ندای لرستان

آخرين مطالب

/گزارش/ چادرنشینان صحرا؛ حکایت همچنان باقی است مقالات

/گزارش/ چادرنشینان صحرا؛ حکایت همچنان باقی است

  بزرگنمايي:

ندای لرستان - ایل چادرنشین صحرا؛
 مردمانی باهیبت که پینه ‎ ی دست ‎ هایشان نشانی از چرخ زندگیست.
در شرجی تابستان و در سرمای زمستان سیاه چادرشان به دامن صحرا صفا می ‎ دهد.
بر دستان دخترانشان رنگ حنا و مخمل قرمز لباسشان در میان سبزی صحرا چشم را به تماشای سادگی و زیبایی دعوت می ‎ کند.
به نیمه شب که می ‎ رسد، زیر هر چادر سیاه چل سرود زندگی می ‎ خوانند
هی هی چوپانان و صدای ممتد گله، صبحانه ‎ ای خوشم طعم در دل صحرا و مزه نان و نمک زنان گلونی به سَر همه یک روی سکه زندگی عشایر است و روی دیگر آن رنجی است که آنان از بی‌توجهی مسئولان به مشکلا‌تشان می ‎ برند.
به گزارش ایسنا منطقه لرستان، دیر زمانی است که نغمه کوچ دیگر زیبا نیست و جان عشایر از فرط مشکلات به لب رسیده است.
هفت درصد جمعیت عشایر کشور در لرستانند
سعید کریمی، مدیر کل امور عشایر لرستان در این باره گفت: هر سیاه چادر عشایر به عنوان یکی از پاسگاه ‎ ‌ های امنیتی در مرزهای کشور است و قلمرو گسترده آنان، چشم ‎ اندازهای متنوع و جاذبه ‎ های گردشگری خوبی در مناطق عشایر نشین وجود دارد.
وی با اشاره به توانمندی ‎ های اقتصادی عشایر اظهار کرد: 28درصد دام سبک کشور و دو درصد دام سنگین کشور و 25 درصد گوشت قرمز کشور معادل تولید 190 هزار تن در سال از تولیدات عشایر است.
کریمی اضافه کرد: 35 درصد صنایع دستی کشور را عشایر تولید می ‎ کند و 790 هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور را در اختیار دارند.
مدیر کل امور عشایر لرستان با اشاره به اینکه شورای عشایر کشور به منظور سیاست ‎ گذاری و هماهنگی بین دستگاه ‎ های اجرایی در جهت رسیدگی به وضع زندگی جامعه عشایری و احیا سنت ‎ های اصیل عشایر و استفاده از توان بالقوه عشایری و ... در سال 1359 به تصویب رسید، افزود: 14 هزار و 683 خانوار عشایر در لرستان زندگی می ‎ کنند و هفت درصد جمعیت عشایر کشور در لرستانند.
وی اضافه کرد: ساختار اقتصادی عشایر لرستان به گونه ‎ ای است که 1.5 میلیون واحد دامی دارند و سالانه 12 هزار تن گوشت قرمز، 29 هزار تن شیر، 132 تن پشم، 18 تن عسل و 17 تن روغن حیوانی تولید می ‎ کنند.
کریمی خاطرنشان کرد: پرورش 630 تن ماهی سردآبی در لرستان توسط عشایر انجام می ‎ شود و تولید پنج درصد صنایع دستی استان در مالکیت آنان است.
ایل راه عشایر نیاز به اصلاح دارد
مدیرکل امور عشایر لرستان در تشریح مشکلات جامعه عشایری استان تصریح کرد: آسیب ‎ پذیری این جامعه از بلایای طبیعی بسیار بالاست. از طرفی با توجه به توسعه شهرنشینی راه ‎ های کوچ آنها تخریب شده و نیاز به احیا دارد. پراکندگی وسیع عشایر از دیگر مشکلات آنهاست.
وی اضافه کرد: شاخص برخورداری جامعه عشایری از سواد 57 درصد، بهداشت 48 درصد و فرهنگی کمتر از 10 درصد است.
کریمی با بیان اینکه بسیاری از دستگاه ‎ های خدماتی باید در راستای رفع مشکلات جامعه عشایری استان تلاش کنند، یادآور شد: در سه سال گذشته 20 دستگاه ‎ اجرایی و خدماتی 325 پروژه در مناطق عشایری استان انجام دادند.
اختصاص 9 میلیارد اعتبار به پروژه ‎ های مناطق عشایری
مدیر کل امور عشایر لرستان خاطرنشان کرد: امسال بیش از 9 میلیارد تسهیلات امسال به آنها اختصاص یافته است. این اعتبار برای انجام پروژه ‎ های مناطق جامعه عشایری کافی نیست و نیاز است که از اعتبارات استانی جامعه عشایری کمک شوند.
وی گفت: به منظور حمایت بیشتر از جامعه عشایری نیاز است که اعتبارات تملک دارایی و سرمایه امور عشایری افزایش یابد. در حال حاضر این اعتبار 10 میلیارد است و با این پول تنها می ‎ توانیم یک پروژه راهسازی انجام دهیم و انتظار داریم این رقم به سقف 40 میلیارد برسد.
دانشگاه ‎ علوم پزشکی نسبت به اعزام اکیپ ‎ های بهداشتی اقدام کند
کریمی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: برای رفع مشکلات جامعه عشایری نیاز سنجی در استان انجام دادیم و انتظار داریم دستگاه ‎ های اجرایی همکاری لازم را در این خصوص داشته باشند. دانشگاه ‎ های علوم پزشکی نسبت به اعزام اکیپ ‎ های بهداشتی اقدام کند.
برای آبرسانی به عشایر مشکل حمل و نقل داریم
این مسئول اضافه کرد: با توجه به فرسودگی ناوگان حمل و نقل عشایر برای سرکشی و آبرسانی سیار به جامعه عشایری استان نیازمند کمک هستیم.
