ندای لرستان

آخرين مطالب

کار اجباری فرصتی برای رهایی و ایجاد اشتغال بهبودیافتگان از دام اعتیاد مقالات

کار اجباری فرصتی برای رهایی و ایجاد اشتغال بهبودیافتگان از دام اعتیاد

  بزرگنمايي:

لر آنلاین - خرم آباد - امروزه نگهداری از معتادین در مراکز نگهداری و کمپ ها، هزینه های بالایی را برای خانواده و همچنین دولت بدنبال دارد و با هر بار برگشت فرد بهبود یافته به این مراکز این هزینه ها افزایش پیدا می کند.
گرچه برخی از افراد معتاد با هر بار مراجعه به مراکز نگهداری مددجویان برای ترک ، عزمی راسخ دارند اما با بازگشت به جامعه و لغزش دوباره فرصت پاک بودن را از خود گرفته و چهره غیرقابل توجیهی نزد خانواده و اطرافیان از خود به جای می گذارند.
از طرف دیگر پس از بهبود یافتن ، افراد گرفتار در دام اعتیاد با مشکل اصلی یعنی اشتغال روبرو می شوند که در صورت نداشتن و یا حمایت نشدن از سوی مسئولان ممکن است با لغزشی به گذشته شرایط برایشان تکرار شده و دوباره گرفتار دام اعتیاد شوند.
راهی که برخی کارشناسان برای جلوگیری از برگشت افراد بهبود یافته به دام اعتیاد پیش پای دولت گذاشته اند، پیشنهاد برای ایجاد زندان های کار اجباری و نگهداری معتادین در این مراکز است که می تواند علاوه بر اجبار بر ترک مواد و کاهش هزینه ها، زمینه ای برای ایجاد اشتغال آنان باشد.
مجتبی بیرانوند دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر لرستان ، ضرورت ایجاد زندان های کار اجباری برای معتادین را برای ساماندهی آنان ضروری می داند و معتقد است یکی از دلایل اصلی ایجاد این زندان ها ، سوء استفاده برخی افراد سودجو در مراکز نگهداری مددجویان می باشد.
وی اضافه کرد: برخی از مراکز نگهداری و ترک اعتیاد معتادان برای کسب درآمد بیشتر آنگونه که باید در انجام وظایف خود دقت نکرده و زمینه بازگشت دوباره فرد معتاد را فراهم می کنند.
به گفته وی اکنون از 174 مرکز فعال درمان معتادین که در این استان وجود دارد ( 151 مرکز دولتی و 23 مرکز خصوصی) بصورت منظم و بدون هماهنگی بازدید می شود تا خروجی لازم را به همراه داشته باشد.
وی اظهار کرد: در این مراکز خدمات درمانی به صورت پاره وقت به فردی که قرار است از دام اعتیاد رهایی یابد ارایه می شود.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر لرستان همچنین گفت: یک مرکز نگهداری مددجویان ماده 16 آقایان با 170 نفر ظرفیت و همچنین مرکز نگهداری مددجویان ماده 16 بانوان با بیش از 60 نفر در این استان فعالیت می کنند.
معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی لرستان نیز در این باره اظهار کرد: هر فرد معتادی که در مراکز ماده 16 پذیرش شود ،ماهانه حدود چهار میلیون 500هزار ریال هزینه نگهداری دارد و فرد ملزم است سه ماه در این مراکز بستری شود و در نتیجه طی سه ماه هر فرد 15 میلیون ریال هزینه درمان دارد و اگر هر فردی 6 بار پذیرش شده باشد، 80میلیون ریال هزینه درمان را به دوش نهادهای حمایتی می گذارد.
ابتسام داشی افزود: برخی از خانواده های با بضاعت مالی کم شاکی فرزند معتاد خود هستند و دادستانی هم فرد معتاد را به مرکز ماده 16 ارجاع می دهد که این امر باعث شده تا درمان این افراد برای دولت هزینه زیادی داشته باشد.
جانشین فرماندهی نیروی انتظامی لرستان نیز گفت: طرح ساماندهی معتادین متجاهر برای ارتقای امنیت در سال جاری در دستور کار نیروی انتظامی است و از دستگاه های اجرایی لرستان انتظار می رود در این زمینه با پلیس همکاری کنند.
