ندای لرستان

آخرين مطالب

باران هم حريف تب تابستان نشد؛ موج جديد گرماي هوا در راه است مقالات

باران هم حريف تب تابستان نشد؛ موج جديد گرماي هوا در راه است

  بزرگنمايي:

لرانلاين- «قطعي و کاهش فشار آب»، «نوسان برق»، « گرمازدگي»، «خروج قطار از ريل» «آتش‌سوزي جنگل‌ها و مراتع» و ... تنها بخشي از سرتيتر اخباري است که اين روزها به روند گرماي هوا در برخي استان‌هاي کشور پيوند زده مي‌شود.

اما چند روز گذشته برخي استان‌هاي کشور شاهد بارندگي تابستاني بودند تا شايد تب تابستان کمي فروکش کند اما به نظر مي‌رسد طي روزهاي پيش رو بازهم شاهد گرماي هوا در کشور خواهيم بود.

امير سرکرده کارشناس سازمان هواشناسي در اين رابطه از افزايش تدريجي گرما در اکثر مناطق کشور تا پايان هفته خبر داده است.

روند کند افزايش دما از امروز آغاز شده و تا پايان هفته ادامه مي‌يابدوي که با صداوسيما گفتگو مي‌کرد، يادآور شده است: روند کند افزايش دما از امروز آغاز شده و تا پايان هفته ادامه مي‌يابد.

کارشناس هواشناسي با بيان اينکه فعاليت سامانه بارشي که از چند روز پيش کشور را تحت تأثير قرار داده بود همچنان ادامه دارد، گفت: بارش‌ها بيشتر در ساعات بعدازظهر خواهد بود.

سرکرده اضافه کرد: امروز نيز بارش‌هاي کمتري در ارتفاعات البرز مرکزي، استان مازندران، جنوب کرمان و سيستان و بلوچستان، همچنين شرق هرمزگان را شاهد خواهيم بود که اين بارش‌ها موقتي و پراکنده است.

ايلام؛ شرجي و گرما

در استان ايلام که اين روزها با افزايش دما مصرف برق رکورد است، متوليان از ورود موج جديد گرما از روز يکشنبه هفته جاري خبر داده و گفته‌اند: دماي هوا دو تا چهار درجه گرم‌تر خواهد شد.

طي ماه اخير هواي استان ايلام به‌شدت گرم شده و دماي هوا در شهرهاي گرمسيري استان ازجمله مهران و دهلران به 52 درجه سانتي‌گراد هم رسيد.

چند روزي بود که هواي استان ايلام خنک شده بود که دوباره هواشناسي استان اعلام کرد موج جديد هواي گرم وارد استان مي‌شود.

هواشناسي استان ايلام اعلام کرد: دماي هواي استان ايلام از روز يکشنبه هفته جاري بين 3 تا 4 درجه سانتي‌گراد گرم‌تر شده و افزايش مي‌يابد.

در اين گزارش آمده است اين سامانه روز سه‌شنبه به اوج فعاليت گرمايشي خود مي‌رسد ولي از روز چهارشنبه به‌تدريج از شدت گرماي هوا کاسته مي‌شود.

طبق گفته کارشناسان، پيش‌بيني مي‌شود به دليل رطوبت بالا، هواي دو شهرستان مهران و دهلران شرجي شود.

گرماي هوا نصب لوازم کاهنده مصرف آب را الزامي مي‌کند

اما گرماي هوا در استان‌هاي مختلف ازجمله استان تهران باعث افزايش مصرف آب شده است به‌طوري‌که صادق يونسلو مدير دفتر مديريت مصرف آبفاي استان تهران هم در گفتگويي با صدا و سيما گفته است: با همکاري مرکز تحقيقات ساختمان و نظام‌مهندسي براي اصلاح مبحث ساختمان اقدام کرديم تا مصرف در تأسيسات آب، کنترل شود که اين کار انجام شد و قرار است پس از تدوين ابلاغ شود.

