ندای لرستان

آخرين مطالب

نماینده ولی‌فقیه در لرستان مطرح کرد:

نظام آموزشی به‌سوی کتابخوانی حرکت نمی‌کند/مطالبات رهبری دنبال شود سياسي

نظام آموزشی به‌سوی کتابخوانی حرکت نمی‌کند/مطالبات رهبری دنبال شود

  بزرگنمايي:

ندای لرستان - خرم‌آباد- نماینده ولی‌فقیه در لرستان با تأکید بر پیگیری کردن مطالبات رهبر معظم انقلاب در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی، گفت: متأسفانه نظام آموزشی ما به‌سوی ترویج مطالعه و کتاب‌خوانی حرکت نمی‌کند.

به گزارش خبرنگار مهر ، آیت الله سید احمد میرعمادی پیش از ظهر دوشنبه در دیدار با کتابداران و کارکنان نهاد کتابخانه های عمومی لرستان با اشاره به اینکه اهمیت کتابخوانی بر کسی پوشیده نیست، گفت: کتاب اصلی ترین عامل فرهنگ و تمدن هر جامعه است؛ میزان پیشرفت هر کشوری به سرانه مطالعه و تولید کتاب آن کشور بستگی دارد؛ هر کشوری که تولید کتاب بیشتری داشته باشد از نشانه های پیشرفت آن است.
شروع بعثت خاتم پیامبران با کتاب بوده است
وی با بیان اینکه پیشرفت های اقتصادی، سیاسی، صنعتی و ... همه متوقف بر تولید اندیشه است، تا تولید فکر نباشد پیشرفت صنعت و اقتصاد نیست، تصریح کرد: در اسلام اهمیت کتاب فوق العاده است، هیچ مکتبی به اندازه اسلام بر اهمیت کتاب تاکید نکرده، شروع بعثت با کتاب است؛ بعثت خاتم پیامبران با خواندن شروع شود و معجزه اش کتاب جاودان است. پیامبر با همین کتاب توانست فرهنگ جاهلی را به فرهنگ متعالی تبدیل کند.
نماینده ولی فقیه در لرستان به انتظار مقام معظم رهبری از ما راجع به کتاب و کتابخوانی اشاره کرد و افزود: تاکیدی که رهبری راجع به کتاب و مطالعه کتاب دارند بر کسی پوشیده نیست، همواره ایشان بر ترویج فرهنگ مطالعه تاکید دارند و بیشترین کتاب را مطالعه می کنند، کتابی راجع به دفاع مقدس نوشته نشد مگر اینکه رهبری آن را خواند و حاشیه ای بر آن نوشت.
رهبر معظم انقلاب ما را مکلف بر ترویج فرهنگ کتاب کرده است
آیت الله میرعمادی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب ما را مکلف کرده بر ترویج فرهنگ کتاب در جامعه تاکید دارند، تصریح کرد: چند نهاد در این رابطه مسئول هستند؛ اول شورای فرهنگ عمومی که موظف است زمینه مطالعه را فراهم کند؛ یکی از مطالبات ما در حوزه کتاب باید از شورای فرهنگ عمومی باشد.
وی با تاکید بر اینکه دومین نهاد مسئول نهاد کتابخانه ها است، در حقیقت محور کتاب و کتابخوانی است، افزود: کتابخانه ها در هر شهر و کشوری مظهر تمدن آن شهر به شمار می آیند، وقتی آثار فرهنگی و باستانی جامعه ای را مورد تحلیل قرار می دهند یکی از شاخص ها کتابخانه ها است، بهترین و بزرگترین مکان کتابخانه ها بوده است، بهترین معماری ها در کتابخانه بوده چون فضای مطالعه باید مطلوب باشد.
کتابخانه های ما انباری هستند نه کتابخانه
نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد، ادامه داد: متاسفانه امروز کتابخانه های ما انباری هستند نه کتابخانه، فضای کتابخانه باید فرهنگی و تمدنی باشد، باید فضایی تاثیرگذار باشد.
آیت الله میرعمادی با اشاره به اینکه از کارهایی که شما باید دنبال کنید تعامل با نهادهای فرهنگی و انقلابی برای ترویج مطالعه است، پایگاه های مقاومت بستر خوبی هستند، مساجد بستر خوبی برای ترویج مطالعه هستند، گفت: مد نظر رهبری این است که انگیزه مطالعه را در افراد به وجود آوریم.
