ندای لرستان

آخرين مطالب

پیامبر گرامی اسلام(ص)؛ الگوی تمام عیاری برای امروز و فردای بشر سياسي

پیامبر گرامی اسلام(ص)؛ الگوی تمام عیاری برای امروز و فردای بشر

  بزرگنمايي:

ندای لرستان - پیامبر گرامی اسلام(ص) الگوی تمام عیاری برای امروز و فردای بشر است، جهان امروز با آن‌که نسبت به گذشته، پیشرف‌های فراوانی کرده و در همه زمینه‌ها به‌طور کلی دگرگون شده، اما به تعالیم پیامبر(ص) بیشتر از همیشه نیاز دارد، خُلق عظیم نبوی که عامل عمده نفوذ و محبوبیت ایشان میان امت و علت اساسی موفقیت ایشان در نشر دین بوده است.
به گزارش ایسنا منطقه لرستان، برگزیدن الگوی شایسته، یک نیاز فطری است که در گستره وسیع حیات آدمی و در رفتارهای کوچک و بزرگ اخلاقی مانند خصوصیات فردی و احوال شخصی، برخورد با خانواده، معاشرت با مردم و نیز در روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جامعه، به‌طور بسیار محسوسی تأثیرگذار است و کارآیی فراوان دارد، به همین دلیل، خداوند متعال، پیامبران را فرستاد تا الگوی مردم باشند.
برترین این اسوه‌ها، پیامبر گرامی اسلام(ص) بود که به گواهی تاریخ و عملکرد درخشانش، سرمشقی تمام عیار برای همه عصرها و نسل‌هاست.شیوه تعامل آن بزرگوار با خانواده، الگویی برای پدران، مادران و همسران است، برخورد ایشان با اقوام، بستگان، همسایگان، هموطنان، هم‌زبانان، هم‌کیشان و سایر افراد جامعه نیز الگوی نیکویی برای دیگران است.
اصحاب و یارانی که گرد حضرت، حلقه زده بودند، همه رفتارهای او را از نزدیک می‌دیدند و به‌شدت، تحت تأثیر ایشان قرار می‌گرفتند، آنان بیش از آن‌که در آموزه‌های فکری و استدلالی، تأمل کنند، شیفته رفتارهایش بودند و آن حضرت را الگوی خود قرار داده بودند، آن‌ها با وجود چنین سرمشقی، خود را از همه بی‌نیاز می‌دانستند.
برجسته‌ترین یار و صحابی آن حضرت، امام علی(ع) بود که پروانه‌وار، گرد حضرت می‌چرخید و از رفتار و کردار او، درس می‌آموخت که گزارش چنین درس‌آموزی در نهج‌البلاغه آمده است.امام علی(ع) معلم بزرگ خود را الگویی کامل برای رشد و تکامل می‌دانست و فرمود: برای تو کافی است که پیامبر اسلام(ص) را اسوه قرار دهی تا راهنمای خوبی برای تو در شناخت بدی‌ها و عیب‌های دنیا و رسوایی‌ها و زشتی آن باشد.
بی‌تردید پیامبر گرامی اسلام(ص) الگوی تمام عیاری برای امروز و فردای بشر است، جهان امروز با آن‌که نسبت به گذشته، پیشرف‌های فراوانی کرده و در همه زمینه‌ها به‌طور کلی دگرگون شده، اما به تعالیم پیامبر(ص) بیشتر از همیشه نیاز دارد، آن حضرت برای تمامی گروه‌های جامعه الگوست، دوران نوجوانی و جوانی پیامبر(ص) بهترین الگو برای جوانان است.
رفتار پیامبر(ص) به‌عنوان رهبر حکومت اسلامی و چگونگی تعامل ایشان با دشمنان نیز می‌تواند راه‌گشا و راهنمای سیاست‌مداران در جهان اسلام باشد، منش شخصی و اخلاق آن حضرت، همچون آراستگی، روش غذاخوردن، شیوه آشامیدن، پوشش، نیک‌خلقی، راستی، نرمش و مهربانی، گذشت و دیگر ویژگی‌های برجسته ایشان، بهترین و زیباترین نمونه عملی برای همه افراد در زندگی است.
خُلق عظیم نبوی که عامل عمده نفوذ و محبوبیت ایشان میان امت و علت اساسی موفقیت ایشان در نشر دین بوده، بارها با عباراتنی مانند «وَإنَّکَ لَعَلی خُلُقِ عَظِیمٍ» مورد تمجید خداوند قرار گرفته است، نبی مکرم اسلام(ص)، تمام خلق‌های نیکو را در خود جمع و کامل کرد و از این روی فرمود: من برانگیخته شدم تا مکارم اخلاقی آدمیان را تکمیل کنم.
