ندای لرستان

آخرين مطالب

حمایت همه جانبه از کارآفرینان، راهکار مقابله با بیکاری مقالات

حمایت همه جانبه از کارآفرینان، راهکار مقابله با بیکاری

  بزرگنمايي:

ندای لرستان - ماهنامه جهش نو در مطلبی با عنوان حمایت همه جانبه از کارآفرینان، راهکار مقابله با بیکاری نوشت: تاکنون مطالعات زیادی در راستای کاهش معضل بیکاری انجام شده که امروزه یکی از چالش های آن را باید مسایل فرهنگی دانست.
در ادامه این مطلب آمده است: متأسفانه در رسانه ها، محیط های تبلیغاتی و حوزه های فرهنگی نگاه مناسبی نسبت به کارآفرینان و فعالان اقتصادی وجود ندارد و از جایگاه واقعی به این افراد و اهمیت حضور آنها در جهت توسعه همه جانبه ایجاد اشتغال نگاه نمی شود.
در نتیجه در ابتدا باید تعریف مشخص و واقعی از حوزه کارآفرینی و بخش خصوصی در اجتماع ایجاد شود تا افراد مختلف با اهمیت حضور آن فعالان اقتصادی به خوبی آشنا شوند.
امروزه لرستان با موضوع بسیار بزرگی به نام بیکاری مواجه است و تاکنون با وجود اقدامات انجام شده نتوانسته ایم آنگونه که باید و شاید در جهت بهبود وضعیت کنونی گام برداریم.
به همین دلیل و با توجه به مشکلات مختلف دولت و نبود بودجه مورد نیاز برای سرمایه گذاری تنها راهکار اساسی برای ایجاد اشتغال و کاهش معضل بیکاری تکیه زدن بر توان فعالان اقتصادی و کارآفرینان است.
کارآفرینان افراد ویژه و تاثیرگذاری هستند چرا که این افراد تمام سرمایه خود را وارد بخش تولید و اشتغال کرده و با وجود تمامی ناملایمات به فعالیت خود ادامه می دهند این در حالی است که اگر سرمایه خود را در سایر حوزه ها به کار می گرفتند سود بیشتری عایدشان می شد.
اکنون باید بپذیریم با یک جنگ تمام عیار در حوزه اشتغال و اقتصاد مواجه هستیم و فشارهای زیادی از بیرون و داخل کشور به فعالان اقتصادی وارد می شود، در نتیجه باید کارآفرینان را به عنوان سرداران این جنگ بدانیم.
اگر خواهان اشتغال در استان هستیم مدیریت ارشد استان باید از ظرفیت ویژه کارآفرینان و فعالان بخش خصوصی به خوبی استفاده کند و به جای اینکه مدیران دولتی در بهبود وضعیت تولید و اشتغال صاحب نظر باشند از نظرات و راهکارهای فعالان بخش خصوصی استفاده شود.
یکی از راهکارهای اساسی برای ایجاد اشتغال حمایت از واحدهای تولیدی برای افزایش ظرفیت و اجرای طرح توسعه آنهاست که در این راستا مدیریت ارشد استان و صاحبنظران باید از تمام ظرفیت خود از این افراد حمایت کنند و موانع پیشروی آنها را بردارند.
حمایت از جامعه کارآفرینی به عنوان یکی دیگر از مهمترین راهکارها برای توسعه استان به شمار می رود اکنون مشاهده می شود موانعی پیش روی این قشر وجود دارد و همواره شاهد محکوم شدن آنها در موارد مختلف هستیم این در حالی است که مطمئنا اگر یک کارآفرین بتواند به فعالیت خود با کمترین مشکل ادامه دهد سود اصلی آن به جامعه کارگری باز می گردد.
به همین دلیل انتظار می رود مسئولان از کارآفرینان و کارفرمایان حمایت قانونی را انجام داده تا شاهد حفظ اشتغال موجود و توسعه فعالیتهای آنها باشیم.
یکی از مهم ترین موانع پیش روی کارآفرینان لرستان در جهت ایجاد اشتغال گسترده در بدنه کارشناسی ادارات و دستگاه های دولتی است به نحوی که کارشناسان اغلب دستگاه های دولتی از پتانسیل و توان کارشناسی و تخصص لازم در جهت حمایت و ارائه مشاوره به بخش خصوصی برخوردار نیستند و همواره به عنوان یکی از موانع توسعه به شمار می روند.
از سوی دیگر باید سازمان های مربوطه شرایط را برای توانمندسازی نیروی جویای کار و جامعه کارگری مهیا کنند در این راستا انجام فعالیتهای فرهنگی در جهت ارتقای فرهنگ کار یکی از مهمترین راهکارها به شمار می رود چرا که در این راستا چالش های مهمی در استان وجود دارد که باعث دلسردی کارآفرینان می شود.
اکنون مشاهده پرداخت تسهیلات اشتغال زایی توسط دولت به متقاضیان هستیم این در حالی است که باید پرسید آیا این افراد از توان و تخصص لازم برخوردار هستند و می توانند محصول تولیدی خود را به فروش برسانند؟
متأسفانه ضعف بازاریابی و فروش به یکی از چالش های اساسی بخش تولید تبدیل شده، به همین دلیل در صورتی که بنگاه های بازرگانی در کنار واحدهای تولیدی نباشند مطمئنا برای فروش با مشکل مواجه می شوند.
مطمئنا در صورتی که مسئولان دولتی فکری به حال فروش محصولات بنگاه های خرد و طرح های خوداشتغالی نکنند در میان مدت شاهد بروز مشکلات زیادی برای آنها خواهیم بود و نه تنها شغلی ایجاد نمی شود بلکه این افرا مقروض تر خواهند شد.
نبود ثبات اقتصادی به یکی از اساسی ترین چالش های فعالان بخش خصوصی تبدیل شده به بیان دیگر اکنون شرایط به گونه ای است که دولت از زیر تمامی مسئولیت های اجتماعی خود به غیر از امنیت شانه خالی کرده است. چگونه می توان انتظار داشت با نرخ سود تسهیلات کنونی، اخذ چند برابری مالیات بر ارزش افزوده و سایر موارد شاهد توسعه و پویایی بخش تولید باشیم در نتیجه باید دولت نگاه خود را به حوزه تولید تغییر داده و برنامه هایش متناسب با شرایط بحرانی کنونی باشند.
در پایان باید گفت اگر خواهان موفقیت و ایجاد اشتغال و رفع معضل بیکاری در لرستان هستیم باید بخش خصوصی و جامعه کارآفرینی در درجه اول اهمیت برای دولت و مسئولان قرار گیرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نوروز نزدیک است،‍ فرصت سوزی نکنیم

