ندای لرستان

آخرين مطالب

نمایشگاه کتاب فروشگاهی برای طبقه متوسط شهری فرهنگي

نمایشگاه کتاب فروشگاهی برای طبقه متوسط شهری

  بزرگنمايي:

ندای لرستان - پایگاه خبری یافته در مطلبی با عنوان نمایشگاه کتاب فروشگاهی برای طبقه متوسط شهری نوشت: با توجه به گذشت مدت‌زمانی از برگزاری دوازدهمین نمایشگاه کتاب لرستان، اکنون مجال مناسبی برای بررسی این نمایشگاه از ابعاد مختلف است.
در ادامه این مطلب آمده است: در بررسی میزان موفقیت دوازدهمین نمایشگاه کتاب لرستان، می‌توان دو گونه به آن نگریست، از منظر کمی و از منظر کیفی. در نگاه کمیت گرا، اعدادی مانند، تعداد ناشران، میزان فروش و میزان مراجعه مردم به نمایشگاه و... می‌تواند به عنوان شاخص سنجش میزان موفقیت یا عدم موفقیت این نمایشگاه باشند.
اما عرصه فرهنگ، عرصه کیفیت است. عرصه فرهنگ، عرصه حضور انسان و عرصه شناخت، شعور، احساسات و عواطف انسانی است و نگاه کمیت گرا هیچ‌گاه در حوزه فرهنگ نمی‌تواند تحلیل درستی ارائه دهد.
از این رو بایستی این رویداد فرهنگی را به شاخص‌های کیفی سنجید. شاخص‌های که نمایشگاه را به‌گونه‌ای دیگر ارزیابی می‌کنند و معتقدند میزان موفقیت نمایشگاه کتاب استان را بایستی با میزان دست‌یابی به اهداف نمایشگاه بررسی کرد.
در این نگاه، میزان موفقیت نمایشگاه کتاب را باید با میزان وارد شدن کتاب در سبد مصرفی خانواده‌ها، تسهیل دسترسی عموم به کتاب، افزایش توجه عمومی به موضوع کتاب و کتاب‌خوانی و ایجاد انس با کتاب سنجیده می‌شود.
بدون شک طراحی و برگزاری نمایشگاه کتاب در استان، کاری سخت و طاقت‌فرسا است، اما به نظر می‌رسد این نمایشگاه‌های کتاب نمی‌توانند، منجر به تغییری اساسی در گرایش مردم به کتاب شوند. واقعیت این است بسیاری از هم استانی‌های نجیب ما، به این نمایشگاه اساسا هیچ‌گونه دسترسی ندارند و در صورت دسترسی، ممکن است تمکن مالی جهت خرید کتاب و یا حتی فراغتی و ذوقی که بتوانند به دیدار این یار مهربان بروند وجود نداشته باشد.
با عدم حضور اقشار متوسط به پایین جامعه در نمایشگاه کتاب عملا این نمایشگاه، فروشگاهی برای طبقه متوسط شهری می‌شود. طبقه‌ای که هم تمکن مالی مناسب‌تری دارند و هم احتمالا فراغتی برای مطالعه.
نرخ متوسط سوادآموزی در کشور حدود 88 درصد و در لرستان متاسفانه این نرخ کمتر از میانگین کشوری و حدود 83 درصد است؛ از سوئی دیگر طبق آمارهای رسمی کشوری، حدود 21 میلیون نفر کم و بی‌سواد و حدود 11 میلیون حاشیه‌نشین در کشور زندگی می‌کنند که عملا امکان بهره‌مندی از فضاهای فرهنگی که متأسفانه اکثرا در نقاط مرکزی شهرها تمرکزیافته‌اند را ندارند.
تمرکز فضاهای فرهنگی در مناطق مرکزی شهرها، باعث عدم استقبال عمومی و کاهش اثربخشی این مراکز شده است و این فضاهای فرهنگی، به یک فضای تجملی و فانتزی در مناطق شهری تبدیل شده‌اند.
