ندای لرستان

آخرين مطالب

ماجرای پر تکرار قطعی آب آشامیدنی روستای تیمور آباد پلدختر گفتگو

ماجرای پر تکرار قطعی آب آشامیدنی روستای تیمور آباد پلدختر

  بزرگنمايي:

ندای لرستان - خرم آباد - ماجرای پر تکرار کمبود آب آشامیدنی، اهالی روستای تیمورآباد از توابع شهرستان پلدختر را با مشکل مواجه کرده است.
  این مشکل از قرار معلوم به جمعیت بهره بردار از آب بر می گردد که به گفته اهالی کفاف نمی دهد و باید چاره اندیشی شود.
یکی از اهالی روستای تیمورآباد اظهار داشت: ما هر روز با قطعی یا افت فشار آب مواجه هستیم و دیگر از این وضعیت خسته شده ایم و زندگی روزمره ما مختل شده است.
منوچهر بازوند افزود: لوله کشی آبی که حدود 16 سال برای تامین آب روستای تیمورآباد از طرف شرکت آب و فاضلاب روستایی پلدختر صورت گرفته به نام ما و به کام ساکنان روستای کیان آباد تمام شده است.
یکی دیگر از اهالی روستای تیمورآباد گفت: انشعاب آب آشامیدنی روستای ما از روستای کیان آباد می گذرد لذا قبل از اینکه آب به روستای ما برسد آن را برای مصرف گاو و گوسفند خود استفاده می کنند که این مسئله موجب شده از مقدار آب آشامیدنی روستای تیمورآباد کاسته شود.
یوسف بابایی افزود: عده ای از ساکنان روستای کیان آباد در بالا دست روستای ما اقدام به ساخت مسکن نموده و در آنجا سکنی گزیده اند که آنها نیز لوله کشی آب آشامیدنی خود را از همین انشعاب کشیده اند و بر مشکلات افزوده اند.
یکی دیگر از اهالی روستای تیمورآباد پلدختر اظهار داشت: انشعاب آب آشامیدنی این روستا دستخوش تجاوز اهالی روستای کیان آباد شده در حالی که بهره برداران واقعی آن به خاطر قطعی یا افت فشار آب مدام در مضیقه هستند.
مرتضی لطفی پور با انتقاد از شرکت آب و فاضلاب روستایی افزود: این شرکت نباید اجازه دهد که دامداران و ساکنان روستای کیان آباد از انشعاب آب تیمورآباد استفاده کنند و لازم است آنها را از هم مجزا و تفکیک کند.
یک بانوی روستای تیمورآباد نیز گفت: قطعی آب یا افت فشار آب مشکل همیشگی اهالی این روستا است و اهالی روستا را تحت فشار قرار داده است.
ماه بانو نیازی افزود: قطعی آب آشامیدنی موجب شده نتوانیم کارهای روزمره خود مانند آشپزی، ظرف شستن و غیره را به خوبی انجام دهیم و برای سایر مصارف خانگی با مشکل جدی مواجه هستیم.
دهیار روستای تیمورآباد پلدختر در این باره با گلایه از کم آبی و بی آبی در این فصل سال در روستا گفت: روستای تیمورآباد با بیش از 64 خانوار و 233 نفر جمعیت با قطعی و افت شدید فشار آب مواجه است.
مظفر لطفی پور افزود: لوله آب آشامیدنی روستای تیمورآباد در سال 81 برای 50 خانوار لوله گذاری و نصب شد که از داخل روستای کیان آباد عبور می کند.
وی تصریح کرد: هم اکنون پس از گذشت 16 سال تعداد ساکنان و خانوار این روستا به 130 خانوار افزایش پیدا کرده و دیگر مقدار آبی که برای این روستا می آید پاسخگوی جمعیت ساکن در روستا نیست.
دهیار روستای تیمورآباد افزود: دامداران روستای کیان آباد با بیش از 2 هزار دام سبک و حدود 150 دام سنگین بدون احتساب گوساله ها نیز از آب روستای تیمورآباد استفاده می کنند با این وجود شرکت آب و فاضلاب روستایی پلدختر به این دامداران مجوز کنتور آب داده است.
