ندای لرستان

آخرين مطالب

نماز جمعه از شئون ولایت است/ ضرورت کیفیت بخشیدن به نماز جمعه گفتگو

نماز جمعه از شئون ولایت است/ ضرورت کیفیت بخشیدن به نماز جمعه

  بزرگنمايي:

ندای لرستان - خرم آباد- نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد با تاکید بر اینکه نماز جمعه از شئون ولایت است گفت: باید به مسئله کیفیت بخشیدن به نماز جمعه توجه شود.

آیت الله سید احمد میرعمادی در سخنانی با اشاره به جایگاه نماز جمعه، اظهار داشت: جایگاه نماز جمعه در نظام اسلامی، جایگاهی رفیع است، در حقیقت نماز جمعه زبان گویای نظام اسلامی و مردم است.
نماز جمعه سنگر دفاع از نظام است
وی با بیان اینکه نماز جمعه حلقه وصل بین مردم و نظام اسلامی است، عنوان کرد: مسائلی که از سوی امام جمعه مطرح می شود مربوط به مشکلات و مسائل متعدد مربوط به نماز جمعه است، اگر نظام اسلامی شکل بگیرد نماز جمعه خود را نشان می دهد و نماز جمعه بخشی از دستگاه رهبری و از شئون ولایت است.
نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد با تاکید بر اینکه نماز جمعه عنصر حفظ کننده نظام و دفاع کننده از نظام است، ادامه داد: نماز جمعه در دوران دفاع مقدس و ... نقش ایفا کرده و امروز تنها سنگری که محکم روشنگری می کند، ایجاد اتحاد و انسجام می کند، اقتدار را نشان را نشان می دهد و معرفت افزایی می کند و بصیرت بخشی دارد نماز جمعه است.

آیت الله میرعمادی با بیان اینکه نماز جمعه سنگر دفاع از نظام است، گفت: از نظر تربیتی نیز نماز جمعه مهم است، نماز جمعه وسیله تربیت اسلامی است، تنها نهادی که در برابر تهاجم فرهنگی ایستاده و روشنگری می کند و اعتقادات را تقویت می بخشد نماز جمعه است.
وی با اشاره به اینکه نماز جمعه در جهت تقویت بنیه اعتقادی مردم تاثیر گذار است، گفت: رشد معنویت، اخلاق مردم، امر به معروف و نهی از منکر، فضائل اخلاقی در جامعه و از همه بالاتر آرامش دل ها با نماز جمعه تحقق پیدا می کند، نماز جمعه نقطه آرامش دل ها است و وقتی افراد به نماز جمعه می آیند نورانی می شوند، معنویت پیدا می کنند و روحیه آنها قوی و مستحکم می شود.
حضور هفتگی 35 هزار نفر داوطلب در نماز جمعه لرستان
نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد با تاکید بر اینکه نماز جمعه عامل اصلی وحدت و انسجام ملی بوده است، گفت: تریبون نماز جمعه، تریبون وحدت است، نماز جمعه در مسیر ولایت است، آنچه در نماز جمعه تبیین می شود اندیشه های ولایت و رهبری است و یکی از علت های بالندگی نماز جمعه این بوده که در صراط مستقیم و در مسیر ولایت است.
آیت الله میرعمادی با بیان اینکه در لرستان هر هفته 35 هزار نفر داوطلب در نماز جمعه شرکت می کنند، تصریح کرد: این یک اجتماع بی نظیر است و این امر به خاطر جایگاه نماز جمعه است.
وی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری مهم ترین سیاست های خود را نماز جمعه بیان کرده اند که بسیار هم تاثیر گذار و اثر بخش در سطح جهان بوده است، ادامه داد: نماز جمعه از جایگاه بسیار رفیعی در نظام اسلامی برخوردار است.
نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به آثار و برکات نماز جمعه، تصریح کرد: در برخی از روایات آمده که نماز جمعه کفاره و آمرزش گناهان هفته است.
آیت الله میرعمادی قرب، نزدیکی و تقرب به خدا را از برکات نماز جمعه برشمرد و گفت: خداوند پاداش حج و عمره را هر هفته برای شرکت کنندگان در نماز جمعه می نویسید.

ضرورت حضور مسئولان در نماز جمعه
وی با تاکید بر اینکه شرکت در نماز جمعه حج فقرا است، تصریح کرد: امام علی(ع) می فرماید من بهشت را برای شش گروه ضمانت می کنم، یکی از این گروهها کسی است که در نماز جمعه شرکت کند.
نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد، بیان داشت: نماز جمعه تضمین بهشت است، اگر ما سعادت دنیا و آخرت را می خواهیم باید به نماز جمعه روی آوریم که این سنگر الهی را حفظ کنیم، نماز جمعه سنگر دین و اهل بیت است، ندای اسلام در نماز جمعه بلند است، ندای نظام اسلامی در نماز جمعه بلند است.
آیت الله میرعمادی همچنین با اشاره به راهکارهای لازم برای برگزاری نماز جمعه به صورت باشکوه، بیان داشت: نماز جمعه یک نماز معمولی نیست، نماز جمعه یک نهاد است، یک مجموعه عواملی در اقامه نماز جمعه تاثیر گذار است، برای اینکه نماز جمعه بالنده شود باید از تمام ظرفیت ها استفاده کنیم.
وی با اشاره به عوامل انسانی که در بالندگی نماز جمعه تاثیر گذار است، عنوان کرد: خانواده ها، معلمان، اساتید، ائمه جمعه، اعضای ستادهای نماز جمعه، مسئولان و ... در این رابطه نقش دارند.
نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد با تاکید بر اینکه وقتی مسئول و مدیری در نماز جمعه شرکت می کند به طور طبیعی مجموعه آن نیز در نماز جمعه شرکت می کنند، افزود: مسئولان باید در نماز جمعه حاضر شوند چرا که مخاطب اصلی تذکرات امام جمعه مسئولان هستند.