وي اضافه کرد: همه سازندگان که براي گرفتن پروانه به شهرداري مراجعه مي‌کنند بايد به نظام‌مهندسي براي انتخاب مهندس ناظر تأسيسات نيز مراجعه کنند تا تأسيسات آب و لوازم کاهنده در ساختمان نصب شود و در غير اين صورت شرکت آبفا به آن‌ها انشعاب نمي‌دهد.

وي يادآور شد: در شهر تهران 3 ميليون کولر آبي وجود دارد که مصرف آن‌ها روزانه به 450 ميليون ليتر بالغ مي‌شود و اگر ميزان مصرف را محاسبه کنيم در پيک مصرف آب رقم زيادي به مصرف اضافه مي‌شود.

مدير دفتر مديريت مصرف آبفاي استان تهران به شهروندان تهراني توصيه کرد: به نشتي کولر توجه کنند و براي کم شدن مصرف آب براي کولرهاي خود سايبان تهيه کنند.

يونسلو افزود: استفاده از شيرهاي اهرمي مي‌تواند 30 تا 40 درصد مصرف آب را کاهش دهد؛ در سردوش‌هاي معمولي حمام در هر دقيقه 20 ليتر آب مصرف مي‌شود درحالي‌که با استفاده از سردوش‌هاي کاهنده، مصرف به 6 ليتر مي‌رسد يعني 140 ليتر صرفه‌جويي مي‌شود.

وي تصريح کرد: از سرشيرها مي‌توان در همه شيرهاي نصب شده در منزل استفاده کرد که 50 درصد مصرف را کاهش مي‌دهد.

خوزستان؛ گرما و گردوغبار

پيش‌بيني‌هاي هواشناسي براي خوزستان نيز حاکي از آن است که وزش بادهاي شديد از اواخر يکشنبه، به برخاستن گردوغبار در نواحي ساحلي به‌ويژه آبادان و خرمشهر منجر مي‌شود تا گرما و گردوغبار در تشديد وضعيت نامناسب آب و هوايي هم‌دست شوند؛ همين امر باعث شده تا دستگاه‌هاي مختلف نسبت به بروز مسائل مختلف هشدارهاي لازم را به مردم بدهند.

بنا بر اعلام هواشناسي خوزستان به دليل سرعت‌بالاي باد، آب‌هاي ساحلي خوزستان تا حدودي متلاطم خواهد شد و بنابراين سرنشينان قايق‌هاي صيادي بايد بيشتر احتياط کنند. همچنين به علت استقرار الگوي تابستانه در مناطق ساحلي خوزستان، نقشه‌هاي هواشناسي مؤيد تشديد گرما از روزهاي آينده است.

مرکز بهداشت خوزستان از ساکنان مناطق ساحلي خوزستان خواسته است که براي پيشگيري از گرمازدگي، حتي‌الامکان از قرار گرفتن در نور مستقيم آفتاب خودداري کنند.

شرکت توزيع برق خوزستان هم در اطلاعيه‌اي از ساکنان مناطق جنوبي خوزستان خواست در مصرف برق صرفه‌جويي و در مواقع پيک مصرف از استفاده از وسايل پرمصرف خودداري کنند تا دچار خاموشي برق نشوند. اين شرکت از افزايش 11درصدي مصرف برق در مناطق ساحلي به دليل شدت گرما و استفاده فراگير از کولرهاي گازي خبر داده است.

بنابراين گزارش، در پي شدت يافتن گرما و افزايش دما تا 53درجه سانتي‌گراد بالاي صفر، مناطق ساحلي و دريايي خوزستان تا حدودي خالي از گردشگر شده است.

کاهش ساعات فعاليت ادارات در خوزستان

همچنين پيش‌بيني افزايش دماي هوا در خوزستان باعث شد که مديريت بحران اين استان ساعات کاري ادارات را کاهش دهد تا نسبت به کاهش مصرف برق و جلوگيري از بروز قطعي برق اقدام شود.