سرهنگ علی احمدی تبار راه اندازی مرکز نگهداری مددجویان ماده 16 را برای بهبود وضعیت معتادین اقدامی مثبت خواند و گفت: ساماندهی معتادین متجاهر همواره در دستور کار است.
سید موسی خادمی استاندار لرستان نیز دراین باره می گوید: آمار استان در حوزه مواد مخدر آمار مناسبی نیست و برای کاهش این آسیب ها باید تمام دستگاه ها و مردم تلاش کنند.
خادمی ادامه داد: باید در اصلاح قانون در حوزه مواد مخدر در برنامه های ملی سهمی داشته باشیم و در صورت نیاز به اصلاح آن مدیران می توانند با ارایه پیشنهادات کمک کنند.
وی گفت: سازمان بهزیستی نسبت به صدور مجوزها و راه اندازی برخی مراکز نگهداری اقدامات لازم را انجام دهد چرا که هدف ما تعطیلی مراکز غیر مجاز نبوده بلکه باید ساماندهی شوند.
مدیرعامل و هیات مدیره مرکز ترک اعتیاد ترانه رهایی الیگودرز  اظهار کرد: این موسسه در حوزه صیانت از خانواده های بهبود یافته از سال 89 مجوز خود را دریافت نموده و پیشگیری از آسیب های اجتماعی، آموزش های لازم برای همسران بهبود یافته از اهداف این موسسه می باشد.
فرزانه تاج میری ادامه داد: 15نفر از همسران بهبود یافته در کارگاه فرش بافی این موسسه فعالیت می کنند و در کنار آن درصورت بروز مشکلات آموزش های لازم و بحث روانشناسی ارایه می شود.
وی بیان کرد: این کارگاه یک سال و نیم پیش فعال شده و با توجه به اینکه مددجویان نمی توانند براحتی شغل پیدا کنند می تواند برای همسران آنان بسیار مفید باشد.
مدیرعامل و تسهیل گر موسسه همراهان توسعه زاگرس خرم آباد نیز می گوید: از سال 1387 فعالیت خود را در سازمان مرم نهاد شروع کرده اما مدت سه سال است که در توانمندسازی همسران بهبود یافته برای فراگیری آموزش های لازم و ایجاد اشتغال تلاش می کنم.
دنیا پوررجب نقش سازمان های مردم نهاد را در کاهش آسیب های اجتماعی بسیار مهم توصیف کرد و ادامه داد: در این موسسه به همسران مددجویانی که بهبود یافته اند آموزش های لازم را بصورت رایگان ارایه می دهیم و که انتخاب آنان براساس ارزیابی نیازسنجی اولیه صورت می گیرد.
وی بیان کرد: تامین اعتبار کلاس های آموزشی از سوی سازمان بهزیستی و شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر صورت می گیرد اما پس از طی کردن این کلاس ها در سازمان فنی و حرفه ای نیاز به گذراندن آزمون می باشند که انتظار داریم برای تشویق بیشتر این آزمون ها از سوی دستگاه مربوطه رایگان شود.
پور رجب فراگیری کلاس های آموزشی را برای خانواده های بهبودیافته ضروری دانست و افزود: نیاز است که اشتغال پایدار برای بهبود یافتگان و خانواده های آنان ایجاد شود چراکه بسیاری از آنان وضعیت مالی مناسبی نداشته و باید در این زمینه به این عزیزان کمک شود.
مدیرعامل موسسه انجمن رهانسل خرم آباد  بیان کرد: الویت این موسسه با کودکان کار است که والدین آنها به مواد مخدر اعتیاد داشته و دوره درمان خود را طی می کنند.
روناک چدنی ادامه داد: در صورتی که والدین کودکان کار دوران بهبود یافتگی خود را پشت سر گذاشته به واحدهای تولیدی و صنعتی جهت اشتغال معرفی می شوند و در صورت توافق مشغول می شوند.
چدنی با اشاره به معرفی روش 12قدم برای بهبودیافتگان بیان کرد: یک راهنما باید 9ماه از پاکی اش گذشته باشد که بتواند در جلسات مختلف به رهجویان کمک کند و اطلاعات خود را در اختیار آنان قرار دهد.
آنگونه که رئیس مرکز درمان اعتیاد بهزیستی کشور می گوید 38 هزار معتاد متجاهر در کشور تحت پوشش خدمات کاهش آسیب مانند توزیع سوزن و سرنگ برای پیشگیری از تزریق مشترک و جلوگیری از سرایت بیماری های عفونی واگیر قرار دارند.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

