ندای لرستان

آخرين مطالب

«ونایی» در تصرف سفره‌خانه‌های بدون مجوز/ ساماندهی شاید وقتی دیگر! مقالات

«ونایی» در تصرف سفره‌خانه‌های بدون مجوز/ ساماندهی شاید وقتی دیگر!

  بزرگنمايي:

ندای لرستان - بروجرد- ایجاد سفره‌خانه‌های غیرمجاز در منطقه گردشگری «ونایی» بروجرد به عنوان نگین سبز این شهرستان موجب نابودی طبیعت شده تا لزوم ساماندهی آن‌ها بیش از هر زمان دیگری احساس شود.
 در منطقه گردشگری «ونایی» بروجرد به لحاظ موقعیت اکوتوریسم بودن و طبیعت بکر آن، در سال های اخیر سفره خانه های سنتی برای پذیرایی از مسافران و گردشگرانی که برای بازدید از منطقه می آمدند شکل گرفته که برای فعالیت مجوز لازم و قانونی ندارند و در برخی مواقع نیز مشکلات زیست محیطی و ... در منطقه به وجود آورده اند.
رشد قارچ گونه سفره خانه‌ها در منطقه گردشگری «ونایی»
منطقه گردشگری «ونایی» بروجرد، در اکثر روزهای سال پذیرای گردشگرانی است که برای بازدید به منطقه سفر می کنند و این امر باعث ایجاد سفره خانه های سنتی برای سرویس دهی به مسافران در مسیر رودخانه «ونایی» شده که به ظاهر نشان دهنده توسعه اشتغال و رونق اقتصادی این واحدها است اما در حال حاضر بدون مجوز قانونی مشغول فعالیت هستند و مشکلات زیست محیطی را در منطقه به بار آورده اند.
رشد قارچ گونه سفره خانه های منطقه گردشگری «ونایی»، «گلدشت» و «نظام آباد» بروجرد در ماه های اخیر واکنش مسئولان مربوطه به ویژه فرماندار بروجرد را به دنبال داشته است.

حجت اله یارمحمدی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد در رابطه با وضعیت سفره خانه های سنتی موجود در منطقه گردشگری ونایی این شهر، گفت: در این خصوص هشت سفره خانه را ملزم به گرفتن استعلام از دستگاه های مربوطه برای گرفتن مجوز کرده ایم که متاسفانه تا به امروز هیچ گونه موردی به ما مراجعه نکرده اند.
وی، افزود: برای ساماندهی سفره خانه های سنتی منطقه گردشگری «ونایی» پیشنهاد شد که یک تعاونی تشکیل شود اما این موضوع هم متوقف شده است.
ساماندهی سفره خانه‌ها هر چه سریع تر عملیاتی شود
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد با بیان اینکه با ایجاد تعاونی ممکن است مدت زمان اخذ مجوز سریع تر انجام شود، تصریح کرد: قبلا 19 سفره خانه در منطقه «ونایی» فعالیت می کردند که شورای تامین بر ما مکلف کرد آنها را پلمب کنیم.
قبلا 19 سفره خانه در منطقه «ونایی» فعالیت می‌کردند که شورای تامین بر ما مکلف کرد آنها را پلمب کنیم یارمحمدی، ادامه داد: هیچ راهکاری در قانون برای صدور مجوز پیش بینی نشده است و میراث فرهنگی نیز به عنوان دستگاه صدور مجوز باید صبر کند صاحبان سفره خانه ها استعلام خود را از تمامی دستگاه های مربوطه اخذ کنند.
وی، تاکید کرد: متاسفانه تا این لحظه آن اتفاقی که باید بیفتد رخ نداده و پاسخ استعلامات هنوز به میراث فرهنگی اعلام نشده است.
ثقلینی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بروجرد نیز در این رابطه اظهار داشت: منطقه «ونایی» بروجرد به عنوان منشا خیر و برکت و ظرفیت اکوتوریسم از اهمیت بالایی برخوردار است و بر دستگاه های مربوطه لازم است ساماندهی سفره خانه ها هر چه سریع تر عملیاتی شود.

