ندای لرستان

آخرين مطالب

اخبار انتخابات نظام‌مهندسی/ بهترین انتخابات را برگزار می‌کنیم گفتگو

اخبار انتخابات نظام‌مهندسی/ بهترین انتخابات را برگزار می‌کنیم

  بزرگنمايي:

ندای لرستان - خرم‌آباد- رئیس اداره توسعه مهندسی و امور مقررات ملی اداره کل راه و شهرسازی لرستان جزئیات برگزاری انتخابات نظام‌مهندسی ساختمان لرستان را تشریح کرد.

عبدالله قوامی پیرامون برگزاری انتخابات هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان گفت: بر اساس قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان (مصوب اسفندماه 1374) انتخابات اعضای هیئت مدیره سازمان های نظام مهندسی ساختمان استان ها، هر سه سال یک بار برگزار می شود و به روال جاری وزارت راه و شهرسازی نظام نامه برگزاری انتخابات را تهیه و پیش از آغاز فرآیند انتخابات به استان ها ارسال و ابلاغ می کند.
وی تصریح کرد: پیش نویس این نظام نامه، قبل از تدوین نهایی در اختیار استان ها قرارداده شده و ادارات استانی انتقادات و پیشنهادات خود را با توجه به تجربیات گذشته و شرایط و محدودیت های استان، مطرح کرده و اصلاحاتی احتمالی در این پیش نویس انجام می شود، نهایتا پس از بازبینی وزارت متبوع، ویرایش نهایی و واحد، در یک نسخه جمع بندی شده و به استان ها ابلاغ می شود.
تشکیل هیئت های نظارت و اجرایی انتخابات
رئیس اداره توسعه مهندسی و امور مقررات ملی اداره کل راه و شهرسازی لرستان ادامه داد: به هر روی این نظام نامه یک برنامه زمانبندی دارد و بر اساس آن باید دو دستگاه نظارت و اجرایی در سطح وزارت خانه و دو هیئت نظارت و اجرایی در سطح استان ها، برای برگزاری انتخابات نظام مهندسی تشکیل شود.
قوامی با اشاره به اینکه هیئت نظارت شامل کارکنان و مدیران مربوطه در اداره راه و شهرسازی می شود و رئیس هیئت نظارت نیز مدیرکل راه و شهرسازی خواهد بود، اظهار داشت: هیئت نظارت از بین مهندسان خوش نام و با تجربه استان به تعداد دو برابر مورد نیاز، نیرو انتخاب می کند و این مهندسان هیئت اجرایی را تشکیل می دهند.
وی با بیان اینکه با توجه به تعداد اعضای سازمان در لرستان که بالغ بر 8800 نفر هستند، 7 نیروی هیئت اجرایی نیاز است و هیئت نظارت دو برابر این تعداد یعنی 14 عضو سازمان را انتخاب می کنند، تصریح کرد: این مهندسان باید شرایط نظام نامه را احراز کرده و ترجیحا سابقه کار اداری، صنفی و تشکیلاتی مفیدی در پرونده خود داشته باشند؛ در نهایت این 14 نفر، با رای گیری، از میان خودشان 7 نفر عضو هیئت اجرایی را مشخص کرده، ابلاغ آن ها از سوی رئیس هیئت نظارت صادر می شود.
رئیس اداره توسعه مهندسی و امور مقررات ملی اداره کل راه و شهرسازی لرستان یادآور شد: در لرستان 14 عضو برای هیئت اجرایی معرفی شد که در تاریخ 28 خردادماه پس از رای گیری بلافاصله ابلاغ اعضای نهایی به عنوان عضو هیئت اجرایی صادر شد.
انتخابات نظام مهندسی در بازه زمانی پنجم تا چهاردهم مهرماه برگزار می شود
قوامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه در دوره های گذشته انتخابات نظام مهندسی در یک روز ثابت و معین برای کل کشور برگزار می شد اما امسال تصمیم بر این است تا در یک بازه زمانی مشخص هر استان یک روز را تعیین و انتخابات نظام مهندسی استان را در آن روز برگزار کند، گفت: این بازه زمانی از 5 تا 14 مهرماه است که هر استان می تواند انتخابات خود را تنها در یک روز و در این بازه زمانی برگزار کند. این روز در لرستان هنوز مشخص نشده است.