هوشیاری در برابر قاتل خاموش با آغاز فصل سرما

گاز نیست؛ درختان بلوط، زغال می‌شوند!

لزوم روزآمد کردن کارکردهای وقف

آزادی؛ از جای خواب تا قهرمانی در آسیا

جفای شکارچیان به طبیعت

کارآفرینی ، خلق ایده از دل محدودیت ها

بافت های فرسوده تهدیدی برای سلامت شهری

آب گزک از محرومیت می‌نالد

تنها پنج درصد متکدیان نیازمند هستند

زورگیری های شبانه

/گزارش/ چادرنشینان صحرا؛ حکایت همچنان باقی است

کام استفاده از زنان و جوانان در پست‌های مدیریتی برای مردم تلخ نشود

بانک‎ها از خلق پول‌های خیالی دست بکشند

جولان متکدیان در بستر عواطف مردمی

گزارش؛ زیروبم سند جامع خشکسالی/اختلاف‌نظرات مسئولان و مجری طرح

مروری بر سوابق محمدی نیا و حضورش در دو انتخابات مجلس

روستاهای خالی از سکنه و گرفتاری در مشکلات شهرنشینی

«ونایی» در محاصره قهوه‌خانه‌های غیرمجاز/ میراث فرهنگی برنامه بدهد

پلدختر خفته بر روی چاه نفت، اما فقیر!

القای قحطی زدگی توهم یا واقعیت؟

دستفروشی، کلاف سردرگم شهرنشینی مدرن

حمایت جامعه از کارآفرینان؛ راهکار حل معضل بیکاری

محرم و احترام به حقوق شهروندی - الهام بابایی*

روغن دارای ترانس خطرناک و سرطان‌زا است

"احتکار" خوره جانِ این روزهایِ اقتصاد

تکیه بر این یکی دو روز دنیا نکنید

محرم و کودکان حسینی - آمنه صارمی*

سراب شوا در خرم آباد رو به قبله است

کودکان گم شده در قعر گوشی ها

زنانی که نان می دهند

گیاهان دارویی فرصتی برای ایجاد اشتغال پایدار

احداث 2 پل دیگر روی «خرم رود»/ آب «گرداب سنگی» دائمی می‌شود

شادی گمشده کجاست؟

شاپورخواست کجا رفت! / نمادسازی یا نمادسوزی؟

یادداشتی برای پدر بلوط/ یک پدر و این همه درخت زخمی!

رسانه‌ها، فرهنگ و توسعه‌

کارت پارک منبع درآمد با رفع ترافیک

بی اجازه دخترها، بله - الهام بابایی**

سد کمال صالح و لزوم احقاق حق لرستان

تالابی که شالی‌زار شد/ سند زیست‌گاه پرندگان در دست کشاورزان!

جرم و بیکاری

روزگار تارِ رودخانه«تیره»/فاجعه زیست‌محیطی که هرسال تکرار می‌شود

تعطیلی امکانات رفاهی آبشار نوژیان در فصل گردشگری

زندگی زیباست؛ غم نان اگر بگذارد

واقع ‌نمایی یا سیاه‌ نمایی؟!

حمایت همه جانبه از کارآفرینان، راهکار مقابله با بیکاری

مصائب پایتخت پل‌های تاریخی؛راه طولانی جهانی شدن و پایی که می‌لنگد

سینمای خاموش لرستان چشم انتظار کمک مسئولان

جذب یا دفع گردشگر؟!

ﺗﻠﺦ اﻣﺎ ﺷﻴﺮﻳﻦ، ﺭاﻫﻲ ﻛﻪ ﺑﺎﻳﺪ ﺭﻓﺖ