مديريت بحران استانداري خوزستان در اين رابطه با صدور اطلاعيه‌اي اعلام کرد: باعنايت به پيش‌بيني وقوع دماي بالا و با توجه به درخواست شرکت برق، زمان اتمام کار همه ادارات و بانک‌ها و دستگاه‌هاي اجرايي استان (به‌جز مراکز خدماتي، عملياتي و درماني) تا پايان هفته (از روز يکشنبه تا روز چهارشنبه بيست و پنجم تا بيست و هشتم تيرماه) ساعت 13 است.

در دو هفته قبل نيز ساعت کاري دستگاه‌هاي دولتي در استان خوزستان به علت موارد پيش‌گفته تا ساعت 13 اعلام‌شده بود.

گرما و خروج دوباره قطار از ريل

اما همه مشکلات ناشي از گرما مربوط به افزايش مصرف آب و برق نمي‌شود؛ در خوزستان، قطار مسافربري خرمشهر - تهران براي دومين نوبت در هفته جاري از ريل خارج شد تا ريل‌هاي فلزي قطار از شدت گرماي هوا بي‌نصيب نمانند و در مقابل گرما تن به انبساط بدهند.

بر اساس اين گزارش، در نوبت اول قطار اين مسير به علت گرماي شديد و سست شدن ريل به علت گرما از  مسير خارج شد که خوشبختانه آسيبي به کسي وارد نشد.

در حادثه جمعه 23 تيرماه نيز يک واگن قطار از ريل خارج شد ولي خوشبختانه اين حادثه نيز تلفات جاني در پي نداشته است.

گرما در قزوين تشديد مي‌شود

گزارش‌ها حاکي از آن است که قزوين نيز از تشديد شرايط گرمايي بي‌نصيب نمانده و طي امروز دماي هوا در قزوين از روند افزايشي برخوردار خواهد بود.

کارشناس هواشناسي قزوين در اين رابطه گفت: روز شنبه دماي هواي استان به‌طور ميانگين 2 تا 3 درجه افزايش يافت و براي يکشنبه هم در ساعات بعدازظهر وزش باد پيش‌بيني مي‌شود.

طاهرخاني يادآور شد:  نوسانات دمايي شهر قزوين بين 17 و 32 درجه است.

افزايش عقرب گزيدگي در ريگان

گرماي هوا تقريباً همه جنبه‌هاي زندگي روزمره مردم ازجمله سلامت آن‌ها را هدف قرار داده است، تا جايي که در استان کرمان مسئولان از افزايش آمار عقرب گزيدگي با افزايش گرما خبر داده‌اند.

گرماي هوا تقريباً همه جنبه‌هاي زندگي روزمره مردم ازجمله سلامت آن‌ها را هدف قرار داده است، تا جايي که در استان کرمان مسئولان از افزايش آمار عقرب گزيدگي با افزايش گرما خبر داده‌اندامين باقري فرماندار ريگان در خصوص وضعيت ريگان بعد از توفان شديد شن که روز جمعه در اين شهرستان به وقوع پيوست، اظهار کرد: هواي ريگان همچنان غبارآلود است و اين در حالي است که هواشناسي هوايي بدون ريزگردها را در روزهاي آينده در اين شهرستان پيش‌بيني کرده بود.

وي افزود: در پي توفان شديد شن در شهرستان ريگان برق چند روستا قطع شد که تاکنون فقط يک روستا با مشکل قطعي برق مواجه است که اميدواريم يک ساعت ديگر رفع شود.

فرماندار ريگان با اشاره به گرمي هوا و افزايش عقرب گزيدگي در اين شهرستان، گفت: روز جمعه چهار مورد به علت عقرب گزيدگي به درمانگاه مراجعه کرده‌اند.

