ندای لرستان

آخرين مطالب

انقلابی که زنان را سربلند کرد سياسي

انقلابی که زنان را سربلند کرد

  بزرگنمايي:

ندای لرستان - خرم آباد - با پیروزی انقلاب اسلامی، توجه به زنان برای برای به دست آوردن احترام اجتماعی و رسیدن به جایگاه واقعی مورد توجه قرار گرفت و در چهار دهه پس از پیروزی انقلاب، توانمندسازی این قشر و پیشرفت همه جانبه زنان از شعارها و اقدامات اصلی جمهوری اسلامی محسوب می شود.
به گزارش ایرنا، هرچند در گذشته زنان حق و حقوق ناقصی داشته و به هیچ وجه در کانون توجه نبودند اما در جوامع امروزی و قرن حاضر، توجه به حقوق این قشر در هرجامعه دست مایه تبلیغات و سخنرانی بسیاری از سیاستمداران و دولتمردان شده است.
در بسیاری از جوامع غربی و به تازگی نیز در آسیا و حتی کشورهای عربی، دفاع از حقوق زنان به نوعی استفاده ابزاری از آنان تبدیل شده و بانوان برای تثبیت خود در اجتماع و به نام آزادی در بند اسارت هایی هستند که روح و انسانیت آنان را محصور کرده است.
در برخی جوامع نیز همچون کشورهای قحطی زده و فقیر آفریقایی نیز تناقض بسیاری با کشورهای غربی وجود دارد و زنان از ابتدایی ترین امکانات بی بهره اند و صرفا به عنوان نیروی کار شناخته می شوند و وجود آنان به فرزندآوری و تبعیت محض از مردان محدود می شود.
اما در کشور ایران نیز شکاف شخصیتی و دیدگاهی میان زنان تا قبل از انقلاب اسلامی بسیار بود و می توان گفت بانوان در 2 دسته جای می گرفتند، یا زنانی بی سواد، ناآگاه و صرفا خدمتگزار بودند و یا اینکه با تبدیل شدن به کالاهای تبلیغاتی به اصطلاح نام و نشانی برای خود رقم زده بودند که البته این شهرت آنان در میان مردم جنبه منفی داشت.
هرچند عدم اشتغال و دیدگاه سنتی برخی از مردان همچنان از چالش های اصلی زنان به شمار می رود اما بدون شک جمهوری اسلامی با ایجاد فرصت های برابر تحصیل، نقش مثال زدنی در رشد آنان داشته است.
***هفت هزار شهید و پنج هزار جانباز جمهوری اسلامی زن هستند
مدیرکل مور بانوان و استانداری لرستان می گوید: اکنون که در آغاز چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب هستیم باید دستاوردهای چهار دهه انقلاب را به صورت خاص تشریح کرد.
ناهید پرویزپور با تاکید بر آشنایی جوانان با مقوله انقلاب و دستاوردهای انقلاب افزود: زنان در پیروزی انقلاب اسلامی نقش داشتند و انقلاب نیز برای انان دستاوردهایی داشته که این خدمات متقابل باید بازگو شود.
وی ادامه داد: حضور در راهپیمایی ها و تظاهرات دوشادوش مردان حتی گاهی پیش تر از آنان در صحنه های انقلاب ثبت شده و نشان می دهد که زنان در این جریان عظیم مشوق همسران و پسران خود بودند.
وی تصریح کرد: نقش زنان در هشت سال دفاع مقدس و انقلاب بسیار چشمگیر است به نحوی که هفت هزار نفر از شهدا و پنج هزار نفر از جانبازان کشور زن هستند.
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری لرستان با اشاره به اینکه لرستان 464 زن شهید را تقدیم انقلاب و نظام کرده گفت: در مجموع آمار حضور زنان در جبهه 23 هزار نفر ثبت شده و 2 هزار و 300 پزشک زن در درمانگاه و بیمارستان های صحرایی جبهه حضور داشته اند.
پرویزپور نقش مهم زنان را تربیت نسل ها دانست و افزود: همین نوع تربیت و پرورش جامعه توسط زنان زمینه ساز پیروزی انقلاب اسلامی بود و شهدای تقدیم شده به انقلاب نشان دادند حاصل تربیت سالم مادران خود هستند.
