ندای لرستان

آخرين مطالب

مدیر کل آموزش و پرورش لرستان:

سند تحول بنیادین برای مردم تبیین و معرفی شود علمي

سند تحول بنیادین برای مردم تبیین و معرفی شود

  بزرگنمايي:

ندای لرستان - مدیرکل آموزش و پرورش لرستان با اشاره به ضرورت مطالعه دقیق سند تحول بنیادین، گفت: لازم است در مراسم و مناسبت‌های مختلف در جمع مردم، در سخنرانی‌ها و در گفت‌وگو با رسانه‌ها، زیرنظام‌ها و ساحت‌های سند تحول بنیادین برای مردم بیان شود تا این تبیین و اطلاع‌رسانی منجر به حمایت مردم شود.
به گزارش ایسنا منطقه لرستان، رضا زینی‎وندمقدم، در نشست مدیران و روسای ادارات آموزش و پرورش شهرستان‌ها و مناطق استان با محوریت پروژه مهر که در سالن گروه‌های آموزشی اداره‌کل آموزش و پرورش برگزار شد، با تسلیت ایام محرم و آغاز ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان و یاران باوفایش، اظهار کرد: حادثه کربلا عبرت‌آموزترین حادثه تاریخ بشریت است.
وی با اشاره به این‌که اساس کار ما در آموزش و پرورش سند تحول بنیادین است و این سند، اهداف عالی تعلیم و تربیت را رقم می‌زند، ادامه داد: سند تحول بنیادین با دو برنامه؛ تحول در محتوای برنامه‌های آموزش و پرورش و تحول در نحوه اداره مدیریت در آموزش و پرورش پیش می‌رود.
مدیرکل آموزش و پرورش لرستان بیان کرد: تمام توان ما باید بر روی بحث سند تحول بنیادین باشد و بر این اساس برنامه‌های آموزش و پرورش را در شش ساحت تدوین کرده‌اند که مبتنی‌بر اسناد بالادستی به‌ویژه سند چشم‌انداز 20 ساله کشور، سیاست‌های کلی نظام و ایجاد تحول بنیادین، سند جامع علمی کشور، دستوراتی که مقام معظم رهبری در این راستا فرموده‌اند و مبانی نظری تعلیم و تربیت در کشور است که در قالب ساحت‌های تعلیم و تربیت، اعتقادی و عبادی، اخلاقی، زیباشناسی، هنری، علمی و فناوری، اقتصادی، حرفه‌ای، اجتماعی و سیاسی است.
وی تصریح کرد: در محتوای این ساحت‌ها محتوای تعلیم و تربیت برای ما مشخص شده است و راهکارهای آن به‌طور مشخص ابلاغ شده و برای هر دوره، تکالیف خاصی مشخص شده است و 131 راهکار مناسب با ساحت‌ها ابلاغ شده است‌.
زینی‌وندمقدم گفت: راهکارها با توجه به ویژگی‌های سنی دانش‌آموزان تدوین شده و برنامه‌ریزی و عمل و رفتار ما بایستی به سمتی باشد که دانش‌آموزان در پایان هر دوره تحصیلی به اهداف تعیین شده دست یافته و این اهداف در آموزش و پرورش محقق شود.
وی افزود: برای هر کدام از ساحت‌ها، زیر نظام‌هایی تعیین شده که از جمله آن‌ها می‌توان به تامین و تخصیص منابع، تربیت معلم، تامین نیروی انسانی تامین فضا، تجهیزات و فناوری، پژوهش و ارزشیابی و راهبری مدیریت اشاره کرد که یکی‌از انتظارات آن یکپارچه‌نگری است و علم، دانایی و تربیت را با هم و توامان دیده و سمت و سوی این سند باید به سمت فرهنگ‌سازی و تربیت باشد‌.
