ندای لرستان

آخرين مطالب

استمرار پیگیری‌های مهر؛

«اماواگرهای» وزارت نیرو برای «معشوره»/ سد مصوبه تخصیص آب ندارد مقالات

«اماواگرهای» وزارت نیرو برای «معشوره»/ سد مصوبه تخصیص آب ندارد

  بزرگنمايي:

لر آنلاین - خرم‌آباد - معشوره پشت سد «اماواگرهای» وزارت نیرو متوقف‌شده است تا این بار مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان بگوید: سد مصوبه تخصیص آب ندارد.

 سد معشوره استان لرستان مصوب سفر نخست هیئت دولت یعنی 11 سال پیش است و قبل از آن نیز بارها در دولت‌های مختلف به‌عنوان یکی از مطالبات جدی مردم مطرح و وعده اجرا گرفته است، وعده‌هایی که سال‌هاست بین‌النهرین لرستان را در میان‌دورود کشکان و سیمره تشنه نگه‌داشته است .
جمیع همه مزایا از سد معشوره پروژه‌ای حیاتی برای استان لرستان ساخته است، پروژه‌ای که امروز با شدت گرفتن تب خشک‌سالی‌ها در انبار غله لرستان و تشنگی مردمان این دیار به‌عنوان مطالبه‌ای جدی از سوی مردم بارها مطرح‌شده است .
گوش ناشنوای وزارت نیرو برای مطالبات مردم لرستان
در این مدت رایزنی‌های متعددی از سوی مسئولان و رسانه‌های استان برای رساندن صدای مردم به متولیان امر در وزارت نیرو صورت گرفته و این در حالی است که هنوز گوش شنوایی برای شنیدن این مطالبه مردم لرستان وجود ندارد .

رضا میرزایی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان در این رابطه بابیان اینکه 100 درصد مساحت لرستان در دو حوزه آبریز قرار دارد اظهار داشت: حدود 60 درصد از مساحت لرستان در حوزه کرخه که شامل شهرستان‌های الشتر، نورآباد، کوهدشت، پلدختر، دوره چگنی و رومشکان قرار دارد و 40 درصد از مساحت استان نیز در بروجرد، دورود، ازنا و الیگودرز در حوزه دز قرار دارد .
وی بابیان اینکه سد معشوره در حوزه کرخه در حال احداث است عنوان کرد: در این منطقه دو رودخانه «کشکان» و «چم زکریا» قرار دارند .
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان بابیان اینکه حوزه آبریز کرخه چند سرشاخه مهم دارد گفت: یکی از این سرشاخه‌ها سیمره بوده که تقریباً هفت استان کشور در آن سهم دارند و دیگری «کشکان» بوده که 100 درصد مساحت آن در استان لرستان قرار دارد .
« معشوره» آب رفت !
میرزایی بابیان اینکه مساحت حوزه آبریز «کشکان» 9 هزار و 500 هکتار است گفت : حوزه آبریز سد معشوره در این منطقه سه هزار کیلومترمربع است و آورد کل رودخانه کشکان در ایستگاه هیدرومتری کشکان - پلدختر سالانه بر اساس آمار بلندمدت یک میلیارد و 636 میلیون مترمکعب است .

وی بابیان اینکه آورد سالانه رودخانه کشکان در منطقه سد معشوره سالانه 600 میلیون مترمکعب است گفت: از مجموع یک میلیارد و 636 میلیون مترمکعب حدود یک میلیارد و 50 میلیون مترمکعب به آن‌طرف سد می‌رود که ما در رابطه با آن بحث و کاری نداریم .
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان بابیان اینکه سد بر اساس سیلاب طراحی می‌شود گفت: مشخصات این سد که قبلاً 600 میلیون مترمکعب حجم ذخیره آن، ارتفاع آن 114 متر، طول تاج آن 350 متر بوده که در حال حاضر با برنامه جدید و تغییر ابعاد آن ارتفاع سد از 114 متر به 73 متر، طول تاج سد از 350 متر به 220 متر و حجم مفید سد نیز از 600 میلیون مترمکعب به 43 میلیون مترمکعب کاهش می‌یابد .
مصوبه تخصیص آب «معشوره» هنوز ابلاغ نشده است
میرزایی بابیان اینکه طراحی سد به شرکت «آب نیرو» وزارت نیرو محول شده است گفت: تخصیصی که برای سد درگذشته در نظر گرفته‌شده بود 271 میلیون مترمکعب آب برای شهرستان کوهدشت، 250 میلیون مترمکعب برای آبیاری 36 هزار هکتار اراضی کشاورزی کوهدشت، 15 میلیون مترمکعب برای شرب و شش میلیون مترمکعب نیز برای صنعت بوده است .
وی ادامه داد: در حال حاضر با اهداف جدید حدود 50 میلیون مترمکعب تخصیص آب در قالب این سد در نظر گرفته‌شده که از این میزان 27 میلیون مترمکعب برای کشاورزی، 15 میلیون مترمکعب برای شرب و مابقی آن نیز برای صنعت است .
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان بابیان اینکه این موضوع هنوز ابلاغ نشده و ما آن را هنوز نپذیرفته‌ایم گفت: جلسات متعددی در این رابطه برگزارشده و تا این لحظه تخصیص آب به سد معشوره نهایی نشده است .

