ندای لرستان

آخرين مطالب

تالاب بیشه دالان ظرفیتی مناسب برای گردشگری بروجرد گفتگو

تالاب بیشه دالان ظرفیتی مناسب برای گردشگری بروجرد

  بزرگنمايي:

لر آنلاین - تالاب بیشه دالان شهرستان بروجرد که با نام محلی آن بیشه دالونه شناخته می شود از گذشته زیستگاه پرندگان مهاجری بوده‌ که برخی ماه‌های سال در این منطقه زندگی می کردند.
  این تالاب که در 15کیلومتری جنوب شرقی شهر بروجرد و در میان دشت سیلاخور قرارگرفته است علاوه بر پرندگان محل زیست جانوران بومی دیگری از گروه دوزیستان، خزندگان و پستانداران بوده است.
مار، مرغابی، خرگوش، لاک پشت، حواصیل، گرگ، شغال و سگ آبی از حیواناتی هستند که در این ناحیه یافت می‌شوند.
بیشه دالان با توجه به تخریب منابع طبیعی و کم شدن آب آن در معرض خطراست و امروزه شاهد ظرفیت بالای گردشگری این منطقه به دلایل مختلف از جمله تغییر کاربری و تبدیل شدن آن به اراضی کشاورزی هستیم.
معاون استاندار لرستان وفرمانداربروجرد گفت: تالاب بیشه دالان روزگاری 913 هکتاربوده که تصرف های غیر مجازدرمنطقه باعث شده این تالاب کوچک و تخریب شود.
علی کورانی فر افزود: برای احیای تالاب بیشه دالان باید حدود آن را مشخص و تصمیم گیری ها به سمت و سویی باشد که منافع مردم حفظ شود.
وی اظهارکرد: حدود 80 هکتار از تالاب بیشه دالان دراختیارمحیط زیست شهرستان بروجرد است و دراین منطقه صید و شکار ممنوع می باشد و برای اینکه بتوانیم این تالاب را احیا کرده و از قانون تالابهای محیط زیست کشور برای احیای ان استفاده کنیم باید حدود آن کمتر از300 هکتار نباشد.
وی اضافه کرد: تالاب بیشه دالان با توجه به بکر بودن منطقه و مهاجرت پرندگان مهاجردرفصل مختلف سال می تواند قطب مهم گردشگری در انواع مختلف در لرستان باشد که باید زیرساختهای آن فراهم شود.
رئیس اداره محیط زیست بروجرد درباره این تالاب گفت: بیشه دالان بروجرد به عنوان یکی ازتالاب های بزرگ، بکر، طبیعی و دیدنی شهرستان بروجرد هرساله به هنگام فصل کوچ پذیرای انواع پرندگان مهاجر است.
مصطفی مصطفی وند افزود: این تالاب درزمان خود بزرگترین تالاب استان لرستان بوده وازگذشته زیستگاه پرندگان مهاجر و گروه‌هایی از پرندگان، دوزیستان، خزندگان و پستانداران بومی بوده است.
به گفته وی احیای تالاب بیشه دالان در سایه مدیریت وهمکاری دستگاه‌ها ونهادها امکان‌پذیر است و احداث پاسگاه محیط بانی درارتقای حفاظت این منطقه موثرخواهد بود در صورتی ‎ که منطقه گرین هم به منطقه صید و شکار ممنوع تبدیل شود.
وی اظهار کرد: طی سال‌های گذشته نسبت به حریم تالاب تعرض شده که این امرموجب از دست رفتن بخش‏هایی ازتالاب شده و کنترل درست این اکوسیستم را دشوار کرده است.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست بروجرد بیان کرد: برای کنترل منطقه نیاز به پاسگاه محیط ‌بانی احساس می شود که در این راستا به دنبال اخذ اعتبار برای احداث این پاسگاه در جوار تالاب بیشه دالان بروجرد هستیم.
مصطفی وند تاکید کرد: با احداث پاسگاه محیط‌ بانی در تالاب بیشه دالان و ارتقای سطح حفاظت می‌توانیم کنترل بهتری بر منطقه و برخورد با افراد متخلف در حوزه تخریب تالاب و شکار و صید پرندگان مهاجر داشته باشیم.
