ندای لرستان

آخرين مطالب

/گزارش/ طرحی به نام سازگاری با کم‎آبی در لرستان اقتصادي

/گزارش/ طرحی به نام سازگاری با کم‎آبی در لرستان

  بزرگنمايي:

ندای لرستان - دیگر برای هیچ ‎ کس پوشیده نیست که منابع آبی قابل استفاده نه تنها در کشورمان بلکه در کل دنیا محدود است و مهم ‎ تر اینکه این ماده حیاتی هیچ جایگزینی ندارد.
به گزارش ایسنا منطقه لرستان، خشکسالی ایران تمام شدنی نیست و هر سال شرایط سخت‌تر خواهد شد . این پدیده مهم‌ترین تهدید ایران است و سازگاری با آن باید از سال‌ها قبل آغاز می‌شد. در این رابطه تصویب نامه هیأت وزیران برای کارگروه ملی "سازگاری با کم آبی" از سوی اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری ابلاغ شد و استان ‎ ها موظف به تهیه آن شدند. لرستان نیز این کار را آغاز کرده و در جلسه شورای حفاظت منابع استان این موضوع مورد بررسی قرار گرفت.
حدود 77 درصد حجم مخازن سدهای لرستان خالی است
رضا میرزایی، مدیرعامل شرکت آب منطقه ‎ ای لرستان در این باره بیان کرد: بر اساس آمار شبکه باران سنج شرکت آب منطقه ‎ ای استان میزان کل بارش ‎ ها از ابتدای سال آبی جاری تاکنون معادل 528 میلیمتر بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبلی حدود 10 درصد کاهش و میانگین آمار بلندمدت 49 ساله معادل 550 میلی ‎ متر یعنی حدود چهار درصد کاهش را نشان می ‎ دهد.
وی با بیان اینکه در این مدت شهرستان دلفان با 689 میلی ‎ متر بیشترین میزان بارش و الیگودرز با 285 میلی ‎ متر کمترین مقدار را داشته است، افزود: میزان پوشش برف در سال آبی 97-96 نسبت به سال آبی 96-95 حدود 110 هزار کیلومترمربع بوده که با توجه به سال قبل 17 درصد و به طور متوسط نسبت به سال ‎ های گذشته حدود پنج درصد کاهش دارد.
میرزایی خاطرنشان کرد: آمار ایستگاه ‎ های اندازه ‎ گیری هیدرومتری نشان می ‎ دهد که خروجی آب ‎ های سطحی استان در سال 97-96 (حدود 7 میلیارد مترمکعب) نسبت به سال گذشته (قریب 8.5 میلیارد مترمکعب) نزدیک به 18 درصد و نسبت به بلندمدت (12.5 میلیارد مترمکعب) حدود 44 درصد کاهش داشته است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ‎ ای لرستان بیان کرد: از 7 میلیارد مترمکعب خروجی آب ‎ های سطحی استان 4 میلیارد و 480 میلیون مترمکعب آن مربوط به رواناب ‎ های ورودی از استان ‎ های همجوار به داخل لرستان است. کل حجم آب پشت مخازن سدها 207 میلیون مترمکعب است و حدود 77 درصد حجم مخازن در سال جاری خالی است.
وی ادامه داد: در سال آبی گذشته با رهاسازی آب از مخزن سدهای مروک و ایوشان، بسیاری از تنش ‎ های اجتماعی پایین دست سدها مدیریت شد.
میرزایی گفت: با توجه به وضعیت نامناسب ذخایر آب پشت سدهای استان و خالی بودن اکثر این سدها پیش بینی می ‎ شود که در سال آبی پیش رو حتی درصورتی که میزان بارش ‎ ها در حد نرمال باشند کمبود منابع آبی و کاهش آب مخازن پشت سدهای استان، جبران نشود بنابراین باید اطلاع رسانی ‎ های لازم در پایین دست این سدها و حاشیه رودخانه ‎ ها درخصوص عدم کاشت محصولات پر آب طلب و کشت دوم صورت گیرد.
وی بیان کرد: بر اساس اندازه‌گیری تغییرات سطح و حجم منابع آب زیرزمینی در محدوده استان از 10 سال گذشته تاکنون به طور متوسط حدود 4 متر و به لحاظ حجمی تقریبا 400 میلیون مترمکعب حجم آب آبخوان ‎ های آبرفتی استان کاهش یافته است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ‎ ای لرستان اظهار کرد: بیشترین کاهش سطح و حجم منابع آب زیرزمینی در بلندمدت مربوط به محدوده ‎ های مطالعاتی کوهدشت و رومشکان به ترتیب با کاهش حدود 22.5 و 8 متر بوده که معادل حجم آب 164 . 24 میلیون مترمکعب هستند.
میرزایی ادامه داد: آب منطقه ‎ ای لرستان، طرح اولیه سازگاری با کم آبی استان را تهیه و به عنوان اولین شرکت در سطح کشور آن را به استانداری، مقام عالی وزارت نیرو و دیگر مدیران مرتبط در سطح شرکت مدیریت منابع آب ایران تقدیم کرده است.
