ندای لرستان

آخرين مطالب

ماجرای پر تکرار قطعی آب آشامیدنی روستای تیمور آباد پلدختر گفتگو

ماجرای پر تکرار قطعی آب آشامیدنی روستای تیمور آباد پلدختر

  بزرگنمايي:

ندای لرستان - خرم آباد - ماجرای پر تکرار کمبود آب آشامیدنی، اهالی روستای تیمورآباد از توابع شهرستان پلدختر را با مشکل مواجه کرده است.
  این مشکل از قرار معلوم به جمعیت بهره بردار از آب بر می گردد که به گفته اهالی کفاف نمی دهد و باید چاره اندیشی شود.
یکی از اهالی روستای تیمورآباد اظهار داشت: ما هر روز با قطعی یا افت فشار آب مواجه هستیم و دیگر از این وضعیت خسته شده ایم و زندگی روزمره ما مختل شده است.
منوچهر بازوند افزود: لوله کشی آبی که حدود 16 سال برای تامین آب روستای تیمورآباد از طرف شرکت آب و فاضلاب روستایی پلدختر صورت گرفته به نام ما و به کام ساکنان روستای کیان آباد تمام شده است.
یکی دیگر از اهالی روستای تیمورآباد گفت: انشعاب آب آشامیدنی روستای ما از روستای کیان آباد می گذرد لذا قبل از اینکه آب به روستای ما برسد آن را برای مصرف گاو و گوسفند خود استفاده می کنند که این مسئله موجب شده از مقدار آب آشامیدنی روستای تیمورآباد کاسته شود.
یوسف بابایی افزود: عده ای از ساکنان روستای کیان آباد در بالا دست روستای ما اقدام به ساخت مسکن نموده و در آنجا سکنی گزیده اند که آنها نیز لوله کشی آب آشامیدنی خود را از همین انشعاب کشیده اند و بر مشکلات افزوده اند.
یکی دیگر از اهالی روستای تیمورآباد پلدختر اظهار داشت: انشعاب آب آشامیدنی این روستا دستخوش تجاوز اهالی روستای کیان آباد شده در حالی که بهره برداران واقعی آن به خاطر قطعی یا افت فشار آب مدام در مضیقه هستند.
مرتضی لطفی پور با انتقاد از شرکت آب و فاضلاب روستایی افزود: این شرکت نباید اجازه دهد که دامداران و ساکنان روستای کیان آباد از انشعاب آب تیمورآباد استفاده کنند و لازم است آنها را از هم مجزا و تفکیک کند.
یک بانوی روستای تیمورآباد نیز گفت: قطعی آب یا افت فشار آب مشکل همیشگی اهالی این روستا است و اهالی روستا را تحت فشار قرار داده است.
ماه بانو نیازی افزود: قطعی آب آشامیدنی موجب شده نتوانیم کارهای روزمره خود مانند آشپزی، ظرف شستن و غیره را به خوبی انجام دهیم و برای سایر مصارف خانگی با مشکل جدی مواجه هستیم.
دهیار روستای تیمورآباد پلدختر در این باره با گلایه از کم آبی و بی آبی در این فصل سال در روستا گفت: روستای تیمورآباد با بیش از 64 خانوار و 233 نفر جمعیت با قطعی و افت شدید فشار آب مواجه است.
مظفر لطفی پور افزود: لوله آب آشامیدنی روستای تیمورآباد در سال 81 برای 50 خانوار لوله گذاری و نصب شد که از داخل روستای کیان آباد عبور می کند.
وی تصریح کرد: هم اکنون پس از گذشت 16 سال تعداد ساکنان و خانوار این روستا به 130 خانوار افزایش پیدا کرده و دیگر مقدار آبی که برای این روستا می آید پاسخگوی جمعیت ساکن در روستا نیست.
دهیار روستای تیمورآباد افزود: دامداران روستای کیان آباد با بیش از 2 هزار دام سبک و حدود 150 دام سنگین بدون احتساب گوساله ها نیز از آب روستای تیمورآباد استفاده می کنند با این وجود شرکت آب و فاضلاب روستایی پلدختر به این دامداران مجوز کنتور آب داده است.
