ندای لرستان

آخرين مطالب

بازی با تفنگ در جشن‌ها: مسئله‌ای اجتماعی مقالات

بازی با تفنگ در جشن‌ها: مسئله‌ای اجتماعی

  بزرگنمايي:

ندای لرستان - هفته نامه سیمره در مطلبی با عنوان "بازی با تفنگ در جشن‌ها: مسئله‌ای اجتماعی" نوشت: تیراندازی در عروسی ها علاوه بر ایجاد وحشت عمومی در میان یک جمع و خطرات جانی و مالی و جسمی تصویر ناامنی را از این جامعه به بیرون نشان می‌دهد.
در ادامه این مطلب به قلم مجتبی ترکارانی آمده است: مسایل اجتماعی در تعریف جامعه‌شناختی آن به موضوعاتی گفته می‌شود که برای بسیاری از مردم جامعه ظهور و بروز و تاثیر آن ملموس بوده و میزان تکرار آن از حد معینی بیش‌تر باشد و این جامعه آن را به عنوان پدیده‌ای نامطلوب و ناهنجار تلقی کنند. به عبارتی دیگر مسئله اجتماعی هم به لحاظ عینی و واقعی دارای تاثیرات نامطلوب بوده و هم از منظر ذهنی و ارزشی آن جامعه این موضوع را نامطلوب بدانند.(بعد عینی و ذهنی بودن مسئله اجتماعی)
اما دیده شده که مسایلی در جامعه‌ی ما وجود دارند به‌رغم این‌که اثرات زیان‌بار و منفی زیادی دارند ولی جامعه آن‌ها را به لحاظ ذهنی و ارزشی منفی ارزیابی نمی‌کند و هم‌چنین آن‌ها را به عنوان مسئله اجتماعی تلقی نمی‌کند تا به‌ دنبال حل آن مشکل باشد. تیراندازی در مراسم عروسی و جشن‌ها یکی از این مسایل اجتماعی است که به‌رغم اثرات زیان‌بار هنوز در میان جامعه به عنوان یک مسئله اجتماعی تلقی نمی‌شود.
هریک از ما بارها در جاهای مختلف با این پدیده‌ی اجتماعی مواجه هستیم. جوانی را می‌بینیم که در یک مراسم شادی تفنگش را رو به آسمان می‌گیرد و دست را بر رگبار گلوله‌ها می‌گیرد تا به‌زعم خودش شادی مراسم را تکمیل کند. در این حالت کودکان و سالمندان و حتا زنان و مردانی را می‌بینیم که بر اثر وحشت ناشی از تیراندازی در عروسی‌ها فریاد نموده و خود را بر زمین پهن کرده، با دستانشان گوش‌ها را محکم‌تر می‌گیرند تا از استرس و فشار روانی این وضعیت بکاهند.
بدتر از این زمانی است که گاه کنترل کار از دست تیرانداز خارج شده و این تفنگ بازی باعث کشتن و زخمی شدن اطرافیان می‌شود. از آن طرف به عنوان تیرانداز جوانی را می‌بینیم که تفنگ در دست نقش قهرمانی را بازی می‌کند که فاتحانه توانسته در یک نمایش بر روی صحنه‌ پیروزمندانه ظاهر شود و همه توجهات را به خود جلب کند. و با نگاهی تحقیرآمیز اعتراض و وحشت دیگران را به ترسو بودن آنان نسبت دهد و سریعا از صحنه نمایش خارج می‌شود.
در هفته‌های گذشته در یکی از بیمارستان‌های شهر خود شاهد مرگ یک نفر و زخمی شدن چند نفر بودم که بر اثر تیراندازی در یک مراسم عروسی اتفاق افتاده بود. صحنه‌ای بسیار متاثر کننده و آزار دهنده بود. افرادی که آمده بود در جشن عروسی لحظه‌ای را فارغ از درد و مشکلات بگذراند و شادی و تفریح را با هم قسمت کنند در یک لحظه و بر اثر نادانی یک فرد خود را درمقابل یک فاجعه و مصیبت دیدند و عروسی‌شان تبدیل به عزا شد.
از این نمونه‌ها در عالم واقعیت و شبکه‌های اجتماعی بسیار مشاهده می‌کنیم. گرچه بسیاری از این اتفاقات تلفات جانی ندارد و به وحشت خلاصه می‌شود و اصطلاحاً به خیر می‌گذرد ولی در تعدادی از آن‌ها حوادث ناگواری رخ می‌دهد که اگر حتا یک نمونه هم باشد نیاز به تامل و پیدا کردن راه‌حلی برای آن‌ها بسیار ضروری می‌باشد.
در این‌جا فرصت این‌که بخواهم وارد بحث این‌که چرا یک جوان تیراندازی را به عنوان وسیله‌ای برای یک نمایش جمعی در مراسم شادی انتخاب می‌کند و ریشه‌های تاریخی و اجتماعی و روان‌شناسی‌اش چیست نمی‌شوم و فقط به این بسنده می‌کنم که ما وسیله و زمینه و فضای شادی جمعی مناسب و کم خطر را در اختیار جامعه‌مان قرار نداده‌ایم و علاوه بر آن شیوه‌ی شادی کردن جمعی را به فرزندانمان نیاموخته‌‌‌‌‌ایم.
در چنین شرایطی طبیعی است که یک جوان ناکام و سرخورده چنین کارهای پرخطری را برای بیان شادی و شجاعت و نمایش خود انتخاب کند که شاید در گذشته بهره‌ای از شجاعت و دلاوری داشت ولی امروز نه فقط چنین معنایی ندارد، بلکه باعث پیامدهای منفی زیادی شده است.
امروزه به مدد پیش‌رفت‌های علمی و بالارفتن حساسیت‌های جامعه، هیچ‌کس نمی‌تواند تاثیرات روحی و روانی و تربیتی چنین تیراندازی‌هایی را بر روان کودکان و بیماران و سالمندان انکار کند. تاثیراتی که باعث ایجاد مشکلات غیرقابل بازگشتی در آن‌ها می‌شود. ترس را در دل کودکان و نوزادان مخصوصاً در شب‌ها می‌کارد. وضعیت بیماران سالمند را تشدید می‌کند.
علاوه بر ایحاد وحشت عمومی در میان یک جمع و خطرات جانی و مالی و جسمی که این تیراندازی‌ها می‌تواند به عهده داشته باشد. تصویر ناامنی را از این جامعه به بیرون نشان می‌دهد که در خانواده‌ها در این جامعه احساس امنیت ندارد و فرد ممکن است هر لحظه فکر کند در اثر خشم و ناآگاهی این جوان خیره سر، سر این تفنگ به سمت او نیز نشانه رود. علاوه بر این وجود چنین صحنه‌هایی غیرقانونی در داخل شهر و جلو چشم همگان، کم‌کاری و ضعف نظارت نهادهای انتظامی و قضایی و بی‌اعتباری قانون را به تصویر می‌کشد.
بنابراین ضرورت دارد که هم‌چنان در ابتدای یادداشت ذکر کردم وقتی تیراندازی در ملا‌عام و در جشن‌ها و آیین‌‌ها به صورت عینی دارای پیامدهای اجتماعی و روانی و سیاسی ملموس و خطرناکی است جامعه نیز آن را از منظر ذهنی و فرهنگ عمومی به عنوان یک رفتار نابه‌هنجار و زشت معرفی کند و با نکوهش آن در اصلاح این رفتار فرهنگی کوشا باشیم.
علاوه بر این نهادهای انتظامی و قضایی نیز در اجرای وظیفه قانونی خود با این پدیده نابه‌هنجار که مخل امنیت فردی و اجتماعی است به صورت جدی مقابله کنند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

