آخرين مطالب

نگاهی به آمار خودکشی

حال «سلامت روان» جامعه ناخوش است؛ اختلالات روانی زیر پوست شهر اجتماعي

حال «سلامت روان» جامعه ناخوش است؛ اختلالات روانی زیر پوست شهر

  بزرگنمايي:

لر آنلاین - خرم‌آباد- اختلالات روانی رتبه دوم بار بیماری‌ها را در کشور به خود اختصاص داده و این خود بیانگر حال ناخوش «سلامت روان» جامعه است.
 اختلالات روانی پس از بیماری‌های قلبی و عروقی بیشترین حجم از بیماری‌ها را در کشور به خود اختصاص داده‌اند و این خود زنگ هشداری برای سلامت روانی جامعه است. موضوعی که در نهان جامعه در حال گسترش است و همچنان اقدام جدی برای مقابله با آن نشده است.
اختلالات روانی به آن دسته از بیماری‌هایی گفته می‌شود که بر تفکر و رفتار انسان اثر گذاشته و باعث ایجاد ناراحتی‌های روحی و روانی در فرد می‌شود؛ این بیماری‌ها زمینه تعاملات اجتماعی افراد را کاهش می‌دهد.
اما در سال‌های اخیر وزارت بهداشت به‌صورت ویژه‌ کار در حوزه ارتقای سلامت روانی جامعه را در دستور کار خود قرار داده است و این موضوع به سطح استان‌ها نیز تسری یافته است.
واحد سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت با تدوین برنامه‌های مختلف در حوزه سلامت اجتماعی، سلامت روانی و پیشگیری از سوءمصرف مواد مخدر به فعالیت می‌پردازد. حالا کارگروه‌های سلامت در سطح استان‌ها محل بررسی جنبه‌های مختلف سلامت جامعه ازجمله سلامت روانی، شده است.
وزیر بهداشت نیز در یادداشتی به مناسبت هفته سلامت گفته بود: همه باید این موضوع را مرتب یادآوری کنیم که توجه به سلامت روان و ارتقای آن ضرورتی انکارناپذیر است و این مهم ممکن نخواهد شد، مگر با مشارکت تمام بخش‌های جامعه و حاکمیت.
سید حسن قاضی زاده هاشمی خاطرنشان کرد که لزوم توجه به موضوع سلامت روان آن‌گاه روشن‌تر می‌شود که بدانیم بیش از 300 میلیون نفر در جهان دچار افسردگی و بیش از 260 میلیون نفر دچار اختلالات اضطرابی هستند که بسیاری از این افراد هر دو این اختلالات را تجربه می‌کنند و پیش‌بینی می‌شود تا سال 2030، افسردگی به ‌تنهایی مهم‌ترین عامل ایجاد بار بیماری‌ها باشد.
وی ادامه داد: اگر خواهان کاهش اختلالات روان و تبعات و آسیب‌های اجتماعی آن هستیم، باید به عوامل کلان اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، مانند فقر، بیکاری، تبعیض و شکاف اجتماعی در جامعه و آرامش و امنیت و شایسته سالاری در محیط کار توجهی جدی داشته باشیم. در این مسیر، تدوین برنامه‌های درازمدت در جهت اصلاح و تعدیل شرایط، برنامه‌های کوتاه‌مدت برای حمایت از گروه‌های در معرض آسیب و اطلاع‌رسانی مناسب، از مهم‌ترین اقداماتی هستند که باید با دقت و سرعت انجام شوند.
اختلالات روانی رتبه دوم را در حوزه بار بیماری‌ها در کشور دارد
اکبر کردی متخصص اعصاب و روان در سخنانی با اشاره به اینکه اختلالات روانی رتبه دوم را در بین شیوع بیماری‌ها در کشور دارد، اظهار داشت: پس از بیماری‌های قلبی و عروقی، بیماری‌های حوزه اختلالات روان‌پزشکی 14.5 درصد بار بیماری‌ها را در کشور به خود اختصاص داده است.
در سال 93 میزان شیوع بیماری‌های اختلالات روانی در کشور 23.4 درصد بوده است
وی بابیان اینکه در سال 93 میزان شیوع بیماری‌های اختلالات روانی در کشور 23.4 درصد بوده است، تصریح کرد: این آمار در لرستان 36.3 درصد اعلام‌شده که بالاترین رقم را در سطح استان‌های کشور به خود اختصاص داده است.
این متخصص اعصاب و روان با تأکید بر اینکه بر اساس مستندات سازمان پزشکی قانونی، در سال‌های 88 تا 92 میانگین آمار خودکشی در کشور 5.2 درصد در 100 هزار نفر اعلام شد، ادامه داد: در همین مدت میانگین آمار خودکشی در لرستان 12.4 درصد بوده است.

