ندای لرستان

آخرين مطالب

گسترش فروشگاه‌های زنجیره‌ای و چندپرسش اساسی؟ اجتماعي

گسترش فروشگاه‌های زنجیره‌ای و چندپرسش اساسی؟

  بزرگنمايي:

ندای لرستان - خرم آباد - هفته نامه سیمره در مطلبی با عنوان " گسترش فروشگاه های زنجیره ای و چند پرسش اساسی" نوشت: بر سیاست‌گذاران و مدیران دل‌سوز این استان لازم است بر چگونگی فروشگاه‌ها ی زنجیره ای و شیوه‌ گسترش این نوع کسب و کارها به استان نظارت بیش‌تری داشته باشند.
در ادامه این مطلب به قلم مجتبی ترکارانی آمده است: این روزها در بیش‌تر شهرهای استان لرستان شاهد افزایش شعبه‌های مختلف یک فروشگاه زنجیره‌ای هستیم. این فروشگاه‌ها با ویژگی‌های خاص و تکنیک‌های تبلیغاتی و تخفیفاتی که به بعضی کالاها می‌دهد خود را در افکار عمومی مطرح نموده و به نظر می‌رسد استقبال عمومی از این فروشگاه‌ها نیز درحال افزایش است.
این موضوع باعث شده شعبات آن در بیش‌تر محلات پایین، متوسط و بالای شهر افتتاح شود، با توجه به این‌که معمولا باز شدن چنین فروشگاه‌هایی را باید نماد بالارفتن سطح رفاه و درآمد مردم و افزایش گستره‌ی انتخاب مشتری و به نوعی بالارفتن قدرت خرید مردم دانست، آیا واقعاً گسترش چنین فروشگاه‌هایی در این استان نماد چنین موارد مثبتی هستند یا نه؟
اتفاقا در مقیاس وسیع‌تر و بلندمدت‌تر افزایش این فروشگاه‌ها به کاهش سطح رفاه در جامعه ما خواهند انجامید؟ در این یادداشت می‌خواهم در مورد پیامدهای منفی چنین فروشگاه‌هایی بر اقتصاد محلی صحبت کنم.
اقتصاد شهری لرستان به خاطر عدم توسعه‌ی صنعتی و کشاورزی و خدماتی یک اقتصاد محدود و نسبتا بسته است، یعنی ورودی‌ها و خروجی‌های محدود و مشخصی دارد و تا حدی بین ورودی و خروجی‌های آن نیز تعادل برقرار است.
گرچه در سال‌های اخیر به دلایل مختلف خروج سرمایه در آن فزونی گرفته و بیش‌تر افراد محلی به‌خاطر راکد بودن اقتصاد محلی ترجیح می‌دهند سرمایه‌ی خود را به جاهای دیگری منتقل نمایند.
در چنین اقتصادی معمولا سهم غالب با کسب و کارهایی با سرمایه کوچک و متوسط است، حال در چنین شرایطی وقتی فروشگاه‌های زنجیره‌ای و یا هرنوع سرمایه‌ی بزرگی از بیرون با قدرت و توان بالا وارد چنین اقتصاد کوچک و بسته‌ای می‌شود درصورتی که بخواهد می‌تواند با بازی کردن با متغیرهای اقتصادی (مانند دادن تخفیفات و یا دادن اقساط و..) بسیاری از مشتریان را به سمت خود جذب نماید.
جذب بسیاری از مشتریان در این اقتصاد محدود می‌تواند بسیاری از کسب و کارهای کوچک را در سطح شهر که اتفاقا درصد بالایی را تشکیل می‌دهند تحت تاثیر قرار داده و یا از رده خارج نماید و موجب بیکاری بسیاری از افراد محلی شده، تغییر شغل و یا مهاجرت این افراد را تشدید نماید.
شاید استدلال بعضی از مدافعان گسترش این فروشگاه‌های زنجیره‌ای این باشد که در عصر جهانی شدن سرمایه باید با این واقعیت تلخ کنار بیاییم که سرمایه‌های بزرگ سرمایه‌های کوچک را می‌بلعند و این سرمایه‌های کوچک محکوم به فنا و یا هضم و حداکثر اجبار به نوعی همکاری با دیگر سرمایه‌گذاران و یا انتقال سرمایه‌های خرد به بازار سهام هستند.