وی گفت: از آنجا که لوله آب بر روستای تیمورآباد از داخل روستای کیان آباد می گذرد، بخشی از این روستا به نام تازه آب در پایین دست طی 15 سال اخیر به 70 خانوار رسیده اند و آنها نیز آب آشامیدنی خود را از همین لوله تامین می کنند.
لطفی پور افزود: شرکت آب و فاضلاب روستایی پلدختر برای بخش جدید روستا به نام تازه آباد در رابطه با تامین آب آشامیدنی اقدامی نکرده و از آب روستای تیمورآباد مصرف می کنند در صورتی که این شرکت می بایست برای تامین آب آشامیدنی این قسمت از روستا تدابیری در نظر می گرفت.
وی اضافه کرد: هم اکنون از مقدار آب آشامیدنی که برای 50 خانوار در نظر گرفته شده در شرایطی کنونی تعداد 135 خانوار استفاده می کنند که پاسخگو نیست.
دهیار روستای تیمور آباد گفت: این دهیاری به نمایندگی از اهالی روستا خواستار سه اقدام برای تامین آب آشامیدنی خود و رفع مشکل بی آبی در روستا هستند.
وی افزود: دامداران روستای کیان آباد به جای استفاده از آب آشامیدنی برای مصرف دام از آب رودخانه کشکان که در 100 متری آنها است استفاده کنند یا اینکه مانند روستای مورانی از آب ذخیره شده تانکر برای دام ها مصرف نمایند.
لطفی پور تصریح کرد: لوله آب بر روستای تیمورآباد را همانند دیگر روستاها مجزا کنند و برای بخش تازه آباد روستای کیان آباد انشعاب دیگری در نظر بگیرند.
مدیر شرکت آب و فاضلاب روستایی پلدختر نیزگفت: منبع آب آشامیدنی روستای تیمور آباد در بخش بالایی روستای کیان آباد واقع شده و به ناچار انشعاب آب روستای تیمورآباد باید از روستای کیان آباد عبور کند.
مرتضی کاییدی اظهار داشت: تعدادی از اهالی روستای کیان آباد اقدام به انشعاب بدون مجوز نموده اند و به جز 2 واحد دامداری که شرکت آب و فاضلاب روستایی به آنها مجوز انشعاب داده مابقی انشعاب غیرمجاز دارند.
وی افزود: اهالی روستای کیان آباد به جای استفاده از آب رودخانه برای مصارفی مانند دام ها و آبیاری باغات و باغچه ها از آب آشامیدنی استفاده می کنند که همه این مسایل موجب کاهش فشار آب و یا قطعی آن شده است.
مدیر شرکت آب و فاضلاب روستایی پلدختر گفت: تعدادی از ساکنان روستای تیمورآباد اقدام به ساخت مسکن در سطحی بالاتر از سطح مخزن نموده اند که این امر موجب شده آب آشامیدنی آنها قطع و یا با افت فشار شدید مواجه شود.
وی افزود: از طرفی این روزها به خاطر برقی بودن چاه های تامین کننده آب آشامیدنی قطعی برق موجب قطع شدن آب در روستاها می شود.
کاییدی گفت: روزانه قطعی 2 ساعته برق 10 چاه آب واقع در روستای گل گل موجب قطعی آب و ایجاد بحران در شهر و روستاها می شود.
وی افزود: در راستای رفع مشکل قطعی و افت فشار آب آشامیدنی روستای تیمورآباد دامداران و ساکنانی که اقدام به انشعاب غیرمجاز نموده اند را شناسایی، به دادگاه معرفی و برای آنها تشکیل پرونده شده است.
مدیر شرکت آب و فاضلاب روستایی پلدختر اظهار داشت: برای رفع قطعی روزانه برق که موجب قطعی آب در این روستاها و شهر می شود از طریق فرمانداری و تماس با مدیرعامل برق استان پیگیر موضوع شدیم که در رابطه با جلوگیری از قطع برق چاه های تامین کننده آب قول مساعد داد.
شهرستان پلدختر در 120 کیلومتری جنوب غربی مرکز استان لرستان واقع شده است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

