگنمايي:

ندای لرستان - پلدختر- نیروهای امدادی به مردم گرفتار در سیلاب پلدختر که ساعت‌ها بدون آذوقه و امکانات به پشت‌بام خانه‌ها و ارتفاعات اطراف شهر پناه برده‌ بودند، رسیدند و بالگردها در راه شهر هستند.

به گزارش خبرنگار مهر ، سیل در پلدختر و معمولان بیش از نقاط دیگر لرستان خسارت بار بود و بسیاری از روستاها و مناطق این شهرها را به زیر آب برد، به شکلی که مردم سیل زده به ارتفاعات و کوه‌ها و پشت بام منازل پناه بردند.
تخریب تأسیسات برق و مخابرات و راه نیز از سوی دیگر باعث شد تا همه راه‌های دسترسی و ارتباط با پلدختر قطع شود و همچنان هیچکس خبری از وضعیت مردم سیل زده در دست نداشته باشد.
نماینده ویژه استاندار لرستان در پلدختر نیز برای برقراری ارتباط با مرکز لرستان 70 کیلومتر به سمت ارتفاعات پیاده روی کرده بود تا بالاخره توانست تماس بگیرد و از اوضاع شهر پلدختر و معمولان اطلاعاتی به دست بدهد.
سیروس ابراهیمی در نخستین ارتباط خود گفت: شب گذشته تا ساعت سه ما در کنار رودخانه بودیم، همه چیز با خیر، خوشی و سلامتی داشت تمام می‌شد، هواشناسی به ما گفت حداکثر تا ساعت 5 شما بارندگی دارید و بعد از آن دیگر بارندگی‌ها تمام می‌شود، همه چیز به خیر و خوشی داشت تمام می‌شد.
وی افزود: در ساعت سه ارتباط موبایلی و تلفن ثابت ما قطع شد، ارتباط «بی سیمی» هم وجود نداشت، بارندگی‌های بسیار، بسیار شدید در پلدختر به وقوع پیوسته و این بارندگی‌ها در عمر 60 ساله من بی سابقه بوده و چنین بارندگی‌هایی را ندیده‌ام.
نماینده ویژه استاندار لرستان در پلدختر نمی‌توان قاطعانه گفت که خسارت جانی داشته‌ایم یا نه، به طور کلی سیستم دولتی در شهرستان به هم خورده است، ارتباط تلفنی اصلاً وجود ندارد، هیچ کسی آمار و ارقامی ندارد، نمی‌توانیم قاطعانه بگویم که تلفات داشته‌ایم یا نداشته‌ایم.
آخرین اخبار از اقدامات انجام شده برای نجات سیل زدگان پلدختر را در زیر می‌خوانید:
نیاز سیل زدگان به آب و غذا
گزارش میدانی خبرنگار مهر حاکی از آن است که مردم سیل زده پلدختر نیاز فوری به آب، غذا، پتو، وسایل گرمایشی، چکمه و… دارند و با فروکش کردن سطح آب نیز مردم این شهر توانسته‌اند با استفاده از تراکتور و خودروی سنگین برخی از همشهریان خود را نجات دهند و به مکان‌های ایمن برسانند.
راه دسترسی پلدختر- دهلیج- آزادراه- خرم آباد ساعت دو بامداد امروز برقرار شده است و چند نیروی امدادی از این طریق خود را به پلدختر رسانده‌اند.
تماس تلفنی با پلدختر برقرار شده اما همچنان خطوط ضعیف هستند. آب، برق و گاز این شهر همچنان قطع است.
نخستین تصاویر از مناطق سیل زده پس از فروکش آب
‌ ‌ اولین بالگرد جمعیت هلال احمر به پرواز درآمد
ساعت 7:15 دقیقه صبح امروز 13 فروردین اولین بالگرد جمعیت هلال احمر به سمت پلدختر به پرواز درآمد.

