ندای لرستان

آخرين مطالب

حمایت همه جانبه از کارآفرینان، راهکار مقابله با بیکاری مقالات

حمایت همه جانبه از کارآفرینان، راهکار مقابله با بیکاری

  بزرگنمايي:

ندای لرستان - ماهنامه جهش نو در مطلبی با عنوان حمایت همه جانبه از کارآفرینان، راهکار مقابله با بیکاری نوشت: تاکنون مطالعات زیادی در راستای کاهش معضل بیکاری انجام شده که امروزه یکی از چالش های آن را باید مسایل فرهنگی دانست.
در ادامه این مطلب آمده است: متأسفانه در رسانه ها، محیط های تبلیغاتی و حوزه های فرهنگی نگاه مناسبی نسبت به کارآفرینان و فعالان اقتصادی وجود ندارد و از جایگاه واقعی به این افراد و اهمیت حضور آنها در جهت توسعه همه جانبه ایجاد اشتغال نگاه نمی شود.
در نتیجه در ابتدا باید تعریف مشخص و واقعی از حوزه کارآفرینی و بخش خصوصی در اجتماع ایجاد شود تا افراد مختلف با اهمیت حضور آن فعالان اقتصادی به خوبی آشنا شوند.
امروزه لرستان با موضوع بسیار بزرگی به نام بیکاری مواجه است و تاکنون با وجود اقدامات انجام شده نتوانسته ایم آنگونه که باید و شاید در جهت بهبود وضعیت کنونی گام برداریم.
به همین دلیل و با توجه به مشکلات مختلف دولت و نبود بودجه مورد نیاز برای سرمایه گذاری تنها راهکار اساسی برای ایجاد اشتغال و کاهش معضل بیکاری تکیه زدن بر توان فعالان اقتصادی و کارآفرینان است.
کارآفرینان افراد ویژه و تاثیرگذاری هستند چرا که این افراد تمام سرمایه خود را وارد بخش تولید و اشتغال کرده و با وجود تمامی ناملایمات به فعالیت خود ادامه می دهند این در حالی است که اگر سرمایه خود را در سایر حوزه ها به کار می گرفتند سود بیشتری عایدشان می شد.
اکنون باید بپذیریم با یک جنگ تمام عیار در حوزه اشتغال و اقتصاد مواجه هستیم و فشارهای زیادی از بیرون و داخل کشور به فعالان اقتصادی وارد می شود، در نتیجه باید کارآفرینان را به عنوان سرداران این جنگ بدانیم.
اگر خواهان اشتغال در استان هستیم مدیریت ارشد استان باید از ظرفیت ویژه کارآفرینان و فعالان بخش خصوصی به خوبی استفاده کند و به جای اینکه مدیران دولتی در بهبود وضعیت تولید و اشتغال صاحب نظر باشند از نظرات و راهکارهای فعالان بخش خصوصی استفاده شود.
یکی از راهکارهای اساسی برای ایجاد اشتغال حمایت از واحدهای تولیدی برای افزایش ظرفیت و اجرای طرح توسعه آنهاست که در این راستا مدیریت ارشد استان و صاحبنظران باید از تمام ظرفیت خود از این افراد حمایت کنند و موانع پیشروی آنها را بردارند.
حمایت از جامعه کارآفرینی به عنوان یکی دیگر از مهمترین راهکارها برای توسعه استان به شمار می رود اکنون مشاهده می شود موانعی پیش روی این قشر وجود دارد و همواره شاهد محکوم شدن آنها در موارد مختلف هستیم این در حالی است که مطمئنا اگر یک کارآفرین بتواند به فعالیت خود با کمترین مشکل ادامه دهد سود اصلی آن به جامعه کارگری باز می گردد.
به همین دلیل انتظار می رود مسئولان از کارآفرینان و کارفرمایان حمایت قانونی را انجام داده تا شاهد حفظ اشتغال موجود و توسعه فعالیتهای آنها باشیم.
یکی از مهم ترین موانع پیش روی کارآفرینان لرستان در جهت ایجاد اشتغال گسترده در بدنه کارشناسی ادارات و دستگاه های دولتی است به نحوی که کارشناسان اغلب دستگاه های دولتی از پتانسیل و توان کارشناسی و تخصص لازم در جهت حمایت و ارائه مشاوره به بخش خصوصی برخوردار نیستند و همواره به عنوان یکی از موانع توسعه به شمار می روند.
از سوی دیگر باید سازمان های مربوطه شرایط را برای توانمندسازی نیروی جویای کار و جامعه کارگری مهیا کنند در این راستا انجام فعالیتهای فرهنگی در جهت ارتقای فرهنگ کار یکی از مهمترین راهکارها به شمار می رود چرا که در این راستا چالش های مهمی در استان وجود دارد که باعث دلسردی کارآفرینان می شود.
اکنون مشاهده پرداخت تسهیلات اشتغال زایی توسط دولت به متقاضیان هستیم این در حالی است که باید پرسید آیا این افراد از توان و تخصص لازم برخوردار هستند و می توانند محصول تولیدی خود را به فروش برسانند؟
متأسفانه ضعف بازاریابی و فروش به یکی از چالش های اساسی بخش تولید تبدیل شده، به همین دلیل در صورتی که بنگاه های بازرگانی در کنار واحدهای تولیدی نباشند مطمئنا برای فروش با مشکل مواجه می شوند.
مطمئنا در صورتی که مسئولان دولتی فکری به حال فروش محصولات بنگاه های خرد و طرح های خوداشتغالی نکنند در میان مدت شاهد بروز مشکلات زیادی برای آنها خواهیم بود و نه تنها شغلی ایجاد نمی شود بلکه این افرا مقروض تر خواهند شد.
نبود ثبات اقتصادی به یکی از اساسی ترین چالش های فعالان بخش خصوصی تبدیل شده به بیان دیگر اکنون شرایط به گونه ای است که دولت از زیر تمامی مسئولیت های اجتماعی خود به غیر از امنیت شانه خالی کرده است. چگونه می توان انتظار داشت با نرخ سود تسهیلات کنونی، اخذ چند برابری مالیات بر ارزش افزوده و سایر موارد شاهد توسعه و پویایی بخش تولید باشیم در نتیجه باید دولت نگاه خود را به حوزه تولید تغییر داده و برنامه هایش متناسب با شرایط بحرانی کنونی باشند.
در پایان باید گفت اگر خواهان موفقیت و ایجاد اشتغال و رفع معضل بیکاری در لرستان هستیم باید بخش خصوصی و جامعه کارآفرینی در درجه اول اهمیت برای دولت و مسئولان قرار گیرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

