ندای لرستان

آخرين مطالب

اخبار انتخابات نظام‌مهندسی/ بهترین انتخابات را برگزار می‌کنیم گفتگو

اخبار انتخابات نظام‌مهندسی/ بهترین انتخابات را برگزار می‌کنیم

  بزرگنمايي:

ندای لرستان - خرم‌آباد- رئیس اداره توسعه مهندسی و امور مقررات ملی اداره کل راه و شهرسازی لرستان جزئیات برگزاری انتخابات نظام‌مهندسی ساختمان لرستان را تشریح کرد.

عبدالله قوامی پیرامون برگزاری انتخابات هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان گفت: بر اساس قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان (مصوب اسفندماه 1374) انتخابات اعضای هیئت مدیره سازمان های نظام مهندسی ساختمان استان ها، هر سه سال یک بار برگزار می شود و به روال جاری وزارت راه و شهرسازی نظام نامه برگزاری انتخابات را تهیه و پیش از آغاز فرآیند انتخابات به استان ها ارسال و ابلاغ می کند.
وی تصریح کرد: پیش نویس این نظام نامه، قبل از تدوین نهایی در اختیار استان ها قرارداده شده و ادارات استانی انتقادات و پیشنهادات خود را با توجه به تجربیات گذشته و شرایط و محدودیت های استان، مطرح کرده و اصلاحاتی احتمالی در این پیش نویس انجام می شود، نهایتا پس از بازبینی وزارت متبوع، ویرایش نهایی و واحد، در یک نسخه جمع بندی شده و به استان ها ابلاغ می شود.
تشکیل هیئت های نظارت و اجرایی انتخابات
رئیس اداره توسعه مهندسی و امور مقررات ملی اداره کل راه و شهرسازی لرستان ادامه داد: به هر روی این نظام نامه یک برنامه زمانبندی دارد و بر اساس آن باید دو دستگاه نظارت و اجرایی در سطح وزارت خانه و دو هیئت نظارت و اجرایی در سطح استان ها، برای برگزاری انتخابات نظام مهندسی تشکیل شود.
قوامی با اشاره به اینکه هیئت نظارت شامل کارکنان و مدیران مربوطه در اداره راه و شهرسازی می شود و رئیس هیئت نظارت نیز مدیرکل راه و شهرسازی خواهد بود، اظهار داشت: هیئت نظارت از بین مهندسان خوش نام و با تجربه استان به تعداد دو برابر مورد نیاز، نیرو انتخاب می کند و این مهندسان هیئت اجرایی را تشکیل می دهند.
وی با بیان اینکه با توجه به تعداد اعضای سازمان در لرستان که بالغ بر 8800 نفر هستند، 7 نیروی هیئت اجرایی نیاز است و هیئت نظارت دو برابر این تعداد یعنی 14 عضو سازمان را انتخاب می کنند، تصریح کرد: این مهندسان باید شرایط نظام نامه را احراز کرده و ترجیحا سابقه کار اداری، صنفی و تشکیلاتی مفیدی در پرونده خود داشته باشند؛ در نهایت این 14 نفر، با رای گیری، از میان خودشان 7 نفر عضو هیئت اجرایی را مشخص کرده، ابلاغ آن ها از سوی رئیس هیئت نظارت صادر می شود.
رئیس اداره توسعه مهندسی و امور مقررات ملی اداره کل راه و شهرسازی لرستان یادآور شد: در لرستان 14 عضو برای هیئت اجرایی معرفی شد که در تاریخ 28 خردادماه پس از رای گیری بلافاصله ابلاغ اعضای نهایی به عنوان عضو هیئت اجرایی صادر شد.
انتخابات نظام مهندسی در بازه زمانی پنجم تا چهاردهم مهرماه برگزار می شود
قوامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه در دوره های گذشته انتخابات نظام مهندسی در یک روز ثابت و معین برای کل کشور برگزار می شد اما امسال تصمیم بر این است تا در یک بازه زمانی مشخص هر استان یک روز را تعیین و انتخابات نظام مهندسی استان را در آن روز برگزار کند، گفت: این بازه زمانی از 5 تا 14 مهرماه است که هر استان می تواند انتخابات خود را تنها در یک روز و در این بازه زمانی برگزار کند. این روز در لرستان هنوز مشخص نشده است.