برنامه فرهنگی در بالندگی نماز جمعه تاثیر گذار است
آیت الله میرعمادی با تاکید بر اینکه امام جمعه نقش اساسی در بالندگی نماز جمعه دارد، گفت: خطبه های امام جمعه، صفات و ویژگی های فردی امام جمعه، نوع معاشرت و برخورد امام جمعه، نوع بیان امام جمعه و اعتقادات امام جمعه در بالندگی نماز جمعه تاثیر گذار است.
وی با اشاره به عوامل و برنامه های فرهنگی برای بالندگی نماز جمعه، تصریح کرد: خوشبختانه هر هفته در خرم آباد، هفت برنامه فرهنگی در نماز جمعه از جمله شمیم خدمت، دعا، زیارت عاشورا، پاسخ به سوالات، پزشک رایگان، مداحی و نوحه سرایی، سخنران قبل از خطبه، مهد کودک و ... در نماز جمعه خرم آباد برگزار می شود.
نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد با تاکید بر اینکه برنامه فرهنگی در بالندگی نماز جمعه تاثیر گذار است، گفت: همچنین حرف و عمل امام جمعه و خطبه امام جمعه مطابق با نیاز مردم باشد و این امر موجب بالندگی نماز جمعه می شود.
آیت الله میرعمادی بیان داشت: برای بالندگی نماز جمعه باید از تمام ظرفیت ها، عواملی که می تواند نقش آفرینی کند استفاده کنیم.
تکمیل مصلاهای نماز جمعه نیازمند به کمک مسئولان است
وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر ضرورت کیفیت بخشیدن به فضای نماز جمعه، بیان داشت: تا پیش از این مصلای نماز جمعه در استان وجود نداشت، طی سال های اخیر بحث ساخت مصلا ها در استان شروع شد.
نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد با بیان اینکه در اغلب شهرهای لرستان مصلا احداث شده و یا مساجدی که نماز جمعه در آنها اقامه می شد تکمیل و بازسازی شده است، ادامه داد: در حال حاضر 13 مسجد در استان محل اقامه نماز جمعه است، پنج مصلا نیز در استان وجود دارد، اما در حال حاضر هشت مصلای نماز جمعه در لرستان در دست احداث و نیمه کاره هستند.

آیت الله میرعمادی با تاکید بر اینکه تکمیل مصلاهای نماز جمعه نیازمند به کمک مسئولان است، گفت: دو گروه در این زمینه مسئولیت دارند، یکی مسئولان هستند که باید اعتبار قابل توجهی برای تکمیل آنها اختصاص دهند چرا که در چند سال اخیر بودجه مصلاهای استان کم شده و با این اعتبارات مصلاها تکمیل نمی شوند.
وی با بیان اینکه به طور مثال مصلای خرم آباد که حدود 17 هزار و 500 متر مربع زیربنا دارد و در کشور بی نظیر است، یک مصلا تاریخی و با عظمتی است که تکمیل آن نیاز به اعتبارات و کمک های دولتی دارد، گفت: همچنین خیرین و مردم نقش اساسی برای تکمیل مصلا ها دارند.
نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد بیان داشت: حضور مردم در نماز جمعه بسیار مهم است، نماز جمعه را نباید ترک کرد، ترک نماز جمعه عقوبت دارد و پیامبر می فرماید هر کس سه جمعه را متوالی و بدون عذر ترک کند خداوند بر دل او مهر نفاق می زند، اجتماع آنها برکت ندارد و زندگی آنها آرامش بخش نخواهد بود.
آیت الله میرعمادی تاکید کرد: برنامه ما این بوده که این هشت مصلا نیمه تمام را تکمیل کنیم تا چند جای دیگر را که مصلا ندارند را پیگیری کنیم.
ضرورت کیفیت بخشیدن به نماز جمعه
وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر کیفیت بخشیدن به نماز جمعه، تصریح کرد: دور جدید شورای سیاست گذاری ائمه جمعه بر روی مسئله کیفیت برنامه ریزی کرده اند و افزایش نماز جمعه را تا اطلاع ثانوی نخواهیم داشت و بیشتر بحث کیفیت بخشیدن به نماز جمعه مدنظر است.
نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد با تاکید بر اینکه سیاست فعلی نهاد نماز جمعه کیفیت بخشیدن به نماز جمعه است، گفت: این امر به اخلاص امام جمعه، اعضای ستاد نماز جمعه، مردم و مسئولان بستگی دارد.
آیت الله میرعمادی همچنین با تاکید بر ضرورت توجه به کیفیت خطبه های نماز جمعه، عنوان کرد: خطبه ها باید از غنای لازم برخوردار باشد و بار علمی داشته باشد، تحلیل سیاسی منطقی، دقیق و صحیح در خطبه ها ارائه شود، محتوای خطبه ها بسیار مهم است چرا که امروز مسئله فقط اختصاص به شرکت کنندگان در نماز ندارد بلکه این به گوش جهانیان می رسد.
وی همچنین ویژگی های فردی و رفتاری، ساده زیستی، دور بودن از اشرافی گری، مردم داری، برخورد پدرانه، انصاف و عدالت، دور بودن از جناح و جریان های سیاسی امام جمعه را در کیفیت بخشیدن به نماز جمعه بسیار مهم برشمرد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

