ندای لرستان

آخرين مطالب

/گزارش/ پایتخت ژئوپارک ایران در زاگرس مقالات

/گزارش/ پایتخت ژئوپارک ایران در زاگرس

  بزرگنمايي:

لر آنلاین - ژئوپارک ‎ ها مناطقی هستند که عموما به دلیل زیبایی، اثرگذاری، و یا ارزش ‎ های علمی مورد توجه عامه قرار می گیرند و در عین حال به تحقیقات زمین شناسی و گسترش دانش ‎ های علمی کمک می ‎ کنند. در چنین مناطقی استفاده سازمان یافته بازدید کنندگان موجب گسترش صنعت توریسم گردیده و استفاده از منابع زمین شناسی را امکان پذیر کرده است. ژئوتوریسم پدیده‌هاى زمین‌شناسى و زیست‌محیطى را به خدمت آرامش روحى انسان‌هاى کنجکاو در مى‌آوردو آنان را در سفرى جذاب، لذت‌بخش و پرخاطره به کشف ناشناخته‌هاى جهان هستى و نزدیکى با طبیعت و غوطه‌ور شدن در جاذبه‌هاى طبیعى آفرینش فرامى‌خواند.
  سال گذشته پنج استان کشور کاندیدایانتخاب به عنوان پایتخت ژئوتوریسم ایران بودند که در این میان لرستان موفق شد با توجه به پتانسیل‌های موجود این عنوان را به خود اختصاص دهد.
این استان به دلیل توپوگرافی خاص می ‎ تواند گردشگران زیادی را به خود جذب کند.
گزارشی را در باره می خوانیم:
ثبت ژئوسایت و ژئوپارک ‎ ها زمینه‌ساز ورود گردشگران و درآمدزایی برای استان
زهرا کمالی، دانشجوی دکترای زمین شناسی(تکتونیک)   اظهار کرد: لرستان دارای پتانسیل ‎ های بسیاری در زمینه ژئوتوریسم است که می ‎ تواند در ایجاد اشتغال بین دانش آموختگان علوم زمین و همچنین ساکنان مناطق هدف موثر است.
وی ادامه داد: در لرستان در حوزه زمین شناسی و توپوگرافی به واسطه اختلاف ارتفاعی که وجود دارد تنوع اقلیمی شکل گرفته و به واسطه همین تنوع اقلیمی یکی از بی نظیرترین تنوع های زیستی کشور را در این استان داریم.
کمالی اضافه کرد: استان لرستان به‌ واسطه وجود آثار طبیعی متعددو منحصر به‌فرد دارای ظرفیت‌های بسیار ویژه‌ای در بخش گردشگری طبیعی و ژئوتوریسم است به همین دلیل بود که در سال‌های گذشته عنوان پایتخت ژئوتوریسم ایران به لرستان داده شد.
این کارشناس زمین ‎ شناسی افزود: گردشگری همواره از صنایع درآمدزا و کم هزینه به شمار می رفته است. گردشگری طبیعت که در سال های اخیر با شتاب زیادی گسترش یافته و علاقه مندان زیادی را به سوی خود کشیده نیز از این اصل پیروی کرده و حتی نسبت به دیگر رشته های گردشگری رشد و توسعه بیشتری را داشته است.
وی تصریح کرد:با توجه به اینکه لرستان پایتخت ژئوتوریسم کشوراست هرچه تعداد ژئوپارک و ژئوسایت ‎ ها بالاتر باشد میزان ورود گردشگران نیز بالاتر خواهد بود.
گلایه از میراث فرهنگی و زمین‌شناسی/ "پایتخت ژئوتوریسم لرستان" در حد حرف باقی نماند
محمد اصلانی، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان نیزدر این باره گفت: برای تبدیل لرستان به مقصد گردشگری نیاز است که ظرفیت‌های استان معرفیشود.
وی اضافه کرد: انتخاب عنوان پایتخت ژئوتوریسم برای لرستان بسیارخوب است اما از میراث فرهنگی و سازمان زمین‌شناسی گله‌مندیم چراکه کار خاصی در این خصوص انجام نداده‌اند.
اصلانی خاطرنشان کرد: این دو دستگاه باید حداقل بخش توریسم رابرای مدیران استان تشریح کنند و با جذب از ردیف‌های مالی استفاده کنند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان ادامه داد: هر چه بتوانیم در زمینه صنعت توریسم و گردشگری در استان کار کنیم،اقتصاد و اشتغال بیشتر بهبود می‌یابد.
ثبت 22 ژئوسایت و سه ژئوپارک در لرستان
احدالله فاضلی، مدیرکل زمین شناسی و اکتشافات معدنی لرستان نیزدر این باره   گفت: در پی مطالعات سال 93، طرح توسعه گردشگری استان و شناخت پتانسیل‌های ژئوتوریسم در نهایت 20 ژئوسایت و 3 ژئوپارک در استان شناسایی و معرفی شد.