کردی با اشاره به اینکه اختلالات خلقی، مصرف مواد مخدر، اختلالات شخصیتی و ... از مهم‌ترین علل خودکشی است، افزود: ما باید با شناسایی افراد مستعد خودکشی، آنان را تشویق به درمان کنیم و مهارت‌های ده‌گانه زندگی سالم را به عموم مردم آموزش دهیم.
27 درصد خودکشی‌ها با سوءمصرف مواد مخدر ارتباط دارد
وی یادآور شد: بر اساس آمارهای سازمان جهانی بهداشت، 49 درصد قتل‌ها، 82 درصد تجاوزها، 69 درصد درگیری‌های منجر به قتل، 27 درصد خودکشی‌ها، 50 درصد همسر آزاری‌ها و 38 درصد کودک‌آزاری‌ها با سوءمصرف مواد مخدر و مشروبات الکی ارتباط دارد.
این متخصص اعصاب و روان با تأکید بر اینکه بر اساس پیمایش ملی سلامت روان در سال 93 که از سوی وزارت بهداشت انجام شد، میانگین آمار اختلالات روانی در کشور 23.4 درصد بود که این آمار نسبت به سال‌های قبل افزایش‌یافته است، افزود: بر اساس همین مطالعات، میزان اختلالات روانی در لرستان از 19.7 درصد در سال 78 به 36.3 درصد در سال 93 رسیده است و این میزان رشد 16.6 درصدی را نشان می‌دهد.
اختلالات روانی دومین عامل مرگ در سنین بین 15 تا 29 سال سومین عامل مرگ در سنین 15 تا 44 سال است
کردی با اشاره به اینکه لرستان در سال 93 و بر اساس اطلاعات این پیمایش، بالاترین آمار اختلالات روانی را در کشور داشته است، افزود: اختلالات روانی دومین عامل مرگ در سنین بین 15 تا 29 سال و سومین عامل مرگ در سنین 15 تا 44 سال است.
وی خاطرنشان کرد: این سنین درواقع سن سازندگی هستند و در بحث‌های توسعه‌ای جوامع بسیار مهم هستند.
این متخصص اعصاب و روان بابیان اینکه بر اساس مستندات سازمان پزشکی قانونی، روزانه 10 نفر به علت خودکشی فوت می‌کنند، تصریح کرد: آمار 12.4 درصدی خودکشی در لرستان طی سال 93، از میانگین‌های جهانی نیز بالاتر است.
خودکشی در غرب کشور 2 تا 5 برابر میانگین کشوری است
کردی ادامه داد: اما این وضعیت تنها شامل استان لرستان نمی‌شود و آمار خودکشی در غرب کشور 2 تا 5 برابر میانگین کشوری است.
وی خاطرنشان کرد: به ترتیب استان‌های ایلام، کرمانشاه و لرستان بیشترین آمار خودکشی را در غرب کشور دارند، البته این آمار از واقعیت موجود در جامعه نیز کمتر است.
این متخصص اعصاب و روان با اشاره به اینکه درمجموع و بر اساس آمار، 3 هزار و 230 نفر در کشور اقدام به خودکشی کرده‌اند که بیشتر آن‌ها زن بوده‌اند، یادآور شد: اما آمار حوزه خودکشی منجر به فوت در آقایان بیشتر است.
پیگیری مستمر وضعیت کسانی که اقدام به خودکشی داشته‌اند
کردی بابیان اینکه عوامل مختلفی از قبیل فقر، بیکاری، مشکلات فرهنگی و ... زمینه‌ساز خودکشی است اما بیشترین علت خودکشی به سابقه قبلی در اقدام به خودکشی برمی‌گردد، تصریح کرد: بر همین اساس در برخی استان‌ها ازجمله ارومیه، ایلام، لرستان و کرمانشاه، برنامه‌ای برای پیگیری وضعیت کسانی که اقدام به خودکشی کرده‌اند، اجرا می‌شود.
وی افزود: بر این اساس، افرادی که اقدام به خودکشی کرده‌اند به مراکز جامع سلامت معرفی می‌شوند و مشاورانی به‌صورت مستمر با آن‌ها در ارتباط هستند، بر اساس تحقیقات انجام‌شده، این اقدامات منجر به کاهش 50 درصدی خودکشی‌ها می‌شود.