صارم رضایی مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان که فرماندهی عملیات سوانح استان در مرکز کنترل و هماهنگی را به عهده دارد در این رابطه گفت: استاندار لرستان، پیروی دبیر کل جمعیت هلال احمر کشور، ملکشاهی راد نماینده مردم خرم اآباد و چگنی، امرایی معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر به همراه یک تیم ارزیاب عملیاتی و مقداری اقلام زیستی و امدادی در اولین پرواز به شهرستان پلدختر اعزام شدند.
آغاز عملیات امداد رسانی به سیل‌زدگان پلدختر
صارم رضایی مدیرعامل جمعیت هلال احمر لرستان در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به وقوع سیلاب در شهرستان پلدختر و بسته شدن راه ارتباطی با این منطقه، اظهار داشت: شب گذشته با اقدامات صورت گرفته اولین روزنه برای امداد رسانی به منطقه پیدا شد.
وی با اشاره به اعزام 45 نیروی زبده و عملیاتی هلال احمر به منطقه، گفت: این نیروها ساعت 1.5 بامداد به منطقه رسیدند و در منطقه مستقر هستند و کار نجات، جستجو و بررسی و تأمین نیازهای سیل زدگان را انجام می‌دهند.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر لرستان همچنین با بیان اینکه صبح امروز نیز استاندار لرستان به همراه دبیرکل جمعیت هلال احمر کشور و وزیر راه و شهرسازی از طریق بالگرد به منطقه اعزام شدند، گفت: این امر در این راستا بوده تا از نزدیک روند امداد رسانی به سیل زدگان مورد بررسی قرار گیرد.
برقراری اولین ارتباط تلفنی با پلدختر
لحظاتی قبل با بازسازی برخی از خطوط و رفع مشکلات ارتباطی، اولین ارتباط تلفنی با شهرستان پلدختر برقرار شد.
از شب گذشته و پس از وقوع سیل، ارتباط تلفنی شهر پلدختر و اغلب مناطق این شهرستان قطع شده بود.
بازگشایی راه جدید دسترسی به پلدختر / گروه امدادی امشب اعزام می‌شود
صارم رضایی مدیرعامل جمعیت هلال احمر لرستان در گفت و گو با خبرنگار مهر ، با اشاره به اینکه با تلاش نیروهای راهداری لرستان امشب یک مسیر به سمتپلدختر باز می‌شود، اظهار داشت: این مسیر از سمت آزادراه پل زال باز شده است.
وی یادآور شد: با این اقدام، نخستین گروه امدادگران و نجاتگران هلال احمر به پلدختر وارد می‌شوند.
خودروهای دوزیست و بالگردهای ارتش صبح فردا در پلدختر خواهند بود
امیر کیومرث حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش در گفت و گو با خبرنگار مهر ، با اشاره به اینکه فرمانده ارتش بنده را به عنوان فرمانده امداد و نجات لرستان منصوب کرده‌اند و در خدمت مردم لرستان هستیم، اظهار داشت: امکانات بسیار قوی را به کار گرفته‌ایم تا بتوانیم فردا تا غروب مردم را از نگرانی الان دربیاوریم.

وی با بیان اینکه تعداد 20 بالگرد در سطح وسیع وارد منطقه می‌شوند ‬تا مردم را به کمپ هلال احمر منتقل کنیم، تصریح کرد: خودروهای دوزیست را آورده‌ایم برای مانور در آب که به راحتی در مناطق آب گرفته می‌توانند مردم را نجات دهند.
فرمانده نیروی زمینی ارتش با تاکید بر اینکه بیمارستان‌های ارتش را آماده کرده‌ایم، افزود: در مجموع قول می‌دهیم حتی اگر 70 تا 80 دهنه پل بخواهند می زنیم، قایق‌های موتوری را آورده‌ایم، ان شاء الله ‬فردا با مجموعه این اقدامات خاطره ماندگاری در دل مردم پلدختر از ارتش بماند.
امیر حیدری یادآور شد: هوا خوب باشد فردا با روشنایی هوا بالگردهای ما بالای سر پلدختر هستند.
15 نفر گرفتار در سیل پلدختر نجات یافتند
15 نفر گرفتار در سیل روستای «بابازید» پلدختر که با ورود سیلاب به پشت بام خانه‌ها پناه برده بودند با تلاش اورژانس هوایی ایلام نجات یافتند.


