ندای لرستان

آخرين مطالب

/گزارش/ همگانی شدن ورزش همگانی ضامن سلامت جامعه ورزشي

/گزارش/ همگانی شدن ورزش همگانی ضامن سلامت جامعه

  بزرگنمايي:

ندای لرستان - وقتی حرف سرانه ورزش کردن پیش می ‎ آید، خیلی ‎ ها بهانه کمبود وقت و نداشتن شرایط و امکانات را می ‎ گیرند! اما واقعیت این است که با یک برنامه ‎ ریزی ساده و کمی سحرخیزی می ‎ توان زمان نسبتا خوبی به ورزش اختصاص داد.
یک پیاده ‎ روی کوتاه می ‎ تواند نوعی ورزش به حساب بیاید و تنها خرجش یک جفت کفش ورزشی است! این جاست که به فکر همگانی کردن ورزش می ‎ افتیم.
به گزارش ایسنا منطقه لرستان، ورزش همگانی، نوعی رشته ورزشی است که هدفش ایجاد نشاط و تندرستی برای همه اقشار جامعه است و جالب این جاست که بدانید همه رشته ‎ های ورزشی توانایی همگانی شدن را دارند.
ساده ‎ ترین تعریف برای ورزش همگانی این است که این ورزش برای پرداختن عامه مردم به ورزش حتی در زمانی کوتاه با توجه به امکانات موجود و شرایط افراد است و در این میان وظیفه اصلی سازمان تربیت بدنی و نهادها دعوت از مردم برای ورزش ‎ های همگانی است. تفاوت ورزش ‎ ها همگانی و قهرمانی در این است که در انجام همگانی ورزش هدف اصلی "سلامتی برای همه" است در صورتی که در ورزش ‎ های قهرمانی هدف "کسب مهارت و رقابت" است، یعنی کسانی که به ورزش همگانی می ‎ پردازند هدفشان به دست آوردن سلامتی و نشاط برای خود و دیگران است و در ورزش ‎ های همگانی پیروزی واقعی زمانی اتفاق می ‎ افتد که همه اعضای گروه سالم و شاد باشند.
با صنعتی شدن جوامع و افزایش اوقات فراغت، ورزش همگانی از یک سو باعث سلامت و نشاط و از سویی باعث سرگرمی و تفریح می شود اما در این میان سلامت جسمانی و روحی کارکنان دولت نیز باید در نظر گرفته شود چرا که این افراد بدلیل درگیری های شغلی فرصت چندانی برای ورزش کردن ندارند و توجه به این امر علاوه بر تامین سلامت جسمی سلامت روحی آنها را نیز بدنبال دارد.
برای حفظ سلامت و نشاط جامعه ضروری است زمینه‌های لازم برای همگانی کردن ورزش در کشور فراهم شود و بطور مکرر توسط مسئولان کشور در همه سطوح مورد تاکید قرار گیرد.
27 انجمن و 54 کمیته ورزش همگانی در استان فعال است
علی یاور عزیزپور، مدیر کل ورزش و جوانان لرستان در گفت ‎ و ‎ گو با خبرنگار ایسنا با اشاره به اینکه هیات ورزش همگانی ما یکی از گسترده‌ترین هیئت‌های ورزشی است، گفت: در استان 27 انجمن داریم که شامل 54 کمیته هستند.
آموزش مربیان ورزش همگانی/ این ورزش ‎ ها بر سلامت روح و روان جامعه تاثیر دارند
وی با بیان اینکه برنامه داریم تا به بحث آموزش مربیان ورود کنیم و مربیان خوبی در هر کدام از رشته‌های ورزش همگانی تربیت کنیم، یادآور شد: خیلی از رشته‌های ما قابلیت قهرمانی و مسابقات بین‌المللی دارند و از این بابت ورزشکاران آنان نیاز به آموزش دارند.
عزیزپور با اشاره به اینکه ورزش ‎ های همگانی در سلامت روح و روان جامعه تاثیر دارند، یادآور شد: همچنین برنامه داریم که بیش از 50 برنامه در کل استان برای ورزش ‎ های همگانی برگزار کنیم و از آحاد مردم دعوت کنیم تا شرکت داشته باشند و از این طریق فرهنگ‏سازی ورزش نیز انجام گیرد.
استقبال مردم کم نیست
عزیزپور یادآور شد: استقبال مردم از ورزش‌های همگانی کم نیست و تدابیر لازم را برای فرهنگ‌سازی در این خصوص داریم.