مدیرکل آموزش و پرورش لرستان گفت: بر این اساس پنج محور شامل تمرکززدایی، مشارکت‌پذیری، حاکمیت رویکرد فرهنگی و تربیتی، عدالت‌محوری و مدرسه‌محوری مشخص شده است که همه جهت گیری‌ها، دستیابی به این سند را آسان‌تر می‌کند.
وی در ادامه با اشاره به ضرورت مطالعه دقیق سند تحول بنیادین، اضافه کرد: لازم است با توجه به اهمیت این موضوع آن‌را در دستور کار خود قرار دهیم و در مراسم و مناسبت‌های مختلف در جمع مردم و در سخنرانی‌ها و در گفت‌وگو با رسانه‌ها، زیر نظام‌ها و ساحت‌های سند تحول بنیادین را برای جامعه بیان کنند تا اولیاء دانش‌آموزان و مردم از کیفیت و چگونگی آن اطلاع و آگاهی داشته باشند تا این تبیین و اطلاع‌رسانی منجر به حمایت مردم شود.
زینی‌وندمقدم اظهارکرد: به این منظور روسای آموزش و پرورش می‌توانند از ظرفیت‌هایی مانند استودیو الفبا لرستان که اولین استودیوی دانش‌آموزی کشور است استفاده کرده و با هماهنگی روابط عمومی برنامه‌های خود را به مردم بیان کنند‌.
وی در ادامه به تفاهم‌نامه‌ای که با سازمان فنی و حرفه‌ای تحت عنوان «آموزش حرفه‌ای کوتاه‌مدت» (ایران مهارت‌) منعقد شده اشاره کرد که بر اساس چشم‌انداز سند بیست ساله کشور و برنامه پنج ساله ششم می‌بایست سمت و سوی آموزش و پرورش تا سال 1400 به طرف مهارت‌آموزی برود.
مدیرکل آموزش و پرورش لرستان با اعلام این خبر که این میزان در حال حاضر در کشور 40 درصد و در لرستان 30 درصد تحقق یافته است، گفت: تلاش ما این است برای 18 هزار دانش‌آموز فنی و حرفه‌ای بتوانیم براساس سند تحول بنیادین در این راستا برنامه‌ریزی کنیم. 
زینی‌وند مقدم با اشاره به این‌که این طرح زمینه‌ساز بستر مناسب برای گرایش دانش‌آموزان به مدارس فنی و حرفه‌ای است، بیان کرد: امسال این طرح از پایه هفتم آغاز می‌شود که طی تفاهم‌نامه‌ای که با سازمان فنی و حرفه‌ای انجام شده است کلیه مدارس هیئت‌امنایی، مدارس غیرانتفاعی و مدارس شبانه‌روزی و 10 درصد از مدارس دولتی تحت آموزش رایگان به میزان 60 ساعت قرار خواهند گرفت.
مدیرکل آموزش و پرورش لرستان با تجزیه و تحلیل آمار دانش‌آموزان شرکت‌کننده کنکور 97 در رشته‌های تحصیلی، اظهارکرد: ضرورت دارد طبق سند تحول بنیادین زمینه گرایش دانش‌آموزان به مدارس فنی و حرفه‌ای را در متوسطه اول فراهم کنیم. 
وی عنوان کرد: براساس آمار موجود میانگین شرکت‌کنندگان رشته تجربی در استان لرستان از میانگین کشور بیشتر بوده و از رشته‌های ریاضی و علوم انسانی کمتر استقبال شده است و در رشته هنر به‌خاطر ظرفیت‌های خاص استان لرستان 3 درصد بالاتر از میانگین کشوری آمار داشته‌ایم که جای تقدیر و تشکر دارد‌.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تعطیلی و آغاز با تاخیر فعالیت آموزشی مدارس برخی مناطق لرستان