وی با بیان اینکه در مورد ثبت نام کاندیداها در انتخابات نظام مهندسی نیز با درج آگهی در روزنامه، نصب بنر، مصاحبه خبری و ... اطلاع رسانی و سایر اقدامات لازم، انجام شده است تا افراد برای ثبت نام اقدام کنند، تصریح کرد: افراد تا 20 تیرماه برای ثبت نام در انتخابات فرصت داشتند؛ طی آخرین اطلاعات واصله این مهلت یکبار تا 25 تیرماه، بار دیگر تا 3 مرداد و برای آخرین بار تا 9 مرداد تمدید شده است.
فریز پروانه اشتغال به کار اعضای هیئت مدیره
رئیس اداره توسعه مهندسی و امور مقررات ملی اداره کل راه و شهرسازی لرستان ادامه داد: باتوجه به بخشنامه تعارض منافع که بر اساس آن فردی که می خواهد در سیستمی مانند نظام مهندسی مسئولیت داشته باشد، نباید در دستگاه دیگری مسئولیت داشته باشد؛ بسیاری از افراد از ثبت نام در انتخابات نظام مهندسی صرف نظر کردند. همچنین در نظام نامه ابلاغی بر ممنوعیت عضویت در هیئت های مدیره، برای ابواب جمعی 12 دستگاه اجرایی کشور تصریح شده است.
قوامی با تاکید بر اینکه پروانه اشتغال کسی که می خواهد در هیئت مدیره نظام مهندسی حضور داشته باشد، فریز می شود و دیگر نمی تواند به جز در نظام مهندسی در بخش های دیگر فعالیت داشته باشد، گفت: به همین دلیل بسیاری از افرادی که تصمیم به شرکت در انتخابات نظام مهندسی به عنوان کاندیدا داشتند، منصرف شدند.
هیئت مدیره نظام مهندسی لرستان 11 نفر عضو دارد و باید 3 برابر این تعداد در 7 رشته کاندید شوند
وی با اشاره به اینکه هیئت مدیره نظام مهندسی لرستان 11 نفر عضو دارد و باید 3 برابر این تعداد در 7 رشته کاندید شوند، اظهار داشت: بنابراین باید 33 نفر برای شرکت در انتخابات اعلام آمادگی کنند که بر اساس آخرین اطلاعات واصله 30 نفر ثبت نام کرده اند. اما با همین تعداد ثبت نامی نیز می توانیم انتخابات را برگزار کنیم.
رئیس اداره توسعه مهندسی و امور مقررات ملی اداره کل راه و شهرسازی لرستان خاطرنشان کرد: باتوجه به کم بودن تعداد کاندیداها، زمان ثبت نام در انتخابات برای سومین بار و تا 9 مردادماه تمدید شد. این در حالی است که در دوره های گذشته استقبال از انتخابات نظام مهندسی بسیار بیشتر بود.
قوامی یادآور شد: البته این وضعیت در دیگر استان ها از جمله استان های همجوار لرستان نیز وجود دارد و استقبال چندانی از انتخابات نظام مهندسی صورت نگرفته و تعداد کاندیداها کمتر از دوره های گذشته است.
فرآیند بررسی صلاحیت کاندیداها در هیئت های اجرایی و نظارت
وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع بررسی صلاحیت کاندیداها پرداخت و گفت: تمام مهندسان عضو سازمان، در اداره کل راه و شهرسازی یک پرونده حرفه ای دارند که پرونده کاندیداهای نظام مهندسی برای بررسی صلاحیت آنها، تحویل هیئت اجرایی می شود.