بر اساس این گزارش، اورژانس هوایی که پیش از این به دلیل شرایط جوی نامناسب نتوانسته بود این افراد گرفتار در سیل را نجات دهد با فروکش کردن بارش‌ها به پرواز درآمد و افراد گرفتار را نجات داد.
5 فروند بالگرد طلوع صبح فردا به سوی پلدختر پرواز می‌کند
کاپیتان بیرانوند رئیس مرکز امداد هوایی هلال احمر لرستان شامگاه دوشنبه در دومین جلسه اضطراری جمعیت هلال احمر در مرکز کنترل و هماهنگی عملیات گفت: تعداد 5 فروند بالگرد از استان‌های گیلان، کرمانشاه، مرکزی، تهران و لرستان از طلوع صبح فردا 98/1/13 به سوی شهرستان پلدختر به قصد نجات جان انسان‌های محصور در سیل به پرواز در خواهند آمد.
همچنین مسئولان هلال احمر در حال رایزنی برای اختصاص بالگرد پرواز در شب جهت امداد رسانی به حادثه دیدگان ناشی از سیل در سطح استان بخصوص در شهرستان پلدختر و معمولان هستند.
آب در پلدختر فروکش کرده است
سردار مرتضی کشکولی در گفت و گو با خبرنگار مهر در سخنانی با بیان اینکه از ساعت چهار صبح تا کنون ارتباط تلفن ثابت، موبایل، اینترنت و جاده‌ای از سمت کرمانشاه، اندیمشک، ایلام و خرم آباد، به پلدختر قطع بوده است، اظهار داشت: در این راستا با کمک خداوند، ساعت 17 بعدازظهر فرمانده سپاه ناحیه پلدختر در بخش غربی پلدختر که ما بیشتر نگران این بخش بودیم با بنده تماس گرفتند.
وی، ادامه داد: خیلی نگران بودم که خدایی ناخواسته تلفات جانی داشته باشیم، که ایشان اعلام کردند که خوشبختانه به لطف خدا تا کنون یک نفر هم تلفات نداشته‌ایم، همه مردم خانه‌های خود را ترک کرده‌اند و به کوه و طبقات سوم و چهارم پناه برده‌اند.

فرمانده سپاه حضرت ابوالفضل (ع) لرستان، بیان داشت: سپاه به همراه استاندار، ارتش و هلال احمر خیلی تلاش کردیم که شاید بتوانیم بالگرد را به منطقه اعزام کنیم که نتوانستیم و بالگردی را هم که اعزام کرده بودیم، نتوانست کاری انجام دهد.
سردار کشکولی، تصریح کرد: به لطف خدا، بر اساس آخرین خبری که تا ساعت 19 غروب بنده دارم، پیغام به من دادند که آب فروکش کرده است، اگر آب فروکش کرده باشد، نفرات هم می‌توانند با کمک تجهیزات ما از پشت بام‌ها پایین بیایند، ما خوشحالیم و امیدواریم که بتوانیم فردا صبح با درخواست بالگردی که از تهران داشته‌ایم به مردم خدمات رسانی کنیم و آذوقه و مواد غذایی را برای معمولان و پلدختر ارسال کنیم.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فرمانده کل سپاه در جریان روند بازسازی خانه‌های سیل‌زده قرار گرفت