ولی واقعیت تلخ در این‌جا این است که اقتصاد محلی استان لرستان دارای چنین ظرفیت‌هایی برای انتقال سرمایه نبوده و وقتی یک سرمایه‌گذار بیرونی با توان بالا وارد این اقتصاد محدود می‌شود سرمایه‌های کوچک را حذف نموده، باعث نوعی رکود و بیکاری در اقتصاد محلی می‌شود و به مرور با کسب بازار محلی و کسب سود بالا استان را ترک می‌کنند و شهری را با اقتصاد کم‌رونق به جای می‌گذارد.
تنها فایده‌ی آن‌ها برای اقتصاد محلی جذب چند نفر نیروی کار ارزان‌قیمت می‌باشد و تمام سودی که قبلا کاسبان خرد و متوسط ساکن این شهر می‌توانستند جداگانه کسب کنند به صورت یک‌جا نصیب مدیران و هیات مدیره‌ی این شرکت‌ها در مرکز شده و به روند فرار سرمایه از استان به مرکزسرعت بیش‌تری داده، پیامدهای مخربی را به همراه خواهد داشت.
البته شاید بعضی انتقاد به گسترش چنین فروشگاه‌های زنجیره‌ای را نوعی نگاه محافظه‌کارانه و ارتجاعی تفسیر می‌کنند که با جهانی شدن و جریان آزاد سرمایه مخالف است و یا از منظر اقتصاد بازار چنین استدلال کنند که وقتی سطح رقابت بالا می‌رود قیمت تمام شده کاهش یافته، قیمت خرید برای مشتری نیز کاهش می‌یابد و از منظر اقتصاد خرد این تنوع و تکثر در انتخاب و کاهش قیمت را باید به نفع مشتری دانست که نهایتا به افزایش سطح رفاه مشتری هم می‌انجامد.
ولی مشکل از آن‌جا شروع می‌شود که شاید این کار در کوتاه‌مدت به نفع مشتری تمام می‌شود و مشتری تخفیفاتی را در بعضی از کالاهای دریافت نماید و به صورت روانی احساس برنده بودن کند ولی در میان‌مدت و بلندمدت با تعطیل شدن بسیاری از کسب و کارهای محلی و بیکار شدن افراد محلی و انتقال سود آن‌ها به یک سرمایه‌گذار بیرونی و خروج این سرمایه از استان، اقتصاد محلی با سرعت بیش‌تری افت نموده، سطح رفاه کلی جامعه کاهش می‌یابد.
بنابراین بر سیاست‌گذاران و مدیران دل‌سوز این استان لازم است که بر چگونگی ورود این فروشگاه‌ها و شیوه‌ی گسترش این نوع کسب و کارها به استان که باعث کساد کسب و کارهای محلی شده با تامل بیش‌تری برخورد کنند و در ورود و گسترش این کسب کارهای بزرگ مانند فروشگاه‌های زنجیره‌ای و یا سیستم‌های حمل و نقل هوشمند مانند اسنپ و ظرفیت محدود اقتصاد استان و پیامدهای منفی آن بر اقتصاد و اجتماع محلی را بررسی نمایند و سپس چنین مجوزهایی را صادر کنند.
لازم می‌دانم در پایان این نکته را عرض کنم که نگارنده در عین حال که اقتصاد بازار و گردش آزاد سرمایه را در سطح ملی اصل با ارزشی در جهت کارایی و بهره‌وری می‌داند ولی به نقش موثر دولت در نظارت بر این فرایند نیز کاملاً باور دارد. به این معنا که دولت باید در عین گسترش بازار فرصتی را برای رشد اقتصاد محلی و بالابردن توان رقابت آن درسطح ملی وجهانی فراهم کند.
منبع : هفته نامه سیمره
7269/6060
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

