ندای لرستان

آخرين مطالب

رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان:

جذب نیروهای متخصص پژوهشگر مهم‌ترین اقدام در پژوهش باشد گفتگو

جذب نیروهای متخصص پژوهشگر مهم‌ترین اقدام در پژوهش باشد

  بزرگنمايي:

لر آنلاین - دبیر جشنواره ستاد هفته پژوهش و فناوری لرستان گفت: فراهم کردن بودجه و وجود اولویت‌ها و جذب نیروهای متخصص پژوهشگر می‌تواند مهم‌ترین اقدام در بخش پژوهش باشد.
دکتر کوروش ساکی  اظهار کرد: هفته پژوهش که هر ساله در آذر ماه برگزار می‌شود فرصت مغتنمی است که طی آن افکار و اذهان پژوهشی بازبینی شوند و به نحوی تفکر پژوهشی در ذهن محققان، دانش آموزان و حتی آحاد مردم ایجاد و احیاء و از طریق برگزاری نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی، برگزاری کارگاه‌های علمی پژوهشی به ویژه آسیب شناسی پژوهشی راه‌های پژوهش هموار و موانع برطرف شوند.
وی بیان کرد: با تجلیل از پژوهشگران و معرفی آنان و آثارشان تلاش یک ساله آنها ارج نهاده شود و طی مراسمی خاص یک هم‌اندیشی عظیم پژوهشی ایجاد تا هم این قشر محقق دانشمند همدیگر را شناخته و همچنین با تجلیل از آنان با اهداء لوح و جوایز نقدی آنان را ترغیب و تشویق کنند.
این مسئول گفت: مهمترین علت عدم عملیاتی شدن آسیب‌شناسی‌های انجام شده، این است که اولاً آسیب‌شناسی در حد یک سخنرانی و آن هم توسط یک نفر انجام می‌شود که در برگیرنده همه آرا و نظرات افراد صاحب نظر نیست و پس از اتمام مراسم به دست فراموشی سپرده می شود، لذا آسیب شناسی باید اصولی باشد. بنابراین باید عده‌ای متخصص و محقق که اولاً با پژوهش آشنا هستند و دوماً مشکلات و موانع پژوهش را می‌شناسند توسط یک متولی یا سازمان مسئول شناسایی و به شکل یک تیم انتخاب و به آنها ماموریت داده شود طی سه تا شش ماه به شکل گروهی مسائل را بررسی و نتایج آسیب شناسی را اعلام و مقامات مسئول را در جریان آن قرار دهند. 
ساکی با بیان اینکه دانشگاه‌ها و مراکز علمی علاوه بر تربیت دانشجو در رشته تحصیلی خاص هم زمان مسئولیت پرورش دانشجویان از نظر پژوهش را هم بر عهده دارند و هم زمان با آموزش باید دانشجویان را به صورت علمی و عملی با تحقیق و پژوهش عجین کنند و با فراهم کردن بودجه و امکانات تحقیقاتی کافی به این جنبه تربیتی دانشجویان بپردازند، بیان کرد: در دانشگاه علوم پزشکی لرستان تمام این زیرساخت‌ها فراهم شده و دانشجویان همچون اعضا هیأت علمی دارای بودجه پژوهشی مخصوص به خود و از نظر مزایا و انگیزه های مادی و تشویقی هیچ تفاوتی با اعضای هیأت علمی ندارند، لذا دانشگاه می بایست محل تربیت محققین جوان و مدیران پژوهشی آینده از میان دانشجویان باشد.
دبیر جشنواره ستاد هفته پژوهش و فناوری لرستان اظهار کرد: مهمترین اقدام قبل از هر چیزی تخصیص بودجه کافی است که در حال حاضر اصلاً بودجه های پژوهش کفاف پژوهش کشور را نمی‌دهد. لذا در پژوهش وجود بودجه و بعد از آن مدیر کارآمد می‌تواند گام مهمی باشد.
وی با اشاره به اینکه پس از بودجه، تعیین اولویت‌ها، به عبارتی شناخت مشکلات و معضلات کشور و استان از طریق نیازسنجی آن هم توسط یک تیم مجرب و آشنا با امر پژوهش بسیار حائز اهمیت است، بنا براین وجود اولویت‌های هر منطقه و شناسایی آنها بسیار مهم است، تاکید کرد: با فراهم کردن بودجه و وجود اولویت‌ها و جذب نیروهای متخصص پژوهشگر می‌تواند مهم‌ترین اقدام در بخش پژوهش باشد تا هزینه صرف شده بابت پژوهش دقیقاً در جهت رفع مشکلات کشور باشد و نه صرفاً عناوینی که حاصل اولویت‌بندی پژوهشی نیستند و صرفاً تراوش ذهنی محققین با توجه به رشته تخصصی‌شان است.
ساکی با بیان اینکه دستگاه‎های اجرایی بر اساس تجربه‌ای که دارند و مشاهداتی که در طی سال‌های قبل داشته‌اند، شاید به این نتیجه رسیده‌اند که پژوهش فقط صرف هزینه‌ای است که نتیجه آن به صورت کتابچه و مقاله در گوشه قفسه کتابخانه‌ها خاک می‌خورد، بیان کرد: نتایج تحقیقات به فرض آنکه خوب و علمی باشد، مدیران کمتر تمایل به بکار بستن آنها بوده، همچنین بعضی از مدیران تصورشان این است اگر در دستگاه خود به دنبال پیدا کردن مشکلات و معضلات دستگاه باشند تا اولویت‌های تحقیقاتی خود را پیدا کنند، به نظر این یک نوع اعلام ناکارآمودی خود مدیر است. لذا نمی‌خواهند مدیر ناکارآمدی جلوه داده شوند، پس موافق پژوهش در راستای حل مشکلات حوزه خود نیستند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان با اشاره به اینکه این دانشگاه همچون سال گذشته ضمن مشارکت در جلسات و برنامه ریزی استانی هفته پژوهش برای هفته پژوهش مسئولیت برگزاری جشنواره تجلیل از پژوهشگران برتر استان را در چهارشنبه نهم آذر ماه برعهده دارد، افزود: این مسئولیت با توجه به برگزاری موفق این جشنواره در سال گذشته بوده است، لذا با توجه به تجربه موفق که موجب رضایت همه شرکت کنندگان و مسئوولین استان واقع شده بود، مجدداً امسال هم از دانشگاه علوم پزشکی لرستان خواسته شد این مهم را انجام دهد، ضمن آنکه در طی هفته پژوهش نیز شرکت فعال در نمایشگاه استانی و دستاوردهای پژوهشی نیز خواهد داشت. برای امسال هم سعی داریم که وظیفه محوله را شکل احسن و بهتر از سال گذشته به انجام برسانیم.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بیش از 3 میلیون نفر ساعت آموزش‎های فنی و حرفه‎ای را فرا گرفته‎اند