«ونایی» در تصرف سفره‌خانه‌های بدون مجوز/ ساماندهی شاید وقتی دیگر!

ایهام‌سازی یکی از مهم‌ترین کارکردهای بدل بلاغی در غزلیات حافظ

جهاد نهادهای انقلابی در دل مناطق محروم/ نور امید به روستاها تابید

انتصاب فرماندار زن؛ آغازی بر پایان یک ترس

بحران در شهرداری‌های لرستان/ وعده‌های معاون وزیر عملی می‌شود؟

«ونایی» در تصرف سفره‌خانه‌های بدون مجوز/ ساماندهی شاید وقتی دیگر!

هواپیماهای کوچک، بر فراز خرم‌آباد

زندگی‌ای که خاکستر می‎شود

/گزارش/ تقلای زبان‌بسته‌ها از دستِ انسان‌نماها

لزوم احداث پارک فرهنگ ترافیک در مرکز لرستان

سنگ‌تراشان، روستایی آیینی

/گزارش/ سرنوشتی که در خیابان رقم می‌خورد

مهری که به دل ننشست

لرستان در خطر تنش آبی شدید قرار دارد

/گزارش/ در انتظار ‌شهری بدون مانع!

/گزارش/ ما هیچ، ما پروژه!

ملیله، هنری نقره‌ای

گشت نامحسوس مرگ در جاده ترانزیتی؛ نامه به روحانی هم راهگشا نشد

کمبود اعتبار ، خطری در کمین مدارس لرستان

سفری به بلندای تاریخ/ از بزنوید تا لیروک

چرا باید همه راه‌ها به تهران ختم شود؟

کرسی بهانه دورهمی‌های ایرانی/از گرمابخش محفل زمستانی بیشتر بدانید

سفره رنگی رویای شب نارنجی‎پوشان

بازی با تفنگ در جشن‌ها: مسئله‌ای اجتماعی

زنانی که بلوط می چینند

/گزارش/ هوش از سر کنتورهای هوشمند لرستان رفته است

بهداشت و درمان لرستان در مسیر توسعه قرار گرفته است

/گزارش/ فرود طرحی در فرودگاه خرم‌آباد

تکدی‌گری هنجار یا ناهنجاری!

تالاب گری بلمک مغفول سازمان محیط زیست

جیب خالی کارگران شهرداری بروجرد/وعده 2هفته‌ای رئیس شورابه کارگران

جلوه‌های پاییزی پایتخت ژئوتوریسم؛بهشت هزاررنگ گردشگران رامی‌خواند

جاده ی استرس زا و عقبگرد گردشگران!

دولت الکترونیک مانع از تضییع حقوق شهروندان می‌شود

/گزارش/ پایهٔ بی‌پایهٔ پایانهٔ بی‌پایان

صدرنشینِی لرستان در المپیاد استعدادهای برتر وزنه‌برداری کشور

ماشته، اصیل‌ترین بافته سنتی لرستان

فعالیت زباله گردها و تبعات خطرناک برای سلامت جامعه

یک روز با غسال ها!

وضعیت نابسامان ورودی ‌های شهر الیگودرز

انجام مطالعات تدقیق گسل‌ها و تعیین حریم آنها در سه شهر لرستان

هوشیاری در برابر قاتل خاموش با آغاز فصل سرما

گاز نیست؛ درختان بلوط، زغال می‌شوند!

لزوم روزآمد کردن کارکردهای وقف

آزادی؛ از جای خواب تا قهرمانی در آسیا

جفای شکارچیان به طبیعت

کارآفرینی ، خلق ایده از دل محدودیت ها

بافت های فرسوده تهدیدی برای سلامت شهری

آب گزک از محرومیت می‌نالد