ندای لرستان

آخرين مطالب

رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان:

جذب نیروهای متخصص پژوهشگر مهم‌ترین اقدام در پژوهش باشد گفتگو

جذب نیروهای متخصص پژوهشگر مهم‌ترین اقدام در پژوهش باشد

  بزرگنمايي:

لر آنلاین - دبیر جشنواره ستاد هفته پژوهش و فناوری لرستان گفت: فراهم کردن بودجه و وجود اولویت‌ها و جذب نیروهای متخصص پژوهشگر می‌تواند مهم‌ترین اقدام در بخش پژوهش باشد.
دکتر کوروش ساکی  اظهار کرد: هفته پژوهش که هر ساله در آذر ماه برگزار می‌شود فرصت مغتنمی است که طی آن افکار و اذهان پژوهشی بازبینی شوند و به نحوی تفکر پژوهشی در ذهن محققان، دانش آموزان و حتی آحاد مردم ایجاد و احیاء و از طریق برگزاری نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی، برگزاری کارگاه‌های علمی پژوهشی به ویژه آسیب شناسی پژوهشی راه‌های پژوهش هموار و موانع برطرف شوند.
وی بیان کرد: با تجلیل از پژوهشگران و معرفی آنان و آثارشان تلاش یک ساله آنها ارج نهاده شود و طی مراسمی خاص یک هم‌اندیشی عظیم پژوهشی ایجاد تا هم این قشر محقق دانشمند همدیگر را شناخته و همچنین با تجلیل از آنان با اهداء لوح و جوایز نقدی آنان را ترغیب و تشویق کنند.
این مسئول گفت: مهمترین علت عدم عملیاتی شدن آسیب‌شناسی‌های انجام شده، این است که اولاً آسیب‌شناسی در حد یک سخنرانی و آن هم توسط یک نفر انجام می‌شود که در برگیرنده همه آرا و نظرات افراد صاحب نظر نیست و پس از اتمام مراسم به دست فراموشی سپرده می شود، لذا آسیب شناسی باید اصولی باشد. بنابراین باید عده‌ای متخصص و محقق که اولاً با پژوهش آشنا هستند و دوماً مشکلات و موانع پژوهش را می‌شناسند توسط یک متولی یا سازمان مسئول شناسایی و به شکل یک تیم انتخاب و به آنها ماموریت داده شود طی سه تا شش ماه به شکل گروهی مسائل را بررسی و نتایج آسیب شناسی را اعلام و مقامات مسئول را در جریان آن قرار دهند. 
ساکی با بیان اینکه دانشگاه‌ها و مراکز علمی علاوه بر تربیت دانشجو در رشته تحصیلی خاص هم زمان مسئولیت پرورش دانشجویان از نظر پژوهش را هم بر عهده دارند و هم زمان با آموزش باید دانشجویان را به صورت علمی و عملی با تحقیق و پژوهش عجین کنند و با فراهم کردن بودجه و امکانات تحقیقاتی کافی به این جنبه تربیتی دانشجویان بپردازند، بیان کرد: در دانشگاه علوم پزشکی لرستان تمام این زیرساخت‌ها فراهم شده و دانشجویان همچون اعضا هیأت علمی دارای بودجه پژوهشی مخصوص به خود و از نظر مزایا و انگیزه های مادی و تشویقی هیچ تفاوتی با اعضای هیأت علمی ندارند، لذا دانشگاه می بایست محل تربیت محققین جوان و مدیران پژوهشی آینده از میان دانشجویان باشد.
دبیر جشنواره ستاد هفته پژوهش و فناوری لرستان اظهار کرد: مهمترین اقدام قبل از هر چیزی تخصیص بودجه کافی است که در حال حاضر اصلاً بودجه های پژوهش کفاف پژوهش کشور را نمی‌دهد. لذا در پژوهش وجود بودجه و بعد از آن مدیر کارآمد می‌تواند گام مهمی باشد.
وی با اشاره به اینکه پس از بودجه، تعیین اولویت‌ها، به عبارتی شناخت مشکلات و معضلات کشور و استان از طریق نیازسنجی آن هم توسط یک تیم مجرب و آشنا با امر پژوهش بسیار حائز اهمیت است، بنا براین وجود اولویت‌های هر منطقه و شناسایی آنها بسیار مهم است، تاکید کرد: با فراهم کردن بودجه و وجود اولویت‌ها و جذب نیروهای متخصص پژوهشگر می‌تواند مهم‌ترین اقدام در بخش پژوهش باشد تا هزینه صرف شده بابت پژوهش دقیقاً در جهت رفع مشکلات کشور باشد و نه صرفاً عناوینی که حاصل اولویت‌بندی پژوهشی نیستند و صرفاً تراوش ذهنی محققین با توجه به رشته تخصصی‌شان است.
ساکی با بیان اینکه دستگاه‎های اجرایی بر اساس تجربه‌ای که دارند و مشاهداتی که در طی سال‌های قبل داشته‌اند، شاید به این نتیجه رسیده‌اند که پژوهش فقط صرف هزینه‌ای است که نتیجه آن به صورت کتابچه و مقاله در گوشه قفسه کتابخانه‌ها خاک می‌خورد، بیان کرد: نتایج تحقیقات به فرض آنکه خوب و علمی باشد، مدیران کمتر تمایل به بکار بستن آنها بوده، همچنین بعضی از مدیران تصورشان این است اگر در دستگاه خود به دنبال پیدا کردن مشکلات و معضلات دستگاه باشند تا اولویت‌های تحقیقاتی خود را پیدا کنند، به نظر این یک نوع اعلام ناکارآمودی خود مدیر است. لذا نمی‌خواهند مدیر ناکارآمدی جلوه داده شوند، پس موافق پژوهش در راستای حل مشکلات حوزه خود نیستند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان با اشاره به اینکه این دانشگاه همچون سال گذشته ضمن مشارکت در جلسات و برنامه ریزی استانی هفته پژوهش برای هفته پژوهش مسئولیت برگزاری جشنواره تجلیل از پژوهشگران برتر استان را در چهارشنبه نهم آذر ماه برعهده دارد، افزود: این مسئولیت با توجه به برگزاری موفق این جشنواره در سال گذشته بوده است، لذا با توجه به تجربه موفق که موجب رضایت همه شرکت کنندگان و مسئوولین استان واقع شده بود، مجدداً امسال هم از دانشگاه علوم پزشکی لرستان خواسته شد این مهم را انجام دهد، ضمن آنکه در طی هفته پژوهش نیز شرکت فعال در نمایشگاه استانی و دستاوردهای پژوهشی نیز خواهد داشت. برای امسال هم سعی داریم که وظیفه محوله را شکل احسن و بهتر از سال گذشته به انجام برسانیم.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تولید سالیانه بیش از 3400 تن ماهی در شهرستان ازنا