توهم پرآبی

ضعف زیرساخت‌ در «گلدشت» بروجرد/عمده سوئیتهای اجاره‌ای مجوز ندارند

/گزارش/ معروف بین‌الملل، مظلوم داخل!

تابستان و قصه تکراری نبود سرگرمی کافی برای جوانان

ایران از توسعه سدهای برقآبی جا ماند/روایتی دیگر از لزوم سدسازی

رخت سیاه بر تن طبیعت لرستان/ راه‎آهن مقصر است؟

جبران خسارت سیل در سایه توجه مسئولان

موج خدمت تا رسیدن سیلزدگان به ساحل آرامش ادامه دارد

رج برجی که کج‌تر می‌شود!

آنگاه‌ که خروش سزار در طغیان کشکان فراموش شد

ویزیت همزمان چند بیمار و نارضایتی بیماران

کهمان، نگین گردشگری سلسله زیرساخت رفاهی می خواهد

خرم آباد شهری که در آتش اختلاف شهردار و شورای شهر می سوزد

گزارشی از خرابی‌ها و مدیریت بحران سیلاب‌های لرستان در 5 و 12 فروردین 98 - مهدی زارع *

اوتیسم؛ زمانی برای در خود فروماندن

خشونت های پنهان زیر یک سقف

سفر بی‌بازگشت بلوط‌کاران/سنجاب‌هایی که سر از بازار تهران درآوردند

تابستان، فصلی سیاه بر قامت سبز زاگرس

لزوم اصلاح زیرساخت‌ها، و تزریق تفکرهای جدید و آینده‌نگر در شبکه استانی لرستان

گذری بر حوادث مهم دوران رهبری امام خمینی (ره)

رونق گردشگری در سلسله نیازمند ایجاد زیرساخت است

دنیای جاذبه‌های طبیعت گردی در لرستان

/گزارش/ گردشی در مسیر خاکی گردشگری

چراغ سینما در لرستان خاموش است

گزارش؛ دسترنجی که به آب رفت/ کشاورزی لرستان روی آب...

3 افتخار امام علی در جنگ احزاب/ مومنان راستین در کنار انبیا هستند

گل‌گاوزبان، مقوی قلب

سیل؛ قوز بالاقوز واحدهای تولیدی لرستان

تدارک زودهنگام برای رقابت بزرگ انتخاباتی

مروری بر خسارت سیل به اقتصادی ترین بخش لرستان

پیامدهای فرهنگی و اجتماعی حادثه‌ی سیل

روایت مرگ و خشکی باغات انجیر پلدختر

جولان آلاینده‌ها در مواد غذایی

محله گردی در دیار خانه‌های تاریخی/ اینجا آرامش و رنگ موج می‌زند

پیش‌بینی نمایش 46 مقاله دانشگاه در نمایه scopose

چه کسی مقصر مرگ روژین است؟

شهرداری ‌ها در تنگنا

اینجا پارک نکن

روزی به نام بیماران خاص

افطار با صدای توپ

زبان پدیده‌ای اجتماعی است

شادی ، نیاز کودکان و نوجوانان سیلزده

سیل و ناهنجاری اقلیمی

مردی از تبار طبیعت

محرومیت هایی که سیل دوچندان کرد

نکاتی راهبردی در مدیریت بلایا

تالاب بیشه دالان ظرفیتی برای گردشگری بروجرد

زنان، روایت گران سیل

کاش باران نبارد!

تدبیری باید...