وی ادامه داد: فهرست این 20 ژئوسایت اولویت‌دار استان که دارای اهمیت محلی ملی و بین ‎ المللی هستند شامل چشمه آب گرم و رادیولاریت شهرستان دلفان،ناو معلق الشتر، ساختمان فراجسته، آبشار بیشه، موج نشان، غار ماهی‌کور خرم ‎ آباد، دریاچه گهر دورود، آبشار سفید الیگودرز و ... است.
پیگیری ثبت جهانی دره شیرز و زمین لغزش سیمره/ به اعتبار نیازداریم
فاضلی اظهار کرد: دره شیرز در شهرستان کوهدشت، منطقه اشترانکوه با محوریت دریاچه گهر در دورود و زمین لغزش سیمره و تالاب های پلدختر در شهرستان پلدختربه عنوان پتانسیل های ژئوپارک شناسایی شده و فرآیند ثبت جهانی آنها در حال انجام استکه دستاورد بزرگ و درخور توجهی هستند.
مدیرکل زمین شناسی و اکتشافات معدنی لرستان ادامه داد: تاکنون مستندات این دو ژئوپارک برای ثبت بین‌المللی تهیه نشده است و اعتبارات 400 میلیون تومانی برای ادامه مطالعات آنها درنظر گرفتیم که با آن موافقت نشد.
وی با تاکید بر اینکه ثبت بین‌المللی ژئوپارک‌های استان از دغدغه‌های ماست، افزود: ژئوتوریسم استان نیاز به حمایت مادی دارد و از طرفی لازم است که این مهم معرفی شود.
میراث فرهنگی ثبت ملی ژئوپارک اشترانکوه و دریاچه گهر را انجام نشده است
فاضلی با اشاره به اینکه ثبت ملی ژئوپارک اشترانکوه و دریاچه گهر تاکنون انجام نشده است، تصریح کرد: مطالعات لازم و مستندات کافی در این خصوص راتهیه کرده ‎ ایم و میراث فرهنگی باید پیگیر این قضیه باشد.
عدم موافقت سازمان محیط زیست برای ثبت ملی ژئوپارک منطقه اشترانکوه و دریاچه گهر
غلامرضا سلیمانی، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان نیز در این باره   گفت:
ثبت ملی ژئوپارک منطقه اشترانکوه و دریاچه گهر با مخالفت سازمان محیط زیست مواجه شده است.
وی ادامه داد: برای ثبت جهانی دره شیرز در شهرستان کوهدشت وزمین لغزش سیمره و تالاب های پلدختر نیز پیگیری ‎ های لازم را انجام می ‎ دهیم.
رأی نهایی در خصوص ثبت ژئوپارک دریاچه گهر با شورای عالی حفاظت محیط زیست است
مهرداد فتحی بیرانوند، مدیر کل محیط زیست لرستان نیز در این باره  گفت: چون دریاچه گهر در منطقه حفاظت شده اشترانکوه قرار دارد تاکنون با ژئوپارک شدنش موافق نشده است.
وی ادامه داد: شورای عالی حفاظت محیط زیست باید رأی نهایی درخصوص ثبت ژئوپارک دریاچه گهر را اعلام کند.
فتحی ‎ بیرانوند افزود: این منطقه در صورتی که به عنوان ژئوپارک ثبت شود تحت مدیریت سازمان محیط زیست خواهد بود.
برگزاری همایش ملی ژئوتوریسم و توسعه پایدار در لرستان
دکتر منوچهر ططری، رئیس دانشگاه پیام نور لرستان نیز در این باره گفت: همایش ملی ژئوتوریسم و توسعه پایدار اردیبهشت ماه سال آینده در لرستان برگزارمی‌شود.
وی با اشاره به اینکه متولی برگزاری این همایش دانشگاه پیام نور لرستان است، اظهار کرد: هدف از برگزاری این مهم صرفاً معرفی جاذبه‌های گردشگری و ژئوتوریسم استان است تا با شناساندن این ظرفیت به سرمایه‌گذاران شرایط بهتری برای سرمایه‌گذاری در جهت توسعه استان ایجاد شود.
ططری افزود: معرفی ظرفیت‌های استان و بهره‌برداری از آنها به بهترین نحو در رأس اهداف این همایش است.
رئیس دانشگاه پیام نور لرستان ادامه داد: پتانسیل‌های استان در بحث گردشگری در بخش‌های منابع طبیعی، آثار تاریخی و... بسیار بوده و نیاز است که این ظرفیت‌ها معرفی شوند.
این ظرفیت ‎ ها در کنار جاذبه‌های بی‌بدیلی مانند اشترانکوه و دریاچه گهربه عنوان آلپ ایران و نگین زاگرس می تواند لرستان را به استانی سرآمد در صنعت ژئوتوریسم در دنیا تبدیل کند که تحقق این مهم نیازمند همکاری سایر دستگاه ‎ ها در شناسایی، معرفی و ثبت ملی و جهانی آثار طبیعی است.
 