این متخصص اعصاب و روان با اشاره به اینکه شناسایی افراد در معرض خطر خودکشی، ایجاد سیستم ثبت رفتارهای خودکشی و پیگیری وضعیت کسانی که اقدام به خودکشی کرده‌اند باید در دستور کار قرار گیرد، اظهار داشت: معضل خودکشی به‌راحتی قابل‌پیشگیری نیست و همکاری و همراهی همه دستگاه‌های ذی‌ربط را می‌طلبد.
کردی بابیان اینکه ما در اجرای برنامه‌های پیشگیری از خودکشی، کاهش 10 درصدی اقدام به خودکشی را دنبال می‌کنیم، تصریح کرد: آموزش گسترده در سطح اقشار مختلف مردم باید پیگیری شود، به‌ویژه در سطح مدارس و دستگاه‌های اجرایی.
رفاه بیش از سلامت روان، مردم را درگیر کرده است
ماندانا ساکی عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی لرستان نیز تغییر سبک زندگی مردم را از عوامل مؤثر در بروز بیماری‌های حوزه اختلالات روانی می‌داند و ادامه می‌دهد: متأسفانه در این سال‌ها، رفاه و آسایش بیش از سلامت روانی برای افراد مهم شده است.

وی خاطرنشان کرد: عوامل اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و محیطی بر سلامت مردم تأثیر گذاشته است.
وی با اشاره به اینکه بر اساس آمار 24 درصد افراد 15 تا 64 ساله دچار یک یا چند اختلال روان‌پزشکی هستند، ادامه داد: شیوع این اختلالات روانی در خانم‌ها بیشتر از آقایان است.
اجرای برنامه‌های ارتقای سلامت روان در سطح مدارس
معاون اداره کل آموزش‌وپرورش لرستان نیز در سخنانی با اشاره به اینکه برنامه‌های متعددی در حوزه پیشگیری از خودکشی در سطح مدارس استان انجام داده‌ایم، اظهار داشت: 26 کارگاه آموزشی پیشگیری از خودکشی در سطح مدارس استان برگزار کرده‌ایم.
فرید بهرامی بابیان اینکه 780 نفر را در سال جاری تحت پوشش برنامه‌های پیشگیری از خودکشی قرار داده‌ایم، تصریح کرد: تأمین نیروی متخصص برای ارائه آموزش‌ها مهم است و از سوی دیگر برای اجرای این برنامه‌ها دچار کمبود اعتبار هستیم.

وی با تأکید بر اینکه سال گذشته 70 کارگاه سلامت روان را مدارس استان اجرا کردیم، افزود: در قالب این برنامه 3 هزار نفر را آموزش داده‌ایم.
معاون اداره کل آموزش‌وپرورش لرستان یادآور شد: برای استمرار و گسترده کردن برنامه‌های پیشگیری از خودکشی نیازمند به همکاری دانشگاه علوم پزشکی هستیم.
آمار 8.4 درصدی خودکشی در لرستان
معاون سیاسی امنیتی استانداری لرستان نیز در سخنانی با اشاره به اینکه وقوع حتی یک خودکشی نیز برای ما نگران‌کننده است، اظهار داشت: بر اساس آمار اداره کل بهزیستی لرستان، وضعیت موجود در حوزه خودکشی‌ها در استان نشان‌دهنده آمار 8.4 درصدی در هر 100 هزار نفر است.
حبیب‌الله خجسته پور یادآور شد: آمار این حوزه در سال 93، 12.4 درصد بوده است.
سند جامع سلامت لرستان تدوین می‌شود
وی بابیان اینکه باوجود کاهش آمار خودکشی اما همین آمار نیز جای نگرانی دارد، تصریح کرد: برنامه‌های پیشگیری از خودکشی و آموزش‌های سلامت روان در سطح مدارس استان باید اجرایی شود، همچنین این آموزش‌ها در سطح ادارات استان باید پیگیری شود.
معاون سیاسی امنیتی استانداری لرستان با تأکید بر اینکه در هر زمینه‌ای اگر نقشه راه نداشته باشیم کار با مشکل مواجه می‌شود، افزود: در همین راستا سند جامع سلامت استان تدوین می‌شود.
به‌هرروی، عوامل مختلفی سلامت روانی جامعه را تهدید می‌کند اما آنچه بیش از همه مهم به نظر می‌رسد، این است که افراد باید حفظ و ارتقای سلامت روحی و روانی خود را در اولویت زندگی قرار دهند، موضوعی که در روزمرگی زندگی انسان‌ها نادیده گرفته می‌شود .
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جمع‌آوری بیش از چهار میلیارد زکات فطره در لرستان

نایک را تحریم کنیم!