نظام آموزشی ما اصلا به سمت مطالعه نمی رود؛ به سمت این است که دوتا جزوه بدهد امتحان بگیرد و تمام شود، اشکال در نظام آموزشی ماست
وی با بیان اینکه متاسفانه نظام آموزشی ما اصلا به سمت مطالعه نمی رود؛ به سمت این است که دوتا جزوه بدهد امتحان بگیرد و تمام شود، اشکال در نظام آموزشی ما است، تصریح کرد: این را باید بدانیم که هیچ چیزی برای مطالعه تاثیرگذارتر و ماندگار تر از کتاب نیست، درست است فضای مجازی رواج یافته اما این ها ماندگار نیست، کتاب سند است، کتاب نشانگر هویت اندیشه ها است و اندیشه ها را به وسیله کتاب می توان فهمید.
نماینده ولی فقیه در لرستان با تاکید بر اینکه هیچ چیزی نمی تواند جای کتاب را بگیرد، باید انگیزه مطالعه را بیشتر کنیم، باید به سمت تشکیل کتابخانه های تخصصی برویم، افزود: کتابخانه های تخصصی کودکان، نوجوانان، علوم دینی، علوم جدید و ... ایجاد شود، این کتابخانه های تخصصی باعث می شود انسان حیطه مطالعه اش گسترش یافته و فهمش عمیق شود، متاسفانه در استان کتابخانه تخصصی نداریم، نیاز است که حداقل بخشی از کتابخانه های عمومی را در وضعیتی قرار دهیم که تخصصی باشد.
لزوم روزآمد کردن کتابخانه ها
آیت الله میرعمادی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر آموزش کتابداران، افزود: برخی از کتابداران رشته تخصصی خوانده اند و برخی نه، باید یک کتابدار متخصص کتاب باشد؛ کتابدارها باید بیش از همه مطالعه کنند.
وی با اشاره به روز آمد کردن کتابخانه ها، ادامه داد: کتابخانه ای 10 سال است هیچ کتابی به آن افزوده نشده و تغییری ایجاد نشده است، کتابخانه ها وقتی می تواند موثر باشد که روزآمد باشند.
نماینده ولی فقیه در لرستان با بیان اینکه حق نیم درصد شهرداری ها، خیرین، وقف کتابخانه و وقف کتاب را به کار بگیریم تا حوزه کتاب گسترش یابد، تصریح کرد: در گذشته کتابخانه های ما اغلب موقوفه بودند، این ها را باید ترویج و ترغیب کنیم.
آیت الله میرعمادی بر جدی گرفتن انجمن کتاب و کتابخوانی در استان و شهرستان ها تاکید کرد و ادامه داد: تلاش شما موثر است، اگر رئیس انجمن بتواند تعامل خوبی با فرماندار و مسئولان دیگر و خیرین داشته باشد می تواند کتابخانه را زنده کند.
شیوه و سیره علمای ما بر ترویج کتاب بوده است
وی با بیان اینکه شیوه و سیره علمای ما بر ترویج کتاب بوده است، تصریح کرد: مرحوم آیت الله مرعشی گفت مرا در ورودی کتابخانه دفن کنید که من زیر پای کتاب خوانان دفن شوم، کجا می توانیم الگوهای این چنینی داشته باشیم؟ مرحوم علامه امینی وقتی کتاب الغدیر را می نوشت روزی 16 تا 17 ساعت مطالعه می کرد، رهبری فرمودند هیچ خطبه نماز جمعه ای نخواندم مگر اینکه حداقل 5 ساعت مطالعه کردم. همه این ها الگوهای کتابخوانی هستند که باید آن ها را معرفی و تبیین کرد.
نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد، خاطرنشان کرد: هر برنامه ای برای ترویج مطالعه داشته باشید در نماز جمعه آماده هستیم و از آن استقبال می کنیم.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شناسایی 2 میلیون و 20 هزار خانوار روستایی و عشایری بیمه‌نشده