وی با بیان اینکه در مورد ثبت نام کاندیداها در انتخابات نظام مهندسی نیز با درج آگهی در روزنامه، نصب بنر، مصاحبه خبری و ... اطلاع رسانی و سایر اقدامات لازم، انجام شده است تا افراد برای ثبت نام اقدام کنند، تصریح کرد: افراد تا 20 تیرماه برای ثبت نام در انتخابات فرصت داشتند؛ طی آخرین اطلاعات واصله این مهلت یکبار تا 25 تیرماه، بار دیگر تا 3 مرداد و برای آخرین بار تا 9 مرداد تمدید شده است.
فریز پروانه اشتغال به کار اعضای هیئت مدیره
رئیس اداره توسعه مهندسی و امور مقررات ملی اداره کل راه و شهرسازی لرستان ادامه داد: باتوجه به بخشنامه تعارض منافع که بر اساس آن فردی که می خواهد در سیستمی مانند نظام مهندسی مسئولیت داشته باشد، نباید در دستگاه دیگری مسئولیت داشته باشد؛ بسیاری از افراد از ثبت نام در انتخابات نظام مهندسی صرف نظر کردند. همچنین در نظام نامه ابلاغی بر ممنوعیت عضویت در هیئت های مدیره، برای ابواب جمعی 12 دستگاه اجرایی کشور تصریح شده است.
قوامی با تاکید بر اینکه پروانه اشتغال کسی که می خواهد در هیئت مدیره نظام مهندسی حضور داشته باشد، فریز می شود و دیگر نمی تواند به جز در نظام مهندسی در بخش های دیگر فعالیت داشته باشد، گفت: به همین دلیل بسیاری از افرادی که تصمیم به شرکت در انتخابات نظام مهندسی به عنوان کاندیدا داشتند، منصرف شدند.
هیئت مدیره نظام مهندسی لرستان 11 نفر عضو دارد و باید 3 برابر این تعداد در 7 رشته کاندید شوند
وی با اشاره به اینکه هیئت مدیره نظام مهندسی لرستان 11 نفر عضو دارد و باید 3 برابر این تعداد در 7 رشته کاندید شوند، اظهار داشت: بنابراین باید 33 نفر برای شرکت در انتخابات اعلام آمادگی کنند که بر اساس آخرین اطلاعات واصله 30 نفر ثبت نام کرده اند. اما با همین تعداد ثبت نامی نیز می توانیم انتخابات را برگزار کنیم.
رئیس اداره توسعه مهندسی و امور مقررات ملی اداره کل راه و شهرسازی لرستان خاطرنشان کرد: باتوجه به کم بودن تعداد کاندیداها، زمان ثبت نام در انتخابات برای سومین بار و تا 9 مردادماه تمدید شد. این در حالی است که در دوره های گذشته استقبال از انتخابات نظام مهندسی بسیار بیشتر بود.
قوامی یادآور شد: البته این وضعیت در دیگر استان ها از جمله استان های همجوار لرستان نیز وجود دارد و استقبال چندانی از انتخابات نظام مهندسی صورت نگرفته و تعداد کاندیداها کمتر از دوره های گذشته است.
فرآیند بررسی صلاحیت کاندیداها در هیئت های اجرایی و نظارت
وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع بررسی صلاحیت کاندیداها پرداخت و گفت: تمام مهندسان عضو سازمان، در اداره کل راه و شهرسازی یک پرونده حرفه ای دارند که پرونده کاندیداهای نظام مهندسی برای بررسی صلاحیت آنها، تحویل هیئت اجرایی می شود.
