ندای لرستان

آخرين مطالب

/گزارش/ تقلای زبان‌بسته‌ها از دستِ انسان‌نماها مقالات

/گزارش/ تقلای زبان‌بسته‌ها از دستِ انسان‌نماها

  بزرگنمايي:

ندای لرستان - این روزها از هر طرف طبیعت بخواهی بنویسی، ساعت ‎ ها حرف داری از ظلم انسان بر طبیعت... آلودگی آب‌وهوا، کاهش منابع طبیعی، نابودی تنوع بیولوژیکی، جنگل‌زدایی و...
این وسط از زبان حیات‌وحش نوشتن مرا یاد تقلای پلنگ زبان‌بسته می ‎ اندازد... از تک و تا نمی ‎ افتد به‌سختی بلند می ‎ شود و این بار با شتاب بیشتر از سایه سیاه مردی بی ‎ رحم و دولول تفنگش می ‎ گریزد. یادم می ‎ ‏آید تصویر جسم بی ‎ جان پلنگی که انگار چشم‌هایش هنوز بازند و به خنده شکارچیان زل زده است...
  لرستان هرچند از بکرترین زیست‌بوم‌های رشته‌کوه زاگرس به شمار می ‎ ‌آید و دارای مناطق متعدد شکارممنوع و حفاظت‌شده برای حفظ گونه ‎ های جانوری نظیر کل، قوچ، گوزن و میش کوهی است اما در سال ‎ های گذشته و با باز شدن پای برخی از افراد به حیات‌وحش این استان، کم‌کم می ‎ رود تا با صدای شلیک ‎ ها و بر خاک افتادن جانداران حیات‌وحش مویه ‎ خوان لاشه ‎ های کشتار شده باشد.
هر شصت ثانیه یک گونه از حیات‌وحش منقرض می‌شود، هر دقیقه حیاتی از بین می‌رود. کاش قبل از بی ‎ تفاوتی نسبت به حیات‌وحش، با خود می‌اندیشید که کدام ترسناک‌تر است؟ طبیعتی بدون پلنگ، خرس قهوه ‎ ای، گرگ، گراز و ... یا رقص کَل و بز بر فراز یافته؟!
به‌راستی آیا وجود حیات‌وحش برای ما این‌قدر بی‌ارزش است که چنین روزافزون تیشه به ریشه همین تعداد انگشت‌شمار قلاده یا رأس باقی‌مانده می‌زنیم؟ آیا وقت آن رسیده بااین‌همه ادعای بافرهنگی، آزار و اذیت حیوانات را متوقف کنیم.
87 گونه جانوری در خطر انقراض‌اند
سید مجید خرازیان ‎ مقدم، مدیرکل حیات‌وحش محیط‌زیست کشور دراین‌باره اظهار کرد: بر اساس ماده 38 قانون در برنامه ششم توسعه وظیفه داریم برای گونه ‎ های در معرض تهدید و انقراض جانوری حیات‌وحش یک برنامه پنج‌ساله را تهیه و اجرا کنیم. در صورت تحقق اعتبار 30 برنامه عمل را تهیه و اجرا می ‎ کنیم.
وی ادامه داد: از 1170 گونه مهره‌داری که در کشور داریم 87 گونه بر اساس لیست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت، در معرض تهدید و انقراض قرار دارند.
خرازیان ‎ مقدم با اشاره به بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک اضافه کرد: این بیماری بیشتر در حیات‌وحش است و متأسفانه ما نمی‌توانیم ارزش ریالی برای حیات‌وحش قید کنیم. برای مثال وقتی در یک منطقه 200 یا 300 رأس قوچ، میش یا بز تلف می‌شود این یعنی زحمات 15 سال حفاظت چند محیط‌بان که همه زحمت زندگی خود را برای حفاظت از این حیوانات گذاشته‌اند، تلف شده است.
PPR تا سال 2030 ریشه‌کن می ‎ شود/سال گذشته تلفات عجیبی داشتیم