یکی‌از روش‌های حکومتی پیامبر اعظم(ص)، قاطعیت همراه با عطوفت بوده است؛ خداوند متعال در آیه 29 سوره مبارکه فتح فرمود: «مُّحَمَّدٌ رَّسُولُ اللَّهِ وَالَّذِینَ مَعَهُ أَشِدَّاء عَلَى الْکُفَّارِ رُحَمَاء بَیْنَهُمْ ... ؛ محمد [ص] پیامبر خداست و کسانى که با اویند بر کافران سختگیر [و] با همدیگر مهربانند و...».
در کتاب السیره‌الحلبیه، جلد 3، صفحه 479 نقل شده که پیامبر اکرم(ص) برترین مردم در دلسوزی با خلق خدا و رئوف‌ترین و مهربان‌ترین بر آن‌ها بود و نبی مکرم اسلام(ص) به‌عنوان پیام‌آور وحی الهی و رهبر و مقتدای خلق عالم، علاوه‌ بر بیان، در عمل نیز مظهر رحمانیت، رحیمیت و عطوفت بود. وقتی پیامبر(ص) پس از سال‌ها جهاد، مکه را فتح کرد، می‌توانست انتقام آزارها، اهانت‌ها و قتل و غارت‌ها را بگیرد، اما پیامبر(ص) فرمان عفو عمومی صادر کرد و از تقصیر همگان جز چند نفر که بیش از حد معاند و پلید بوده و از ائمه کفر به حساب می‌آمدند، گذشت.
از جمله مواردی که سهل‌انگاری در آن جایز نیست، حق‌الناس است چه حقوق شخصی افراد و چه حقوق عمومی و بیت‌المال که هیچ‌کس حق سازش در این امور را ندارد حتی رئیس حکومت و یا امام مسلمین نیز حق تصرف و یا تضییع حقوق مسلمانان و یا بیت‌المال را به جز صرف در امور جامعه و خود مردم ندارد، پیامبر اکرم(ص) و یا امامان معصوم در مسئله بیت‌المال و یا حق‌الناس بسیار حساس و دقیق بودند و در مسئله شخصی حتی استفاده ازیک شمع بیت‌المال را جایز نمی‌دانستند.
پیامبر(ص) در اموال عمومی و حق‌الناس سخت‌گیر و قاطع و با صلابت بود، در کتاب سیره ابن ‎ ‌ هشام، جلد 3، صفحه 353 نقل شده که روز حرکت از سرزمین خیبر به مأموری که مسئول بستن کجاوه‌ها بود، تیری اصابت کرد و جان سپرد، همه گفتند: بهشت بر او گوارا باد، اما پیامبر(ص) فرمود: با شما هم‌عقیده نیستم زیرا عبایی که بر تن دارد از غنایم بیت‌المال است و آن عبا را به خیانت ربوده است و روز رستاخیز به صورت آتش او را احاطه خواهد کرد؛ از این رو پیامبر(ص) بر جنازه او نماز نخواند.
وقتی مشرکان مکه به نزد ابوطالب، عموی پیامبر(ص) رفتند و او را واسطه قرار دادند که از حضرت محمد(ص) بخواهد که دست از تبلیغ دین خویش بردارد و در برابر آن مال و ثروت فراوان دریافت کند، پیامبر(ص) در پاسخ به آنان فرمود: آن‌چه می‌خواهید به من بدهید حتی اگر به ارزش ماه و خورشید باشد، از پای نخواهم نشست و دست از دعوت خویش برنمی‌دارم.
پیامبر(ص) در طول 23 سال نبوت و رسالت هیچ‌گاه بر سر اصول و مبانی دین و بر سر اجرای احکام با هیچ‌کس سازش نکرد، در کتاب سیره ابن‌هشام، جلد 4، صفحه 185، نقل شده است که پس از غزوه تبوک در سال نهم، نمایندگان قبیله هرازان برای پذیرش اسلام اظهار تمایل کردند، اما شروطی را نیز ذکر کردند از جمله معافیت از حکم نماز، اما پیامبر(ص) با قاطعیت به آن‌ها فرمود: دینی که نماز در آن نباشد ارزش و سودی ندارد.
پیامبر(ص) در اجرای حدود الهی نیز ذره‌ای تسامح و معامله نمی‌کردند زیرا جرم‌هایی که به هتک حرمت خانواده و اجتماع و آبروی انسان‌ها، هتک عفت عمومی، اختلال در نظام اجتماعی، سست شده مبانی اعتقادی مردم و... می‌انجامد از موضوعاتی است که نمی‌توان به سادگی از کنار آن‌ها عبور کرد.پیامبر اعظم(ص) ضمن تشریع و قانون‌گذاری وحیانی این احکام، خود نیز از مجریان سرسخت این فرمان‌های الهی بوده و هیچ‌گاه بر سر این احکام نورانی، نرمش به خرج نداد و در حدود و قوانین الهی، فاطمه مخزومی با فاطمه محمدی(ص) برای اجرای احکام در دادگاه عدل نبوی یکسانند.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نجات دو نوجوان مسافر نوروزی در ارتفاعات «مله کوه» پلدختر

