ندای لرستان

آخرين مطالب

حمایت همه جانبه از کارآفرینان، راهکار مقابله با بیکاری مقالات

حمایت همه جانبه از کارآفرینان، راهکار مقابله با بیکاری

  بزرگنمايي:

ندای لرستان - ماهنامه جهش نو در مطلبی با عنوان حمایت همه جانبه از کارآفرینان، راهکار مقابله با بیکاری نوشت: تاکنون مطالعات زیادی در راستای کاهش معضل بیکاری انجام شده که امروزه یکی از چالش های آن را باید مسایل فرهنگی دانست.
در ادامه این مطلب آمده است: متأسفانه در رسانه ها، محیط های تبلیغاتی و حوزه های فرهنگی نگاه مناسبی نسبت به کارآفرینان و فعالان اقتصادی وجود ندارد و از جایگاه واقعی به این افراد و اهمیت حضور آنها در جهت توسعه همه جانبه ایجاد اشتغال نگاه نمی شود.
در نتیجه در ابتدا باید تعریف مشخص و واقعی از حوزه کارآفرینی و بخش خصوصی در اجتماع ایجاد شود تا افراد مختلف با اهمیت حضور آن فعالان اقتصادی به خوبی آشنا شوند.
امروزه لرستان با موضوع بسیار بزرگی به نام بیکاری مواجه است و تاکنون با وجود اقدامات انجام شده نتوانسته ایم آنگونه که باید و شاید در جهت بهبود وضعیت کنونی گام برداریم.
به همین دلیل و با توجه به مشکلات مختلف دولت و نبود بودجه مورد نیاز برای سرمایه گذاری تنها راهکار اساسی برای ایجاد اشتغال و کاهش معضل بیکاری تکیه زدن بر توان فعالان اقتصادی و کارآفرینان است.
کارآفرینان افراد ویژه و تاثیرگذاری هستند چرا که این افراد تمام سرمایه خود را وارد بخش تولید و اشتغال کرده و با وجود تمامی ناملایمات به فعالیت خود ادامه می دهند این در حالی است که اگر سرمایه خود را در سایر حوزه ها به کار می گرفتند سود بیشتری عایدشان می شد.
اکنون باید بپذیریم با یک جنگ تمام عیار در حوزه اشتغال و اقتصاد مواجه هستیم و فشارهای زیادی از بیرون و داخل کشور به فعالان اقتصادی وارد می شود، در نتیجه باید کارآفرینان را به عنوان سرداران این جنگ بدانیم.
اگر خواهان اشتغال در استان هستیم مدیریت ارشد استان باید از ظرفیت ویژه کارآفرینان و فعالان بخش خصوصی به خوبی استفاده کند و به جای اینکه مدیران دولتی در بهبود وضعیت تولید و اشتغال صاحب نظر باشند از نظرات و راهکارهای فعالان بخش خصوصی استفاده شود.
یکی از راهکارهای اساسی برای ایجاد اشتغال حمایت از واحدهای تولیدی برای افزایش ظرفیت و اجرای طرح توسعه آنهاست که در این راستا مدیریت ارشد استان و صاحبنظران باید از تمام ظرفیت خود از این افراد حمایت کنند و موانع پیشروی آنها را بردارند.
حمایت از جامعه کارآفرینی به عنوان یکی دیگر از مهمترین راهکارها برای توسعه استان به شمار می رود اکنون مشاهده می شود موانعی پیش روی این قشر وجود دارد و همواره شاهد محکوم شدن آنها در موارد مختلف هستیم این در حالی است که مطمئنا اگر یک کارآفرین بتواند به فعالیت خود با کمترین مشکل ادامه دهد سود اصلی آن به جامعه کارگری باز می گردد.
به همین دلیل انتظار می رود مسئولان از کارآفرینان و کارفرمایان حمایت قانونی را انجام داده تا شاهد حفظ اشتغال موجود و توسعه فعالیتهای آنها باشیم.
یکی از مهم ترین موانع پیش روی کارآفرینان لرستان در جهت ایجاد اشتغال گسترده در بدنه کارشناسی ادارات و دستگاه های دولتی است به نحوی که کارشناسان اغلب دستگاه های دولتی از پتانسیل و توان کارشناسی و تخصص لازم در جهت حمایت و ارائه مشاوره به بخش خصوصی برخوردار نیستند و همواره به عنوان یکی از موانع توسعه به شمار می روند.
از سوی دیگر باید سازمان های مربوطه شرایط را برای توانمندسازی نیروی جویای کار و جامعه کارگری مهیا کنند در این راستا انجام فعالیتهای فرهنگی در جهت ارتقای فرهنگ کار یکی از مهمترین راهکارها به شمار می رود چرا که در این راستا چالش های مهمی در استان وجود دارد که باعث دلسردی کارآفرینان می شود.
اکنون مشاهده پرداخت تسهیلات اشتغال زایی توسط دولت به متقاضیان هستیم این در حالی است که باید پرسید آیا این افراد از توان و تخصص لازم برخوردار هستند و می توانند محصول تولیدی خود را به فروش برسانند؟
متأسفانه ضعف بازاریابی و فروش به یکی از چالش های اساسی بخش تولید تبدیل شده، به همین دلیل در صورتی که بنگاه های بازرگانی در کنار واحدهای تولیدی نباشند مطمئنا برای فروش با مشکل مواجه می شوند.
مطمئنا در صورتی که مسئولان دولتی فکری به حال فروش محصولات بنگاه های خرد و طرح های خوداشتغالی نکنند در میان مدت شاهد بروز مشکلات زیادی برای آنها خواهیم بود و نه تنها شغلی ایجاد نمی شود بلکه این افرا مقروض تر خواهند شد.
نبود ثبات اقتصادی به یکی از اساسی ترین چالش های فعالان بخش خصوصی تبدیل شده به بیان دیگر اکنون شرایط به گونه ای است که دولت از زیر تمامی مسئولیت های اجتماعی خود به غیر از امنیت شانه خالی کرده است. چگونه می توان انتظار داشت با نرخ سود تسهیلات کنونی، اخذ چند برابری مالیات بر ارزش افزوده و سایر موارد شاهد توسعه و پویایی بخش تولید باشیم در نتیجه باید دولت نگاه خود را به حوزه تولید تغییر داده و برنامه هایش متناسب با شرایط بحرانی کنونی باشند.
در پایان باید گفت اگر خواهان موفقیت و ایجاد اشتغال و رفع معضل بیکاری در لرستان هستیم باید بخش خصوصی و جامعه کارآفرینی در درجه اول اهمیت برای دولت و مسئولان قرار گیرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تالاب بیشه دالان ظرفیتی برای گردشگری بروجرد