لزوم خرید پکیج پنل خورشیدی برای روشنایی مناطق عشایری
وی همچنین با اشاره به مشکل روشنایی در برخی از مناطق عشایرنشین استان ادامه داد: نیاز است که نسبت به تخصیص اعتبار 45 میلیاردی برای 3000 خانوار عشایر لرستان برای خرید پکیج کامل پنل خورشیدی جهت روشنایی، حمام خورشیدی و... اقدام شود.
تضمین نصب پنل خورشیدی نمی ‎ دهیم
فریدون خودنیا، مدیر عامل شرکت توزیع برق لرستان درباره روشنایی مناطق عشایری استان گفت: در یک سال گذشته در مناطق عشایری اقدامات خوبی انجام دادیم. در بخش شول ‎ آباد 9 روستای عشایری از طریق شبکه سراسری برقدار می ‎ شوند.
وی ادامه داد: همچنین در منطقه پِز نزدیک 2.5 میلیارد تومان اعتبار برای بحث روشنایی این منطقه هزینه کرده ‎ ایم.
خودنیا افزود: در نورآباد سه روستای عشایری در حال برقدار شدند.
مدیرعامل شرکت توزیع برق لرستان یادآور شد: هنوز استانداردی که مورد پذیرش سازمان بازرسی و دیوان محاسبات در جهت پنل ‎ های خورشیدی سیار باشد در شرکت توانیر مصوب نشده است. برخی از استان ‎ ها با استفاده از این پنل ‎ ها بعد از شش ماه خراب شده ‎ اند و باید در این خصوص پاسخگو باشند.
وی خاطرنشان کرد: اگر سازمان امور عشایر کشور مسئولیت تبعات استفاده از پنل ‎ ها را به عهده می ‎ گیرد ما نسبت به نصب آنها اقدام می ‎ کنیم.
 95 درصد جمعیت عشایری تحت پوشش واحدهای بهداشتی و خانه‌های بهداشت
محمدعلی دریک، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان نیز در خصوص اعزام اکیپ ‎ های بهداشتی، گفت: 95 درصد جمعیت عشایری تحت پوشش واحدهای بهداشتی و خانه های بهداشت قرار دارند و تیم پزشک در شهرستان ‎ هایی که جمعیت عشایری وجود دارد، حضور دارند.
وی ادامه داد: در شهرستان نورآباد، پلدختر، کوهدشت و الیگودرز تیم پزشکی متشکل از پزشک و ماما به مناطق عشایری استان اعزام شده است.
سازمان مدیریت با احیای طرح به ‎ ورز موافقت کند
دریک اضافه کرد: بهورز سیار یکی از ضرورت ‎ های اصلی است که باید احیا شود و لازم است به ‎ ورز عشایر را همراهی کند ولی سازمان مدیریت تاکنون با این طرح موافقت نکرده است.
آبرسانی به70 روستای عشایری استان
مدیرعامل شرکت آبفار لرستان نیز گفت: حدود 70 روستای عشایری با همکاری شرکت آبفا و امور عشایر در دستور کار قرار دارد و الان عملیات اجرایی برخی از آنها را انجام می ‎ دهیم.
حمایت از حوزه عشایر باید بطور ویژه مورد توجه قرار گیرد
دکتر سید موسی خادمی، استاندار لرستان نیز با اشاره به اینکه باید مشکلات جامعه عشایری رفع شود، گفت: دستگاه ‎ های متولی فرهنگی، آموزشی و مذهبی که باید کارهای لازم برای حل مشکلات جامعه عشایری انجام دهند، مشخص شوند و باید دستگاه ‎ های ذیربط از اعتبارات خود برای عشایر استان هم هزینه کنند.
وی ادامه داد: آب تانکرهای آبرسانی جامعه عشایری به نرخ روستایی در بینشان توزیع شد. تانکرهای آبرسان سیار هم کلرزنی شوند تا جامعه عشایری دچار بیماری نشوند.
استاندار لرستان افزود: حمایت از حوزه عشایر باید بطور ویژه مورد توجه قرار گیرد که در این بخش کارهای خوبی انجام شده اما باید دسته بندی و جمع بندی شود.
وی یکی از وظایف مهم شورای امور عشایری را تجمیع اطلاعات دانست و اظهار کرد: علاوه بر این شورای امور عشایری تجمیع، هماهنگ و تلفیق کننده اقدامات انجام شده در این حوزه است.
خادمی با بیان اینکه عشایر یکی از مظاهر هنرمندی انسان بر طبیعت است گفت: شیوه زندگی عشایری به دلیل سختی ‎ هایی که دارد شاید قابل ترویج نباشد اما باید موانع پیش روی این قشر برطرف شود چراکه نقش موثر آنها در تولید و اقتصاد کشور انکارناپذیر است.
استاندار لرستان تصریح کرد: رسیدگی به مسائل و مشکلات بهداشتی، آموزشی، فرهنگی و ورزشی، عشایر در دستور کار قرار گیرد و مطالبات آنها در شورای امور عشایری پیگیری شود.
طبعا ساماندهی، اسکان و حل مشکلات عشایر و روستاهای عشایری از عهده یک اداره خارج است و همکاری عملی همه دستگاه‌های اجرایی را می ‎ طلبد. امیدواریم مسئولان لرستان برای برون رفت از این وضعیت راهکارهای عملی درجهت ساماندهی وضعیت عشایر و اسکان سریعتر آنان ارائه دهند و با فراهم کردن شرایط مساعدتر برای زندگی این قشر مولد، اندکی از مصائب و رنج ‎ های بی‌شمار آنها بکاهند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تالاب بیشه دالان ظرفیتی برای گردشگری بروجرد