فرهنگ سازی و همگانی کردن ورزش در جامعه می ‎ تواند عامل بازدارنده از بسیاری بیماری ‎ ها و آسیب ‎ های اجتماعی، روحی و روانی جامعه بوده که کم هزینه ‎ تر از دارو و درمان است و برای ترغیب مردم به ورزش باید فضاهایی را برای آقایان و بانوان در نظر گرفت و همه افراد از هر قشری در ورزش ‎ های همگانی شرکت کنند.
ورزش همگانی نیاز به اعتبار و امکانات دارد
دالوند، سرپرست هیئت ورزش‌های همگانی لرستان نیز در گفت ‎ و ‎ گو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: فرهنگ سازی و توسعه ورزش ‎ های همگانی با توجه به گستردگی که دارد، مستلزم امکانات است و باید شرایط مالی مهیا شود که بتوانیم وضعیت را بهتر کنیم.
وی ادامه داد: رشته‌های ورزش همگانی شامل آمادگی جسمانی، ورزش روزانه، پیلاتس، ورزش در آب، ماهیگیری ورزشی، ورزش بادبادک‌ها، تی آر ایکس، داژبال، بازی‌های ورزشی کودکان، ورزش‌های انجمن مادران، بادی بالانس، پیاده‌روی و... است.
53 رشته ورزش همگانی در استان فعال است
دالوند با بیان اینکه ما نمی‌گوییم اعتبارات ورزش همگانی در استان کم است، اضافه کرد: اداره ورزش عنایت خود را در حد توان نسبت به ما داشته ولی واقعیت این است که این ورزش آنقدر گسترده است که نیاز به اعتبار بیشتری داریم. 53 رشته ورزشی داریم که اگر سالانه برای هر کدام پنج میلیون هزینه کنیم به سالی 70 تا 80 میلیون تومان اعتبار برای ورزش ‎ های همگانی یک شهرستان نیاز داریم.
توسعه و نهادینه سازی ورزش در جامعه، نیازمند فرهنگ سازی و آگاهی بخشی در خصوص اهمیت ورزش است، مردم باید بدانند با کمترین امکانات و هزینه می ‎ توان به سمت ورزش روی آورد و در این راه تلاش کنند تا با همکاری سایر سازمان ‎ ها و ارگان ‎ ها از جمله رسانه ‎ ‏ها و دستگاه ‎ های ذیربط بستری مناسب برای ورزش آماده شود.
نیاز به فرهنگ سازی و توسعه ورزش ‎ های همگانی/ بسیاری از کمیته ‎ ها فعال نیستند
سرپرست هیئت ورزش‌های همگانی با اشاره به اینکه باید فرهنگسازی در خصوص ورزش ‎ های همگانی بیشتر شود، افزود: ابتدا ما باید روی ساختارهای کمیته‌ها کار و فرهنگ‌سازی کنیم و کسانی که توانایی دارند را فعال کنیم.
وی تصریح کرد: بسیاری از کمیته‌های ما به دلیل مسائل مالی فعال نیستند و نمیاز به اعتبار داریم.
مسیر سلامت و پیست دوچرخه سواری نداریم
دالوند خاطرنشان کرد: برا فرهنگ سازی در خصوص این ورزش باید در بحث پارک‌ها و پیست‌های دوچرخه‌سواری عمومی بسترسازی کنیم. متاسفانه پیست دوچرخه‌سواری در پارک‌های شهر خرم ‎ آباد نداریم. کمیته روزانه ما در فضاهای پارک‌ها باید تمرین داشته باشند چه ورزش صبحگاهی و چه شامگاهی ولی مسیرهای سلامت در پارک‌ها برای ما تعریف نشده است.
سرپرست هیئت ورزش‌های همگانی گفت: هیچ کدام از پارک‌های شهر خرم‌آباد مسیر سلامت برای آنها تعریف نشده و ورزشکاران ورزش ‎ های همگانی در پیست‌های ورزشی مخصوص دوومیدانی‌کار‌ها تمرین می‌کنند.
باشگاه‌های اختصاصی برای یوگا و آمادگی جسمانی نداریم
وی با تاکید بر اینکه مشکلات ورزش ‎ های همگانی در بحث زیرساخت‌ها و اعتبارات خلاصه می ‎ شود، اظهار کرد: همچنین در استان باشگاه‌های اختصاصی برای یوگا و آمادگی جسمانی به ویژه برای آقایان نداریم و با توجه به اینکه سالن آنها به بخش خصوصی واگذار شده است، سالن اختصاصی برای رشته‌های مختص خودمان نداریم.
زیرساخت ‎ ها فراهم است/مشکل اعتبار نداریم