میرزایی بابیان اینکه با پیگیری‌های صورت گرفته قرار شده که میزان تخصیص آب از 50 میلیون مترمکعب به 100 میلیون مترمکعب افزایش پیدا کند گفت: هنوز مصوبه تخصیص 100 میلیون مترمکعب آب را به ما نداده‌اند و به ما اعلام کرده‌اند که منابع و مصارف خود را برای 100 میلیون مترمکعب تخصیص آب ارائه دهیم تا دوباره در این رابطه جلسه برگزار کنیم .
سدی که فقط زمستان حق برداشت آب دارد !
وی با تأکید بر اینکه در این رابطه باید تخصیص آب سد مورد پیگیری قرار گیرد گفت: همچنین در گزارشی که داده‌اند اعلام کرده‌اند که برای کاهش اثرات منفی حقابه پایین‌دست تنها در سه ماه زمستان آب برداشت شود و این در حالی است که در سه‌ماهه زمستان به آبی برای کوهدشت نیاز نداریم .
فرخ نیک‌روز مدیر پروژه سد معشوره نیز در سخنانی بابیان اینکه از سال 90 پیگیر این پروژه هستیم گفت: کارهای زیرساخت اولیه، تجهیز کارگاه، 23 کیلومتر راه دسترسی به محل سایت، شش کیلومتر نیز جاده جایگزین، حدود سه هزار متر زیربنای تجهیز کارگاه و حفاری تونل انحراف این سد عملیاتی شده است .
مردم منطقه برای تأمین آب در مضیقه هستند
وی بابیان اینکه بحث تخصیص آب این سد باقی ماند است گفت: قبلاً تخصیص تا 135 میلیون مترمکعب آب برای سد پذیرفته‌شده بود چراکه به لحاظ منابع آبی شهرستان‌های اطراف در مضیقه هستند .

مدیر پروژه سد معشوقه بابیان اینکه پیش‌بینی این 135 میلیون مترمکعب آب برای سد به دلیل کمبود منابع آبی در این منطقه است ادامه داد: اگر تخصیص آب این سد خیلی کم باشد، فایده‌ای ندارد و این حجم آب مستحق است که برای مردم این منطقه و شهرستان‌های اطراف در نظر گرفته شود .
نیک‌روز بابیان اینکه تاکنون نزدیک 40 میلیارد تومان در این پروژه هزینه کرده‌ایم گفت: قرارداد ابلاغی این سد مربوط به سال 92 بوده و ما دو سال بدون قرارداد کارکرده‌ایم .
تصمیم‌گیری نهایی نیازمند مذاکره با وزارت نیرو است
وی بابیان اینکه قرارداد این پروژه با شرکت توسعه منابع آب نیرو است و کارفرمای پروژه است گفت: میزان قرارداد 60 میلیارد تومان برای ایجاد زیرساخت‌های اولیه، راه‌های دسترسی، تونل انحراف بوده است .
مدیر پروژه سد معشوره بابیان اینکه این سد، طرح بزرگی بوده و مطالعات آن انجام‌شده است .
سید موسی خادمی استاندار لرستان نیز در این رابطه بابیان اینکه بابیان اینکه سد معشوره یک پروژه مهم در لرستان محسوب می‌شود اظهار داشت: این سد در مقطعی در استان شروع‌شده و بعدها به دلایل مختلفی متوقف‌شده است .