فضاهای فرهنگی که علی‌القاعده می‌بایست در خدمت عدالت فرهنگی و افزایش توانمندی‌های اجتماعی اقشار محروم جامعه که اتفاقا نیازهای فرهنگی و آموزشی و بهداشتی بیشتری دارند قرار گیرند، نه طبقه مرفه شهری (اساسا طبقه مرفه شهری به علت داشتن سرمایه اقتصادی و اجتماعی بالا، نیاز خاصی به سرمایه فرهنگی و نمادین احساس نمی‌کند).
مسئولین محترم استانی آمار میزان مراجعه‌کنندگان به این نمایشگاه را حدود صد هزار نفر اعلام کردند (فارغ از تشکیکی که می‌توان در این آمار داشت) اما واقعیت این است استان لرستان دارای جمعیتی به مراتب بیشتر و گسترده‌تر از این صد هزار نفر است.
استان لرستان با جغرافیایی متنوع و پراکنده از پل زال گرفته تا سیمره و درب گنبد، هفت چشمه و بیرانشهر، زز و ماهرو و سپید دشت و... نمی‌تواند محصور در شهر خرم‌آباد باشد.
از این رو نمایشگاه کتاب اگر در راستای کمک به توانمند ساختن جامعه استانی در حوزه فرهنگ باشد و به دنبال دسترس‌پذیر و وارد کردن کتاب به عنوان ابزار توسعه در زندگی مردم باشد، نمی‌تواند به واقعیت‌های اجتماعی پیرامون خود، بی‌توجه باشد.
واقعیت‌های که می‌گوید در مرکز استان یعنی خرم‌آباد، مناطق اسدآبادی، ماسور، اسبستان، دارائی، گلدشت شرقی و غربی، دره گرم، شهرک آذربایجان (پارسیلون)، جهانگیر-آباد، پشته حسین آباد، پشته جزایری، خیرآباد، شمشیرآباد، کوی علی‌آباد، کوی بسیج، فلک الدین و میدان تیر و... و اکثر مناطق شهری و روستاهای نزدیک، تقریبا هیچ‌گونه سازمان و نهادی که خدمات فرهنگی و به-زیستی ارائه دهد اساسا وجود ندارد! و ارتباطی بین ساکنین مناطق حاشیه‌ای و افراد کم و بی‌سواد با کتاب شکل نگرفته که حالا بخواهیم این ارتباط را در شکل نمایشگاهی آن! توسعه دهیم.
همان‌طور که در ابتدا تاکید کردم فرهنگ، دقیقا امری کیفی است، امری زمان‌بر و تحولی شناختی است.
اگر به دنبال ایجاد انس و آشتی با کتاب و در دسترس‌پذیر کردن کتاب در زندگی مردم هستیم، بایستی از ساختارها و سازمان‌های فرهنگی مانند کتابخانه‌های عمومی و کانون‌های پرورش فکری کودکان و نوجوانان حمایت شود.
حمایتی که بتواند گستره فعالیت این نهادهای فرهنگی و اجتماعی را افزایش دهد و به جمعیت ساکن در مناطق حاشیه‌ای شهری و روستایی استان، «خدمات متناسب با نیازهای واقعی ایشان» ارائه نماید.
این که یک نمایشگاه به مدت چند روز بر پا شود، نمی‌تواند به توسعه فرهنگ این استان کمک نماید. مسئولین محترم استانی بایستی با همت و نظری بلند توسعه زیرساخت‌های فرهنگی در مناطق حاشیه‌ای را مدنظر قرار دهند. زیرساخت‌های که به‌جای چند روز و چند نفر می‌توانند چند نسل را با فرهنگ و کتاب آشنا سازند.
منبع:پایگاه خبری یافته
1920/6060

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سلسله آماده استقبال از مسافران نوروزی شده است