موج گرما و شرجي به بوشهر هم مي‌رسد

موج تشديد گرما در استان‌هاي مختلف کشور به بوشهر هم مي‌رسد، به‌طوري‌که مسئولان پيش‌بيني کرده‌اند در روزهاي دوشنبه و سه‌شنبه دماي هوا در بوشهر به 50 درجه سلسيوس برسد.

نادر شفيع خدايي مديرکل هواشناسي استان بوشهر در اين رابطه اظهار داشت: بررسي نقشه‌هاي هواشناسي نشان‌دهنده تداوم وزش جريانات جنوبي گرم و مرطوب است که انتظار مي‌رود در اواسط امروز بر سرعت وزش اين جريانات افزوده شود.

وي خاطرنشان کرد: با استقرار يک الگوي تابستانه بر جو استان دماي هوا و همچنين رطوبت هوا طي روزهاي آينده به‌طور محسوسي افزايش مي‌يابد.

مديرکل هواشناسي استان بوشهر اضافه کرد: پيش‌بيني مي‌شود دماي هوا در روزهاي دوشنبه و سه‌شنبه در برخي نقاط استان به آستانه 50 درجه سلسيوس و يا بيشتر برسد و در نقاط ساحلي علاوه بر افزايش دما، رطوبت هوا نيز به‌طور فراواني افزايش يابد.

شفيع‌خدايي با اشاره به شرايط گرماي هوا و افزايش شرجي و رطوبت، بيان کرد: توصيه مي‌شود تدابير لازم براي مصرف بهينه آب و برق انديشيده شود.

هرمزگان؛ «قمري»ها گرمازده شدند

گرماي هوا تا آنجا پيش رفته که اثر خود را بر حيات‌وحش هم گذاشته است، قمري‌ها در جاسک تاب گرما را نياورده و دچار گرمازدگي شدند تا «گرما» مرگ کبوترها را به ارمغان بياورد.

علي رنجبر رئيس اداره محيط‌زيست شهرستان جاسک با اشاره به اينکه در بررسي‌هاي کارشناسي مشخص شد نوعي از کبوترسانان به اسم قمري در جاسک دچار مرگ شده‌اند که حدس اوليه در اثر گرمازدگي است، افزود: گونه قمري از پرندگان حساس هست و علت مرگ اين نوع را مي‌توان گرمازدگي حدس زد، ولي تا مشخص شدن دقيق جواب نمونه‌هاي آزمايشگاهي نمي‌توان دليل قطعي مرگ اين پرندگان را اعلام کرد.

وي اظهار کرد: کارشناسان محيط‌زيست و دامپزشکي نمونه‌برداري‌هاي لازم را براي بررسي در آزمايشگاه‌هاي مرکز استان انجام داده‌اند.

رنجبر تصريح کرد: آمار دقيقي از تعداد تلفات اين پرندگان در دست نيست ولي با توجه به وسعت منطقه تعداد قمري‌هاي مرده زياد است.

رئيس اداره محيط‌زيست شهرستان جاسک خاطرنشان کرد: بيش‌ترين ناحيه مرگ اين پرنده در کنار و نزديکي آب بوده است.

به گفته‌ اهالي منطقه مرگ‌ومير اين پرنده از دو هفته قبل شروع‌شده است. اين پديده در 6 روستاي کروچ، بند بست، اسپيتل، ککي، کنتکي و هون دهستان گابريک اتفاق افتاده است که گابريک در 55 کيلومتري شرق شهر جاسک قرار دارد.

کرمانشاه 5 درجه گرم‌تر مي‌شود

روند صعودي گرماي هوا در کشور به کرمانشاه هم مي‌رسد تا کارشناسان هواشناسي اين استان از افزايش 3 تا 5 درجه‌اي دماي هوا خبر دهند.

پروانه صفري مسئول روابط عمومي هواشناسي استان کرمانشاه در خصوص آخرين پيش‌بيني صورت گرفته از وضعيت هواي استان کرمانشاه گفت: بر اساس آخرين تحليل از داده‌هاي هواشناسي، از شنبه تا روز چهارشنبه، پشته‌اي از هواي گرم و پايدار، مجدداً در جو منطقه تقويت مي‌شود.