کارشناس محیط زیست کشور و مشاور اجرای احیای تالاب بیشه دالان دراین باره  گفت: یکی از پتانسیل های مهم تالاب ها سرمایه گذاری دربحث اکوتوریسم و طبیعت گردی است.
مهدی مجتهدی افزود: رونق صنعت طبیعت گردی و پرنده بینی در تالاب بیشه دالان و دیگر تالاب های کشور که در ایران بیش از 50 نقطه مهم پرنده نگری می باشد نیازمند ایجاد زیرساخت هایی مانند اقامتگاههای محلی و روستایی و پاسگاههای محیط بانی است.
به گفته وی ایجاد مسیرهای پیاده روی و آموزش بلدهای محلی که با منطقه آشنا باشند و بتواند توریست ها و گردشگران را راهنمایی کنند.
وی اظهارکرد: احیا تالاب ها درکشور و رونق صنعت گردشگری خاص پرنده نگری یکی اززمینه های توسعه گردشگری درکشوراست که برای آن نیاز به زمان بیشتری داریم.
وی با اشاره به اینکه بیشه دالان محل خوبی برای ایجاد ایستگاه پرنده نگری است، اضافه کرد: متاسفانه این منطقه دچارمشکلات تخریب زیستگاه است و برای تبدیل شدن به یک سایت گردشگری پرنده بینی باید امنیت را به این منطقه برگردانیم.
مشاور اجرای احیای تالاب بیشه دالان بیان کرد: با توجه تخریب زیست محیطی که به واسطه تخریب محیط زیست و منابع طبیعی درمنطقه رخ داده است امنیت منطقه برای حضور پرندگان به خطر افتاده که مشاوره های لازم برای احیای دوباره تالاب بیشه دالان آغاز شده است.
کارشناس مسئول زیستگاه ها و امور مناطق زیست محیطی لرستان گفت: پرنده نگری یکی از صنعت های گردشگری در جهان است که از نظر اقتصادی نیز درامد بالایی دارد.
محسن امیری افزود: ایران در کریدور پرندگان مهاجراست و طبق آمارها 520 گونه پرنده به ایران مهاجرت کرده یا ساکن هستند که با کل پرندگان اروپا برابری دارد.
به گفته وی استان لرستان دارای 11 تالاب در پلدختر و تالاب بیشه دالان و برخی از سدهایی که در لرستان احداث شده است محلی برای پذیرش پرندگان مهاجردرفصل های مختلف سال هستند که ظرفیت خوبی برای رونق صنعت گردشگری پرنده نگری در لرستان است.
وی اظهار کرد: 258 گونه پرنده در لرستان تاکنون شناسایی شده است که می تواند صنعت گردشگری پرنده نگری را که بسیار جذاب و مفرح را رونق بخشد.
مدیرکل محیط زیست استان لرستان نیز در این باره به خبرنگارایرنا گفت: نگاه خوبی برای احیای تالاب های استان لرستان با توجه به سیاستهای سازمان محیط زیست در جذب مشارکت های فعالان محیط زیست ایجاد شده است.
مهرداد فتحی بیرانوند افزود: احیا تلاب بیشه دالان و تالاب های پلدختر دراستان لرستان دراولویت اول هستند و برای رونق صنعت گردشگری دراین مناطق شروع قابل قبولی آغاز ده است.
به گفته وی با اجرای طرح مدیریت تالاب ها برای اولین بار در کشور طرح احیای تالاب های لرستان اجرایی می شود که امیدواریم بتوانیم صنعت گردشگری پرنده نگری را برای دوستداران محیط زیست و گردشگران ایجاد کنیم.
وی اظهار کرد: درآمد تالاب ها دربحث پرنده نگری بیشترازکشاورزی و دیگر کارها دراین مناطق است زیرا منافع مردم منطقه با حضور گردشگران تامین خواهد شد.
 تالاب بیشه دالان این روزها روزگار خوبی ندارد و لی با این وجود باز هم شاهد حضور پرندگان مهاجر دراین منطقه هستیم و لازم است تا با احیای این تالاب بکر و زیبا دوستداران محیط زیست و گردشگران ازآن بهرمند شوند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

