ندای لرستان

آخرين مطالب

زلزله خاموش دشت کوهدشت را بحرانی کرد

واکاوی دلایل غرش یک زمین‌لرزه/ پای فرونشست زمین در میان است؟ گفتگو

واکاوی دلایل غرش یک زمین‌لرزه/ پای فرونشست زمین در میان است؟

  بزرگنمايي:

ندای لرستان - کوهدشت- شدت زلزله کوهدشت 4.1 ریشتر اعلام شد، اما برخی از صدای مهیب آن می‌گفتند، موضوعی که در میان برخی کارشناسان ظن ارتباط این صدا با فرونشست زمین را ایجاد کرد.

 شامگاه شنبه بود که زلزله ای به بزرگی 4.1 ریشتر در شهرستان کوهدشت به وقوع پیوست؛ زلزله ای در عمق 10 کیلومتری زمین که وحشت و نگرانی مردم را در پی داشت تا مردم شب را بیرون از خانه و در پارک ها و خیابان ها سپری کنند.
اما آنچه که بیش از همه موجب وحشت مردم شد صدای بلند و مهیب زلزله کوهدشت بود؛ مسئله ای که در فضای مجازی نیز مطرح شد و شایعه وقوع انفجار را دامن زد. موضوعی که از همان ابتدا با تکذیب فرماندار کوهدشت مواجه شد.
صدای مهیب زمین لرزه کوهدشت در میان برخی کارشناسان ظن ارتباط این صدا با فرونشست زمین را ایجاد کرد، موضوعی که یادمان آورد کوهدشت یکی از بحرانی ترین دشت های کشور در این زمینه است.
اما علت اصلی صدای مهیب زلزله کوهدشت چه بود؟ آیا این صدا با فرونشست زمین در دشت کوهدشت یا همان زلزله خاموش ارتباطی دارد؟
زلزله کوهدشت در عمق بالایی رخ داد
زهرا کمالی کارشناس اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی لرستان پیرامون ارتباط زلزله 4.1 ریشتری کوهدشت با فرونشست زمین اظهار داشت: باتوجه به عمق 10 کیلومتری این زمین لرزه، این زلزله به فرونشست زمین ارتباطی ندارد و نمی توان گفت که این زمین لرزه واقعی نبوده و در واقع زلزله خاموش یا همان فرونشست زمین بوده است.

وی با بیان اینکه عمق 10 کیلومتر زیاد است و لایه هایی که زمین لرزه تولید می کنند در این عمق واقع شده اند، تصریح کرد: اگر این زمین لرزه در عمق یک یا دو کیلومتری زمین بود، می توانستیم بگوییم به علت فرونشست زمین بوده است.
عمق 10 تا 25 کیلومتری زمین را لایه ای تشکیل می دهد که می تواند زمین لرزه تولید کند
کارشناس اداره کل زمین شناسی لرستان با تاکید بر اینکه بیشتر زلزله های زاگرس در عمق بین 5 تا 30 کیلومتری زمین رخ می دهند و از عمق 10 تا 25 کیلومتری زمین را لایه ای تشکیل می دهد که می تواند زمین لرزه تولید کند، افزود: بنابراین اتفاقی که در کوهدشت افتاد همان زلزله یا تخلیه انرژی درونی زمین بوده است.
کمالی ادامه داد: در زلزله های بزرگ بین 6 تا 7 ریشتری پارگی و گسیخت لایه های زمین را داریم؛ امکان دارد این پارگی به سطح زمین نیز برسد یا در عمق رخ دهد.
صدای مهیب زلزله بعید نیست که مرتبط با فرونشست لایه های زمین باشد
وی در پاسخ به این سوال که علت صدای مهیب زمین لرزه کوهدشت چه بوده است، گفت: این صدای مهیب بعید نیست که مرتبط با فرونشست لایه های زمین باشد؛ در دشت کوهدشت به دلیل کاهش سطح آب های زیرزمینی و تخلیه آبخوان ها، فرونشست زمین را داریم و چون این طبقات زمین دچار یکسری اختلال ها شده اند حالا اگر کمی تکان بخورند امکانش وجود دارد که چنین صدای بلندی بر اثر ریزش لایه های مذکور ایجاد شود.

