ندای لرستان

آخرين مطالب

زنان کارگر؛ سقوط از ارتفاع پاکیزگی مقالات

زنان کارگر؛ سقوط از ارتفاع پاکیزگی

  بزرگنمايي:

ندای لرستان - خرم آباد- زن میانسالی که برای گذران زندگی خود و فرزندانش در منازل مردم کار نظافت انجام می داد، حالا یکسالی است که پس از آن حادثه تلخ ، زمین گیر شده و دیگر توان کار کردن ندارد.
قرانک می گوید؛ دقیقا یکسال پیش که مشغول خانه تکانی در منزلی بودم همه کارهای نظافت را انجام داده و در لحظه آخر که منتظر دستمزد بودم وخوشحال از اینکه امروز یکجا درآمد خوبی دارم زن صاحب خانه گفت ؛ سقف شیروانی طبقه دوم نمای بیرونیش لکه دارد از نردبان بالا رفتم به سقف شیرونی رسیدم و شروع به دستمال کشیدن کردم.
وی ادامه می دهد؛ در کمتر از آنی سرم سیاهی رفت و زمانی چشمانم باز شد خود را در بیمارستان دیدم ، پاهایم حس نداشت و حالا یکسال گذشته و هیچ بهبودی در وضعیت جسمانی ام حاصل نشده و کارهای شخصی و نظافت و پختن غذا را هم قادر به انجامش نیستم.
فرانک زنی 45 ساله که بعنوان سرپرست خانوار به کارهایی همچون پرستاری کودک و کار در منازل روزگار سپری می کرد، 2 فرزند دارد و حالا دیگر یک سال است که بر اثر سقوط از ارتفاع حین نظافت موسم عید از کمر به پایین فلج شده و بر روی تختی در گوشه ای از اتاق به سقف خیره شده است.
این زن میانسال سرپرست خانوار می گوید؛ بعد از مدتها دنبال شغل گشتن به پیشنهاد یکی از زنان همسایه تصمیم گرفتم به عنوان کودک یار ونظافتچی در منزل مردم کار کنم بعد از این اتفاق صاحبخانه هم خود را از این حادثه مبرا کرد ولی با پیگیری حقوقی مراحل پایانی رای دادگاه جهت پرداخت دیه در حال انجام است.
در هیاهوی عید بوی سبزه بوی عنبر و بازار و خرید و تلاطم نسیم بهاری در نیمه دوم اسفند نقش و زحمت زنان بیشتر از هر فصل و روزی از سال است که در این میان زنان کار یا خدماتچی منازل هم تقاضای کار بیشتری را دارند.
اما تا چه میزان کارگران زن و صاحب خانه ها با مسئولیت مدنی و تعهدات الزام آور این عقود به ظاهر ساده آشنایی دارند.
میرزا عباس محمودی کارشناس حقوقی در خصوص مسئولیت مدنی در ارتباط با حوادث ناشی از این نوع قرارداد می گوید: به استناد قوانین و مقررات، قواعد فقهی مربوطه در رابطه با کارگران منازل که به هر نحوی با درخواست صاحب خانه اقداماتی انجام می دهند در صورت بروز حادثه ناشی از کار و عدم رعایت الزامات فنی دستور دهنده مقصر شناخته می شود.
وی افزود: در مورد اتفاقی که برای این زن افتاده است؛ صاحبخانه با صدور دستور مبنی بر بالارفتن از راپله ها و قرارگرفتن در سقف پشت بام منزل و نهایتا انجام نظافت فضای مورد نظر موجب ورود آسیب به ایشان را فراهم آورده است.
این کارشناس حقوقی اظهار داشت:بنابر مواد 1 ، 3، و 5 قانون مسئولیت مدنی؛ هرکس بدون مجوز قانونی عمدا یا در نتیجه بی احتیاطی به جان یا سلامتی یامال یا آزادی یا حیثیت یا شهرت یا به هر حق دیگر که به موجب قانون برای افراد ایجاد گردیده لطمه ای وارد نمایدکه موجب ضرر مادی یا معنوی دیگری شود، مسئول جبران خسارت ناشی از عمل خود است.
