ندای لرستان

آخرين مطالب

خدماتی از جنس مهربانی مقالات

خدماتی از جنس مهربانی

  بزرگنمايي:

لر آنلاین - خرم آباد - موسسه جهادی ندای محرومین روستایی یکی از بزرگترین موسسه های مردم نهاد غرب کشور است که توانسته علاوه بر زیر پوشش بردن هشت هزار خانوار نیازمند، عملکرد چشمگیری در کمک به نیازمندان، بیماران دردمند و فعالیت های محرومیت زدایی در مناطق محروم داشته باشد.
  موسسه ای در خیابان شهید فیضی منطقه پاسداران شهر نورآباد لرستان فعالیت دارد که از جنس مهربانی است؛ در این موسسه، جوانان جهادی فعالیت دارند که مهربانانی از جنس بارانند و با دستانی پر سخاوت بارشی از لبخند را به میهمانی خانه‌ های نیازمندان ارزانی می دارند.
نام این موسسه جهادی، ندای محرومین روستایی است؛ این موسسه مکانی است که قلب‌ها در آن برای کمک به هم نوع می ‌تپند تا با یاری پرمهر مردم و انسان های مهربان، دستان نیازمندان را بفشارند و گل لبخندی ‌‌بر لب ‌های کودکان و خانواده ‌های نیازمندان بنشانند و هرگاه قلبی حزین و چشمی بارانی، طلب یاری کرد با قلب مالامال از عطوفت پر مهر به یاری آنان بشتابند.
در این موسسه، جوانانی دلسوز و غمخوار محرومان فعالیت دارند و مدیر آن جوانی شایسته، دلسوز از جنس مهربانی و دانش آموخته مکتب امام صادق(ع) است که توانسته با رایزنی و تلاش های شبانه روزی خود نظر مساعد خیران نیک اندیش را برای کمک به محرومین و کوخ نشینان دیار محرومان جلب کند.
این موسسه در دوران فعالیت خود توانسته است کارنامه درخشانی در کمک به محرومان و نیازمندان، یاری رساندن به زجردیدگان، در بندان گرفتار در حبس، بیماران دردمند چشم انتظار، پیرمردان و زنان ناتوان روستایی، محرومین و کوخ نشینان مناطق محروم و سخت گذر دلفان داشته باشد.
یک جامعه شناس با تجلیل از عملکرد موسسه جهادی ندای محرومین روستایی گفت: این موسسه ها که با همکاری و مشارکت مردم شکل می گیرند می توانند نسبت به دیگر دستگاه ها عملکرد بهتری در کمک به نیازمندان و محرومان داشته باشند.
دکتر علی رضائیان افزود: شکی نیست که نهادهای حمایتی دولتی تمام توان خود را برای کمک به محرومین بکار گرفته اند اما عمق محرومیت در منطقه ای چون دلفان موجب شده این نهادها نتوانند همه افراد نیازمند را زیرپوشش حمایتی خود قرار دهند.
وی اظهار داشت: فعالیت موسسه های خیریه در اینگونه مناطق احساس می شود چراکه این موسسه ها می توانند در کنار نهادهای حمایتی دولتی نقش مهمی در کمک به محرومین و نیازمندان منطقه ایفا کنند.
این جامعه شناس افزود: این موسسه به عنوان بزرگترین موسسه مردم نهاد خیریه توانسته است جمعیت زیادی را زیرپوشش چتر حمایتی خود قرار دهد.
** هشت هزار خانوار زیرپوشش موسسه ندای محرومین
مدیر موسسه جهادی ندای محرومین نیز گفت: پنج سال از آغاز رسمی فعالیت‌ موسسه گذشته است و از صمیم قلب سپاسگزار آنانی هستیم که با حضور در کنار محرومان جلوه‌ هایی ماندگار و انسانی آفریدند و همواره در کنار کوخ‌ نشینان بودند.
حسین وشنی افزود: سرمایه نخست ما در تاسیس موسسه فقط 2 میلیون ریال ‌سرمایه ‌قرضی بود و امروز با مشارکت مردم متدین و خیران بزرگ و نیک اندیش میانگین گردش مالی موسسه در هر سال به 35 تا40 میلیارد ریال رسیده است.
وی اظهار داشت: هشت هزار خانوار روستایی و شهری زیر پوشش چتر حمایتی این موسسه قرار دارند و ماهیانه سبد کالا، لباس و کفش به این خانوارها اهدا می کنند.
** رکورد 118 فراخوان مهربانی در موسسه ندای محرومین
مدیر موسسه جهادی ندای محرومین به فعالیت های موسسه در فضای مجازی اشاره کرد و گفت: این نهاد کاملا مردمی است که با مشارکت نوع دوستان و خیران یک خانواده 12 هزار نفری هستیم، تا درکنارهم خادم کوخ‌ نشینان و یار و یاور آنان باشیم.
وی افزود: موسسه 116 فراخوان مهربانی در زمینه های گوناگون در فضای مجازی داشته و در این راه با مشارکت مردم گام های بلند و کم نظیری برداشته است.
وشنی فراخوان برای آزادی مهدیه دختر نورآبادی را از جمله این فراخوان ها عنوان کرد و گفت: به لطف خداوند با تشکیل یک پویش تلگرامی پنج هزار نفری در کمتر از 36 ساعت با جمع آوری مبلغ 640 میلیون ریال دیه تامین و این دختر از زندان آزاد شد.
