ندای لرستان

آخرين مطالب

توده یا تومور مهم‌ترین علامت کانسر پستان است علمي

توده یا تومور مهم‌ترین علامت کانسر پستان است

  بزرگنمايي:

ندای لرستان- دکتر مهیار منصوری با بیان اینکه سرطان پستان بدون هیچ علامتی در خود پستان، علائمی در اعضای دیگر به‌صورت درد استخوانی در یک محل خاص، تنگی نفس به دنبال درگیری ریه، زردی و سایر علائم ناشی از بزرگی کبد و... نشان می‌دهد، اظهار کرد: در این موارد معاینه دقیق و بررسی‌های تشخیص لازم می‌توانند بیماری در پستان ظاهر کند.

وی به علائم سرطان پستان اشاره کرد و با بیان اینکه توده یا تومور مهم‌ترین علامت کانسر پستان است که در اغلب موارد توسط خود بیمار به‌صورت اتفاقی کشف می‌شود و در بقیه موارد توسط پزشک در معاینه بالینی مشخص می‌شود، اضافه کرد: این توده ممکن است دردناک باشد ولی عموماً بدون درد است و از آنجا که هم در بیماری‌های خوش‌خیم و هم بدخیم پستان ممکن است دیده شود بهتر است در صورت وجود هر توده در پستان جهت بررسی آن فوراً به پزشک مراجعه شود.

منصوری تأکید کرد: گاهی سرطان پستان به‌صورت توده‌های متعدد بروز می‌کند، توده‌های مشکوک به سرطان در لمس به‌صورت سفت یا سخت، گاه غیر متحرک و با چسبندگی به نسوج اطراف لمس می‌شوند؛ اغلب این توده‌ها منفرد و بدون درد هستند.

وی خاطرنشان کرد: قضاوت در مورد خوش‌خیم و بدخیم بودن توده بر عهده پزشک است و پس از بررسی‌های دقیق امکان‌پذیر خواهد بود و شایع‌ترین علامت سرطان پستان، بروز یک توده منفرد و بدون درد در پستان است.

این فوق تخصص آنکولوژی و خون گفت: ترشح از نوک پستان معمولاً به دنبال بیماری‌های خوش‌خیم پستان ایجاد می‌شود. با اینکه ترشحات نوک پستان معمولاً همراه با سرطان پستان نیستند ولی به علت احتمال وجود سرطان در برخی از موارد، بررسی دقیق آن‌ها لازم است.

منصوری با بیان اینکه وجود ترشح از هر دو پستان و از چند مجرا به‌طورمعمول ناشی از یک اختلال هورمونی مصرف دارو، کیست پستانی و یا بیماری خوش‌خیم فیبروکیستیک است، بیان کرد: ترشحات پستان می‌توانند به رنگ‌های مختلف مشاهده شوند (سفید قهوه‌ای، آبی، خاکستری، قرمز، سبز و یا بدون رنگ) و ترشح ناشی از سرطان پستان معمولاً خون واضح و یا خونابه‌ای یا در برخی از موارد بی‌رنگ باشد.

وی گفت: ترشح خونی یا آبکی که خودبه‌خودی بوده و از یک پستان و از یک مجرا خارج شود، یا همراه با غده‌ای در پستان باشد، شک به سرطان را افزایش می‌دهد.

این فوق تخصص آنکولوژی و خون با اشاره به ترشحاتی که شک به وجود سرطان را برمی‌انگیزند، افزود: ترشحات خونی یا آبکی، ترشحاتی که از یک پستان و از یک مجرای نوک پستان خارج می‌شود، ترشحاتی که خود به خودی و بدون فشار خارج می‌شوند و ترشحاتی که همراه با توده در پستان باشند.

منصوری عنوان کرد: تغییرات پوست پستان صورت فرورفتگی و یا کشیدگی پوست  بروز می‌کنند، این فرورفتگی پوست ممکن است به‌طور ثابت و مشخص وجود داشته باشد و یا در حالات خاصی از معاینه پستان دیده شود. کشیدگی پوست، اگرچه علامتی مهم است ولی یافته قطعی دال بر سرطان نیست و گاهی به دنبال بیماری‌های خوش‌خیم پستان نیز دیده می‌شود. در بعضی موارد چسبندگی تومور سرطانی به قسمت زیر پوست باعث تغییر شکل پستان می‌شود.