وی با اشاره به ماده 85 قانون کار نیزگفت: به موجب این ماده برای صیانت نیروی انسانی و منابع مادی کشور رعایت دستور العمل هایی که از طریق شورای عالی حفاظت فنی جهت تامین حفاظت فنی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (جهت تأمین بهداشت کار و کارگر و محیط کار ) تدوین می شود، برای کلیه کارگاه ها، کارفرمایان و کار آموزان الزامی است و تبصره ی ذیل این ماده ادامه می دهد کارگاه های خانوادگی نیز مشمول مقررات این فصل بوده ومکلف به رعایت اصول فنی و بهداشت کار هستند.
رئیس اداره حقوقی کمیته امداد امام (ره) لرستان در ادامه با استناد به ماده 91 قانون کار اضافه کرد: کارفرمایان و مسئولان تمامی واحدهای موضوع ماده 85 این قانون مکلفند بر اساس مصوبات شورای عالی حفاظت فنی برای تأمین حفاظت و سلامت و بهداشت کارگران در محیط کار، وسایل و امکانات لازم را تهیه و در اختیار آنان قرار دهند و چگونگی کاربرد وسایل فوق الذکر را به آنان بیاموزند و درخصوص رعایت مقررات حفاظتی و بهداشتی نظارت کنند.
وی یادآور شد: در مورد اتفاقی که برای این خانم افتاده است فرد مورد شکایت (صاحب خانه) می بایستی با توجه به ماهیت محیط تا پایان کار نظافت، نظارت اولیه را اعمال می کرد.
محمودی تصریح کرد: بنابر ماده 95 قانون کار؛ مسئولیت اجرای مقررات و ضوابط فنی وبهداشت کار بر عهده کارفرما است و هرگاه بر اثر عدم رعایت مقررات مذکور از سوی کارفرما یا مسئولین واحد، حادثه ای رخ دهد شخص کارفرما یا مسئول مذکور از نظر کیفری و حقوقی ونیز مجازات های مندرج در این قانون مسئول است.
این کارشناس حقوقی یادآور شد: بنا بر مواد صریح قانونی در صورت عدم رعایت مقررات مربوط به کار و وقوع حوادث صاحب خانه ویا فردی که اقدام به اجرای رابطه کاری نموده مقصر حادثه و خسارت مادی و معنوی بعهده وی است.
**توصیه های لازم در گرفتن نیروی کار
زنان شاغل و افرادی که بنابه هر دلیلی فرصت و زمان کافی برای صرف نظافت پایان سال را ندارند و اقدام به گرفتن نیروی کارگر در این خصوص می گیرند باید نکاتی را مورد توجه قرار داد تا در صورت بروز حوادث مشابهی مانند آنچه که در این روایت آورده شده است به مسائل حقوقی آن واقف باشند.
علی نادری کارشناس مسئول روابط کار در این زمینه می گوید: مناسب ترین راه، برقراری تماس با شرکت های خدمات منازل دارای مجوز از مراجع ذیصلاح است با دقت در این موضوع که از مدیران شرکت سئوال شود آیا نیروی خدماتی از بیمه حوادث برخوردار هستند یا خیر.
وی با بیان اینکه شرکت های خدماتی موظف به تامین ابزار کار استاندارد ( نردبان دوطرفه) نیروهای خدماتی هستند گفت: صاحب خانه به هیچ عنوان نباید وسیله و ابزار کار در اختیار نیروی خدماتی قرار دهد.
نادری با بیان اینکه قانون وظایفی را برای صاحب خانه معین کرده است اظهار داشت:مالک خانه به عنوان کارفرما باید بر نحوه فعالیت کارگر نظارت داشته باشد و بطور کامل وظیفه و مسئولیت اجرای کار را مشخص کند.
به هر روی در شرایط فعلی که مشکلات اقتصادی بر زنان سرپرست خانوار فشار بیشتری تحمیل می کند و آنگاه که چرخ اقتصاد خانواده بسختی می چرخد زنان مسئولیت پذیر آستین همت را بالا زده و دست بکار می شوند و ساده ترین شغل بدون سرمایه کار در منزل به عنوان خدمات ونظافتی است تا آهنگ قوام خانواده مستحکم بماند.
6060/1920

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

عوارض شنوایی و روان‌پزشکی مشکل بروز انفجار در برخی افراد است

نه به چهارشنبه‌سوری چینی!