وی ادامه داد: در طول انقلاب نیز شاهد حفاظت و صیانت زنان از این دستاورد بزرگ بوده ایم و این قشر با تاکید بر تربیت نسل در تمامی عرصه ها حضور داشته اند.
وی گفت: امروز نیز که با جنگ روانی و اقتصادی استکبار مواجه هستیم زنان باید همانند اول انقلاب، مدیریت جهادی داشته باشند و اجازه ندهند آمریکا هویت جوانان را تغییر دهد.
*** ارائه الگوی سوم دستاورد مهم انقلاب برای زنان
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری لرستان تصریح کرد: هویت ایرانی اسلامی از مهم ترین دستاوردهای انقلاب برای زنان بود.
پرویزپور توضیح داد: تا قبل از انقلاب اسلامی، 2 الگوی جهانی زن شرقی و زن غربی تعریف شده بود که در الگوی شرقی، زن در حاشیه و عنصری خنثی بود که نقشی در تاریخ و سرنوشت خود و جامعه نداشت و در الگوی غربی نیز زن یک ابزار بود که نگاه حنسیتی به وی اعمال می شد.
وی افزود: بروز انقلاب اسلامی الگوی سومی را ارائه داد که همطراز با ارزش های اسلامی بود، الگویی که ثابت کرد نه زن شرقی و نه زن غربی در جامعه پذیرفته نیستند.
وی گفت: انقلاب اسلامی ثابت کرد با حفظ حجاب و عفاف و در عین حال حضور در جامعه می توان زن آزاده ای بود که بر اساس آزادگی و مش انسانی به وی نگاه می شود که این همان الگو برداری از حضرت زهرا، حضرت زینیب و بانو خدیجه (س) است.
وی با بیان اینکه امروزه بسیاری از زنان دنیا با الگوبرداری از زن ایرانی فعالیت می کنند تصریح کرد: زنان ایرانی امروز با حجاب و عفاف در سطح جهان معرفی می شوند.
***افزایش کمی و کیفی مشارکت های زنان در جامعه
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری لرستان افزایش کمی و کیفی مشارکت های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و هنری زنان در جامعه را از دیگر دستاوردهای انقلاب دانست و بیان کرد: پس از انقلاب، زنان با اطمینان و امنیت خاطر در جامعه حضور یافتند، تحصیل کردند و نقش های مختلفی را پذیرفتند.
پرویزپور توضیح داد: در عمر چهار دهه ای انقلاب شاهد حضور زنان در مجلس شورای اسلامی به عنوان جایگاه مهم قانونگذاری هستیم هرچند که تعداد زنان در این نهاد اندک است اما راهیابی 17 زن به مجلس دهم، نشانگر توسعه سیاسی مردم است.
وی با بیان اینکه هم اکنون 6 درصد نمایندگان مجلس شورای اسلامی زنان هستند اظهار داشت: در دولت های یازدهم و دوازدهم هرچند به دلیل چالش های مختلف وزیر زن منصوب نشده اما این دولت سه زن را وارد کابینه کرده و 2 نفر از سفرای جمهوری اسلامی و سه نفر از فرمانداران نیز زن هستند.
وی با اشاره به حضور زنان به عنوان مدیرکل، بخشدار و معاون فرماندار و مدیر نیز افزود: دولت قول سهم 30 درصدی زنان در پست های کلان کشوری را داده و امروز نیز شاهد رشد 6 درصدی حضور این قشر در پست های مدیریتی استانداری و فرمانداری و رشد 16.5 درصدی حضور آنان در پست های وزارتخانه ای هستیم.
***افزایش اعتماد بنفس زنان در فعالیت های سیاسی و اجتماعی/عضویت چهار هزار زن در شوراها
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری لرستان رشد اعتماد بنفس زنان را دستاورد دیگر انقلاب اسلامی عنوان کرد و گفت: حضور زنان به عنوان کاندیدا در دوره های چهارم و پنجم انتخابات شوراها نیز 81 درصد بوده که نشان می دهد زنان که در سال های گذشته همواره به پای صندوق های رای می آمدند و انتخاب می کردند این بار با خودباوری، در ردیف انتخاب شوندگان مردم قرار گرفتند.