وی بابیان اینکه در حال حاضر این پروژه موضوعات مهمی ازجمله بحث تخصیص آب، نحوه انتقال و تخصیص آب بین شهرستان‌های مسیر در این پروژه وجود دارد گفت: بخش عمده‌ای از این موضوعات داخلی و قابل‌حل است اما موضوع اصلی ما این بوده که بتوانیم تخصیص آب مناسب برای سد و همچنین تأمین منابع برای پروژه داشته باشیم .
استاندار لرستان بابیان اینکه با شرایطی که وجود دارد باید پیگیری لازم را برای پروژه داشته باشیم گفت: این امر نیازمند مذاکره با مجموعه وزارت نیرو و همچنین قرارگاه خاتم به‌عنوان پیمانکار پروژه است و تصمیم‌گیری نهایی در رابطه با سد نیازمند بررسی و مذاکرات بیشتر است .

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جهاد نهادهای انقلابی در دل مناطق محروم/ نور امید به روستاها تابید

انتصاب فرماندار زن؛ آغازی بر پایان یک ترس

بحران در شهرداری‌های لرستان/ وعده‌های معاون وزیر عملی می‌شود؟

«ونایی» در تصرف سفره‌خانه‌های بدون مجوز/ ساماندهی شاید وقتی دیگر!

هواپیماهای کوچک، بر فراز خرم‌آباد

زندگی‌ای که خاکستر می‎شود

/گزارش/ تقلای زبان‌بسته‌ها از دستِ انسان‌نماها

لزوم احداث پارک فرهنگ ترافیک در مرکز لرستان

سنگ‌تراشان، روستایی آیینی

/گزارش/ سرنوشتی که در خیابان رقم می‌خورد

مهری که به دل ننشست

لرستان در خطر تنش آبی شدید قرار دارد

/گزارش/ در انتظار ‌شهری بدون مانع!

/گزارش/ ما هیچ، ما پروژه!

ملیله، هنری نقره‌ای

گشت نامحسوس مرگ در جاده ترانزیتی؛ نامه به روحانی هم راهگشا نشد

کمبود اعتبار ، خطری در کمین مدارس لرستان

سفری به بلندای تاریخ/ از بزنوید تا لیروک

چرا باید همه راه‌ها به تهران ختم شود؟

کرسی بهانه دورهمی‌های ایرانی/از گرمابخش محفل زمستانی بیشتر بدانید

سفره رنگی رویای شب نارنجی‎پوشان

بازی با تفنگ در جشن‌ها: مسئله‌ای اجتماعی

زنانی که بلوط می چینند

/گزارش/ هوش از سر کنتورهای هوشمند لرستان رفته است

بهداشت و درمان لرستان در مسیر توسعه قرار گرفته است

/گزارش/ فرود طرحی در فرودگاه خرم‌آباد

تکدی‌گری هنجار یا ناهنجاری!

تالاب گری بلمک مغفول سازمان محیط زیست

جیب خالی کارگران شهرداری بروجرد/وعده 2هفته‌ای رئیس شورابه کارگران

جلوه‌های پاییزی پایتخت ژئوتوریسم؛بهشت هزاررنگ گردشگران رامی‌خواند

جاده ی استرس زا و عقبگرد گردشگران!

دولت الکترونیک مانع از تضییع حقوق شهروندان می‌شود

/گزارش/ پایهٔ بی‌پایهٔ پایانهٔ بی‌پایان

صدرنشینِی لرستان در المپیاد استعدادهای برتر وزنه‌برداری کشور

ماشته، اصیل‌ترین بافته سنتی لرستان

فعالیت زباله گردها و تبعات خطرناک برای سلامت جامعه

یک روز با غسال ها!

وضعیت نابسامان ورودی ‌های شهر الیگودرز

انجام مطالعات تدقیق گسل‌ها و تعیین حریم آنها در سه شهر لرستان

هوشیاری در برابر قاتل خاموش با آغاز فصل سرما

گاز نیست؛ درختان بلوط، زغال می‌شوند!

لزوم روزآمد کردن کارکردهای وقف

آزادی؛ از جای خواب تا قهرمانی در آسیا

جفای شکارچیان به طبیعت

کارآفرینی ، خلق ایده از دل محدودیت ها

بافت های فرسوده تهدیدی برای سلامت شهری

آب گزک از محرومیت می‌نالد

تنها پنج درصد متکدیان نیازمند هستند

زورگیری های شبانه

/گزارش/ چادرنشینان صحرا؛ حکایت همچنان باقی است