رئیس اداره توسعه مهندسی و امور مقررات ملی اداره کل راه و شهرسازی لرستان با بیان اینکه همچنین استعلام های مورد نیاز در این حوزه از دستگاه های انتظامی، قضایی و امنیتی استان گرفته می شود و مراجع مذکور باید ظرف مدت زمان مشخصی مثلا 7 تا 10 روز، پاسخ این استعلام ها را ارسال کنند، تصریح کرد: در صورتی که استعلام افراد مثبت باشد، کاندیداها به هیئت نظارت ارجاع داده می شوند و لیست اصلی کاندیداها پس از بررسی های لازم هیئت نظارت، اعلام خواهد شد؛ البته امکان اینکه فردی در هیئت نظارت رد صلاحیت شود نیز وجود دارد.
قوامی افزود: افرادی که در هیئت اجرایی رد صلاحیت شده اند می توانند در مدت زمان مقرر در برنامه زمان یندی ابلاغ شده، اعتراض خود را نیز اعلام کرده و بررسی های این حوزه نیز انجام خواهد شد.
وی یادآور شد: فهرست اسامی کاندیداهای نهایی، علاوه بر نصب در حوزه برگزاری انتخابات، در ادارات دولتی، حوزه های پر رفت و آمد مهندسی و ... به منظور آشنایی اعضای واجد شرایط شرکت در رای گیری، نصب می شود.
کاندیداها باید از سمت رسمی خود در ادارات استعفا دهند
رئیس اداره توسعه مهندسی و امور مقررات ملی اداره کل راه و شهرسازی لرستان با اشاره به اینکه کسی که در دستگاه یا نهاد عمومی کارمند است بایستی از سمت خود استعفا داده و سپس در انتخابات نظام مهندسی شرکت کند، اظهار داشت: این اقدام باید یک روز قبل از ثبت نام در انتخابات انجام شود؛ حتی در این رابطه مرخصی بدون حقوق افراد نیز قابل قبول نیست و حتما باید استعفای خود را تسلیم کنند.
قوامی یادآور شد: البته طی آخرین اطلاعات واصله، این بخش از نظام نامه طی شکایت یکی از اعضای استان ها، توسط دیوان عدالت اداری موقتاً متوقف شده است.
انتخابات نظام مهندسی امسال نیز به صورت الکترونیک برگزار می شود و هیچ کس نمی تواند دوباره در مکان دیگری رای بدهد
قوامی با بیان اینکه انتخابات نظام مهندسی امسال به صورت الکترونیک برگزار می شود و سرور مرکزی این سیستم نیز در اداره کل راه و شهرسازی لرستان است و روند انتخابات کنترل می شود، تصریح کرد: در این سیستم فقط کسی می تواند در انتخابات رای بدهد که کارت عضویت معتبر نظام مهندسی داشته باشد. در حین شرکت در رای گیری این کارت عضویت از ایشان اخذ شده و پس از 1 تا 2 روز بعد از برگزاری انتخابات به شخص عودت داده خواهد شد.
وی ادامه داد: مشخصات رای دهندگان ثبت می شود و هیچ کسی نمی تواند در شهرستان های مختلف دوباره رای بدهد.
رئیس اداره توسعه مهندسی و امور مقررات ملی اداره کل راه و شهرسازی لرستان با تاکید بر اینکه همه تمهیدات لازم برای برگزاری مناسب و مطلوب انتخابات نظام مهندسی اندیشیده شده است، خاطرنشان کرد: قول می دهیم امسال بهترین انتخابات نظام مهندسی را در استان برگزار کنیم.
برخی همواره به دنبال دستاویزی برای زیر سوال بردن سلامت انتخابات هستند
قوامی با اشاره به برخی شائبه افکنی ها در مورد سلامت انتخابات، ضمن تاکید بر اینکه برخی همواره به دنبال دستاویزی برای زیر سوال بردن این نوع فعالیت ها هستند، تصریح کرد: من قول می دهم این دوره بهترین انتخابات نظام مهندسی را از این حیث شاهد باشیم، به گونه ای که مهندسین و متولیان از آن به نیکی یاد کنند.
وی با یادآوری اینکه هیئت اجرایی با وسواس و دقت فراوان انتخاب شده اند، تاکید کرد: هیئت اجرایی علاوه بر اینکه کارکشته و باسابقه بوده، از بی حب و بغض ترین افراد هستند.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جابه‌جایی منازل حاشیه رودخانه/ کمک به تهیه طرح جامع سیل لرستان