زنان، روایت گران سیل

کاش باران نبارد!

تدبیری باید...

سیل به جاذبه های گردشگری هم رحم نکرد

اینجا خبری از بهار نیست - الهام بابایی*

ایستاده خوابیدن را سیل به من یاد داد

در مسیر سیلاب؛ از دهلیج تا پلدختر

سیلابهای ویرانگر اخیر عموما به دلیل توسعه ناپایدار شهرها است!

آبشارهای لرستان، جاذبه هایی به خنکای بهار

عوارض شنوایی و روان‌پزشکی مشکل بروز انفجار در برخی افراد است

نه به چهارشنبه‌سوری چینی!

عوامل مؤثر بر شکل‌گیری شخصیت انسان

ویتامین D3 را به چه خوردنی‌هایی می‌توان اضافه کرد؟

آش گوشت خرم‌آباد، خوراک مراسمات و اعیاد

زنان کارگر؛ سقوط از ارتفاع پاکیزگی

نعل وارونه‌ی شورا!

تمدن لرستان و بی‌مهری وندال‌ها!

خیابان‌های خالی از پل‌های عابر

مدرسه کانکسی، حسینیه و حسرت دانش آموزان

سفری تا مهربانی

قلم فروشی!

لرستان سیراب اما تشنه

فرود پرندگان مهاجر در طبیعت دوست داشتنی لرستان

/گزارش/ پل دره خزینه معلق بین بودن یا نبودن

پذیرش 168 مقاله در همایش بین‌المللی «سیره علوی»/50 مقاله برگزیده شد

تکرار معضل کوچ زودهنگام/ مدیریت کوچ نیازمند همکاری مسئولان 3استان

ارسال 300 مقاله به دبیرخانه همایش بین‌المللی سیره علوی

خرید کالای داخلی اولویت اول ایرانیان در پایان سال

پلی که چاره ساز نبود!

تراژدی ساماندهی مطبوعات استان لرستان

با اهدا خون به پیشواز بهار برویم

کودک همسری روابط اجتماعی را مختل می‌کند

از حاشیه دوری کن پسر!

روایتی از قله تا دامنه‌های زاگرس؛ خانه‌های خشتی قوام می‌گیرد

«EB» هیچ درمانی ندارد/ با پانسمان‌های خاص می‎توان از میزان زخم‌ها کاست

23 بهمن 1357 خونین‌ترین روز تاریخ مبارزات مردم خرم‌آباد

ریشه‌های انقلاب اسلامی

دیابت باعث کاهش قطر مویرگ‌ها می‎شود

گسترش خدمات درمانی در دل روستاها/ 2000 تخت بیمارستانی ایجاد شد

ارمغان روشنایی به 2700روستای لرستان رسید/رشد 3900درصدی پستهای برق

استانی شدن انتخابات مجلس، نیاز جامعه یا دغدغه‌ی استمرار

سیل مغلوب مدیریت ،تدبیر و تلاش ستاد بحران دلفان

چهار دهه حضور و مشارکت زنانه با حمایت نهادهای انقلابی

لرستان استانی که غنی است - محمود داودی نژاد*

غار کلماکره لرستان گرفتار گردشگری بی رویه و تورهای غیرمجاز

بنیادی که برکت آورد

نوروز نزدیک است،‍ فرصت سوزی نکنیم

«ونایی» در تصرف سفره‌خانه‌های بدون مجوز/ ساماندهی شاید وقتی دیگر!

ایهام‌سازی یکی از مهم‌ترین کارکردهای بدل بلاغی در غزلیات حافظ