سید علی کریمی، معاون اداره کل ورزش و جوانان لرستان نیز در گفت ‎ و ‎ گو با خبرنگار ایسنا، گفت: از طریق فدراسیون ورزش تا حدودی اعتبارات ورزش ‎ های همگانی تامین می ‎ شود و زیرساخت هم فراهم است.
وی در پاسخ به اینکه برخی از رشته ‎ های ورزش همگانی برای تمرین سالن اختصاصی ندارند، اظهار کرد: استادیوم تختی برای انجام تمرین و ورزش در اختیار آنهاست. ورزش همگانی ماهیتش این نیست که سالن تخصصی داشته باشد و رشته‌های زیرمجموعه زمانی که مسابقه داشته باشند سالن در اختیارش می‌گذاریم. این ورزش ‎ ها محیط همگانی دارد و باید در فضای باز باشد.
جاده سلامت برای هر شهرستان تعریف شده است
کریمی اضافه کرد: همچنین جاده سلامت برای هر شهرستان تعریف شده است. اعتباری برای ایجاد این جاده در 11 شهرستان برایمان آمده که بزودی اجرا می ‎ شود.
معاون ورزش و جوانان با بیان اینکه پیمانکار این طرح ‎ ها باید مشخص شود، افزود: تفاهم‌نامه با شهرداری داریم که این پروژه ‎ ها را انجام دهد.
وی خاطرنشان کرد: اعتبار سالانه ورزش همگانی چند بخش است که شامل اعتبار فدراسیون‌ها، وزارتخانه و بخش استانی است.
کریمی یادآور شد: اعتبار ورزش ‎ های همگانی استان در سال کمتر از 200 میلیون تومان نیست.
معاون ورزشی ورزش و جوانان با بیان اینکه بیشتر برنامه ‎ های ورزش همگانی در استان حول برنامه‌های پیاده‌روی و جشنواره برای عموم مردم است، گفت: همه شهرستان‌های ما درگیر این موضوع هستند. سال گذشته 370 طرح در حوزه ورزش همگانی اجرایی شدند.
ورزش ‎ ها همگانی حمایت شود
سید موسی خادمی، استاندار لرستان نیز با بیان اینکه نوع زندگی و ژنتیک در این استان به‌گونه‌ای بوده که استعدادهای ورزشی خوبی را در خود پرورانده است، گفت: امکانات و تجهیزات لازم برای بالفعل کردن این استعدادها کم است و علی‌رغم اعتبارات و اقدامات خوبی که در دولت تدبیر و امید انجام‌شده بازهم در این حوزه کفایت نکرده است.
خادمی ادامه داد: بسیاری از استان‌ها دارای بخش خصوصی هستند که از حوزه ورزش حمایت می‌کنند لذا ما در لرستان یا این بخش‌ها را نداریم و یا کم داریم!
استاندار لرستان به امکانات و فضاهای ورزشی که در اختیار ادارات است، اشاره کرد و گفت: این فضاها در ساعاتی که متقاضی ندارد می‌توان در اختیار ورزشکاران استانی قرار بگیرد.
هر دستگاهی یک درصد اعتباراتش را در حوزه ورزش همگانی هزینه کند
خادمی همچنین گفت: هر دستگاهی می‌تواند یک درصد اعتباراتش را در حوزه ورزش همگانی هزینه کند اما در حوزه ورزش حرفه‌ای چنین حقی را ندارد و ممنوع است.
وی تصریح کرد: در زمینه ٔ ورزش همگانی می‌توانیم کمک بیشتری کنیم و محدودیت قانونی هم نداریم.
استاندار لرستان همچنین با بیان اینکه گاهاً مشاهده می‌شود در مراسم‌های پیاده‌روی خانوادگی و... که ادارات استان برگزار می‌کنند، جایزه خودرو می‌دهند، تصریح کرد: وسایل ورزشی به جای خودرو هدیه داده شود و این موضوع را هم امروز مصوب می‌کنیم که هیچ اداره‌ای حق ندارد در برنامه‌هایش خودرو هدیه بدهد.
با توجه به اهمیتی که ورزش ‎ های همگانی در جوامع امروزی دارند امید آن می ‎ رود که فدراسیون ‎ فعالیت ‎ های مفید و سازنده ‎ ای در راستای برگزاری آنها انجام دهد تا گامی استوارتر در جهت بازگرداندن نشاط جمعی به جوامع به ویژه جوامع شهری بردارد.
گزارش از ساناز رباطی خبرنگار ایسنا منطقه لرستان
انتهای پیام
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