رئیس اداره توسعه مهندسی و امور مقررات ملی اداره کل راه و شهرسازی لرستان با بیان اینکه همچنین استعلام های مورد نیاز در این حوزه از دستگاه های انتظامی، قضایی و امنیتی استان گرفته می شود و مراجع مذکور باید ظرف مدت زمان مشخصی مثلا 7 تا 10 روز، پاسخ این استعلام ها را ارسال کنند، تصریح کرد: در صورتی که استعلام افراد مثبت باشد، کاندیداها به هیئت نظارت ارجاع داده می شوند و لیست اصلی کاندیداها پس از بررسی های لازم هیئت نظارت، اعلام خواهد شد؛ البته امکان اینکه فردی در هیئت نظارت رد صلاحیت شود نیز وجود دارد.
قوامی افزود: افرادی که در هیئت اجرایی رد صلاحیت شده اند می توانند در مدت زمان مقرر در برنامه زمان یندی ابلاغ شده، اعتراض خود را نیز اعلام کرده و بررسی های این حوزه نیز انجام خواهد شد.
وی یادآور شد: فهرست اسامی کاندیداهای نهایی، علاوه بر نصب در حوزه برگزاری انتخابات، در ادارات دولتی، حوزه های پر رفت و آمد مهندسی و ... به منظور آشنایی اعضای واجد شرایط شرکت در رای گیری، نصب می شود.
کاندیداها باید از سمت رسمی خود در ادارات استعفا دهند
رئیس اداره توسعه مهندسی و امور مقررات ملی اداره کل راه و شهرسازی لرستان با اشاره به اینکه کسی که در دستگاه یا نهاد عمومی کارمند است بایستی از سمت خود استعفا داده و سپس در انتخابات نظام مهندسی شرکت کند، اظهار داشت: این اقدام باید یک روز قبل از ثبت نام در انتخابات انجام شود؛ حتی در این رابطه مرخصی بدون حقوق افراد نیز قابل قبول نیست و حتما باید استعفای خود را تسلیم کنند.
قوامی یادآور شد: البته طی آخرین اطلاعات واصله، این بخش از نظام نامه طی شکایت یکی از اعضای استان ها، توسط دیوان عدالت اداری موقتاً متوقف شده است.
انتخابات نظام مهندسی امسال نیز به صورت الکترونیک برگزار می شود و هیچ کس نمی تواند دوباره در مکان دیگری رای بدهد
قوامی با بیان اینکه انتخابات نظام مهندسی امسال به صورت الکترونیک برگزار می شود و سرور مرکزی این سیستم نیز در اداره کل راه و شهرسازی لرستان است و روند انتخابات کنترل می شود، تصریح کرد: در این سیستم فقط کسی می تواند در انتخابات رای بدهد که کارت عضویت معتبر نظام مهندسی داشته باشد. در حین شرکت در رای گیری این کارت عضویت از ایشان اخذ شده و پس از 1 تا 2 روز بعد از برگزاری انتخابات به شخص عودت داده خواهد شد.
وی ادامه داد: مشخصات رای دهندگان ثبت می شود و هیچ کسی نمی تواند در شهرستان های مختلف دوباره رای بدهد.
رئیس اداره توسعه مهندسی و امور مقررات ملی اداره کل راه و شهرسازی لرستان با تاکید بر اینکه همه تمهیدات لازم برای برگزاری مناسب و مطلوب انتخابات نظام مهندسی اندیشیده شده است، خاطرنشان کرد: قول می دهیم امسال بهترین انتخابات نظام مهندسی را در استان برگزار کنیم.
برخی همواره به دنبال دستاویزی برای زیر سوال بردن سلامت انتخابات هستند
قوامی با اشاره به برخی شائبه افکنی ها در مورد سلامت انتخابات، ضمن تاکید بر اینکه برخی همواره به دنبال دستاویزی برای زیر سوال بردن این نوع فعالیت ها هستند، تصریح کرد: من قول می دهم این دوره بهترین انتخابات نظام مهندسی را از این حیث شاهد باشیم، به گونه ای که مهندسین و متولیان از آن به نیکی یاد کنند.
وی با یادآوری اینکه هیئت اجرایی با وسواس و دقت فراوان انتخاب شده اند، تاکید کرد: هیئت اجرایی علاوه بر اینکه کارکشته و باسابقه بوده، از بی حب و بغض ترین افراد هستند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