عمل لاغری در یزد قربانی گرفت

افزایش حقوق کارمندان 2 دستگاه دولتی به جریان افتاد

137 خرده فروش مواد مخدر در بروجرد دستگیر شدند

فرمانده کل سپاه در پیامی شهادت نورخدا موسوی را تسلیت گفت

مرگ دختر جوان با سقوط به چاهک آسانسور در خرم آباد

آسانسور در مسکن مهر قربانی گرفت

فراری شدن دختر نوجوان از خانه به دلیل آزار پسر عمو

هر خانوار چقدر کمک هزینه غذایی می‌گیرد؟

مرکز توانبحشی کودکان ناشنوای رومشکان افتتاح شد

معاون تامین اجتماعی مطرح کرد: طلب 15 هزار میلیاردی از کارفرمایان

شوخی، شوخی آدم کشتم!

مسمومیت 110 نفر در یک تالار عروسی

بیشترین پرونده پزشکی قانونی در پلدختر مربوط به تصادفات است

میانگین بارش باران در لرستان به 98 میلی متر رسید

30 درصد جمعیت لرستان از خدمات تامین اجتماعی بهره مند هستند

میانگین تجویز دارو در لرستان 2.8 قلم و در کشور 3.3 قلم است

کاهش 10 درصدی وصولی / 28 هزار از کار افتاده داریم

معاون سازمان تامین اجتماعی: میانگین پرداختی در هر ماه 7000 میلیارد تومان است

مرگ مغزی و فوت سه دانش آموز بردسکنی بر اثر تصادف

دلیل بهبود کیفیت هوای تهران در روز‌های اخیر

محور پلدختر به اندیمشک بازگشایی شد

حادثه رانندگی در جاده اشترینان - ملایر 2 کشته بر جا گذاشت

دستگیری یک زن در رابطه با توت‌فرنگی‌های حاوی سوزن

قتل وحشتناک مادر شوهر با آب جوش !

سهمیه‌بندی بنزین تا اطلاع ثانوی به تعویق افتاد

قتل به خاطر متلک پرانی

پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج توسط بانک ملی ایران

شیوه جدید وام دهی؛ 90 درصد سپرده وام بگیرید

تهدیدات زیستی،سلامت انسان را با مشکل مواجه می کند

خودسوزی جوان 20 ساله مقابل وزارت کار

ورود سامانه بارشی جدید به کشور

زن اختلاسگر شیرازی دستگیر شد

بارش باران در بروجرد به 69میلیمتر رسید

شهرداری مشکلات کشتارگاه صنعتی بروجرد را برطرف کند

قطع آب آشامیدنی روستای پاعلم پلدختر

زیرساخت واگذاری 10 هزار پورت اینترنت پرسرعت جدید فراهم شد

مسیل‌های لرستان سیلابی می‌شوند

اعلام مسیر‌های راهپیمایی 13 آبان در لرستان

ورود 11 محموله گوشت گرم به لرستان

15 تا 16 اتحادیه موزع کالاهای خدماتی در لرستان فعال است

آمریکا به دلیل هزینه‌های جنگ با مشکلات جدی مواجه است

معاون استاندار لرستان: تحریم‌ها تهدید نیستند/ توسعه خوشه گلیم استان

طرح مدونی برای جاذبه‌های گردشگری و توریستی استان نداریم

راه مقابله با آمریکا اتحاد، همبستگی مردم، بصیرت و پیروی از ولایت است

انقلاب اسلامی از ریشه‌های اصلی‌ ظلم ستیزی است

نزدیک به یک میلیارد تومان برای راه دسترسی آبشار بیشه هزینه شده است

آب گزک از محرومیت می‌نالد

کم‌فروشی، عمده‌ترین تخلف در بازارهای لرستان

آتش‌سوزی مرگبار در خیابان جماران

کاهش هشدار دهنده نرخ بارداری در سراسر جهان