فیلم بازدید سرلشکر سلامی از عملیات بازسازی محور خرم‌آباد- پلدختر

بازدید فرمانده کل سپاه از روند بازسازی جاده‌های تخریبی در سیل

آغاز عملیات بازسازی محور خرم‌آباد- پلدختر با حضور سرلشکر سلامی

فیلمی از ورود سرلشکر سلامی به فرودگاه خرم‌آباد

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی وارد لرستان شد

10تیم از لرستان در المپیادورزشی دانشگاه علمی کاربردی شرکت می‌کنند

پیگیری‌ تعیین تکلیف عملیات اجرایی هتل‌های صخره‌ای و بام خرم‌آباد

افزایش یک میلیارد تومانی اعتبار ساخت کتابخانه مرکزی خرم‌آباد

مسابقه شعر و داستان «گلاره» در لرستان برگزار می‌شود

تدوین 12 پایان‌نامه با موضوع ایثار و شهادت در دانشگاه لرستان

جزئیات جدید از احضار یک مدیر اجرایی لرستان

جزئیات 4 پرونده تخلف شورا و شهرداری/معاون استاندار چرا دستگیر شد؟

میزان مصرف برق در لرستان طی هفته گذشته 28 درصد افزایش یافته است

خانه‌هایی که انرژی مثبت دارند/ تولید برق با تابش خورشید

دکتر امیر محبیان: طبقه فرودست پیاده‌نظام جریان خاصی نیست

مسئولان از انتقاد خیرخواهانه ائمه‌جمعه ناراحت نشوند

شهرداری‌ها نگران نباشند/ آغاز عملیات بازسازی و نوسازی زیرساخت‌های شهری

پروژه‌ها به دلیل عدم تأمین قیر رایگان یک سال به تعویق می‌افتد

بمباران شیمیایی روستای «زرده» و زخمی التیام نیافته از دهه 60

زراعت چوب؛ نسخه بی دارو برای درمان چند درد

بازسازی 85فضای آموزشی خسارت دیده از سیل نیازمند کمک دستگاه‌ها است

خاورمیانه انبار باروت؛ طمع فروشندگان و ولع خریداران

اگر بازطراحی راکتور جدید اراک کُند باشد سراغ طرح قدیمی می‌رویم

شهرداری خرم‌آباد بیشترین اعتبار را گرفت/ سهم 0.1 درصدی حوزه رسانه

40 هزار کیلومتر گسل زلزله در ایران وجود دارد

کشته شدن 7 سوری در حمله خمپاره ای تروریست ها به حماه

واکنش وزارت نیرو نسبت به حمله گاندو به دختر بچه سیستانی

آغاز عملیات اجرایی بند آبخیزداری حومه خرم آباد

مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری لرستان دستگیر شد

معاون عمرانی استاندار لرستان دستگیر شد

بروجرد شهر ملی «ورشو» شد

احداث بند آبخیزداری در حوزه آبخیز حومه خرم‌آباد

تصویب بالغ‌بر 1400 میلیارد برای پروژه‌های عمرانی مرکز لرستان

کارگاه طرح «ایران مهارت» در خرم‌آباد افتتاح شد

آغاز نصب تجهیزات در کارخانه سیمان سفید ازنا

سارق محتویات خودرو با 20 فقره سرقت در دورود دستگیر شد

استاندار لرستان: مدیران در بازسازی مناطق سیلزده توان خود را چند برابر کنند

شماره 40 مجله «ایران‌مهر» منتشر شد

فضای استان را انتخاباتی نمی‌کنیم/ توزیع 6000 پک لوازم خانگی بین مردم

تخصیص اعتبار عمرانی برای بازسازی مسجد علوی خرم‌آباد

رسیدگی به تخلفات 16 شرکت حمل‌ونقل لرستان/ 3 شرکت جریمه نقدی شدند

مراکز دینی نیازمند توجه هستند/ هدف نماز جمعه تقویت هدایت‌گری است

مرکز جامع توان‌بخشی خیریه در خرم‌آباد افتتاح شد

سومین پویش فصل گرم کتاب در لرستان اجرا شد

مکان استقرار تجهیزات بحران علوم پزشکی لرستان ساماندهی شود

کودکان روستایی لرستان بازی‌های بومی محلی را اجرا کردند

منطقه گردشگری «شیرز» پاکسازی شد

تعداد آثار ملی لرستان به دو هزار و 465 اثر رسید

5 تیم به‌صورت روزانه وضعیت ارتباطات لرستان را پایش می‌کنند