مدیرکل حیات‌وحش محیط‌زیست کشور با اشاره به بیماری PPR افزود: سازمان دامپزشکی در بحث بیماری PPR تعهد بین ‎ المللی دارد تا سال 2030 این بیماری را ریشه‌کن کند.
وی یادآور شد: این بیماری از آن دسته بیماری‌هاست که از دام سبک شیوع پیدا می‌کند و در سال‌های گذشته تلفات عجیبی در حیات‌وحش داشتیم اما خوشبختانه امسال تلفات کمتر شده است و در لرستان اصلاً تلفاتی نداشتیم.
پروانه ‎ های چرا پیگیری می ‎ شوند/ حیات‌وحش نیاز به امنیت دارد
خرازیان ‎ مقدم در رابطه با پروانه‌های چرا نیز تصریح کرد: بحث پروانه‌های چرا یک بحث پیچیده‌ای است که باید با محوریت استان و در سطح ملی پیگیری شود.
مدیرکل حیات‌وحش محیط‌زیست کشور در رابطه با سرشماری حیات‌وحش گفت: حیات‌وحش نیاز به امنیت، تأمین علوفه، تأمین آب، بهداشت و حفاظت مناطق تحت مدیریت دارد.
در استان لرستان، پرندگان در دام "پروانه‌های" سازمان محیط‌زیست می ‎ افتند؛ هر متقاضی که با اسلحه مجاز به اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان تهران مراجعه کند، می‌تواند مجوز شکار پرنده دریافت کند، بی‌آنکه هیچ‌ محدودیتی در تعداد پروانه‌های صادرشده وجود داشته باشد. به عبارت ساده‌تر متقاضیان شکار کافی است با مجوز اسلحه به محیط‌زیست استان تهران مراجعت کنند تا اجازه شکار پرندگان طی سه ماه در روزهای پنج‌شنبه و جمعه‌ از محیط‌زیست استان تهران دریافت کنند. این قضیه باعث شده که تناسب میان ظرفیت مراتع این استان و چرای دام برقرار نباشد.
لزوم اصلاح پروانه چرا در برخی مناطق لرستان
مهرداد فتحی بیرانوند، مدیرکل حفاظت محیط ‎ زیست لرستان نیز با اشاره به اهمیت فرهنگ ‎ سازی در خصوص حفاظت از حیات‌وحش گفت: در این راستا اقدامات خوبی در استان انجام داده ‎ ایم.
وی اضافه کرد: متأسفانه در سال‏ ‎ های گذشته پروانه چرا در برخی مناطق تحت مدیریت مانند اشترانکوه ایجاد شده بود که خطراتی را متوجه گونه ‎ های جانوری می ‎ کند. امیدواریم در ارتباط با اصلاح این پروانه ‎ ‌ها هماهنگی لازم انجام شود.
فتحی بیرانوند عنوان کرد: خوشبختانه در منطقه پناهگاه حیات‌وحش سفیدکوه ازنا گله ‎ های چند صدتایی قوچ و میش را داریم که امسال با توجه به خشک‌سالی منطقه با استفاده از اعتبارات ملی و استانی 11 آبشخور در این پناهگاه احداث شد و همچنین در سفیدکوه خرم‌آباد در منطقه یافته کوه و چاه‌های هرو هشت چشمه آبشخور احداث کردیم که در جلوگیری از مهاجرت و به خطر افتادن حیات‌وحش تأثیر به سزایی داشته است.
27 هزار هکتار زیستگاه‌ حساس در لرستان حفاظت می‌شود
احمد مرادپور، معاون استاندار لرستان نیز با بیان اینکه نگهداری حیات‌وحش با توجه به وسعت و شرایط خاص کار بسیار دشواری است، گفت: سازمان محیط‌زیست یک سازمان حاکمیتی با اعتبارات محدود است بر همین اساس حفظ حیات‌وحش و محیط‌زیست وظیفه کلیه دستگاه‌های ذی‌ربط است.
سامان دامپزشکی دام ‎ های اهلی را سالم نگه دارد