وی بیان کرد: ابتدای سال جاری وزارت نیرو کلیات طرح ملی سازگاری با کم آبی را تهیه و از مرداد جاری آن را در اختیار وزارت کشور و شرکت مدیریت منابع آب ایران و سپس شرکت ‎ های آب منطقه ‎ ای قرار داده و خواستار شده که شرکت ‎ های آب منطقه ‎ ای طرح مناسب استان متبوعه خود را تهیه و به استانداری و وزارت نیرو ارسال کنند.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ‎ ای لرستان اظهار کرد: در سطح کشور ریاست کارگروه ملی سازگاری با کم آبی با مقام عالی وزارت کشور و دبیری آن به عهده مقام عالی وزارت نیرو است.
میرزایی با بیان اینکه در استان ‎ ها ریاست کارگروه با استاندار و دبیری آن با شرکت آب منطقه ‎ ای است، ادامه داد: از ابتدای سال جاری چهار جلسه شورای حفاظت منابع آب استان تشکیل شده است.
سطح ایستایی آب در تمامی دشت ‎ های استان پایین آمده است
قدرت ‎ الله ترابی ‎ نژاد، فرماندار چگنی نیز گفت: سطح ایستایی آب در تمامی دشت ‎ ها پایین آمده و کم آبی وجود دارد.
وی بیان کرد: اگر در کنار چاه ‎ ها فیلتری ایجاد کنیم بخشی از آب ‎ های سطحی را می ‎ توان به درون چاه ‎ ها هدایت کرد.
ترابی ‎ نژاد با بیان اینکه در زمستان می ‎ توانیم این کار را انجام دهیم، گفت: این کار به لحاظ علمی شدنی است.
طرحی مشابه سازگاری با کم ‎ آبی در آبفار داریم
علیرضا کاکاوند، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان نیز با بیان اینکه طرحی مشابه سازگاری با کم ‎ آبی در آبفار داریم، ادامه داد: برنامه فعلی شرکت آب منطقه ‎ ای باید به تمام دستگاه ‎ ها ابلاغ شود تا از موازی کاری ممانعت به عمل آید.
نباید سرسری از این موضوع گذشت
علی کورانی ‎ فر، فرماندار دورود نیز در این رابطه بیان کرد: مدیریت منابع استان، استفاده به موقع و مناسب منابع آب است و باید نقشه راهمان شود.
وی بیان کرد: در این رابطه باید به جمع بندی برسیم و تمامی مسئولین آن را قبول داشته باشند.
کورانی ‎ فر با بیان اینکه نباید سرسری از این موضوع گذشت، افزود: جهاد کشاورزی و مدیریت منابع آب باید به صورت مشترک این برنامه را اجرایی کنند و به صورت یک طرفه طرح نشود.
برای تدوین این برنامه نباید نتیجه را پیچیده کرد
علی هادی چگنی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی لرستان نیز گفت: برای تدوین این برنامه نباید نتیجه را پیچیده کرد و مانند تمامی طرح ‎ ها باید از ابتدا آن را توضیح داد.
وی بیان کرد: همچنین برای دستگاه ‎ ها باید ارسال شود تا اظهارنظر کنند و نقطه ‎ نظرات کارشناسی اعمال شوند.
چگنی اضافه کرد: ممکن است نظراتی وجود داشته باشد که در تدوین این طرح موثر باشد و باید چارچوب کار این باشد.
لرستان در طرح سازگاری با کم ‎ آبی می ‎ تواند حرفی برای گفتن داشته باشد
دکتر سید موسی خادمی، استاندار لرستان نیز در این رابطه اظهار کرد: بحث کارگروه ملی سازگاری با کم آبی در بعضی از استان ‎ ها تشکیل شده و لرستان نیز جزو استان ‎ هایی است که طرح ‎ ها را ارائه داده ‎ است.
وی ادامه داد: بحث ‎ هایی که در طرح سازگاری با کم ‎ آبی وجود دارد مانند سدها، آبخیزداری، آب کشاورزی و چاه ‎ های مازاد باید سریع ‎ تر بررسی و نهایی شوند تا در اسرع وقت جلسه کارگروه ملی را تشکیل دهیم چراکه لرستان می ‎ تواند حرفی برای گفتن داشته باشد .
خادمی با تاکید بر اینکه ظرف یک هفته این طرح به دستگاه ‎ ها ارسال و نهایی شود، بیان کرد: در اوایل سال جاری بارندگی ‎ های استان نسبتا خوب بود برای همین رعایت الگوی کشت جدی گرفته نشد که نهایتا در بعضی نقاط انحراف داشتیم .
بررسی میزان موجودی آب در گذشته و پیش بینی سرانه آن در آینده، وضعیت هشدار دهندهای را نشان می ‎ دهد. کاهش منابع آب شیرین و بالاخره آلودگی آب را می ‎ توان دلایل عمده کم شدن منابع آب عنوان کرد. کمبود آب، تبعات اجتماعی، سیاسی و اقتصادی به همراه داشته و سلامت عمومی را تهدید می ‎ کند. راه حل ‎ های مقابله با بحران آب را می ‎ توان در موضوعات کلی نظیر ارزیابی ‎ ها، تدوین قوانین و خط مشی عمومی با کاهش تقاضا و افزایش عرضه، توسعه اقتصادی، مشارکت و آموزش عمومی جستجو کرد . بنابراین برای تهیه این گونه طرح ‎ ها نیاز به کار کارشناسی بیشتری بوده و همچنین نباید به آمارهای قبل بسنده کرد.
گزارش از سمیرا عزیزی خبرنگار ایسنا منطقه لرستان
انتهای پیام
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