معرفی دو رقم گندم در لرستان

ثبت بیش از 6000 فرزند شهید بیکار در استان

افزایش تعداد پاسگاه های محیط بانی لرستان در دولت تدبیر وامید

سد `هاله` کوهدشت سرریز کرد

توزیع 640 هزار کارت سوخت و هوشمند ملی در لرستان

لغو پروازهای ماهان‌ایر از سوی آلمان نشات گرفته از شیطنت آمریکاست

مرموزترین جنبه خواب، رویا است

راهپیمایی 22 بهمن نمایش وحدت ملی/ حضور مردم انقلاب را بیمه می‌کند

شهادت یک مامور ناجا بدست عوامل ناشناس در خرم آباد

قصوری در بیمارستان شهید مدنی خرم آباد رخ نداده است

خودروهای پیش فروش باید به قیمت قبل به مردم تحویل شود

نویسندگان و کارگردانان ایثار اجتماعی و دفاع مقدس را تلفیق کنند

بازسازی 80 درصدی مسکن‌ روستایی در بروجرد/ 2500 فقره وام پرداخت شد

نوآوری فقهی امام خمینی(ره) در قاعده «لاضرر»

قطعی گاز 14 روستای بروجرد برطرف شد/ تعمیر خط اصلی گازرسانی

بالغ بر 34 میلیارد تومان به دانشگاه‌ها بدهکار هستیم

کشف بیش از چهار تن انواع مواد مخدر در لرستان

آبفار لرستان 11 میلیارد از مشترکین طلب دارد

رفع انسداد جاده پلدختر_ اندیمشک

برخورد با 16 واحد آلاینده در شهرستان ازنا

عوامل متعددبر تراکم مواد معدنی استخوان

آماده باش نیروهای آتش‌نشانی و شرکت برق پلدختربرای مقابله با سیلاب

هوای لرستان ناسالم است

خسارات سیل پلدختر چه زمانی پرداخت می‌شود؟

23 درصد مصرف گاز در استان رشد داشته است

در اراضی زراعی سلسله از کود مرغی استفاده می‌شود

14 طرح گازرسانی دهه فجر در بروجرد به بهره برداری می رسد

بنیاد برکت به پروژه‌ها شتاب می‌دهد

گل محمدی الیگودرز در کاشان فرآوری می‌شود!

اجرای طرح بازرسی از زمین‌های بازی استان برای اولین بار

620 مرکز درمانی طرف قرارداد بیمه سلامت در لرستان هستند

هوای استان لرستان در وضعیت بسیار خطرناک است

50 درصد هواپیماهای کشور فرسوده هستند

راه ارتباطی 50 روستای 2 بخش الیگودرز بسته است

مدارس خارج از الگوی تعیین شده مصرف کنند جریمه خواهند شد

میانگین بارندگی در لرستان به 450 میلی متر رسید

سوء تغذیه را با مصرف کدام حبوبات جبران کنیم؟

جاده های لرستان لغزنده است

پیگیر راه‌اندازی دکترای پرستاری (PHD) در این دانشکده هستیم

34 پروانه استاندارد در لرستان صادر شد

مناسب‌ترین زیستگاه برای بلوط، دامنه بارشی 350 تا 750 میلی‌متر است

ساماندهی 150 گلزار شهدا/ شهرداری خرم‎آباد همکاری لازم را ندارد

مهم‌ترین عوارض سازمانی فرسودگی شغلی، کم‌کاری است

13درصد گلزار شهدای لرستان نیاز به ساماندهی دارد

نظام توزیع ناکارآمد است!

هرگونه شوک درآمد منفی تاثیر بسیار عظیمی بر اقتصاد ایران دارد

نباید صنایع‌دستی را صرفاً یک محصول کارکردی معرفی کرد

با رکوردشکنی قهرمان لیگ برتر ترکیه شدیم!

شرایط موجود باعث ورشکستگی شهرداری های لرستان شده است

سراجی سنتی حرفه‌ای رایج در بروجرد