وی افزود: سازمان دامپزشکی نقش بسیار مهمی در حفظ محیط‌زیست و حیات‌وحش دارد و اگر بتواند دام‌های اهلی را سالم نگه دارد بسیاری از مشکلات حیات‌وحش حل می‌شود.
مرادپور با اشاره به اراضی تحت حفاظت محیط‌زیست عنوان کرد: در استان لرستان 173هزار هکتار اراضی به‌طور مستقیم، 250هزار هکتار مناطق شکار و صید ممنوع و همچنین 27 هزار هکتار زیستگاه‌های حساس توسط سازمان محیط‌زیست لرستان حفاظت می‌شود.
یکی از تهدیدهای پیش روی حیات‌وحش بیماری ‎ هاست که به‌ویژه در سال ‎ های اخیر در برخی نقاط کشور مشکل‌ساز شده است و بیشتر بیماری ‎ ها از طریق دام ‎ های اهلی به حیات‌وحش منتقل می ‎ شود. بیماری ‎ هایی که کنترل آن‌ها جان‌بخش اعظمی از حیات‌وحش را نجات می ‎ دهد.
چهار کانون آنفلوانزا در لرستان شناسایی شد
حمید مخیری رئیس گروه بیماری های واگیر علوم پزشکی لرستان نیز در دومین جلسه کارگروه کنترل و پیشگیری بیماری‌های حیات‌وحش نیز، گفت: در سال گذشته 4860 بیمار مشکوک به آنفلوانزا داشته‌ایم که از این تعداد 179 نفر بستری و پس از آزمایش‌های انجام‌شده 18نفر مبتلابه آنفلوانزای فوق حاد پرندگان بودند؛ در ابتدای امسال تاکنون 2221 مورد مشکوک به آنفلوانزا داشته‌ایم که از این تعداد 86 نفر نیاز به بستری در بیمارستان داشتند که پس از انجام آزمایش‌های شش نفر مبتلابه آنفلوانزا بودند.
وی افزود: در سال 96 تعداد 10 کانون آنفلوانزا داشته‌ایم که در شش شهرستان اتفاق افتاد و در ابتدای امسال چهار کانون در سه شهرستان شناسایی شد که از این تعداد نیز موارد مثبتی یافت شد که اقدامات واکسیناسیون انجام شد، اولویت با زنان باردار است و طیور نیز معدوم شدند.
تحریم ‎ ها بر خرید آمپول آنفولانزا تأثیر گذاشته است
مخیری عنوان کرد: در سال 96 حدود 5000 واکسن آنفلوانزا داشته‌ایم که سهم هر دستگاه مشخص است، امسال نیز در نوبت اول 6000 واکسن گرفتیم و بین ادارات و ارگان ‎ های مختلف تقسیم کردیم در همین راستا 300هزار دُز در کشور خریداری شده که به دلیل تحریم‌ها 70هزار دُز را تحویل دادند و 230 هزار دُز تاکنون تحویل نداده‌اند.
می ‎ رسد روزی که با نتایج فاجعه‌بار عملکردهای نادرست خود روبرو خواهیم شد، جایی که دیگر راه بازگشتی وجود ندارد. از هم‌اکنون زنگ‌های خطر به صدا در آمده، هرچند به نظر نمی‌رسد گوش شنوایی باشد. اما چرا از خود شروع نکنیم، هرکدام از ما یک قطره‌ایم، قطره‌ها جمع می‌شوند، جویبارهای کوچک شکل می‌گیرند، رود به جریان می‌افتد و اقیانوس شکل می‌گیرد. از امروز به‌جز خود به دیگر موجودات نیز فکر کنیم، به آن گل خودرو، آن درخت پرشاخ و برگ، آن پروانه‌ی رنگارنگ، گنجشکی که به شادی آواز می‌خواند، گربه‌ای که از کنارتان عبور می‌کند، سگی که قصد عبور از خیابان را دارد و.....، آن‌ها شیء نیستند و هم همچون شما زنده‌اند، به آن‌ها هم حق حیات بدهید و حیات‌وحش را زنده نگه‌دارید.
 