وي افزود: افزايش تدريجي دماي هوا، در بعضي ساعات وزش باد، رشد ابر و احتمالاً غبار رقيق، به‌ويژه در نواحي مرزي، مهم‌ترين اثرات اين وضعيت در سطح استان خواهد بود.

مسئول روابط عمومي هواشناسي استان کرمانشاه گفت: پيش‌بيني مي‌شود؛ افزايش دماي هوا تا پايان هفته بين 3 تا 5 درجه سلسيوس در نقاط مختلف استان روي دهد.

 صفري ادامه داد: در دو روز پاياني هفته موجي کم ارتفاع که با تقويت ميدان‌هاي باد غربي همراه مي‌شود، از جو استان عبور کرده شرايط را براي نفوذ غبار در نواحي مرزي کم‌وبيش فراهم مي‌کند.

گرماي هوا و بحران آب

گرماي هوا بحران آب را هم تشديد کرده تا جايي که شاهد هشدارهاي متعدد مديران حوزه آب در استان‌هاي مختلف بوديم تا با صرفه‌جويي در مصرف آب در بخش‌هاي صنعت، کشاورزي و شرب با شرايط قطعي آب در شهرها و روستاها مواجه نباشيم.

رضا ميرزايي مديرعامل شرکت آب منطقه‌اي استان لرستان، با اشاره به اهميت صرفه‌جويي در مصرف آب اظهار داشت: آب جايگزين ندارد و سرمايه‌اي متعلق به نسل‌هاي آينده است و وظيفه‌داريم با مديريت صحيح در حراست و حفاظت آن بکوشيم و آن را به نسل‌هاي آينده برسانيم.

در حال حاضر بزرگ‌ترين چالش کشور بحران کم‌آبي بوده که با 20 درصد صرفه‌جويي در مصرف آب بخش کشاورزي قابل‌حل استوي افزود: بايد توهم فراواني آب را از سر بيرون کرد و واقعيت‌هاي آبي کشور را ديد و بر اساس واقعيت‌ها برنامه‌ريزي کرد.

ميرزايي با اشاره به اينکه بر اساس آمارهاي رسمي بيش از 92 درصد از آب توليدي کشور در بخش کشاورزي باراندمان کمتر از 35 درصد مصرف مي‌شود، گفت: ساختار مصرف آب در کشور بسيار نامتناسب است و با ميانگين جهاني آن‌که حدود 70 درصد بخش کشاورزي، 22 درصد بخش صنعت و 8 درصد براي مصرف شرب است، فاصله زيادي دارد.

وي تصريح کرد: بايد به سمت کشاورزي مدرن پيش برويم و با استفاده از سيستم‌هاي نوين آبياري، راندمان آبياري را افزايش داد و از مصرف بي‌رويه آب در حوزه کشاورزي جلوگيري کرد.

وي يادآور شد: در حال حاضر بزرگ‌ترين چالش کشور بحران کم‌آبي بوده که با 20 درصد صرفه‌جويي در مصرف آب بخش کشاورزي قابل‌حل است.

روند افزايشي گرماي هوا در نقاط مختلف کشور و اثر آن بر فعاليت‌هاي مردم و محيط‌زيست، هشداري است تا بشر بيش از هر زمان ديگري بر الگوي مصرف آب، فعاليت‌هاي تخريب‌کننده محيط‌زيست و جنگل‌ها، توسعه صنعتي بدون در نظر گرفتن آسيب‌هاي زيستي، گسترش شهرنشيني و استفاده از وسايل نقليه شخصي و درنهايت افزايش گرماي جو زمين دقت نظر داشته باشد؛ محيط زيستي که قرار است پناهگاه نسل‌هاي آينده باشد بايد بيش از اين موردتوجه بشر قرار گيرد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