وی گفت: از آنجا که لوله آب بر روستای تیمورآباد از داخل روستای کیان آباد می گذرد، بخشی از این روستا به نام تازه آب در پایین دست طی 15 سال اخیر به 70 خانوار رسیده اند و آنها نیز آب آشامیدنی خود را از همین لوله تامین می کنند.
لطفی پور افزود: شرکت آب و فاضلاب روستایی پلدختر برای بخش جدید روستا به نام تازه آباد در رابطه با تامین آب آشامیدنی اقدامی نکرده و از آب روستای تیمورآباد مصرف می کنند در صورتی که این شرکت می بایست برای تامین آب آشامیدنی این قسمت از روستا تدابیری در نظر می گرفت.
وی اضافه کرد: هم اکنون از مقدار آب آشامیدنی که برای 50 خانوار در نظر گرفته شده در شرایطی کنونی تعداد 135 خانوار استفاده می کنند که پاسخگو نیست.
دهیار روستای تیمور آباد گفت: این دهیاری به نمایندگی از اهالی روستا خواستار سه اقدام برای تامین آب آشامیدنی خود و رفع مشکل بی آبی در روستا هستند.
وی افزود: دامداران روستای کیان آباد به جای استفاده از آب آشامیدنی برای مصرف دام از آب رودخانه کشکان که در 100 متری آنها است استفاده کنند یا اینکه مانند روستای مورانی از آب ذخیره شده تانکر برای دام ها مصرف نمایند.
لطفی پور تصریح کرد: لوله آب بر روستای تیمورآباد را همانند دیگر روستاها مجزا کنند و برای بخش تازه آباد روستای کیان آباد انشعاب دیگری در نظر بگیرند.
مدیر شرکت آب و فاضلاب روستایی پلدختر نیزگفت: منبع آب آشامیدنی روستای تیمور آباد در بخش بالایی روستای کیان آباد واقع شده و به ناچار انشعاب آب روستای تیمورآباد باید از روستای کیان آباد عبور کند.
مرتضی کاییدی اظهار داشت: تعدادی از اهالی روستای کیان آباد اقدام به انشعاب بدون مجوز نموده اند و به جز 2 واحد دامداری که شرکت آب و فاضلاب روستایی به آنها مجوز انشعاب داده مابقی انشعاب غیرمجاز دارند.
وی افزود: اهالی روستای کیان آباد به جای استفاده از آب رودخانه برای مصارفی مانند دام ها و آبیاری باغات و باغچه ها از آب آشامیدنی استفاده می کنند که همه این مسایل موجب کاهش فشار آب و یا قطعی آن شده است.
مدیر شرکت آب و فاضلاب روستایی پلدختر گفت: تعدادی از ساکنان روستای تیمورآباد اقدام به ساخت مسکن در سطحی بالاتر از سطح مخزن نموده اند که این امر موجب شده آب آشامیدنی آنها قطع و یا با افت فشار شدید مواجه شود.
وی افزود: از طرفی این روزها به خاطر برقی بودن چاه های تامین کننده آب آشامیدنی قطعی برق موجب قطع شدن آب در روستاها می شود.
کاییدی گفت: روزانه قطعی 2 ساعته برق 10 چاه آب واقع در روستای گل گل موجب قطعی آب و ایجاد بحران در شهر و روستاها می شود.
وی افزود: در راستای رفع مشکل قطعی و افت فشار آب آشامیدنی روستای تیمورآباد دامداران و ساکنانی که اقدام به انشعاب غیرمجاز نموده اند را شناسایی، به دادگاه معرفی و برای آنها تشکیل پرونده شده است.
مدیر شرکت آب و فاضلاب روستایی پلدختر اظهار داشت: برای رفع قطعی روزانه برق که موجب قطعی آب در این روستاها و شهر می شود از طریق فرمانداری و تماس با مدیرعامل برق استان پیگیر موضوع شدیم که در رابطه با جلوگیری از قطع برق چاه های تامین کننده آب قول مساعد داد.
شهرستان پلدختر در 120 کیلومتری جنوب غربی مرکز استان لرستان واقع شده است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بیش از 3 میلیون نفر ساعت آموزش‎های فنی و حرفه‎ای را فرا گرفته‎اند