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کهمان، نگین گردشگری سلسله زیرساخت رفاهی می خواهد

خرم آباد شهری که در آتش اختلاف شهردار و شورای شهر می سوزد

گزارشی از خرابی‌ها و مدیریت بحران سیلاب‌های لرستان در 5 و 12 فروردین 98 - مهدی زارع *

اوتیسم؛ زمانی برای در خود فروماندن

خشونت های پنهان زیر یک سقف

سفر بی‌بازگشت بلوط‌کاران/سنجاب‌هایی که سر از بازار تهران درآوردند

تابستان، فصلی سیاه بر قامت سبز زاگرس

لزوم اصلاح زیرساخت‌ها، و تزریق تفکرهای جدید و آینده‌نگر در شبکه استانی لرستان

گذری بر حوادث مهم دوران رهبری امام خمینی (ره)

رونق گردشگری در سلسله نیازمند ایجاد زیرساخت است

دنیای جاذبه‌های طبیعت گردی در لرستان

/گزارش/ گردشی در مسیر خاکی گردشگری

چراغ سینما در لرستان خاموش است

گزارش؛ دسترنجی که به آب رفت/ کشاورزی لرستان روی آب...

3 افتخار امام علی در جنگ احزاب/ مومنان راستین در کنار انبیا هستند

گل‌گاوزبان، مقوی قلب

سیل؛ قوز بالاقوز واحدهای تولیدی لرستان

تدارک زودهنگام برای رقابت بزرگ انتخاباتی

مروری بر خسارت سیل به اقتصادی ترین بخش لرستان

پیامدهای فرهنگی و اجتماعی حادثه‌ی سیل

روایت مرگ و خشکی باغات انجیر پلدختر

جولان آلاینده‌ها در مواد غذایی

محله گردی در دیار خانه‌های تاریخی/ اینجا آرامش و رنگ موج می‌زند

پیش‌بینی نمایش 46 مقاله دانشگاه در نمایه scopose

چه کسی مقصر مرگ روژین است؟

شهرداری ‌ها در تنگنا

اینجا پارک نکن

روزی به نام بیماران خاص

افطار با صدای توپ

زبان پدیده‌ای اجتماعی است

شادی ، نیاز کودکان و نوجوانان سیلزده

سیل و ناهنجاری اقلیمی

مردی از تبار طبیعت

محرومیت هایی که سیل دوچندان کرد

نکاتی راهبردی در مدیریت بلایا

تالاب بیشه دالان ظرفیتی برای گردشگری بروجرد

زنان، روایت گران سیل

کاش باران نبارد!

تدبیری باید...

سیل به جاذبه های گردشگری هم رحم نکرد

اینجا خبری از بهار نیست - الهام بابایی*

ایستاده خوابیدن را سیل به من یاد داد

در مسیر سیلاب؛ از دهلیج تا پلدختر

سیلابهای ویرانگر اخیر عموما به دلیل توسعه ناپایدار شهرها است!

آبشارهای لرستان، جاذبه هایی به خنکای بهار

عوارض شنوایی و روان‌پزشکی مشکل بروز انفجار در برخی افراد است

نه به چهارشنبه‌سوری چینی!

عوامل مؤثر بر شکل‌گیری شخصیت انسان

ویتامین D3 را به چه خوردنی‌هایی می‌توان اضافه کرد؟

آش گوشت خرم‌آباد، خوراک مراسمات و اعیاد