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تدارک زودهنگام برای رقابت بزرگ انتخاباتی

مروری بر خسارت سیل به اقتصادی ترین بخش لرستان

پیامدهای فرهنگی و اجتماعی حادثه‌ی سیل

روایت مرگ و خشکی باغات انجیر پلدختر

جولان آلاینده‌ها در مواد غذایی

محله گردی در دیار خانه‌های تاریخی/ اینجا آرامش و رنگ موج می‌زند

پیش‌بینی نمایش 46 مقاله دانشگاه در نمایه scopose

چه کسی مقصر مرگ روژین است؟

شهرداری ‌ها در تنگنا

اینجا پارک نکن

روزی به نام بیماران خاص

افطار با صدای توپ

زبان پدیده‌ای اجتماعی است

شادی ، نیاز کودکان و نوجوانان سیلزده

سیل و ناهنجاری اقلیمی

مردی از تبار طبیعت

محرومیت هایی که سیل دوچندان کرد

نکاتی راهبردی در مدیریت بلایا

تالاب بیشه دالان ظرفیتی برای گردشگری بروجرد

زنان، روایت گران سیل

کاش باران نبارد!

تدبیری باید...

سیل به جاذبه های گردشگری هم رحم نکرد

اینجا خبری از بهار نیست - الهام بابایی*

ایستاده خوابیدن را سیل به من یاد داد

در مسیر سیلاب؛ از دهلیج تا پلدختر

سیلابهای ویرانگر اخیر عموما به دلیل توسعه ناپایدار شهرها است!

آبشارهای لرستان، جاذبه هایی به خنکای بهار

عوارض شنوایی و روان‌پزشکی مشکل بروز انفجار در برخی افراد است

نه به چهارشنبه‌سوری چینی!

عوامل مؤثر بر شکل‌گیری شخصیت انسان

ویتامین D3 را به چه خوردنی‌هایی می‌توان اضافه کرد؟

آش گوشت خرم‌آباد، خوراک مراسمات و اعیاد

زنان کارگر؛ سقوط از ارتفاع پاکیزگی

نعل وارونه‌ی شورا!

تمدن لرستان و بی‌مهری وندال‌ها!

خیابان‌های خالی از پل‌های عابر

مدرسه کانکسی، حسینیه و حسرت دانش آموزان

سفری تا مهربانی

قلم فروشی!

لرستان سیراب اما تشنه

فرود پرندگان مهاجر در طبیعت دوست داشتنی لرستان

/گزارش/ پل دره خزینه معلق بین بودن یا نبودن

پذیرش 168 مقاله در همایش بین‌المللی «سیره علوی»/50 مقاله برگزیده شد

تکرار معضل کوچ زودهنگام/ مدیریت کوچ نیازمند همکاری مسئولان 3استان

ارسال 300 مقاله به دبیرخانه همایش بین‌المللی سیره علوی

خرید کالای داخلی اولویت اول ایرانیان در پایان سال

پلی که چاره ساز نبود!

تراژدی ساماندهی مطبوعات استان لرستان

با اهدا خون به پیشواز بهار برویم