قیمت جهانی طلا امروز 1397/08/25 | انگلیس طلا را گران کرد

درخواست واردات جگر

بی‌اطلاعی از عرضه تخم‌مرغ 13 هزار تومانی

احتمال افزایش وام مسکن

زمستان مسکن ارزان می‌شود

ایرنا اهمیت بخش آب را بخوبی انعکاس می دهد

رفع محرمیت در برخی مناطق لرستان تنها با تلاش و همدلی امکانپذیر است/مدیران ریسک‌پذیر باشند

معافیت مالیاتی را صفر کنید تا فرار مالیاتی کم شود

دلار وارد کانال 11 هزار تومان شد

بارش باران در بروجرد به 90 میلیمتر رسید

اتاق پیش سرد کشتارگاه شهرداری پلدختر به بهره برداری رسید

عملیات اجرایی سنگفرش خیابان فردوسی خرم آباد آغاز شد

زمان واریز یارانه نقدی آبان ماه مشخص شد

100هزار عدد انواع لوازم تزیینی قاچاق در لرستان کشف شد

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/08/23

سند ملی آب به روزرسانی شود

کارخانه پارسیلون تعیین تکلیف شود

لرستان یکی از عوامل توسعه کشور/ 130 هکتار مجتمع گلخانه‌ای در دست اجرا داریم

آب کل سدهای لرستان کمتر از 500 میلیون مترمکعب است

بانک‌ها امسال چقدر وام دادند؟

5هزار تن نهاده دامی در اختیار دامداران خرم آباد قرار گرفت

مانور پدافندغیرعامل تنظیم بازار میوه در بروجرد برگزار شد

نرخ خرید تضمینی محصولات با احتساب تورم تعیین شود

زمین های دیم استان پر آب لرستان بیش از میانگین کشور است

بانک‌ها اجازه سرمایه‌گذاری نمی‌دهند!

سلطان سکه بالاخره مجازات شد

ایرانی‌ها چقدر مالیات بر ثروت دادند؟

نبود صنایع فرآوری و بسته بندی مشکل زعفرانکاران سلسله

ایجاد 3775 فرصت شغلی در بخش اشتغال روستایی لرستان

تولید 255 هزار تن انواع محصولات باغی در لرستان

خسارت به حوزه‌های زارعت و باغبانی لرستان هنوز پرداخت نشده است

واردات 10 میلیون تن کالای اساسی

افزایش 3 برابری قیمت تجهیزات پزشکی

اعطای وام 160 میلیونی مسکن به اعضای بنیاد ملی نخبگان

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/08/22

فرسایش خاک در لرستان، 25 تن در هر هکتار است

تجمیع حساب‌های بهره‌برداران در بانک کشاورزی

زعفران در چهارهکتار از اراضی روستای شیروان بروجرد کشت می شود

16طرح آبخیزداری لرستان امسال به بهره برداری می رسد

افزون بر 159 هکتار از اراضی ملی بروجرد خلع ید شد

آسانسور فاجعه‌ایست...

26 درصد اراضی لرستان تحت پوشش سیستم آبیاری نوین قرار گرفتند

تخم مرغ وارداتی با نرخ دولتی به بازار می‌آید

دسترسی بانک مرکزی ایران به سوئیفت قطع شد

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/08/21

سفره مردم 47.5 درصد گران شد

نفت حدود 1 دلار گران شد

دومین مرکز معاینه فنی خودرو در بروجرد به بهره برداری رسید

42 میلیون نفر در کشور تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند

ایجاد اشتغال در کشور نیازمند یک حرکت جهادی است