طبقات زمین دچار یکسری اختلال ها شده اند حالا اگر کمی تکان بخورند امکانش وجود دارد که چنین صدای مهیبی ایجاد شود
کارشناس اداره کل زمین شناسی لرستان افزود: با فرونشست زمین در دشت کوهدشت، لایه های زمین حالت بحرانی دارند و اگر تلنگری بخورند همه لایه ها شروع به حرکت می کنند و ممکن است صداهایی در اثر این تحرکات و ریزش ها ایجاد شود.
کمالی ادامه داد: شدت زلزله به عمق کانونی آن بستگی دارد؛ زلزله از یک نقطه کانونی شروع به انتشار می کند و هرچه ما به این نقطه کانونی نزدیک تر باشیم، زلزله را بیشتر حس می کنیم؛ اما صدای زلزله را می توانیم ربط دهیم به اینکه طبقات زمین دچار یکسری نقصان ها هستند و حالا با وقوع زمین لرزه دچار ریزش شده اند.
وی با اشاره به اینکه اداره مدیریت بحران هنوز در رابطه با این زمین لرزه و صدای مهیب آن چیزی به ما اعلام نکرده است اما اگر اعلام کنند، ما بررسی های لازم را انجام می دهیم، اظهار داشت: در دشت خرم آباد نیز فرونشست زمین را داریم، سال 92 بررسی هایی در این حوزه شد و حتی مدل فرونشست زمین در خرم آباد تهیه شد.
دشت کوهدشت به عنوان منطقه بحرانی در حوزه فرونشست زمین معرفی شد
کارشناس اداره کل زمین شناسی لرستان با بیان اینکه دشت کوهدشت به عنوان منطقه بحرانی در حوزه فرونشست زمین معرفی شده است و مطالعات گسترده ای در رابطه با آن داشته ایم، تصریح کرد: در خرم آباد هم فرونشست زمین را داریم؛ این جالی خالی درون زمین باید پر شود و ناخودآگاه لایه های زمین فرونشست می کنند.

احدالله فاضلی مدیرکل زمین شناسی و اکتشافات معدنی لرستان نیزبا اشاره به اینکه در کوهدشت و خرم آباد و در واقع همه دشت های استان، بحث فرونشست زمین را داریم، اظهار داشت: عامل انسانی موجب فرونشست زمین می شود، قسمتی از این موضوع به کاهش بارندگی ها برمی گردد اما مهم ترین علت فرونشست زمین برداشت های بی رویه آب های زیرسطحی است.
در دشت کوهدشت 22 تا 27 متر افت سطح آبخوان داشته ایم
وی با بیان اینکه تراز آب در دشت های استان کاهش یافته و در دشت کوهدشت 22 تا 27 متر افت سطح آبخوان داشته ایم، تصریح کرد: وضعیت فرونشست زمین را می توانیم از طریق تصاویر راداری و ماهواره ای بررسی کنیم و مطالعاتی در این حوزه نیز شروع شده است.
مدیرکل زمین شناسی لرستان با اشاره به اینکه وضعیت فرونشست زمین در خرم آباد خفیف تر است اما در کوهدشت بحرانی است و اتفاقات بدی می افتد، گفت: یکی از عواملی که می تواند فرونشست زمین را تشدید کند زلزله است.
فاضلی ادامه داد: با فرونشست، زمین حالت توخالی پیدا می کند و با وقوع زلزله تنش بیشتری به آن وارد شده و بیشتر فرونشست می یابد.
مجراهای داخلی زمین بر اثر تخلیه آبخوان توخالی شده اند
وی با بیان اینکه مجراهای داخلی زمین که بر اثر تخلیه آبخوان توخالی شده اند، اگر از سازندهای سخت مثل آهکی و کربناته باشند با خرد شدن آن ها صداهایی ایجاد می شود، تصریح کرد: اگر این مجراها آبرفتی باشند، آرام آرام نشست می یابند و به مرور نفوذ ناپذیر می شوند؛ این فرآیند ها فرونشست زمین یا همان زلزله خاموش نامیده می شود.

مدیرکل زمین شناسی لرستان افزود: آبخوانی که در طول میلیون ها سال ایجاد شده بر اثر فرونشست زمین دیگر غیرقابل نفوذ می شود و عمدتا دشت های سیلابی ایجاد می کنند.
فاضلی ادامه داد: ورودی آبخوان ها در دشت کوهدشت کم شده و میزان برداشت ها افزایش یافته است، بنابراین بیلان دشت منفی شده و آرام آرام سطح ایستابی آب پایین رفته است.
آنچه که از گفته های کارشناسان به دست می آید این است که زلزله کوهدشت یک زمین لرزه واقعی بود نه زلزله خاموشی که به علت فرونشست زمین رخ می دهد، اما حدس زده می شود که صدای مهیب و بلند ناشی از این زمین لرزه به علت ریزش لایه های داخلی زمین است که براثر تخلیه آبخوان دچار فرونشست شده اند و حالا با تخریب آن ها براثر وقوع زلزله، صدای بلندی ایجاد شده است؛ البته تایید این مطلب نیازمند بررسی های بیشتر از سوی کارشناسان سازمان زمین شناسی است.
بنابراین گزارش، زلزله کوهدشت دوباره رویدادهای چند سال اخیر در این دشت را برایمان زنده کرد؛ خروج زبانه های آتش به همراه بوی آزاردهنده ای شبیه گوگرد از چاه های آب از جمله این وقایع بود که پیگیری ها و بررسی ها حکایت از آن داشت که علت اصلی آتش سوزی در زمین های کشاورزی و چاه های آب روستاهای کوهدشت افت سطح آبهای زیرزمینی به دلیل برداشت های بی رویه بوده است.
این نتایج به دنبال بررسی های صورت گرفته بر روی پنج چاه آب مشکل دار در منطقه کوهدشت حاصل شد و مسئولان سازمان زمین شناسی در تشریح جزئیات خودسوزی زمین در منطقه گفتند که مهم ترین دلیل آتش سوزی اراضی کشاورزی فرونشست زمین و آزاد شدن گازهایی است که موجب آتش سوزی در منطقه شده است.
به هر روی نباید فراموش کرد که بیشتر از یک دهه خشکسالی چه بر سر منابع آب استان آورده است، زلزله خاموش تنها شمه ای از این مصائب است...