پرویزپور اضافه کرد: حضور 76 نفر زن در دوره چهارم شورای اسلامی روستاهای استان به 103 نفر در دوره پنجم رسید.
وی گفت: در کل کشور چهار هزار زن عضو شوراهای اسلامی شهر و روستا هستند که در لرستان نیز 162 زن عضو شوراهای روستایی و 10 نفر در شورا های شهری فعالیت دارند.
***زنان بخشی از توسعه انقلاب هستند
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری لرستان افزود: زنان بخشی از توسعه انقلاب هستند و در قانون اساسی، بارها به این قشر و حقوق آنان اشاره شده است.
پرویزپور با بیان اینکه توجه به زنان در برنامه اول تا ششم توسعه لحاظ شده افزود: در برنامه ششم به طور ویژه توانمندسازی و آموزش زنان دیده شده که تمامی این موارد منوط به سیاست های کلی خانواده است که رهبر معظم انقلاب با تاکید بر تحکیم بنیاد خانواده ابلاغ فرمودند.
وی ادامه داد: به همین دلیل، حضور در عرصه اجتماعی با تاکید بر حفظ بنیاد خانواده و نقش اساسی زن پیش می رود و زنان در هر سمتی که قرار دارند باید تربیت صحیح اسلامی را با فرهنگ ایرانی پیوند زده و نقش مادری خود را حفظ نمایند.
***افزایش سن امید به زندگی در زنان از 50 به 78 سال رسید
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری لرستان رشد کمی و کیفی ارائه خدمات را از دستاوردهای مهم انقلاب برای زنان دانست و به برخی از شاخص ها از جمله بهداشت و سلامت و سواد اموزی نیز اشاره کرد.
پرویزپور اظهار داشت: جمهوری اسلامی خدمات بسیار ارزنده ای از جمله در حوزه سلامت، بهداشت، بیماری های مسری و مزمن، بارداری، سواد اموزی و ایجاد مراکز تخصصی برای زنان داشته است.
وی ادامه داد: در چهار دهه انقلاب اسلامی سن امید به زندگی در زنان افزایش یافته و از 50 سال در سال 57 به 78 سال در سال 95 رسیده است.
وی با اشاره به کاهش بیش از 90 درصدی مرگ و میر زنان باردار گفت: زنان امروز هم گیرنده و هم ارائه دهنده خدمات سلامت هستند به نحوی که پنج هزار و 300 زن فوق تخصص در کشور و 124 نفر در استان فعالیت می کنند.
پرویزپور دسترسی زنان در دورافتاده ترین روستاها به امکانات را نیز دستاورد بزرگ انقلاب برشمرد و بیان کرد: سال پیروزی انقلاب، 35 درصد زنان کشور سواد داشتند اما در حال حاضر 84.2 درصد زنان با سواد هستند.
وی افزود: در لرستان نیز 27.5 درصد زنان در سال 65 سواد داشتند که هم اکنون به 79 درصد رسیده است.
***نرخ رشد اقتصادی 12.1 درصدی و اشتغال زنان، چالش بزرگ در لرستان
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری لرستان اضافه کرد: نرخ رشد اقتصادی زنان در استان 12.1 درصد و در کشور 16درصد است که نشان می دهد اشتغال، چالش بزرگ زنان در لرستان است.
پرویزپور ادامه داد: تعداد زنان و دختران تحصیلکرده بسیار افزایش یافته ولی موانع بازار کار برای این قشر بیشتر از مردان است.
وی با تاکید بر توانمندسازی زنان سرپرست خانوار افزود: در استخدامی های استان توازن جنسیتی صورت نگرفته و امروز زنان شاغل در دستگاه های اداری استان اندک هستند.
وی گفت: در آزمون استخدامی سال 95 نیز بیشتر ردیف های استخدامی برای مردان در نظر گرفته شده بود که به همین دلیل، دولت آن را لغو و مجددا متناسب با سطح توانمندی و نه جنسیت، برگزار کرد.
7269/6060