هشت بهشتی که یک بهشت هم نیست

بدحجابی یکی از عوامل بروز آسیب‎‎های اجتماعی در بروجرد

توقف کودکی پشت چراغ قرمز کار

تب و لرز تابستان در قلب آلپ ایران/اینجا مردادماه به برف نشسته است

برگزاری مسابقه مقاله‌نویسی با محوریت دفاع مقدس در لرستان

اجتماعی شدن کتابخانه ها آغازی برای ترویج فرهنگ مطالعه

ایجاد موزه قلعه مظفری سلسله در پیچ و خم وعده ها

وضع سیل‌زده‌های فروردین به‌وقتِ مرداد؛ مشکلاتی که همچنان باقی است

جنایات گروهک منافقین افشا و بازخوانی شود

دستیابی به انرژی از مزارع خورشیدی

می خواهم به شهر بروم!

پل کاکارضا دوباره استوار می شود

/گزارش/ جان به آب می‌دهیم!

راهی که ختم به خیر می شود

وعده وزارت نیرو تحقق نیافت/ گروکشی بانک از سیل‌زدگان لرستان

دلفان، آسیب پذیر در مقابل حوادث آتش سوزی

شیرز، شگفتی گردشگری لرستان

/گزارش/ تفنگ را برندار برادر!

زباله گردی، زخمی بر سیمای شهر

مصرف برق لرستانی‌ها در وضعیت «سبز» است/ تابستان بدون خاموشی

رسوب مشکلات سیل در بخشداری‌های لرستان

3 ماه از سیلاب گذشت/قصه سیل به سر رسید وعده مسئولان به مقصد نرسید

حرکت پرشتاب برای تداوم توسعه استان ها

تداوم کمک رسانی به سیل زدگان تا رفع مشکلات

بیشه، تفرجگاه یا قربانگاه؟

سازگاری با کم آبی در لرستان

مصائب تالاب‌های لرستان/ مخالفت با سدسازی در بالادست «گری بلمک»

تعیین هوشمند مقصد سفر به جای گرفتاری 15 ساعته در ترافیک شمال

پروانه‌ای پیله کرده در ژنِ کودک

سیمای قضائی و عدالت محوری

توهم پرآبی

ضعف زیرساخت‌ در «گلدشت» بروجرد/عمده سوئیتهای اجاره‌ای مجوز ندارند

/گزارش/ معروف بین‌الملل، مظلوم داخل!

تابستان و قصه تکراری نبود سرگرمی کافی برای جوانان

ایران از توسعه سدهای برقآبی جا ماند/روایتی دیگر از لزوم سدسازی

رخت سیاه بر تن طبیعت لرستان/ راه‎آهن مقصر است؟

جبران خسارت سیل در سایه توجه مسئولان

موج خدمت تا رسیدن سیلزدگان به ساحل آرامش ادامه دارد

رج برجی که کج‌تر می‌شود!

آنگاه‌ که خروش سزار در طغیان کشکان فراموش شد

ویزیت همزمان چند بیمار و نارضایتی بیماران

کهمان، نگین گردشگری سلسله زیرساخت رفاهی می خواهد

خرم آباد شهری که در آتش اختلاف شهردار و شورای شهر می سوزد

گزارشی از خرابی‌ها و مدیریت بحران سیلاب‌های لرستان در 5 و 12 فروردین 98 - مهدی زارع *

اوتیسم؛ زمانی برای در خود فروماندن

خشونت های پنهان زیر یک سقف

سفر بی‌بازگشت بلوط‌کاران/سنجاب‌هایی که سر از بازار تهران درآوردند

تابستان، فصلی سیاه بر قامت سبز زاگرس

لزوم اصلاح زیرساخت‌ها، و تزریق تفکرهای جدید و آینده‌نگر در شبکه استانی لرستان

گذری بر حوادث مهم دوران رهبری امام خمینی (ره)