امدادرسانی جمعیت هلال‌احمر لرستان به اهالی 4 روستا در الیگودرز

صنوف آلاینده شهر الشتر جمع آوری می شوند

لرستان توانایی تولید بیش از 50 هزار تن انواع آبزیان را دارد

برای آب شرب روستایی از سدها تخصیص گرفته شود

3 هزار معلول در شهرستان پلدختر شناسایی شد

رسیدگی به سلامت مناطق حاشیه نشین از اولویت های دولت است

70 درصد نیت واقفان لرستان برای عزاداری سید الشهدا(ع) است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان: 120 هکتار مجتمع گلخانه‌ای در دست ساخت داریم

نماینده مردم پلدختر و معمولان در مجلس: تجدیدنظر در قیمت گندم ضروری است

خودکفایی مدجویان گامی در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی

95 درصد جمعیت استان تحت پوشش شبکه‎های دیجیتال هستند

تولید بیش از 29 هزار تن انواع آبزیان در لرستان

بانوان لرستانی از بوکس استقبال می‌کنند

زمین لرزه کرمانشاه خسارتی در لرستان نداشت

اعزام 12 تیم و محموله امدادی جمعیت هلال‌احمر لرستان به کرمانشاه

آزادراه پل زال براثر ریزش کوه مسدود شد

170 میلیاردریال برای اجرای طرح کلید به کلید در خرم آباد نیاز است

فوق تخصص آنکولوژی و خون: رایج‌ترین کم‌خونی‌ها آنمی یا فقر و کمبود آهن است

پروژه‌های محرومیت‌زدایی سلسله افتتاح می‌شود/ اجتماع بزرگ بسیجیان

کافه کارآفرینی در لرستان راه اندازی می شود

شهرداری از ادارات 100 میلیارد طلب دارد

زنگ هنر و زندگی در مدارس فنی لرستان نواخته شد

خانه‌های قطب بوکس کشور نیاز به تجهیزات دارند

سکویی 17 ساله بدون تماشاچی!

چاه‌های جایگزین «از مدار خارج شده‌ها» در لرستان هم مشکل دارند!

سه پایگاه سنجش نوآموزان در مناطق عشایری لرستان دایر شد

برق مصرفی ادارات با نرخ انرژی تجدیدپذیر محاسبه خواهد شد؟

تامین بذر و کود مورد نیاز کشاورزان/ 6 هزار میلیارد محصول تولید شد

جاده‌های پرخطر لرستان کدامند؟!

2 هزار مددجوی کمیته امداد لرستان آموزش دیدند

آگاهی زوجین به وظایف خود، گامی در جهت رسیدن به خانواده متعالی

معاون دانشگاه علوم پزشکی لرستان: اولین عامل مسمومیت در استان، دارویی است

ذرت علوفه‌ای نباشد، کاه گران می‌شود

فعالیت 8 اکیپ شرکت برق پلدختر برای مقابله با خاموشی‌های احتمالی

سیاست‌های ارزی مسیر نقدینگی را به سمت بازارهای کالا و خدمات تغییر می‌دهد

زنان پنج برابر مردان آسیب ورزشی می‌بینند

تن زخمی زیباترین دریاچه آب شیرین ایران؛گردشگری کام«گهر»را تلخ کرد

اعزام تیم‌های امدادی پلدختر برای نجات گرفتار شدگان در سیلاب

تولید 5 میلیارد فرش و صنایع‌دستی در لرستان

ضعف فرهنگی در اقتصاد موج می‌زند

/پیگیری پروژه/ طرح توسعه‌ فرودگاه خرم‌آباد تعطیل است

دانشگاه‎ها به سمت رونق و توسعه فرهنگ کارآفرینی بروند

تبدیل علم به ثروت در راستای حمایت از تولید ملی است

توسعه پایدار بخش کشاورزی به حفظ ذخایر ژنتیکی کمک می‌کند

فاز دوم واکسناسیون تب برفکی دام های سنگین در لرستان آغاز شد

1248 بیمار خاص در لرستان وجود دارد

کاشت نهال بدون شناسنامه ممنوع

اتوبوس‎های لرستان جوان هستند

شرایط نامناسب فرهنگی و اقتصادی سلامت روانی دانشجویان را به خطر می‌اندازد