اهداء 500 بسته لوازم التحریر به دانش آموزان مناطق سیل‌زده معمولان

6 میلیارد تومان تسهیلات و کمک بلاعوض به سیل‌زدگان پرداخت شد

هشدار نسبت به عواقب مصرف قارچ‌های خودرو در طبیعت

جانمایی و انتقال روستاهای سیل‌زده پلدختر در حال انجام است

فعالیت 1200 نفر طلبه و مبلغ در مناطق سیل‌زده پلدختر

سیل به 40 مسجد و بقعه متبرکه لرستان خسارت وارد کرد

4 هزار پرونده تعمیر و بازسازی مسکن سیل‌زدگان پلدختر تشکیل شد

نخستین نشست بررسی علل وقوع سیل لرستان برگزار شد

1600 هکتار باغ انار سیاب بی‌آب است/ خشکی در کمین انجیرستان زیودار

1300جوان امدادگر استان سمنان به مناطق سیل‌زده لرستان اعزام شدند

پرداخت تسهیلات و کمک بلاعوض 5 تا 50 میلیونی در بخش شیلات

تهیه جهیزیه برای نوعروسان «چم مهر» / لبخندی که خیرین هدیه کردند

طرح توسعه بیمارستان «کوثر» بروجرد وارد فاز دوم خود شد

2 واحد گازی نیروگاه سیکل ترکیبی خرم‌آباد امسال افتتاح می‌شود

اجرای طرح توسعه بیمارستان «کوثر» در فضای 12 هزار مترمربع

تامین برق پایدار لرستان و کشور با تکمیل نیروگاه خرم‌آباد

روایتی از فعالیت قرارگاه جهادی امام رضایی‌ها در پلدختر

سازه جدید اسکان سیل‌زدگان/ محدودیت مالی مانع اقدام عملی شده است

جزئیات شیوه فعالیت صندوق بیمه حوادث طبیعی

بازسازی جاده‌های بین مزارع لرستان آغاز شد

استاندار لرستان: فاجعه مالی و اقتصادی در استان رقم خورد

مشارکت های مردمی، چاه نفت پایان‌ناپذیر حل مشکلات کشور

عده‌ای برای تبلیغات روی مشکلات مردم سیل‌زده موج‌سواری نکنند

در جریان سیل اخیر دستمان از تجهیزات خالی بود

سپاه نقش تعیین‌کننده‌ای در اعتلای انقلاب دارد

نماینده مردم در مجلس: تخصیص‌های آب سلسله و دلفان جبران شود

پرداخت 6 میلیارد تسهیلات و کمک بلاعوض به سیل‌زدگان لرستانی

50 کیلومتر از جاده قدیمی خرم‌آباد - پل‌دختر محو شده است

استاندار: لرستان هنوز نیازمند کمک است

معاون استاندار لرستان: حضور اقشار مختلف در امدادرسانی باعث دلگرمی سیلزدگان شد

لرستان یک سوئیس کوچک است

لزوم رفع مشکلات کشاورزی لرستان/ بازنگری مهندسی در حوزه شیلات

تخصیص‌های آب سلسله و دلفان جبران شود

دیدار نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی با آیت‌الله میرعمادی

اضافه کردن دو خط تولید دیگر به صنایع غذایی گهر دورود

عروسی در سیل

عروسی در روستایی که وضعیت مناسبی ندارد

ظلم علامت ظهور است نه علت آن

20 محوطه تاریخی زیر آب رفتند/ سنگ‌نگاره‌های کوهدشت آسیب ندیدند

جشن عروسی 8 زوج روستای سیل‌زده «چم‌مهر» برگزار شد

آمریکا سیلی محکمی از سپاه خورده است

دولتمردان آمریکا از اعتقاد پاسداران انقلاب اسلامی می ترسند

راهپیمایی حمایت از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در خرم آباد برگزار شد

اقدام ترامپ در تروریستی خواندن سپاه باعث نابودی استکبارمی شود

راهپیمایی مردم پلدختر در حمایت از سپاه برگزار شد

رژه روز ارتش در استان‌های سیل‌زده برگزار نمی‌شود

امام جمعه الشتر:سپاه نماد ایثار است

حضور ارتش در کنار مردم سیلزده موجب آرامش است

ارتش و محبوبیت اجتماعی