نابودی طبیعت و ریختن زباله در منطقه
وی، تصریح کرد: سفره خانه های سنتی این منطقه در اراضی ملی و حریم رودخانه مسقر هستند و در این محدوده مشکل مالکیت داریم اما صاحبان سفره خانه ها مدعی هستند این محدود جزء اراضی ملی نیست.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بروجرد، ادامه داد: این منطقه اگر حفظ نشود با رشد بیشتر گونه های شور دوست و نابودی طبیعت و ریختن زباله مواجه خواهیم بود.
ثقلینی، تاکید کرد: منابع طبیعی می تواند بستر توسعه و اشتغال منطقه را فراهم کند در صورتی که روی ریل قانونی برای حفظ «ونایی» حرکت کند.
نباتی مدیر جهاد کشاورزی بروجرد نیز در این رابطه اظهار داشت: این سفره خانه ها در حریم رودخانه هستند و تنها با حفظ این محدوده می توانیم به آنها مجوز فعالیت بدهیم.
اعلام وضعیت قرمز برای منطقه «گلدشت»
وی، خاطرنشان کرد: در منطقه «نظام آباد» بروجرد 9 سفره خانه را تخریب کردیم که متاسفانه برخی از آنها مجدد بازسازی شده اند و پیشنهاد می کنم این منطقه به طرح هادی واگذار شود.
در منطقه «نظام آباد» بروجرد 9 سفره خانه را تخریب کردیم که متاسفانه برخی از آنها مجدد بازسازی شده اند مدیر جهاد کشاورزی بروجرد، گفت: برای ایجاد هر گونه سفره خانه صاحبان آن باید سند زمین داشته و ارائه دهند و قبل از ورود به ایجاد و فعالیت باید مراحل قانونی را به طور کامل رعایت کنند.
نباتی با بیان اینکه منطقه «گلدشت» بروجرد نیز دیگر ظرفیت ایجاد سفره خانه را ندارد و باید منطقه قرمز تعریف شود، ادامه داد: در این منطقه می توانیم مجوز دامپروری و ایجاد صنایع تبدیلی صادر کنیم اما به لحاظ گردشگری بودن منطقه از این کار ممانعت می کنیم و سعی داریم طبیعت «گلدشت» حفظ شود.

تردد روزانه 20 هزار نفر مسیر جاده «ونایی»
رضا آریایی فرماندار بروجرد نیز در این رابطه با بیان اینکه برگزاری جلسات تکراری در سال های گذشته تا به امروز خروجی قابل مشاهده ای نداشته است، اظهار داشت: در خصوص ساماندهی سفره خانه های سنتی منطقه گردشگری «ونایی» بروجرد به طور عملی هیچ اتفاقی نیفتاده است چون پیگیری های لازم در این زمینه انجام نشده است.
وی، تصریح کرد: روستای «ونایی» یک منطقه گردشگری نمونه در بروجرد است که طبیعت آن موجب شده مردم به این روستا کشیده شوند.
در خصوص ساماندهی سفره خانه های سنتی منطقه گردشگری «ونایی» بروجرد به طور عملی هیچ اتفاقی نیفتاده است فرماندار بروجرد، گفت: با توجه به بیکاری جوانان و اشتیاق مردم در استفاده از مناطق طبیعی، سفره خانه های زیادی در منطقه «ونایی» بروجرد ایجاد شده که به شکل آلاچیق بوده و یا به صورت پارکینگ خودرو در آمده است.
آریایی، خاطر نشان کرد: در حال حاضر ده ها سفره خانه در این منطقه ایجاد شده که می تواند شکل آنجا را از بین ببرد و به طور قطع این مسئله جایگاه «ونایی» را از بین خواهد برد.
وی، گفت: طبق تقسیمات کشوری، «ونایی» از حالت روستا خارج شده و به شهر تبدیل خواهد شد و ورودی منطقه نیز تغییر می کند.
فرماندار بروجرد با بیان اینکه طبق آمار روزانه 20 هزار نفر در مسیر جاده «ونایی» تردد می کنند، افزود: مسیر جاده شهر به «ونایی» 17 کیلومتر است که تعریض خواهد شد و تردد برای مردم با سهولت بیشتری امکان پذیر می شود.

ضرورت ساماندهی سفره خانه‌ها با تشکیل تعاونی
آریایی، ادامه داد: بسیاری از آلاچیق ها در مسیر جاده قرار دارند که به طور قانونی از بین خواهند رفت البته بیشتر صاحبان آنها جوانان بومی منطقه هستند که نمی خواهیم با این عمل موجب مهاجرت آنها شویم.
وی، تاکید کرد: می خواهیم سفره خانه ها را حفظ کنیم اما نمی توانیم اجازه بدهیم با روال بی قانونی توسعه پیدا کنند، بلکه قصد داریم وضعیت آنها را از حالت آشفتگی موجود خارج کنیم.
نمی توانیم اجازه بدهیم سفره خانه ها با روال بی قانونی توسعه پیدا کنند، بلکه قصد داریم وضعیت آنها را از حالت آشفتگی موجود خارج کنیم
فرماندار بروجرد با بیان اینکه دستگاه های مربوطه اجازه بدهند این سفره خانه ها به فعالیتشان ادامه دهند، اظهار داشت: در حال حاضر تعطیلی عمدی این سفره خانه ها از سوی صاحبان آنها چیری جز خسارت در پی نخواهد داشت چرا که برای ایجاد هر کدام چندین درخت در منطقه از بین رفته و تخریب جدی صورت گرفته است.
آریایی، گفت: باید همین وضع موجود را حفظ کرده و تدابیر لازم اندیشیده شود، برخی از سفره خانه ها تجمیع و اگر امکان تشکیل تعاونی هست هر چه سریعتر این اقدام برای ساماندهی انجام گیرد.
وی، تاکید کرد: قصد داریم این سفره خانه ها را احیا کرده و از صاحبان خودروهای «ون» حمایت کنیم تا هیچ کدام از صاحبان آنها بیکار نشود اما باید قانونی فعالیت کنند.
به هر روی، از الزامات توسعه گردشگری پایدار حفاظت از محیط زیست و طبیعت است؛ موضوعی که با افزایش سفره خانه های بدون مجوز در «ونایی» به خطر افتاده است و نیازمند ساماندهی و اقدام عاجل است.





نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کاش باران نبارد!

تدبیری باید...

سیل به جاذبه های گردشگری هم رحم نکرد

اینجا خبری از بهار نیست - الهام بابایی*

ایستاده خوابیدن را سیل به من یاد داد

در مسیر سیلاب؛ از دهلیج تا پلدختر

سیلابهای ویرانگر اخیر عموما به دلیل توسعه ناپایدار شهرها است!

آبشارهای لرستان، جاذبه هایی به خنکای بهار

عوارض شنوایی و روان‌پزشکی مشکل بروز انفجار در برخی افراد است

نه به چهارشنبه‌سوری چینی!

عوامل مؤثر بر شکل‌گیری شخصیت انسان

ویتامین D3 را به چه خوردنی‌هایی می‌توان اضافه کرد؟

آش گوشت خرم‌آباد، خوراک مراسمات و اعیاد

زنان کارگر؛ سقوط از ارتفاع پاکیزگی

نعل وارونه‌ی شورا!

تمدن لرستان و بی‌مهری وندال‌ها!

خیابان‌های خالی از پل‌های عابر

مدرسه کانکسی، حسینیه و حسرت دانش آموزان

سفری تا مهربانی

قلم فروشی!

لرستان سیراب اما تشنه

فرود پرندگان مهاجر در طبیعت دوست داشتنی لرستان

/گزارش/ پل دره خزینه معلق بین بودن یا نبودن

پذیرش 168 مقاله در همایش بین‌المللی «سیره علوی»/50 مقاله برگزیده شد

تکرار معضل کوچ زودهنگام/ مدیریت کوچ نیازمند همکاری مسئولان 3استان

ارسال 300 مقاله به دبیرخانه همایش بین‌المللی سیره علوی

خرید کالای داخلی اولویت اول ایرانیان در پایان سال

پلی که چاره ساز نبود!

تراژدی ساماندهی مطبوعات استان لرستان

با اهدا خون به پیشواز بهار برویم

کودک همسری روابط اجتماعی را مختل می‌کند

از حاشیه دوری کن پسر!

روایتی از قله تا دامنه‌های زاگرس؛ خانه‌های خشتی قوام می‌گیرد

«EB» هیچ درمانی ندارد/ با پانسمان‌های خاص می‎توان از میزان زخم‌ها کاست

23 بهمن 1357 خونین‌ترین روز تاریخ مبارزات مردم خرم‌آباد

ریشه‌های انقلاب اسلامی

دیابت باعث کاهش قطر مویرگ‌ها می‎شود

گسترش خدمات درمانی در دل روستاها/ 2000 تخت بیمارستانی ایجاد شد

ارمغان روشنایی به 2700روستای لرستان رسید/رشد 3900درصدی پستهای برق

استانی شدن انتخابات مجلس، نیاز جامعه یا دغدغه‌ی استمرار

سیل مغلوب مدیریت ،تدبیر و تلاش ستاد بحران دلفان

چهار دهه حضور و مشارکت زنانه با حمایت نهادهای انقلابی

لرستان استانی که غنی است - محمود داودی نژاد*

غار کلماکره لرستان گرفتار گردشگری بی رویه و تورهای غیرمجاز

بنیادی که برکت آورد

نوروز نزدیک است،‍ فرصت سوزی نکنیم

«ونایی» در تصرف سفره‌خانه‌های بدون مجوز/ ساماندهی شاید وقتی دیگر!

ایهام‌سازی یکی از مهم‌ترین کارکردهای بدل بلاغی در غزلیات حافظ

جهاد نهادهای انقلابی در دل مناطق محروم/ نور امید به روستاها تابید

انتصاب فرماندار زن؛ آغازی بر پایان یک ترس