احتمال شروع بیماری زنگ در لرستان

121 روستای چگنی به اینترنت پرسرعت تجهیز شد

کباب بروجرد، لذیذترین کباب ایرانی

الشتر آماده استقبال از مسافرین نوروزی شد

٧٠٠تن میوه برای ایام نوروز در لرستان تامین شد

برای رسیدن به سرمایه اقتصادی مطلوب باید سرمایه اجتماعی و فرهنگی را تقویت کنیم

ناتوانی مردم در دریافت تسهیلات مسکن منجر به داغی بازار اجاره بها خواهد شد

توسعه صنعت لرستان با توجه جدی به سرمایه گذاری و زنجیره تولید

نان سبوس‌دار بهترین گزینه‌ها برای ارتقای امنیت غذایی و سلامت جامعه

فاضلاب از خوراک مزارع کوهدشت حذف شد

خرید و فروش سمندر لرستانی ممنوع است

مسکن تبدیل به کالای سرمایه‌ای نشود

مقصریم چون مطالبه گر نبوده و نیستیم

فعالیت برخی مدارس لرستان با تاخیر آغاز می‌شود

سازمان ماهانه بیش از 100 میلیارد حقوق پرداخت می‎کند

تعطیلی و فعالیت با تأخیر برخی از مدارس لرستان

افزایش 15 تا 20 درصدی مصرف آب در اسفند

حدود 70 درصد ارزش ودیعه مستأجران از بین رفت/ ایجاد اتحادیه مستأجران

ازنا دومین شهرستان سبز لرستان می‌شود

صنعت گردشگری نسخه ای شفابخش برای توسعه لرستان

230نفر گرفتار شده در برف در الیگودرز امدادرسانی شدند

ذخیره‌سازی 716 تن کالای اساسی در لرستان

مدارس سلسله با یک ساعت تاخیر آغاز بکار می کنند

مناسب‌سازی معابر و اماکن مرکز شهر اولویت شهرداری باشد

نمدمالی هنری تاریخی از ایران

آخرین وضعیت آزمایشگاه سن‌سنجی لرستان

تخصیص آب از سد سیمره

اجرای شش طرح برون دانشگاهی در این دانشگاه

تهیه طرح بازنگری روستای سنگ‌تراشان با رویکرد گردشگری

اجرای طرحهای توسعه متوازن حوزه آب در لرستان

تولید سالیانه بیش از 3400 تن ماهی در شهرستان ازنا

انجام 966 مورد بازرسی از واحدهای تولیدی استان

50 میلیارد ریال یارانه دارو به بیماران خاص لرستان پرداخت شد

مردم هزینه تعادل‌های جدید را بپردازند؟!

شرکت فرودگاه‌ها و وزارت راه و شهرسازی طرح توسعه فرودگاه خرم‌آباد را تکمیل کنند

چالش اعتباری برای پروژه ریلی خرم‌آباد - دورود

چیت دست‌بافی از نی

معرفی دو رقم گندم در لرستان

ثبت بیش از 6000 فرزند شهید بیکار در استان

افزایش تعداد پاسگاه های محیط بانی لرستان در دولت تدبیر وامید

سد `هاله` کوهدشت سرریز کرد

توزیع 640 هزار کارت سوخت و هوشمند ملی در لرستان

لغو پروازهای ماهان‌ایر از سوی آلمان نشات گرفته از شیطنت آمریکاست

مرموزترین جنبه خواب، رویا است

راهپیمایی 22 بهمن نمایش وحدت ملی/ حضور مردم انقلاب را بیمه می‌کند

شهادت یک مامور ناجا بدست عوامل ناشناس در خرم آباد

قصوری در بیمارستان شهید مدنی خرم آباد رخ نداده است

خودروهای پیش فروش باید به قیمت قبل به مردم تحویل شود

نویسندگان و کارگردانان ایثار اجتماعی و دفاع مقدس را تلفیق کنند

بازسازی 80 درصدی مسکن‌ روستایی در بروجرد/ 2500 فقره وام پرداخت شد