عوامل مؤثر بر شکل‌گیری شخصیت انسان

ویتامین D3 را به چه خوردنی‌هایی می‌توان اضافه کرد؟

آش گوشت خرم‌آباد، خوراک مراسمات و اعیاد

زنان کارگر؛ سقوط از ارتفاع پاکیزگی

نعل وارونه‌ی شورا!

تمدن لرستان و بی‌مهری وندال‌ها!

خیابان‌های خالی از پل‌های عابر

مدرسه کانکسی، حسینیه و حسرت دانش آموزان

سفری تا مهربانی

قلم فروشی!

لرستان سیراب اما تشنه

فرود پرندگان مهاجر در طبیعت دوست داشتنی لرستان

/گزارش/ پل دره خزینه معلق بین بودن یا نبودن

پذیرش 168 مقاله در همایش بین‌المللی «سیره علوی»/50 مقاله برگزیده شد

تکرار معضل کوچ زودهنگام/ مدیریت کوچ نیازمند همکاری مسئولان 3استان

ارسال 300 مقاله به دبیرخانه همایش بین‌المللی سیره علوی

خرید کالای داخلی اولویت اول ایرانیان در پایان سال

پلی که چاره ساز نبود!

تراژدی ساماندهی مطبوعات استان لرستان

با اهدا خون به پیشواز بهار برویم

کودک همسری روابط اجتماعی را مختل می‌کند

از حاشیه دوری کن پسر!

روایتی از قله تا دامنه‌های زاگرس؛ خانه‌های خشتی قوام می‌گیرد

«EB» هیچ درمانی ندارد/ با پانسمان‌های خاص می‎توان از میزان زخم‌ها کاست

23 بهمن 1357 خونین‌ترین روز تاریخ مبارزات مردم خرم‌آباد

ریشه‌های انقلاب اسلامی

دیابت باعث کاهش قطر مویرگ‌ها می‎شود

گسترش خدمات درمانی در دل روستاها/ 2000 تخت بیمارستانی ایجاد شد

ارمغان روشنایی به 2700روستای لرستان رسید/رشد 3900درصدی پستهای برق

استانی شدن انتخابات مجلس، نیاز جامعه یا دغدغه‌ی استمرار

سیل مغلوب مدیریت ،تدبیر و تلاش ستاد بحران دلفان

چهار دهه حضور و مشارکت زنانه با حمایت نهادهای انقلابی

لرستان استانی که غنی است - محمود داودی نژاد*

غار کلماکره لرستان گرفتار گردشگری بی رویه و تورهای غیرمجاز

بنیادی که برکت آورد

نوروز نزدیک است،‍ فرصت سوزی نکنیم

«ونایی» در تصرف سفره‌خانه‌های بدون مجوز/ ساماندهی شاید وقتی دیگر!

ایهام‌سازی یکی از مهم‌ترین کارکردهای بدل بلاغی در غزلیات حافظ

جهاد نهادهای انقلابی در دل مناطق محروم/ نور امید به روستاها تابید

انتصاب فرماندار زن؛ آغازی بر پایان یک ترس

بحران در شهرداری‌های لرستان/ وعده‌های معاون وزیر عملی می‌شود؟

«ونایی» در تصرف سفره‌خانه‌های بدون مجوز/ ساماندهی شاید وقتی دیگر!

هواپیماهای کوچک، بر فراز خرم‌آباد

زندگی‌ای که خاکستر می‎شود

/گزارش/ تقلای زبان‌بسته‌ها از دستِ انسان‌نماها

لزوم احداث پارک فرهنگ ترافیک در مرکز لرستان

سنگ‌تراشان، روستایی آیینی

/گزارش/ سرنوشتی که در خیابان رقم می‌خورد