وجود پنج گونه اندمیک در لرستان

تعداد مجروحان حادثه تصادف جاده خرم آباد - پلدختر 24 نفر است

200 مترمربع تور ماهیگیری در خرم آباد کشف شد

8 کشته و مجروح در تصادف پلدختر- خرم‌آباد/ برخی آمارها کذب است

سقوط از کوه شهروند خرم آبادی را به کام مرگ کشاند

تصادف در جاده پلدختر - خرم آباد 2 کشته و 16مجروح برجا گذاشت

5.43 درصد اعتبار بیمه سلامت لرستان برای بیماران خاص هزینه شد

1211 بیمار خاص تحت پوشش هستند/ 18 میلیارد هزینه درمانی بیماران خاص

انتصاب سرپرست اداره کل بهزیستی لرستان

بررسی علل و عوامل درگیری و نزاع دسته‌جمعی در لرستان

پلاستیک ریزگرد نشود!

معاون استاندار تاکید کرد: جلوگیری از واردات آرد به لرستان

538 کودک نزد خانواده‎های سببی و نسبی نگه‎داری می‎شوند

لرستانی‌ها 43 میلیارد ریال فطریه پرداخت کردند

کشف 5 میلیارد پارچه‌های قاچاق در لرستان

84 درصد تسهیلات خوداشتغالی‌ منجر به ایجاد شغل شدند

طلاق خزانی برای بهار زندگی

10 پایگاه اوقات فراغت در دلفان ایجاد شد

بیمارستان آیت الله بروجردی ماه آینده به بهره برداری می رسد

وجود 177 هزار هکتار منطقه حفاظت شده در لرستان

مهمترین عامل از بین رفتن تنوع زیستی لرستان تخریب زیستگاه است

شمارش معکوس پایان دهکده یاس

محموله قاچاق لوازم برقی در چگنی توقیف شد

توجه به منشور حقوق شهروندی با میز خدمت/ منطبق بر 37 شاخص فعالیت می‌کنیم

دریاچه گهر امسال یکی از پاکترین سال‎های خود را دارد

بودجه 96 هزار میلیاردی تامین اجتماعی/ راهبرد ارائه خدمات شفاف است

راه‌اندازی چهار کارگزاری تامین اجتماعی در لرستان

52 روستای بروجرد به شبکه اینترنت متصل شد

پلیس، حافظ ارزش‌ها و سرباز ولایت است/ انهدام 22 باند سارق مسلح و عادی

وجود 50 هزار رأس دام سبک در جاده عشایری دریاچه گهر

افتتاح مرکز مانیتورینگ و کنترل فشار آب لرستان

اسب وحشی، محیط بان لرستانی را به شدت مجروح کرد

/گزارش/ کودکانی پر از اضطراب و نگرانی

شناسایی چهار شهرستان بحرانی/ ممنوعیت آتش زدن کاه و کلش

تصادف در دلفان 2 کشته بر جا گذاشت

تصادف در محور نورآباد به نهاوند با 5 کشته و زخمی

یک زندانی بدهکار مالی در الیگودرز آزاد شد

لرستان در انتظار سه روز پیاپی غبارآلود

مدیرکل جدید تامین اجتماعی لرستان منصوب شد

نوزاد عجول در آمبولانس اورژانس کوهدشت متولد شد

استقرار 150 پایگاه برای جمع‌آوری زکات فطره در لرستان

آتش سوزی در جنگل های بلوط پلدختر مهار شد

سقوط کوهنورد از ارتفاعات سن بران در اشترانکوه

جنگل های بلوط در آزاد راه پل زال طعمه حریق شد

انتصاب مدیرکل جدید تأمین اجتماعی لرستان

نانوای خرم آبادی اقدام به حذف کیسه های پلاستیکی کرد

کشف سه دستگاه بلدوزر قاچاق در لرستان

طرح تابستانی اورژانس لرستان آغاز شد