وی ادامه داد: در بعضی افراد فرورفتگی، نوک پستان ممکن است بعد از شیردهی یا پس از دوران بلوغ ایجاد شود که معمولاً به‌طور خود به خودی و یا با دست‌کاری خود فرد به حالت اول برمی‌گردد؛ درحالی‌که در سرطان، این فرورفتگی حالت ثابت دارد و با معاینه دقیق پستان ممکن است وجود غده‌ای در زیر نوک و هاله پستان مشخص شود.

این فوق تخصص آنکولوژی و خون با بیان اینکه نوعی از سرطان پستان نیز به نام بیماری پاژه وجود دارد که در آن تغییرات پوستی نوک پستان به‌صورت ضایعات اگزمایی (شبیه به حساسیت پوستی) دیده می‌شود. علائم این بیماری، خارش، سوزش، قرمزی، سفتی و پوسته و پوسته‌شدن نوک پستان است که به‌تدریج و در صورت عدم درمان بیماری به هاله اطراف نوک پستان و پوست نیز گسترش می‌یابد؛ گاهی این بیماران با تشخیص اشتباه اگزما و بیماری‌های پوستی، مدت‌ها تحت درمان با پمادهای موضعی قرار می‌گیرند و همین مسئله درمان را به تأخیر می‌اندازد، بیان کرد: بنابراین در هر بیماری که علائم پوستی نوک پستان مشاهده می‌شود. باید به فکر سرطان بود تا پس از نمونه‌برداری و قطعی شدن تشخیص، اقدامات درمانی مناسب توسط پزشک انجام شود. قرمزی و خارش نوک پستان همراه با پوسته‌پوسته شدن و ترک خوردن آن می‌تواند علامت نوعی از سرطان پستان به نام پاژه باشد، مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

منصوری با اشاره به اینکه بزرگی غدد لنفاوی زیر بغل همان‌گونه که قبلاً گفته شد، سلول‌های سرطانی توانایی پخش شدن از طریق خون و لنف و تهاجم به سایر نقاط بدن را دارند، افزود: شایع‌ترین محل تهاجم سرطان‌های پستان به عدد لنفاوی زیر بغل است و گاهش بزرگی غدد لنفاوی همراه با لمس غده‌ای واضح در پستان بوده ولی گاهی غده مشخصی لمس نمی‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در این موارد انجام ماموگرافی برای تشخیص سرطان پستان به‌عنوان منشأ بزرگی غدد لنفاوی زیر بغل، کمک‌کننده است، بزرگی غدد لنفاوی زیر بغل می‌تواند به دلیل ضایعات خوش‌خیم و حتی التهاب‌ها و ضربه ناحیه دست و یا پستان باشد، بنابراین اگرچه این علامت بیمار را به سمت بررسی‌های بیشتر هدایت می‌کند ولی باید دانست این حالت از ابتدا نگران‌کننده نیست.

منصوری با اشاره به تغییر اندازه پستان‌ها گفت:  گاهی اوقات به علت بزرگی بیش‌ازحد یک تومور و یا التهاب قابل‌توجه دور تومورهای کوچک‌تر، پستان در یک‌طرف، به‌طور واضحی بزرگ‌تر از طرف مقابل می‌شود. البته اندازه دو پستان در افراد سالم نیز کاملاً مشابه نیست ولی بزرگی یک پستان نسبت به‌طرف دیگر که اخیراً ایجاد شده است باید موردتوجه قرار گیرد و با انجام معاینه از عدم وجود توده و سلامت پستان مطمئن شد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ایجاد کانال‌های هدایت آب‌های سطحی دانشگاه با 500 میلیون اعتبار