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تولید سالیانه بیش از 3400 تن ماهی در شهرستان ازنا

انجام 966 مورد بازرسی از واحدهای تولیدی استان

50 میلیارد ریال یارانه دارو به بیماران خاص لرستان پرداخت شد

مردم هزینه تعادل‌های جدید را بپردازند؟!

شرکت فرودگاه‌ها و وزارت راه و شهرسازی طرح توسعه فرودگاه خرم‌آباد را تکمیل کنند

چالش اعتباری برای پروژه ریلی خرم‌آباد - دورود

چیت دست‌بافی از نی

معرفی دو رقم گندم در لرستان

ثبت بیش از 6000 فرزند شهید بیکار در استان

افزایش تعداد پاسگاه های محیط بانی لرستان در دولت تدبیر وامید

سد `هاله` کوهدشت سرریز کرد

توزیع 640 هزار کارت سوخت و هوشمند ملی در لرستان

لغو پروازهای ماهان‌ایر از سوی آلمان نشات گرفته از شیطنت آمریکاست

مرموزترین جنبه خواب، رویا است

راهپیمایی 22 بهمن نمایش وحدت ملی/ حضور مردم انقلاب را بیمه می‌کند

شهادت یک مامور ناجا بدست عوامل ناشناس در خرم آباد

قصوری در بیمارستان شهید مدنی خرم آباد رخ نداده است

خودروهای پیش فروش باید به قیمت قبل به مردم تحویل شود

نویسندگان و کارگردانان ایثار اجتماعی و دفاع مقدس را تلفیق کنند

بازسازی 80 درصدی مسکن‌ روستایی در بروجرد/ 2500 فقره وام پرداخت شد

نوآوری فقهی امام خمینی(ره) در قاعده «لاضرر»

قطعی گاز 14 روستای بروجرد برطرف شد/ تعمیر خط اصلی گازرسانی

بالغ بر 34 میلیارد تومان به دانشگاه‌ها بدهکار هستیم

کشف بیش از چهار تن انواع مواد مخدر در لرستان

آبفار لرستان 11 میلیارد از مشترکین طلب دارد

رفع انسداد جاده پلدختر_ اندیمشک

برخورد با 16 واحد آلاینده در شهرستان ازنا

عوامل متعددبر تراکم مواد معدنی استخوان

آماده باش نیروهای آتش‌نشانی و شرکت برق پلدختربرای مقابله با سیلاب

هوای لرستان ناسالم است

خسارات سیل پلدختر چه زمانی پرداخت می‌شود؟

23 درصد مصرف گاز در استان رشد داشته است

در اراضی زراعی سلسله از کود مرغی استفاده می‌شود

14 طرح گازرسانی دهه فجر در بروجرد به بهره برداری می رسد

بنیاد برکت به پروژه‌ها شتاب می‌دهد

گل محمدی الیگودرز در کاشان فرآوری می‌شود!

اجرای طرح بازرسی از زمین‌های بازی استان برای اولین بار

620 مرکز درمانی طرف قرارداد بیمه سلامت در لرستان هستند

هوای استان لرستان در وضعیت بسیار خطرناک است

50 درصد هواپیماهای کشور فرسوده هستند

راه ارتباطی 50 روستای 2 بخش الیگودرز بسته است

مدارس خارج از الگوی تعیین شده مصرف کنند جریمه خواهند شد

میانگین بارندگی در لرستان به 450 میلی متر رسید

سوء تغذیه را با مصرف کدام حبوبات جبران کنیم؟

جاده های لرستان لغزنده است

پیگیر راه‌اندازی دکترای پرستاری (PHD) در این دانشکده هستیم

34 پروانه استاندارد در لرستان صادر شد

مناسب‌ترین زیستگاه برای بلوط، دامنه بارشی 350 تا 750 میلی‌متر است

ساماندهی 150 گلزار شهدا/ شهرداری خرم‎آباد همکاری لازم را ندارد

مهم‌ترین عوارض سازمانی فرسودگی شغلی، کم‌کاری است