ندای لرستان

آخرين مطالب

بنر درمانی! مقالات

بنر درمانی!

  بزرگنمايي:

لر آنلاین - پایگاه خبری یافته در مطلبی با عنوان بنر درمانی! نوشت: چشمان‌مان از دیدن این همه بنرهای تعریف و تبریک از خود در سطح شهر خسته شده است.
در ادامه این مطلب آمده است:بنرهایی که به اسم مردم و به کام مسئولان با کلماتی پر طمطراق و احساسی، سعی در نشان دادن همت بالای برخی مدیران دارد که البته مواقعی هم موجی منفی و آمیخته با حسی از جنس دروغ و نیرنگ را به مخاطب القاء می‌کنند.
اقدامات و فعالیت‌ها را باید اطلاع‌رسانی کرد، نشاط و پویایی سازمان را می‌بایست با استفاده از رسانه‌های مختلف به جامعه انتقال داد.
هرچند برخی از مدیران مسیر را اشتباه می‌روند و تنها روش اطلاع‌رسانی موفقیت‌ها و عملکرد خود را تبلیغات محیطی (بنر) آن‌هم با محتوایی مبالغه‌آمیز انجام می‌دهند.
در این خصوص صدها مثنوی انتقادی نگاشته‌اند؛ اما همچنان میخ آهنین نقد در سنگ خودخواهی و خودبزرگ‌بینی برخی مسئولان اثری نداشته است.
تبلیغات محیطی اگر چهره‌ی شهر را خدشه‌دار نکند و باعث تکدر خاطر شهروندان نگردد و از طرفی با خلاقیت و بکار بردن ایده‌های نو در طراحی آن استفاده شود، رسانه‌ای تأثیرگذار و بانفوذ است که نسبت به برخی از قالب‌های رسانه‌ای مخاطب بیشتری را آگاه می‌کند.
واقعیت این است تا زمانی که یک سازوکار قانونمند و منظم برای ارزیابی عملکرد مدیران نداشته باشیم، باید همچنان شاهد برافراشته شدن بنرهای تمجید و تشکر صوری در کوچه و خیابان‌های شهرمان باشیم.
در این بین، جای خالی سیستم ارزیابی کارآمد خالی است که بتواند دوغ و دوشاب را از یکدیگر تمییز داده و مدیران موفق و کارآمد را از جعل کنندگان عناوین مدیریتی و مسئولی بازشناسد و آن‌ها را به جامعه معرفی نماید.
سازوکاری که می‌تواند متشکل از سه ضلع مثلث؛ مردم، مسئولان و رسانه باشد‌. انتظاری که با توجه به شرایط موجود، شاید تحققش آرزویی بیش نباشد!
چرا که مردمی که عمدتاً بی‌تفاوتیم تا مطالبه‌گر، رسانه‌هایی که نظاره‌گرند تا ناظر و مسئولانی که منفعل‌اند تا فعال، نتوانسته‌اند محیطی شفاف را در نظام مدیریتی استان به وجود بیاورند که در آن سره از ناسره شناخته و لایق از نالایق تشخیص داده شود.
هستند اما مسئولان و مدیرانی که به‌ دور از بوق و کرناهای تبلیغاتی نامتعارف، اقدامات شایسته و مهمی را رقم می‌زنند، اما به دلیل شکل نگرفتن نظام ارزشیابی منطقی و کارآمد گمنام می‌مانند.
امروز و در چنین فضایی شرایط به‌گونه‌ای رقم خورده است که این افراد به دلیل تیپ شخصیتی ارزش‌مدار و قالب فکری علمی و کمتر برون‌گرا، در جامعه چهره نشده و اقداماتشان به نحو مطلوب به مردم معرفی نمی‌شوند و در مقابل نیز کسانی هستند که با بوقچی‌های تبلیغاتی‌شان از کاه کم‌کاری، کوه عملکرد می‌سازند و خیابان‌ها را به عرصه تقدیر و تشکر توسط «جمعی از اهالی از خودشان» تبدیل می‌کنند.
عدم نظارت و ارزیابی مناسب، مدیران را به خودافشایی و خودستایی سوق می‌دهد و برخی دیگر را هم مجبور می‌سازد برای سرپوش گذاشتن بر ضعف‌های عملکرد خود، همان‌طور که در بالا اشاره شد، به اطلاع‌رسانی از طریق «بنر» روی آورند.
اما دردناک‌ترین مسئله و دلیل نگاشتن این مطلب این است که از زبان مردم و خانواده‌های شهدا و ایثارگران این تقدیر و تشکرهای صوری انتشار می‌یابد.
در واقع مواردی از این دست تبلیغات، دو دروغ هم‌زمان را مرتکب می‌شوند! این‌ که اولاً کارهای عادی و مرسوم را به عنوان دستاوردی مهم و اقدامی بی‌نظیر قلمداد می‌کنند و یا با ارائه‌ی آمارهای نجومی از واقعیت فاصله می‌گیرند و ثانیاً از زبان اقشار مختلف مردم سپاسگزاری و تقدیر می‌کنند که تکرار این روش، عدم اعتماد سرمایه‌های اجتماعی را به دنبال خواهد داشت.
همه می‌دانیم افرادی که از تلاش و یا انتصاب مسئولان با چاپ بنر قدردانی می‌کنند، بدون شک نام خود را در آن قید می‌کنند و سفارش‌دهنده مشخص است.
مسئولان ساعی و پرتلاش! بیایید با مردم روراست باشید و اندک اقدامات خود را به‌ دور از تبلیغات پروپاگاندایی و با صداقت و شفافیت اطلاع‌رسانی کنید.
و ما شاید مردم مطالبه‌گری نباشیم ولی در عصر ارتباطات و گسترش شبکه‌های ارتباطی مجازی، در مقابل پیام‌های رسانه‌ای منفعل نیستیم! و خیلی خوب تفاوت کارهای تبلیغاتی و اقدامات واقعی و ماندگار را تشخیص می‌دهیم.
شاید برای شما هم اتفاق بیفتد!مطلبم را با طرح یک سؤال به پایان می‌رسانم؛ وجود این همه پیام تبریک و تشکر مردم از مدیران که در سطح شهر چشم‌گیر هم هستند، باید بیانگر این موضوع باشد که در استان و یا شهر ما، در حوزه‌‌ی مدیریت شهری، اشتغال، رفع فقر، کاهش تورم و به طور کلی حرکت در مسیر توسعه، آیا وضعیت بسیار مطلوب است که مردم از شوق خدمت مسئولانشان دست به چنین اقدامی می‌زنند؟!
مسلماً باید شرایط از آنچه‌که هست بهتر می‌بود که قضاوت در این مورد را به مخاطبان گرامی واگذار می‌کنم.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بنیادی که برکت آورد