قطار گردشگری لرستان افتتاح شد

پیام نوروزی نماینده ولی فقیه در لرستان

دلفان دیار تمدن و فرهنگ، چشم انتظار گردشگران نوروزی

شکوفایی اقتصاد با سیره علوی

یادواره «آبروی محله؛ افتخار کوچه‌ها» در خرم‌آباد برگزار شد

سنگ‌نوشته خرم‎آباد، اثری برجای مانده از حکومت سلجوقی

اعتکاف؛ درنگی به قصد قربت

سهم نیم درصد شهرداری به کتابخانه‌های عمومی پرداخت شود

سه میلیون و 700 هزار نفر از جاذبه های گردشگری لرستان بازدید کردند

توسعه همه جانبه و جلب اعتماد مردم بدون نقد امکانپذیر نیست

جلسات کاری در وقت نماز برگزار نشود/ آغاز فعالیت رسمی مجمع خیران مسجدساز

رشد 13 درصدی حضور گردشگران خارجی در لرستان

اسکان مسافران نوروزی در واحدهای آموزشی بروجرد آغاز شد

تسهیل گری در فریضه نماز از وظایف دولت است

500 شهروند بروجردی در آیین معنوی اعتکاف شرکت کردند

مدارا؛ گفتمان غالب در سیره علوی

طرح آرامش بهاری در 10 بقاع متبرکه بروجرد آغاز شد

برنامه های نوروزی کانون پرورش فکری لرستان درمناطق گردشگری اجرا می شود

رضایتمندی اولویت آموزش و پرورش سلسله دراستقبال از مسافران

تکذیب واگذاری بقعه امام‌ زاده احمد پلدختر به استان ایلام

مینا، روسری زنان بختیاری

اعزام 500 مددجوی لرستان به اردوی راهیان نور

مینا، روسری زنان بختیاری

آئین معنوی اعتکاف در 100 مسجد لرستان برگزار می شود

قرآن تاریخی سلسله اثری مذهبی برای بازدید گردشگران نوروزی

لزوم نظارت بر نرخ هتل‎ها و اماکن اقامتی

اولین جشنواره «ره‌آورد سرزمین نور» در لرستان برگزار می‎شود

موزه مردم شناسی نورآباد جاذبه ای برای گردشگران نوروزی

تاثیر صنایع دستی بر رونق کسب و کار در لرستان

2100 کلاس درس لرستان آماده اسکان مسافران نوروزی است

پاسداشت مقام شامخ شهدا ترویج فرهنگ ایثار و رشادت است

نظریه مقاومت برآمده از گفتمان انقلاب ترویج شود

15 پایگاه مطالعاتی نوروزی در لرستان دایر می شود

لرستان با طبیعت زیبا، آماده پذیرایی از مسافران نوروزی

افتتاح فاز اول موزه خانه افتخار الاسلام

اعزام 370 کاروان از لرستان به عتبات عالیات

رونمایی از تصاویر شهدای دانشجوی دانشگاه لرستان

"جگروز" در فهرست آثار ناملموس ثبت شد

هشت اثر ناملموس لرستان ثبت آثار ملی شد

آش شله ماش غذایی محبوب در لرستان

روستای سرمرنگ دلفان آماده استقبال از مسافران نوروزی است

احمد و محمود امامزادگانی معصوم آرمیده در خاک دلفان

پیام تسلیت نماینده ولی فقیه در لرستان به مناسبت درگذشت حجت الاسلام ابراهیمی

مردم خالق فرهنگ ایثار و شهادت هستند

کشف دام مولد قاچاق در الیگودرز

کشور در سال نیازمند یک میلیون و 500 هزار حلقه لاستیک است

همایش همیاران پلیس دردلفان برگزار شد

نمایشگاه آداب و سنت های های بومی در دلفان برپا شد

اعزام 370 کاروان زائر لرستانی به عتبات عالیات