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مَسکن اعضای تعاونی‌های تاکسیرانی و فضای سبز بروجرد تعیین تکلیف شد

زیرساخت‌های لرستان به یک باران بند هستند؛ اوضاع خیلی خراب است!

زن مسلمان به حجاب افتخار کند/ مدافعان حریم امن حجاب فراوانند

حجاب و عفاف یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران است

اشتغال کشور با تعدیل و تنش مواجه شده است/ شغل جدیدی هم ایجاد نشد

حضور کاروان «زیر سایه خورشید» در منزل شهید «سید نورخدا موسوی»

سرقت مسلحانه از یک طلافروشی در کوهدشت/ 2مظنون دستگیر شدند

سرقت مسلحانه از یک طلافروشی در کوهدشت/ 2 مظنون دستگیر شد

همایش بزرگ پیاده‌روی خانوادگی در شهر سیل‌زده پلدختر برگزار می‌شود

مردم معمولان 430 میلیون صدقه دادند/لزوم ترویج زکات از سوی دهیاران

انجام 608 مورد عملیات آتش‌نشانی و امداد در بروجرد طی امسال

10 هزار و 700 عدد قرص متادون در بروجرد کشف شد

سرپرست جدید حوزه علمیه لرستان معرفی شد

رسانه سازش‌کار به رسالت خود عمل نمی‌کند/ گفتمان مقاومت تقویت شود

استفاده از فضاهای ورزشی لرستان در دستور کار گیرد

جریمه 600 میلیاردی برای عرضه خارج از شبکه مواد پتروشیمی در لرستان

عضو کمیسیون عمران مجلس: اجاره بها بین 30 تا 40 درصد افزایش یافته است

نیروهای جهادی باعث آرامش مردم سیل زده پلدختر شدند

یک سوم اعتبارات سیل در کشور به استان اختصاص داده شده است

مردم در جریان سیل 320 میلیارد کمک نقدی و غیرنقدی داشتند

شناسایی 500 کودک کار در لرستان/ کارگاه تولیدی مادران ایجاد می‌شود

مردم بخاطر ناامیدی از جریانات سیاسی ممکن است دیگر لیستی رأی ندهند

طرح ساماندهی نیروهای«ایثار»در دست تهیه است/ رایزنی با مجلس و دولت

استاندار لرستان: هیچ توزیع خارج از سامانه‌ای نخواهیم داشت

مردم زیر چادروکولرها در انبار/تعلل در رسیدگی به سیل‌زدگان نارواست

‍ استاندار لرستان: 47 واحد تولیدی راکد در لرستان به چرخه تولید بازگشتند

اجماع رسانه‌ها بر سر منافع استان سرعت پیشرفت و توسعه لرستان را بیشتر می‌کند

معاون استاندار لرستان: مشاورین خوشه های صنعتی در استان خود را پاسخگوی مدیران بدانند

47 واحد تولیدی راکد در لرستان به چرخه تولید بازگشتند

استاندار لرستان خبر داد: تهیه برنامه راهبردی مقابله با مواد مخدر

آتش‌سوزی جنگل‌های منطقه «زیودار» پلدختر مهار شد

100هکتار از جنگلهای پلدختر در آتش سوخت/اطفای حریق بالگرد می‌خواهد

ورزشکاران لرستانی مقام‌آور در مسابقات کارگری جهان تجلیل شدند

آتش به جان کوه‌های منطقه «زیودار» پلدختر افتاد

فرهنگ و هویت ایرانی متأثر از هجرت امام رضا (ع) است / آل سعود به دنبال انجام حج سکولار است

سازش در برابر آمریکا و اروپا جواب نمی دهد/سیاست منطقی کاهش تعهدات

2000 بسته لوازم خانگی بین سیل‌زدگان لرستان توزیع می‌شود

آزمون ارتقای درجه امدادگران و نجاتگران هلال‌احمر بروجرد برگزار شد

مشکلات زیرساختی کوی نیاوران بروجرد؛حل مسئله کمک شهرداری را میطلبد

غافل از مشکلات فعالان اقتصادی نیستیم

لرستان نیاز به سرمایه گذار در بخش گلخانه دارد

مسابقات دوومیدانی قهرمانی پسران کشور آغاز شد

درخشش دختران لرستان در مسابقات دوومیدانی کشور بی‌سابقه بود

قتل یک تالاب در سکوت محیط زیست/30 هزار مترمکعب خاکریزی در یک روز

تصادف پراید با سمند در کوهدشت 8 مجروح برجای گذاشت

بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج) بروجرد افتتاح شد

بسته‌های حمایتی آستان قدس در میان مردم روستای «چم گردله» توزیع شد

ضعف مدیریت بر جامعه حاکم است/ مسئولان در رفع مشکلات همدلی کنند

آسفالت معابر بروجرد با صرف هزینه 7.5 میلیارد تومانی

14 میلیارد اعتبار تکمیل پل «شهدای دانش آموز» بروجرد اختصاص یافت