نوروز نزدیک است،‍ فرصت سوزی نکنیم

«ونایی» در تصرف سفره‌خانه‌های بدون مجوز/ ساماندهی شاید وقتی دیگر!

ایهام‌سازی یکی از مهم‌ترین کارکردهای بدل بلاغی در غزلیات حافظ

جهاد نهادهای انقلابی در دل مناطق محروم/ نور امید به روستاها تابید

انتصاب فرماندار زن؛ آغازی بر پایان یک ترس

بحران در شهرداری‌های لرستان/ وعده‌های معاون وزیر عملی می‌شود؟

«ونایی» در تصرف سفره‌خانه‌های بدون مجوز/ ساماندهی شاید وقتی دیگر!

هواپیماهای کوچک، بر فراز خرم‌آباد

زندگی‌ای که خاکستر می‎شود

/گزارش/ تقلای زبان‌بسته‌ها از دستِ انسان‌نماها

لزوم احداث پارک فرهنگ ترافیک در مرکز لرستان

سنگ‌تراشان، روستایی آیینی

/گزارش/ سرنوشتی که در خیابان رقم می‌خورد

مهری که به دل ننشست

لرستان در خطر تنش آبی شدید قرار دارد

/گزارش/ در انتظار ‌شهری بدون مانع!

/گزارش/ ما هیچ، ما پروژه!

ملیله، هنری نقره‌ای

گشت نامحسوس مرگ در جاده ترانزیتی؛ نامه به روحانی هم راهگشا نشد

کمبود اعتبار ، خطری در کمین مدارس لرستان

سفری به بلندای تاریخ/ از بزنوید تا لیروک

چرا باید همه راه‌ها به تهران ختم شود؟

کرسی بهانه دورهمی‌های ایرانی/از گرمابخش محفل زمستانی بیشتر بدانید

سفره رنگی رویای شب نارنجی‎پوشان

بازی با تفنگ در جشن‌ها: مسئله‌ای اجتماعی

زنانی که بلوط می چینند

/گزارش/ هوش از سر کنتورهای هوشمند لرستان رفته است

بهداشت و درمان لرستان در مسیر توسعه قرار گرفته است

/گزارش/ فرود طرحی در فرودگاه خرم‌آباد

تکدی‌گری هنجار یا ناهنجاری!

تالاب گری بلمک مغفول سازمان محیط زیست

جیب خالی کارگران شهرداری بروجرد/وعده 2هفته‌ای رئیس شورابه کارگران

جلوه‌های پاییزی پایتخت ژئوتوریسم؛بهشت هزاررنگ گردشگران رامی‌خواند

جاده ی استرس زا و عقبگرد گردشگران!

دولت الکترونیک مانع از تضییع حقوق شهروندان می‌شود

/گزارش/ پایهٔ بی‌پایهٔ پایانهٔ بی‌پایان

صدرنشینِی لرستان در المپیاد استعدادهای برتر وزنه‌برداری کشور

ماشته، اصیل‌ترین بافته سنتی لرستان

فعالیت زباله گردها و تبعات خطرناک برای سلامت جامعه

یک روز با غسال ها!

وضعیت نابسامان ورودی ‌های شهر الیگودرز

انجام مطالعات تدقیق گسل‌ها و تعیین حریم آنها در سه شهر لرستان

هوشیاری در برابر قاتل خاموش با آغاز فصل سرما

گاز نیست؛ درختان بلوط، زغال می‌شوند!

لزوم روزآمد کردن کارکردهای وقف

آزادی؛ از جای خواب تا قهرمانی در آسیا

جفای شکارچیان به طبیعت

کارآفرینی ، خلق ایده از دل محدودیت ها

بافت های فرسوده تهدیدی برای سلامت شهری