وی نجات جوان نادمِ 32 ساله محکوم به قصاص را از دیگر اقدامات موسسه دانست و افزود: با کمک مردم و جمع آوری دیه چهار میلیارد ریالی رضایت اولیای دم جلب شد و این جوان از مرگ حتمی نجات یافت.
مدیر موسسه جهادی ندای محرومین روستایی به تلاش برای نجات سیده مهتاب کودک محروم هشت ساله روستایی اشاره کرد و اظهار داشت: به رغم جمع آوری 750 میلیون ریال برای پیوند قلب زهرا تلاش ها ناکام ماند و قلب زهرا از تپش افتاد اما خوشحالیم که مردم برای نجات وی سنگ تمام گذاشتند.
وی در خصوص پیگیری ها برای درمان زهرا که به نوعی بیماری نادر مبتلا است، گفت: موسسه برای درمان و اعزام زهرا توانست هزینه یک میلیارد ریال تامین و زمینه اعزام این بیماربه آرمان را فراهم کند.
وشنی تامین 55 فقره جهیزیه، آزادی 14 زندانی در بند، ساخت هفت کلبه مهربانی(خانه)، توزیع 10 هزار دست انواع پوشاک و توزیع هزاران کفش‌ اهدایی به مددجویان زیرپوشش موسسه، توزیع بسته های غذایی در ماه مبارک رمضان و طرح نان مهربانی را از مهمترین فعالیت های موسسه در کمک به محرومان و نیازمندان عنوان کرد.
** اجرای طرح جهادگران علمی با بورسیه 150 نخبه پشت کنکوری
مدیر موسسه جهادی ندای محرومین روستایی گفت: طرح جهادگران علمی با محوریت بورسیه 150 نخبه پشت ‌کنکوری با هزینه 500 میلیون ریال در حال اجرا است که خوبختانه این نخبه ها رتبه‌های برتر کشوری را در آزمون های آزمایشی کسب کرده اند.
وی افزود: علاوه بر این طرح به دانشجویان مستعد و نیازمند دانشگاه ‌های ملی کشور کمک هزینه تحصیلی پرداخت می شود.
وشنی اظهار داشت: پاییز 1396 سه هزار پکیج کامل لوازم التحریر و کوله بین دانش آموزان نیازمند توزیع شد.
** ساخت 10 مدرسه، مسجد و خانه بهداشت توسط موسسه ندای محرومین
مدیر موسسه ندای محرومین روستایی محرومیت زدایی را از رویکردهای این موسسه خواند و گفت: موسسه در ساخت مدرسه، مسجد و خانه بهداشت در روستاهای محروم دهستان های محروم میربگ جنوبی و اتیوند جنوبی مشارکت داشته بیش از 2 هزار و 100 بخاری نفتی، گازی و برقی به محرومین و مدارس توسعه‌ نیافته روستایی اهدا کرده است.
وی ساخت بیش از 10 مدرسه، خانه ‌بهداشت و مسجد در 2 دهستان بسیار محروم میربگ ‌جنوبی و اتیوند‌ جنوبی(جزو محرومترین روستاهای کشور) را از دیگر اقدامات محرومیت زدایی موسسه برشمرد.
** اهدای 78 کانکس به خانوارهای زلزله ‌زده کرمانشاه
وشنی درخصوص عملکرد موسسه در کمک به زلزله زدگان غرب کشور اظهار داشت: موسسه با حمایت خیرین تاکنون 78 کانکس برای اسکان موقت خانوارهای زلزله ‌زده در شهرهای سرپل ذهاب، گیلانغرب، دالاهو و ثلاث باباجانی اهدا کرده است.
وی افزود: این کانکس ها به صورت امانی به این عزیزان داده شده زیرا برنامه موسسه این است که پس از ساخت و یا تعمیر منازل مسکونی خانوارهای زلزله ‌زده، این کانکس‌ ها به سایر زلزله ‌زدگان یا مدارس عشایری در روستاهای سخت گذر مناطق محروم داده شوند.
مدیر موسسه جهادی ندای محرومین روستایی به اجرای طرح فعالان فرهنگی (جذب، تربیت و بکارگیری نیروهای فعال روستایی) در دهستان میربگ جنوبی و اتیوند جنوبی شهرستان دلفان اشاره کرد و گفت: تبلیغ دین، اعزام روحانیون جهادگر و برگزاری مجالس عزا و اعیاد مذهبی در ایام تبلیغی سال، اعزام محرومین به سفرهای زیارتی و مشهد اولی‌ها از دیگر فعالیت های فرهنگی موسسه است.
وی افزود: موسسه برای موفقیت در برنامه های محرومیت زدایی و کمک به نیازمندان به مشارکت نیک اندیشانی از جنس مهربانی نیاز دارد.
بدون شک اقدامات موسسه های خیریه برای یاری رساندن به محرومان قابل تحسین بوده و حرکتی در راستای آموزه های دینی است.
امید است این موسسه ها با کمک نهادهای حمایتی دولتی بتوانند بخشی از مشکلات نیازمندان را برطرف کنند و خنده را بر چهره های معصوم یتیمان و نیازمندان بنشانند.
شهرستان دلفان با 150 هزار نفر جمعیت در شمال لرستان واقع شده و براساس اعلام دستگاه های مربوطه شهرستانی توسعه نیافته و پنجمین شهرستان محروم کشور است.
این شهرستان توسط وزارت کشور به عنوان پایلوت محرومیت زدایی انتخاب شده است.
مردم دهستانهای میربگ جنوبی، ایتیوند جنوبی و کاکاوند غربی در شهرستان دلفان از لحاظ معیشتی با مشکلات فراوانی مواجه هستند.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فعالیت زباله گردها و تبعات خطرناک برای سلامت جامعه