عدم تحرک و جنب و جوش نشانه نقص و عیب است

استراتژی‎ ریسک راهی موثر در کاهش خطرات تولید

انجیرستان معمولان تا 20 روز آینده پاکسازی می شود

410 قلاده سگ به پایگاه وفاداران منتقل شد/گرفتن 3 تا 6 سگ در طول شبانه‌روز

شهردار:ماشین آلات شهرداری پلدختر در سیل فرسوده شدند

فصل امتحاناتی سخت برای دانش آموزان سیلزده

طرح جامع پیشگیری و مقابله با آتش‌سوزی تدوین شود

راه‌اندازی اولین پایگاه اجتماعی ویژه سیل در شهرستان پلدختر

1800 لیترسوخت قاچاق در بروجرد کشف و ضبط شد

پنج مرکز نوآوری دردانشگاه علمی کاربردی لرستان فعالیت می کنند

کارخانه کاشی جم بروجرد احیا می شود

اجرای طرح نهضت آسفالت معابر بروجرد/ بازارچه‌های محلی ایجاد می‌شود

اعتماد کلیدی‌ترین شرط استحکام روابط است

لغو آزمون کتبی داوطلبان ورود به حوزه علمیه به‌علت وقوع سیل

20 تن شکر در سلسله توزیع شد

ثبت 85 موقوفه جدید در لرستان

شیوع اختلال لجبازی قبل از نوجوانی در پسران بیشتر از دختران است

قدمت اسناد مکتوب زبان کردی به قرن شانزدهم میلادی باز می گردد

محموله چوب قاچاق در خرم آباد کشف شد

کدام مفصل بیشتر در معرض آسیب‌های ورزشی قرار دارد؟

32 هزار و 372 واقعه ولادت در لرستان به ثبت رسید

اقدامات بعد از سیل در مزارع و باغات

19 روستای خرم‌آباد در معرض رانش/ یک روستا تخلیه شده است

ستاد بازسازی عتبات عالیات در حادثه سیلاب لرستان بسیار مثبت عمل کرده است

کوچ عشایر از بروجرد آغاز شد

بیشترین عامل فوت در لرستان چیست؟

وزارت نیرو حریم و بستر رودخانه ها را مشخص کند

518 مورد دو و سه‌قلوزایی در لرستان

سیل به 80 مدرسه در دلفان خسارت وارد کرد

افراد دارای حمایت اجتماعی کم، سلامت اجتماعی کمتری دارند

هر هکتار آبخیزداری منجر به ذخیره شدن 520 مترمکعب آب می‌شود

مهار سیلاب های فصلی با تکمیل سدهای نیمه تمام

شش پروژه در حوزه سرمایه‎گذاری عملیاتی شد

دعوت از رئیس‌جمهور برای حضور در لرستان

6 ماه حقوق معوقه کارگران شهرداری بروجرد پرداخت شد

کاهش آمار مصدومین حوادث کار در استان

سقوط بهمن به دریاچه گهر

230 میلیارد ریال بدهی دولتی ها به برق لرستان وصول شد

2 نفر از عوامل سازنده پل تخریب شده کاکارضا دستگیر شدند

55روستای شهرستان بی‎برق هستند

حمایت از برنامه‌های مبتکرانه برای اشاعه سلامت اجتماعی

کمک هزینه معیشت به کودکان بی سرپرست سیل زده پرداخت می شود

15 هزار و 697 نفر از سیلزدگان لرستان اسکان یافتند

10هزارمسافردر مدارس بروجرد اسکان یافتند

سیلاب به 6300 هکتار از زمین های کشاورزی بروجرد خسارت زد

140 واحد مسکن روستایی و شهری دچار آبگرفتگی شدند

باران جاده های بروجرد را لغزنده کرد

61 بقعه لرستان؛ میزبان طرح آرامش بهاری

احتمال شروع بیماری زنگ در لرستان