هوآوی بعد از اپل، محبوب‌ترین برند تلفن همراه

فروش 100 هزار گوشی تنها در کمتر از 9 دقیقه

میزگرد دستاوردهای انقلاب اسلامی در دانشگاه لرستان برگزار شد

افتتاح مرکز ارتقاء شایستگی‌های حرفه‌ای دانشجویان در دانشگاه لرستان

یک روانشناس: کم‌رویی مانع رشد اجتماعی کودکان می‎شود

وجود 9 پژوهش‎سرا در لرستان

تجلی رمز و رازهای سیر و سلوک در شعر ملاحقعلی سیاهپوش

400 عضو هیأت علمی با این دانشگاه همکاری می‌کنند

هدف وحدت حوزه و دانشگاه تحقق آرمان‎های بلند جمهوری اسلامی است

برخی مدارس لرستان فردا تعطیل است

عدم وجود مراکز اصلی پخش دارو در لرستان

مراجعه‌کنندگان اورژانس بیمارستان‌های لرستان 1.5 برابر جمعیت استان است

فعالیت 1400 مدرسه غیردولتی در لرستان

سهل‌انگاری و عدم تدبیر باعث افزایش مشکلات اقتصادی شده است

دانشگاه علوم پزشکی لرستان در حوزه‌ی مالی رشد داشته است

5 عامل مهم در تداوم دوستی

تعطیلی 8 مرکز غیرمجاز دندانپزشکی در لرستان

نابغه الشتری محاسبات ذهنی جهان تجلیل شد

کاهش سطح کلسترول از طریق ورزش برای سلامت مغزی مفید است

سیاست‌های پولی و مالی، سرمایه‎گذاری را تحت تاثیر قرار می‎دهد

فرسودگی تحصیلی در دانشگاه‌ها افزایش یافته است

مقایسه علوم بلاغت فارسی با میراث بلاغت غربی انجام گیرد

وضع بهره‌وری در کشور بسیار نگران کننده است

فعالیت 19 مرکز رشد در بخش کشاورزی

پذیرش واحدهای فن‌آور در مرکز رشد کشاورزی لرستان

مدرسه‎ای که در وعده غرق شد

معاون آموزش جهاد دانشگاهی لرستان خبر داد: برگزاری آزمون مکاتبه‌ای 380 دهیار استان

ارزشمندترین غایت‌های پرورشی، خلاقیت است

ملتی که نتواند از خود دفاع کند زنده نیست

احداث 2500 تخت بیمارستانی/4 مرکز فوق تخصصی درمان سرطان ایجادشد

اختلال پانیک چیست؟

طرد اجتماعی از پیامدهای مصرف مواد مخدر است

خطر تشنج براثر تب در کودکان در آنفلوانزا بیش‌تر است

انسان باید نسبت به چیزى که قابل بازگشت نیست سخت‌گیر باشد

تندگویان: «موسسه فیلترینگ» باز کنیم

روستایی پر از اسرار نهفته عصر مفرغ/ زندگی روی ابرها جریان دارد

مولوی بعد روحی انسان را بر جسمانی ترجیح داده است

دانشگاهها باید تمدن ساز و کارآفرین باشند

دانشگاه‌ها تمدن ساز، نسل سوم و کارآفرین باشند

خودروی پلیس 2020 فورد چشم‌ها را خیره کرد

آبخیزها اغلب با مرزهای جغرافیایی منطبق نیستند

برخی تمایلات سلامت روانی افراد را به خطر می‏‎اندازد

تولید گیاهان تراریخت راهکاری برای مبارزه با بیماری قارچی عدس

بیان دیدگاه‌های پروین اعتصامی با رمانتیسم اجتماعی

افزایش بهره‌وری، ضرورت مهم در ارتقاء سطح زندگی بشر

دوره‌های آموزشی گردشگری در دانشگاه برگزار می‌شود

عامل آسیب غضروف زیر کشکک چیست؟

یک دکترای زراعت: کنجد گیاهی ارزشمند برای کشت است

تحولات درونی زبان براساس عوامل درونی و بیرونی است