یک روز با غسال ها!

وضعیت نابسامان ورودی ‌های شهر الیگودرز

انجام مطالعات تدقیق گسل‌ها و تعیین حریم آنها در سه شهر لرستان

هوشیاری در برابر قاتل خاموش با آغاز فصل سرما

گاز نیست؛ درختان بلوط، زغال می‌شوند!

لزوم روزآمد کردن کارکردهای وقف

آزادی؛ از جای خواب تا قهرمانی در آسیا

جفای شکارچیان به طبیعت

کارآفرینی ، خلق ایده از دل محدودیت ها

بافت های فرسوده تهدیدی برای سلامت شهری

آب گزک از محرومیت می‌نالد

تنها پنج درصد متکدیان نیازمند هستند

زورگیری های شبانه

/گزارش/ چادرنشینان صحرا؛ حکایت همچنان باقی است

کام استفاده از زنان و جوانان در پست‌های مدیریتی برای مردم تلخ نشود

بانک‎ها از خلق پول‌های خیالی دست بکشند

جولان متکدیان در بستر عواطف مردمی

گزارش؛ زیروبم سند جامع خشکسالی/اختلاف‌نظرات مسئولان و مجری طرح

مروری بر سوابق محمدی نیا و حضورش در دو انتخابات مجلس

روستاهای خالی از سکنه و گرفتاری در مشکلات شهرنشینی

«ونایی» در محاصره قهوه‌خانه‌های غیرمجاز/ میراث فرهنگی برنامه بدهد

پلدختر خفته بر روی چاه نفت، اما فقیر!

القای قحطی زدگی توهم یا واقعیت؟

دستفروشی، کلاف سردرگم شهرنشینی مدرن

حمایت جامعه از کارآفرینان؛ راهکار حل معضل بیکاری

محرم و احترام به حقوق شهروندی - الهام بابایی*

روغن دارای ترانس خطرناک و سرطان‌زا است

"احتکار" خوره جانِ این روزهایِ اقتصاد

تکیه بر این یکی دو روز دنیا نکنید

محرم و کودکان حسینی - آمنه صارمی*

سراب شوا در خرم آباد رو به قبله است

کودکان گم شده در قعر گوشی ها

زنانی که نان می دهند

گیاهان دارویی فرصتی برای ایجاد اشتغال پایدار

احداث 2 پل دیگر روی «خرم رود»/ آب «گرداب سنگی» دائمی می‌شود

شادی گمشده کجاست؟

شاپورخواست کجا رفت! / نمادسازی یا نمادسوزی؟

یادداشتی برای پدر بلوط/ یک پدر و این همه درخت زخمی!

رسانه‌ها، فرهنگ و توسعه‌

کارت پارک منبع درآمد با رفع ترافیک

بی اجازه دخترها، بله - الهام بابایی**

سد کمال صالح و لزوم احقاق حق لرستان

تالابی که شالی‌زار شد/ سند زیست‌گاه پرندگان در دست کشاورزان!

جرم و بیکاری

روزگار تارِ رودخانه«تیره»/فاجعه زیست‌محیطی که هرسال تکرار می‌شود

تعطیلی امکانات رفاهی آبشار نوژیان در فصل گردشگری

زندگی زیباست؛ غم نان اگر بگذارد

واقع ‌نمایی یا سیاه‌ نمایی؟!

حمایت همه جانبه از کارآفرینان، راهکار مقابله با بیکاری