عدم تحرک و جنب و جوش نشانه نقص و عیب است

استراتژی‎ ریسک راهی موثر در کاهش خطرات تولید

انجیرستان معمولان تا 20 روز آینده پاکسازی می شود

410 قلاده سگ به پایگاه وفاداران منتقل شد/گرفتن 3 تا 6 سگ در طول شبانه‌روز

شهردار:ماشین آلات شهرداری پلدختر در سیل فرسوده شدند

فصل امتحاناتی سخت برای دانش آموزان سیلزده

طرح جامع پیشگیری و مقابله با آتش‌سوزی تدوین شود

راه‌اندازی اولین پایگاه اجتماعی ویژه سیل در شهرستان پلدختر

1800 لیترسوخت قاچاق در بروجرد کشف و ضبط شد

پنج مرکز نوآوری دردانشگاه علمی کاربردی لرستان فعالیت می کنند

کارخانه کاشی جم بروجرد احیا می شود

اجرای طرح نهضت آسفالت معابر بروجرد/ بازارچه‌های محلی ایجاد می‌شود

اعتماد کلیدی‌ترین شرط استحکام روابط است

لغو آزمون کتبی داوطلبان ورود به حوزه علمیه به‌علت وقوع سیل

20 تن شکر در سلسله توزیع شد

ثبت 85 موقوفه جدید در لرستان

شیوع اختلال لجبازی قبل از نوجوانی در پسران بیشتر از دختران است

قدمت اسناد مکتوب زبان کردی به قرن شانزدهم میلادی باز می گردد

محموله چوب قاچاق در خرم آباد کشف شد

کدام مفصل بیشتر در معرض آسیب‌های ورزشی قرار دارد؟

32 هزار و 372 واقعه ولادت در لرستان به ثبت رسید

اقدامات بعد از سیل در مزارع و باغات

19 روستای خرم‌آباد در معرض رانش/ یک روستا تخلیه شده است

ستاد بازسازی عتبات عالیات در حادثه سیلاب لرستان بسیار مثبت عمل کرده است

کوچ عشایر از بروجرد آغاز شد

بیشترین عامل فوت در لرستان چیست؟

وزارت نیرو حریم و بستر رودخانه ها را مشخص کند

518 مورد دو و سه‌قلوزایی در لرستان

سیل به 80 مدرسه در دلفان خسارت وارد کرد

افراد دارای حمایت اجتماعی کم، سلامت اجتماعی کمتری دارند

هر هکتار آبخیزداری منجر به ذخیره شدن 520 مترمکعب آب می‌شود

مهار سیلاب های فصلی با تکمیل سدهای نیمه تمام

شش پروژه در حوزه سرمایه‎گذاری عملیاتی شد

دعوت از رئیس‌جمهور برای حضور در لرستان

6 ماه حقوق معوقه کارگران شهرداری بروجرد پرداخت شد

کاهش آمار مصدومین حوادث کار در استان

سقوط بهمن به دریاچه گهر

230 میلیارد ریال بدهی دولتی ها به برق لرستان وصول شد

2 نفر از عوامل سازنده پل تخریب شده کاکارضا دستگیر شدند

55روستای شهرستان بی‎برق هستند

حمایت از برنامه‌های مبتکرانه برای اشاعه سلامت اجتماعی

کمک هزینه معیشت به کودکان بی سرپرست سیل زده پرداخت می شود

15 هزار و 697 نفر از سیلزدگان لرستان اسکان یافتند

10هزارمسافردر مدارس بروجرد اسکان یافتند

سیلاب به 6300 هکتار از زمین های کشاورزی بروجرد خسارت زد

140 واحد مسکن روستایی و شهری دچار آبگرفتگی شدند

باران جاده های بروجرد را لغزنده کرد

61 بقعه لرستان؛ میزبان طرح آرامش بهاری

احتمال شروع بیماری زنگ در لرستان