انگیزه تحصیلی بسیاری از پیامدهای آموزشی را رقم می‌زند

استفاده درازمدت از استروئیدهای آنابولیک بر قلب و گریه تاثیر دارد

50 درصد کلاس‌های مدارس استان تخریبی هستند

3000 کلاس درس در مدارس لرستان از بخاری نفتی استفاده می‌کنند

مدیرکل جدید نوسازی مدارس لرستان: در مکان‌یابی فضای آموزشی مشکل داریم

25 هزار کلاس درس دارای سیستم گرمایشی غیراستاندارد هستند

مدارس بهترین زیرساخت برای مدیریت بحران بودند

7500 کلاس درس لرستان نیازمند استانداردسازی گرمایشی

دانشگاهیان براساس چارچوب‌های دینی، گام‌های اثربخش برای رفع مشکلات بردارند

یکنواختی ژنتیکی در گیاهان زراعی نامطلوب است

شرکت 36 هزار دانش‌آموز لرستانی در فعالیت‌های تابستانی

سهم 45 درصدی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی از بازار کار

دکترهای بی‌سواد، باسوادهای هیچ‌کاره

رتبه 31 لرستان در کنکور

این روزها لرستان بوی کنکور می‌دهد

32هزار و 751 لرستانی در کنکور سراسری شرکت می کنند

زنان معتاد تجربه طرد اجتماعی بیشتری دارند

تقاطع غیرهمسطح دانشگاه بیش از 8 میلیارد اعتبار دارد

بهداشت برنامه مدونی برای اعتیاد و خودکشی داشته باشند

برگزاری همایش‌های «جمع‌بندی کنکور» در مناطق سیل‌زده لرستان

رئیس دانشگاه لرستان: پژوهش‌های دانشگاهی ناظر بر صنعت باشند

کنفرانس ملی برق در خرم آباد آغاز بکار کرد

رقابت های علمی تخصصی معلمین تربیت بدنی لرستان برگزار شد

درگیری تحصیلی سازه‌ای برای تلاش‌های اصلاح‌گرانه حوزه تعلیم است

اختلالات ژنتیکی از عوامل بروز مشکلات ستون فقرات است

کسی خارج از دانشگاه در تصمیمات هیئت‌رئیسه مداخله نخواهد کرد

تاثیر سیل بر زنبور‎ها

بودجه تعمیر، تجهیز و محوطه 40 درصد رشد داشته است

دانشگاه محل سیاسی‌بازی و سکوی سقوط و پرواز کسی نیست

اضافه کردن 2000 تخت، 4000 فرصت شغلی ایجاد خواهد کرد

8.14 درصد درآمد ناخالص کشور صرف حوزه سلامت می‌شود

تاکید ما اجرای الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی لرستانی است

بازدید های علمی بنیاد کودک بروجرد برگزار می شود

359 مقاله در کنفرانس ملی برق لرستان پذیرفته شد

چند درصد دانش‌آموزان دارای عادات صحیح خوابیدن هستند؟

برگزاری کنفرانس بین‌المللی برق/ افتتاح همزمان ساختمان آمفی تئاتر مرکزی دانشگاه

صنعتی بزرگ به نام پرورش کرم ابریشم

تمرینات اصلاحی نافرمی بدن را رفع می‌کند

پرداخت وام قرض‌الحسنه صندوق رفاه به دانشجویان سیل‌زده دانشگاه

شناسایی بیش از 24 هزار زن سرپرست خانوار زیر 55 سال در لرستان

تقویت کرسی‌های آزاداندیشی دانشگاه در سالجاری

نرخ بالای تورم تأثیر منفی بر سرمایه‌گذاری دارد

مدارس هیات امنایی مرکز لرستان سطح‌بندی می‌شوند

سقف شیشه‎ای و پست مدیریتی زنان

نقش آفرینی بیشتر دانشگاهیان در رفع مشکلات و چالش‌های استانی ضروری است

46 مدرسه لرستان خواهرخوانده شدند

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی لرستان منصوب شد

تخفیف ویژه دانشگاه علمی کاربردی به دانشجویان مناطق سیل‎زده

همایش کمیته همکاری‌های حوزه‌های علمیه و آموزش و پرورش لرستان برگزار می‎‏شود