در برگزاری انتخابات جهت‌گیری خاصی نخواهیم داشت

درددل یک مرغ‎دار...

شناسایی 2000 انشعاب غیرمجاز آبفا در لرستان

بار روانی تحربم‌ها در کدام استان بیشتر بود؟

28 هزار فرهنگی در مدارس لرستان اسکان یافتند

212 میلیارد تومان وام اشتغال روستایی در لرستان پرداخت شد

مصرف آب شرب در لرستان 10درصد افزایش یافت

110 میلیارد برای احداث مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس هزینه شده است

35 اکیپ دامپزشکی لرستان بر ذبح دام در عید قربان نظارت می کنند

امسال 6 میلیون نفر ساعت آموزش فنی حرفه ای در لرستان ارائه می شود

عمده مشکل ازدواج جوانان به فرار از تعهدپذیری برمی‌گردد

ارسال 6581 واحد فرآورده خونی به مراکز درمانی لرستان

تشکیل پرونده تخلفاتی 29 میلیارد ریالی برای مرغداران متخلف لرستان

حذف فیش‌های کاغذی 20 درصد مشترکان آبفا لرستان

فرهنگ و سنت‌ها در فضای هنری مدرن به جامعه تزریق شود

حدود 14 درصد لرستانی‌ها هنوز کارت ملی هوشمند نگرفته‌اند

بازسازی 2300 واحد مسکونی تخریب شده در سیل توسط بسیج

معرفی 32 هزار واحد مسکونی سیل زده لرستان به بانک های عامل

شادی باید به هدف بنیادی آموزش تبدیل شود

خسارت 3130 میلیاردی سیل به تاسیسات آبفا

20 هکتار از جنگل‌های بلوط کوهدشت طعمه حریق شد

اتوبوس قاچاقی

شنا ممنوع است اما شناگر زیاد!

راه‌اندازی سه واحد فناوری در دانشگاه آزاد لرستان

مبارزه با علف‌های هرز 253 هکتار گندم و جو استان

معماری لری "نیمه‌برونگرا" است

معاشرت باعث می‎شود مومنان به سمت کفار تمایل پیدا کنند

در جشنواره ایران زمین، سبک زندگی و موضوعات اجتماعی به تصویر کشیده شود

انجام 1000 کمیسیون مشاوره برای متقاضیان تعیین درصد جانبازی

راه‌اندازی دو کارخانه جدید در مجموعه نساجی بروجرد

اجرای بدن بعد از پایان ورزش می‌تواند به طور مثبت تحت تاثیر قرار گیرد

کاهش 60 درصدی معاملات مسکن طی چند ماه اخیر

رهاسازی 14 قطعه سهره طلایی در پلدختر

افزایش 10 درصدی مصرف آب شرب در لرستان

میکرو RNA ها (MIRNAS) چه هستند؟

ارائه بیش از 45 درصد فعالیت‌ها در فضای ارتباطی الکترونیک

وسایل بازی فاقد مجوز استاندارد در خرم آباد پلمپ شد

اجرای طرح «نسیم مهربانی» در مناطق سیل‌زده لرستان

سیل اخیر لرستان باعث کمبود علوفه می‌شود

15 گشت شبانه روزی حفاظت از اراضی کشاورزی فعال است

اختلاف قد و وزن دانش‌آموزان لرستانی با استانداردهای بین‌المللی

ایجاد کانال‌های هدایت آب‌های سطحی دانشگاه با 500 میلیون اعتبار

یک روانشناس: سرزندگی یکی از سازه‌های روانشناسی مثبت نگر است

980طاقه پارچه قاچاق در پوشش بار پیاز در خرم آباد کشف شد

2هزارو 20میلیارد ریال به طرح های مناطق عشایری اختصاص یافت

مدیر باید ارزش‌ خلاقیت را تشخیص دهد

ارتباط 99 درصدی افتادگی شانه در بین دانش‌آموزان با حمل کیف و کتاب

اعتباری برای جبران خسارت سیل اختصاص نیافت/بازگشایی موقت پل بهداری

20 میلیارد ریال کالای قاچاق در خرم آباد کشف شد

یک میلیارد ریال کالای قاچاق در سلسله کشف شد