زنان، روایت گران سیل

کاش باران نبارد!

تدبیری باید...

سیل به جاذبه های گردشگری هم رحم نکرد

اینجا خبری از بهار نیست - الهام بابایی*

ایستاده خوابیدن را سیل به من یاد داد

در مسیر سیلاب؛ از دهلیج تا پلدختر

سیلابهای ویرانگر اخیر عموما به دلیل توسعه ناپایدار شهرها است!

آبشارهای لرستان، جاذبه هایی به خنکای بهار

عوارض شنوایی و روان‌پزشکی مشکل بروز انفجار در برخی افراد است

نه به چهارشنبه‌سوری چینی!

عوامل مؤثر بر شکل‌گیری شخصیت انسان

ویتامین D3 را به چه خوردنی‌هایی می‌توان اضافه کرد؟

آش گوشت خرم‌آباد، خوراک مراسمات و اعیاد

زنان کارگر؛ سقوط از ارتفاع پاکیزگی

نعل وارونه‌ی شورا!

تمدن لرستان و بی‌مهری وندال‌ها!

خیابان‌های خالی از پل‌های عابر

مدرسه کانکسی، حسینیه و حسرت دانش آموزان

سفری تا مهربانی

قلم فروشی!

لرستان سیراب اما تشنه

فرود پرندگان مهاجر در طبیعت دوست داشتنی لرستان

/گزارش/ پل دره خزینه معلق بین بودن یا نبودن

پذیرش 168 مقاله در همایش بین‌المللی «سیره علوی»/50 مقاله برگزیده شد

تکرار معضل کوچ زودهنگام/ مدیریت کوچ نیازمند همکاری مسئولان 3استان

ارسال 300 مقاله به دبیرخانه همایش بین‌المللی سیره علوی

خرید کالای داخلی اولویت اول ایرانیان در پایان سال

پلی که چاره ساز نبود!

تراژدی ساماندهی مطبوعات استان لرستان

با اهدا خون به پیشواز بهار برویم

کودک همسری روابط اجتماعی را مختل می‌کند

از حاشیه دوری کن پسر!

روایتی از قله تا دامنه‌های زاگرس؛ خانه‌های خشتی قوام می‌گیرد

«EB» هیچ درمانی ندارد/ با پانسمان‌های خاص می‎توان از میزان زخم‌ها کاست

23 بهمن 1357 خونین‌ترین روز تاریخ مبارزات مردم خرم‌آباد

ریشه‌های انقلاب اسلامی

دیابت باعث کاهش قطر مویرگ‌ها می‎شود

گسترش خدمات درمانی در دل روستاها/ 2000 تخت بیمارستانی ایجاد شد

ارمغان روشنایی به 2700روستای لرستان رسید/رشد 3900درصدی پستهای برق

استانی شدن انتخابات مجلس، نیاز جامعه یا دغدغه‌ی استمرار

سیل مغلوب مدیریت ،تدبیر و تلاش ستاد بحران دلفان

چهار دهه حضور و مشارکت زنانه با حمایت نهادهای انقلابی

لرستان استانی که غنی است - محمود داودی نژاد*

غار کلماکره لرستان گرفتار گردشگری بی رویه و تورهای غیرمجاز

بنیادی که برکت آورد

نوروز نزدیک است،‍ فرصت سوزی نکنیم

«ونایی» در تصرف سفره‌خانه‌های بدون مجوز/ ساماندهی شاید وقتی دیگر!

ایهام‌سازی یکی از مهم‌ترین کارکردهای بدل بلاغی در غزلیات حافظ