وعده وزارت نیرو تحقق نیافت/ گروکشی بانک از سیل‌زدگان لرستان

دلفان، آسیب پذیر در مقابل حوادث آتش سوزی

شیرز، شگفتی گردشگری لرستان

/گزارش/ تفنگ را برندار برادر!

زباله گردی، زخمی بر سیمای شهر

مصرف برق لرستانی‌ها در وضعیت «سبز» است/ تابستان بدون خاموشی

رسوب مشکلات سیل در بخشداری‌های لرستان

3 ماه از سیلاب گذشت/قصه سیل به سر رسید وعده مسئولان به مقصد نرسید

حرکت پرشتاب برای تداوم توسعه استان ها

تداوم کمک رسانی به سیل زدگان تا رفع مشکلات

بیشه، تفرجگاه یا قربانگاه؟

سازگاری با کم آبی در لرستان

مصائب تالاب‌های لرستان/ مخالفت با سدسازی در بالادست «گری بلمک»

تعیین هوشمند مقصد سفر به جای گرفتاری 15 ساعته در ترافیک شمال

پروانه‌ای پیله کرده در ژنِ کودک

سیمای قضائی و عدالت محوری

توهم پرآبی

ضعف زیرساخت‌ در «گلدشت» بروجرد/عمده سوئیتهای اجاره‌ای مجوز ندارند

/گزارش/ معروف بین‌الملل، مظلوم داخل!

تابستان و قصه تکراری نبود سرگرمی کافی برای جوانان

ایران از توسعه سدهای برقآبی جا ماند/روایتی دیگر از لزوم سدسازی

رخت سیاه بر تن طبیعت لرستان/ راه‎آهن مقصر است؟

جبران خسارت سیل در سایه توجه مسئولان

موج خدمت تا رسیدن سیلزدگان به ساحل آرامش ادامه دارد

رج برجی که کج‌تر می‌شود!

آنگاه‌ که خروش سزار در طغیان کشکان فراموش شد

ویزیت همزمان چند بیمار و نارضایتی بیماران

کهمان، نگین گردشگری سلسله زیرساخت رفاهی می خواهد

خرم آباد شهری که در آتش اختلاف شهردار و شورای شهر می سوزد

گزارشی از خرابی‌ها و مدیریت بحران سیلاب‌های لرستان در 5 و 12 فروردین 98 - مهدی زارع *

اوتیسم؛ زمانی برای در خود فروماندن

خشونت های پنهان زیر یک سقف

سفر بی‌بازگشت بلوط‌کاران/سنجاب‌هایی که سر از بازار تهران درآوردند

تابستان، فصلی سیاه بر قامت سبز زاگرس

لزوم اصلاح زیرساخت‌ها، و تزریق تفکرهای جدید و آینده‌نگر در شبکه استانی لرستان

گذری بر حوادث مهم دوران رهبری امام خمینی (ره)

رونق گردشگری در سلسله نیازمند ایجاد زیرساخت است

دنیای جاذبه‌های طبیعت گردی در لرستان

/گزارش/ گردشی در مسیر خاکی گردشگری

چراغ سینما در لرستان خاموش است

گزارش؛ دسترنجی که به آب رفت/ کشاورزی لرستان روی آب...

3 افتخار امام علی در جنگ احزاب/ مومنان راستین در کنار انبیا هستند

گل‌گاوزبان، مقوی قلب

سیل؛ قوز بالاقوز واحدهای تولیدی لرستان

تدارک زودهنگام برای رقابت بزرگ انتخاباتی

مروری بر خسارت سیل به اقتصادی ترین بخش لرستان

پیامدهای فرهنگی و اجتماعی حادثه‌ی سیل

روایت مرگ و خشکی باغات انجیر پلدختر

جولان آلاینده‌ها در مواد غذایی

محله گردی در دیار خانه‌های تاریخی/ اینجا آرامش و رنگ موج می‌زند