انجام 966 مورد بازرسی از واحدهای تولیدی استان

50 میلیارد ریال یارانه دارو به بیماران خاص لرستان پرداخت شد

مردم هزینه تعادل‌های جدید را بپردازند؟!

شرکت فرودگاه‌ها و وزارت راه و شهرسازی طرح توسعه فرودگاه خرم‌آباد را تکمیل کنند

چالش اعتباری برای پروژه ریلی خرم‌آباد - دورود

چیت دست‌بافی از نی

معرفی دو رقم گندم در لرستان

ثبت بیش از 6000 فرزند شهید بیکار در استان

افزایش تعداد پاسگاه های محیط بانی لرستان در دولت تدبیر وامید

سد `هاله` کوهدشت سرریز کرد

توزیع 640 هزار کارت سوخت و هوشمند ملی در لرستان

لغو پروازهای ماهان‌ایر از سوی آلمان نشات گرفته از شیطنت آمریکاست

مرموزترین جنبه خواب، رویا است

راهپیمایی 22 بهمن نمایش وحدت ملی/ حضور مردم انقلاب را بیمه می‌کند

شهادت یک مامور ناجا بدست عوامل ناشناس در خرم آباد

قصوری در بیمارستان شهید مدنی خرم آباد رخ نداده است

خودروهای پیش فروش باید به قیمت قبل به مردم تحویل شود

نویسندگان و کارگردانان ایثار اجتماعی و دفاع مقدس را تلفیق کنند

بازسازی 80 درصدی مسکن‌ روستایی در بروجرد/ 2500 فقره وام پرداخت شد

نوآوری فقهی امام خمینی(ره) در قاعده «لاضرر»

قطعی گاز 14 روستای بروجرد برطرف شد/ تعمیر خط اصلی گازرسانی

بالغ بر 34 میلیارد تومان به دانشگاه‌ها بدهکار هستیم

کشف بیش از چهار تن انواع مواد مخدر در لرستان

آبفار لرستان 11 میلیارد از مشترکین طلب دارد

رفع انسداد جاده پلدختر_ اندیمشک

برخورد با 16 واحد آلاینده در شهرستان ازنا

عوامل متعددبر تراکم مواد معدنی استخوان

آماده باش نیروهای آتش‌نشانی و شرکت برق پلدختربرای مقابله با سیلاب

هوای لرستان ناسالم است

خسارات سیل پلدختر چه زمانی پرداخت می‌شود؟

23 درصد مصرف گاز در استان رشد داشته است

در اراضی زراعی سلسله از کود مرغی استفاده می‌شود

14 طرح گازرسانی دهه فجر در بروجرد به بهره برداری می رسد

بنیاد برکت به پروژه‌ها شتاب می‌دهد

گل محمدی الیگودرز در کاشان فرآوری می‌شود!

اجرای طرح بازرسی از زمین‌های بازی استان برای اولین بار

620 مرکز درمانی طرف قرارداد بیمه سلامت در لرستان هستند

هوای استان لرستان در وضعیت بسیار خطرناک است

50 درصد هواپیماهای کشور فرسوده هستند

راه ارتباطی 50 روستای 2 بخش الیگودرز بسته است

مدارس خارج از الگوی تعیین شده مصرف کنند جریمه خواهند شد

میانگین بارندگی در لرستان به 450 میلی متر رسید

سوء تغذیه را با مصرف کدام حبوبات جبران کنیم؟

جاده های لرستان لغزنده است

پیگیر راه‌اندازی دکترای پرستاری (PHD) در این دانشکده هستیم

34 پروانه استاندارد در لرستان صادر شد

مناسب‌ترین زیستگاه برای بلوط، دامنه بارشی 350 تا 750 میلی‌متر است

ساماندهی 150 گلزار شهدا/ شهرداری خرم‎آباد همکاری لازم را ندارد

مهم‌ترین عوارض سازمانی فرسودگی شغلی، کم‌کاری است