برنامه‌های هفته دفاع مقدس/ یادواره شهدای جهادگر برگزار می‌شود

اعزام تیم‎های پزشکی به مناطق محروم پلدختر در هفته دفاع مقدس

وجود 4790 کلاس درس تخریبی در لرستان

برنامه‎ریزی برای پذیرایی از 60 هزار زائر اربعین در موکب‎های لرستان

آغاز اولین المپیاد ورزشی جام خوشه‎چین در خرم‌آباد

تاخیر 8 ماهه در پرداخت حقوق کارگران شهرداری خرم‌آباد

اصلاح قانون کار می‌تواند به سودآوری بنگاه‌های ‏اقتصادی کمک کند

چالش جدی زمین لغزش در لرستان/ 2 هزار نقطه بحرانی شناسایی شد

بهره‌‎مندی 85 درصد جمعیت روستایی بروجرد از طرح‎های هادی

باران پاییزی در کمین سیل‌زده‌های بهار/ زیرساخت‌هایی که سرِ پا نشد

8 میلیارد تومان از طرح‌های اقتصادی لرستان توسط بانک‌ها تملک شد

استفاده از ظرفیت اهالی بومی و جوامع محلی در راستای حفاظت از تالاب‌ها

ثبت یک رکورد جدید دیگر در پراکنش حیات وحش لرستان

برقدار شدن روستاهای لرستان تا 2 سال آینده

تیراندازی به هیات عزاداری در خرم‎آباد تکذیب شد

فعالیت 2100 هیئت مذهبی در لرستان

2هزارو 800 تعاونی فعال در لرستان وجود دارد

14هزار خانه سیل‌زده لرستان تعمیر شد/پرداخت 134 میلیارد کمک بلاعوض

رشد 75درصدی بودجه عمرانی دانشگاه لرستان/34هکتار فضای سبز ایجاد شد

40 دفتر زیارتی در سراسر لرستان آماده ثبت‌نام زائران اربعین هستند

آغاز عملیات آبخیزداری حوزه آبخیز ریمله خرم آباد

5 طرح تعاونی طی هفته دولت در لرستان به بهره‌برداری می‌رسند

ایجاد 1500 فرصت شغلی با بهره برداری 13 طرج صنعتی در لرستان

با کمبود پزشک بیهوشی، زنان و زایمان، ارتوپد و گوش، حلق و بینی مواجه‌ایم

در برگزاری انتخابات جهت‌گیری خاصی نخواهیم داشت

درددل یک مرغ‎دار...

شناسایی 2000 انشعاب غیرمجاز آبفا در لرستان

بار روانی تحربم‌ها در کدام استان بیشتر بود؟

28 هزار فرهنگی در مدارس لرستان اسکان یافتند

212 میلیارد تومان وام اشتغال روستایی در لرستان پرداخت شد

مصرف آب شرب در لرستان 10درصد افزایش یافت

110 میلیارد برای احداث مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس هزینه شده است

35 اکیپ دامپزشکی لرستان بر ذبح دام در عید قربان نظارت می کنند

امسال 6 میلیون نفر ساعت آموزش فنی حرفه ای در لرستان ارائه می شود

عمده مشکل ازدواج جوانان به فرار از تعهدپذیری برمی‌گردد

ارسال 6581 واحد فرآورده خونی به مراکز درمانی لرستان

تشکیل پرونده تخلفاتی 29 میلیارد ریالی برای مرغداران متخلف لرستان

حذف فیش‌های کاغذی 20 درصد مشترکان آبفا لرستان

فرهنگ و سنت‌ها در فضای هنری مدرن به جامعه تزریق شود

حدود 14 درصد لرستانی‌ها هنوز کارت ملی هوشمند نگرفته‌اند

بازسازی 2300 واحد مسکونی تخریب شده در سیل توسط بسیج

معرفی 32 هزار واحد مسکونی سیل زده لرستان به بانک های عامل

شادی باید به هدف بنیادی آموزش تبدیل شود

خسارت 3130 میلیاردی سیل به تاسیسات آبفا

20 هکتار از جنگل‌های بلوط کوهدشت طعمه حریق شد

اتوبوس قاچاقی

شنا ممنوع است اما شناگر زیاد!

راه‌اندازی سه واحد فناوری در دانشگاه آزاد لرستان

مبارزه با علف‌های هرز 253 هکتار گندم و جو استان

معماری لری "نیمه‌برونگرا" است