برگزاری ویژه برنامه جشن نوروز در محوطه باغ گلستان خرم‌آباد

شناسایی ظرفیت های بومی و محلی راهکار رونق تولید است

ایجاد امید در جامعه با رونق تولید و بهبود معیشت محقق می شود

رونق تولید با اقدام وعمل محقق می شود

ورود سامانه بارشی به جو لرستان از روز شنبه

وقوع 147 مورد تصادف شهری و جاده‌ای در لرستان

8 هزار گردشگر از قلعه «فلک الافلاک» دیدن کردند

پایگاه اورژانس بین جاده‌ای «مورانی» افتتاح شد

مشکلات اقتصادی با سپردن مدیریت به دست جوانان حل می‌شود

اولویت کشور معیشت و اقتصاد است/کارخانه‌های تعطیل لرستان احیا شوند

افزایش 5 درصدی تردد در محورهای لرستان در نخستین روز فروردین 98

رونق تولید، نیاز اصلی کشور است

دورود- سه‌راهی چالان‌چولان پرترددترین محور لرستان در سال 97

اقامت گردشگران در لرستان افزایش یافته است/ لزوم معرفی جاذبه‌ها

3 کمپ اسکان شهرداری خرم‌آباد میزبان مسافران نوروزی است

دیدار نماینده ولی‎فقیه در لرستان با خانواده‌های سه شهید

اسکان 20 هزار مسافر نوروزی در مراکز اقامتی لرستان

457 هزار تردد وسیله نقلیه در محورهای لرستان ثبت شد

استاندار لرستان به کمپین ملی «بهرفت» پیوست

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با خانواده شهدا دیدار کرد

زمین لرزه 2.6 ریشتری «معمولان» در لرستان را لرزاند

عمل به بیانیه گام دوم انقلاب منشأ تحول در کشور خواهد شد

97 سال مقاومت و گشایش نعمت الهی بود

لرستان سوئیس ایران است

استقرار 30 اکیپ رفع حوادث آب و فاضلاب شهری لرستان در ایام نوروز

طرح تشدید نظارت بر بازار لرستان تا پایان نوروز ادامه دارد

سوت اولین قطار گردشگری در ایستگاه راه آهن دورود به صدا درآمد

کشف 12 تن چوب قاچاق در لرستان

ملی شدن صنعت نفت؛ پیش درآمدی بر توسعه ایران

نظام اسلامی در خدمت محرومان و مستضعفان است

سال98 سرآغاز دهه پنجم انقلاب و عمل به بیانیه «گام دوم انقلاب» است

2 کودک قربانی حادثه واژگونی خودرو در محور ازنا- الیگودرز شدند

آغاز عملیات گازرسانی به 36 روستای منطقه «آبسرده» لرستان

برف‌روبی مناطق محاصره در برف الیگودرز با خودرو «برف خور»

امروز نظام سلطه در برابر منطق ایران تسلیم شده است

قطار گردشگری لرستان به راه افتاد/ حرکت روی ریل توسعه

توجه به امور جوانان آینده کشور را مصون خواهد کرد

اعتکاف، نوعی جهاد مقدس/ پیام عملی و درس‌آمیز اعتکاف معرفی شود

تلاش دستگاه‌های دولتی در بهبود وضعیت معیشتی مردم

نخستین مصدوم چهارشنبه سوری لرستان در دورود

چهارشنبه سوری کم حادثه در لرستان/ 26 نفر مصدوم شد

16 مورد حادثه آتش‌سوزی سطل زباله و لاستیک در خرم‌آباد اطفاء شد

ایجاد شورای راهبردی عشایر برای فرهنگ‌سازی اجرای مراسم‌ها دربروجرد

250 نفر از ورزشکاران قهرمان و مربیان ورزشی پلدختر تجلیل شدند

مدیران روزهای نخست نوروز را در استان بمانند

چهارشنبه سوری در خرم‌آباد تاکنون بدون حادثه بوده است

بازدید 3 میلیون و 700 هزار نفر از جاذبه‌های لرستان

معاون جدید استاندار لرستان منصوب شد

اولین «تله سیژ» لرستان در شهر بروجرد راه اندازی شد