خانه‌های قطب بوکس کشور نیاز به تجهیزات دارند

وجود 18 هزار مربی ورزشی در لرستان

سکویی 17 ساله بدون تماشاچی!

احسان حدادی بی خیال طلای المپیک 2020 شود!

6 بازیکن جدید در راه استقلال!

10 میلیاردی که از دست پرسپولیسی ها پرید!

استقلال: پرسپولیس کاپ سوپرجام را نگیرد، چون باید زود پس بدهد!

اتفاقی عجیب: پرسپولیس برای دیدار با پیکان دروازه بان ندارد!!

لیست اخراجی و سیاه شفر برای نیم فصل استقلال لو رفت

هر گل مرتضی تبریزی 1میلیارد و 500 میلیون تومان!

نبرد سخت خیبر با صدرنشین

گلف‌باز قهرمان کشور: در زمین خیلی غیراستاندارد تمرین می‌کنم!

سرپرست فدراسیون هاکی خبر داد: برپایی اردوهای مشترک با ترکیه و پاکستان

سرمربی سابق تیم ملی دو و میدانی: اگر در کشور دیگری باشم، زندانی‌ام می‌کنند

/یادداشت/ تارِ «تارتان» را نَکَنید!

دردسر پرسپولیس برای دریافت جایزه 2 میلیون دلاری؛ قسطی!!

معرفی سرمربی تیم ملی کشتی آزاد

عذرخواهی بازیکن اخراجی استقلال از شفر و مدیرعامل

ورزشکاران کاراته کا لرستانی خون اهداء کردند

روزبه چشمی و اسماعیلی یا عذرخواهی و جریمه یا اخراج از استقلال!!

المپیاد ورزشی درون دانشگاهی لرستان آغاز شد

شوک به پرسپولیس: محمد انصاری رباط صلیبی پاره کرد

درآمد 30 میلیارد تومانی پرسپولیس در شب گذشته

ورزش منظم باعث بهبود علائم سندروم پیش از قاعدگی می‌شود

رییس هیات هاکی لرستان انتخاب شد

میزبانی اردوهای تیم ملی بانوان و آقایان

طلسم مدال نگرفتن لرستانی‌ها در المپیک شکسته می‌شود؟

شرایط بحرانی امید نورافکن در بلژیک؛ بازگشت دوباره به استقلال؟!

کتک زدن محمد موسوی در دیدار جنجالی شهرداری ارومیه و پیام مشهد

گلایه از حضور نیافتن رئیس فدراسیون در مجمع انتخابات هاکی لرستان

اخراج روزبه چشمی از استقلال!

برخی به اسم ورزش و برای سودجویی جوانان مردم را خراب می‌کنند

وزنه بردار لرستانی در مسابقات قهرمانی جهان مدال طلا کسب کرد

درخشش وزنه‌بردار لرستانی دسته 102 کیلوگرم در رقابت‌های جهانی

عملکرد دروازه بانان استقلال؛ انتخاب بین بد و بدتر!

رفتن تاج تعلیق فوتبال ایران را به‌دنبال دارد

ایجاد اختلاف شدید در استقلال؛ تلاش روزبه چشمی و فرشید اسماعیلی برای جدایی

با مدیرکل دیر به توافق رسیدیم...

جلسه شفر با بازیکنان استقلال در فرودگاه پس از درگیری

لرستان قهرمان مسابقات گلف قهرمانی کشور شد

پیشنهاد عجیب پروین به برانکو: فینال با 3 مهاجم بازی کن!

رقم سنگین فسخ قرارداد وینفرد شفر چقدر است؟

رکورددار اسکوات و پاورلیفتینگ دنیا: وقتی زیر وزنه زجر می‌کشم، لذت می‌برم

کوراش و جوجیتسو مهمان فدراسیون جودو هستند

رییس هیات جودو لرستان انتخاب شد

وقتی مدیرکل دلایل برگزار نشدن مجمع را باز نمی‌کند/ فدراسیون جودو چرا فرزندش را نبخشید؟!

خوشحالی دبیر فدراسیون از برگزاری مجمع با تاخیر یک‌ساله!/ محرومیت بانوی جودوکار به پایان می‎رسد

درگیری در مراسم سالگرد پورحیدری؛ انتقاد یک خانم استقلالی از بازیکنان!

افشاگری مدیر استقلال درباره علت شرایط بحرانی این تیم

فدراسیون کوتاه نیامد و پای گزینه‌اش ماند/ پایان یک‌سال بلاتکلیفی هیأت جودو و کوراش لرستان