ندای لرستان

آخرين مطالب

آخرین وضعیت مناطق سیل‌زده لرستان

سیل‌زده‌های بهار در هراس پاییز/ تابستانِ وعده‌ها به خزان نشست سياسي

سیل‌زده‌های بهار در هراس پاییز/ تابستانِ وعده‌ها به خزان نشست

  بزرگنمايي:

ندای لرستان - پروژه‌هایی در انتظار مطالعه و انتخاب پیمانکار، پرداخت نشدن تسهیلات به کشاورزان، عدم بازسازی دیواره‌های ساحلی تا قبل از شروع بارندگی‌ها و ... تنها بخشی از مشکلات لرستان سیل‌زده است.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: پنج ماه از وقوع سیلاب در استان لرستان می‌گذرد، اما همچنان بخشی از مشکلات مردم سیل‌زده در میان غفلت مسئولان پابرجاست.
نگرانی مردم از عدم احداث دیواره‌های ساحلی، انتظار پروژه‌های پیش‌بینی‌شده در مرحله انجام مطالعات و انتخاب پیمانکار، عدم پرداخت تسهیلات حوزه کشاورزی به کشاورزان سیل‌زده و ... تنها بخشی از مشکلات مردم سیل‌زده لرستان در میان غفلت مسئولان و مدیران کم‌کار و ناکارآمد است.

تا شروع بارندگی‌های فصل پاییز تنها یک ماه باقی‌مانده است و این در حالی است که عمده جاده‌ها و پل‌های تخریب‌شده در جریان سیلاب به‌صورت موقت تعمیر شده‌اند و با ادامه این روند باید منتظر خسارت‌های جبران‌ناپذیر دیگری برای مردم لرستان و همچنین سایر زیرساخت‌های این استان باشیم.
بی‌عدالتی در پرداخت تسهیلات
در شهر پلدختر کار بازسازی واحدهای مسکونی تعمیری و تخریبی روی ریل قرار گرفته است، اما صاحبان املاک تجاری همچنان نگران آینده کسب‌وکار خود هستند، یکی از صاحبان واحدهای تجاری پلدختر در این رابطه، گفت: در سیلاب مغازه و ساختمان و تمام کالاهای من را آب با خود برده است.
وی، ادامه داد: زمین مغازه من تبدیل به یک گودال شده، دولت هم اعلام کرده که زمین من در بستر رودخانه قرار داشته و به من زمین نمی‌دهند.

یکی دیگر از صاحبان املاک تجاری شهر سیل‌زده پلدختر در سخنانی، گفت: در پرداخت تسهیلات بین واحدها عدالت رعایت نمی‌شود.
نگرانی مردم از عدم احداث دیواره ساحلی پلدختر
کار ساخت دیواره ساحلی شهر پلدختر هم شتاب خوبی گرفته، اما باید گفت که فصل بارندگی بسیار نزدیک است و ضرورت تسریع در احداث آن بیش از روزها و ماه‌های گذشته است.
یکی از اهالی شهر سیل‌زده پلدختر در این رابطه، گفت: با اولین بارندگی دوباره شهر پلدختر زیر آب می‌رود و در این راستا باید اکیپ‌های احداث دیواره ساحلی شهر پلدختر افزایش پیدا کنند تا فرصت کار بیشتر شود.

در 13 روستای آسیب‌دیده پلدختر نیز هرچند کار ساخت‌وساز شروع‌شده اما در روستای «خرسدر اولیا» همچنان کار با مانع مواجه شده است، علیرغم اینکه زمین خریداری و مشخص‌شده و کار زیرسازی شروع‌شده اما به علت اختلافات محلی که در این منطقه وجود دارد کار متوقف‌شده و روند کار خیلی کند پیش می‌رود.
غفلت مسئولان از مشکلات شهر سیل‌زده خرم‌آباد
در شهر معمولان نیز کار ساخت 126 واحد آسیب‌دیده با بسیج امکانات ستاد معین اردبیل از پیشرفت قابل‌توجهی برخوردار است.
و اما در خرم‌آباد به‌عنوان مرکز استان لرستان و در بیخ گوش مسئولان داستان کمی متفاوت‌تر است، کار ساخت دیواره ساحلی شهر و بسیاری از پل‌ها و ابنیه‌ای که در جریان سیلاب تخریب‌شده‌اند بسیار کند است و البته ساخت واحدهای مسکونی نیز حال‌وروز بهتر از این ندارد.

یکی از اهالی شهر سیل‌زده خرم‌آباد در این رابطه، اظهار داشت: پنج ماه از وقوع سیلاب می‌گذرد، شهرداری کار مثبتی که در شهر انجام نداده هیچ، سنگ‌هایی را در اطراف رودخانه ریخته و در اولین بارندگی این سنگ‌ها وارد خانه‌های ما می‌شود.
وزیر نیرو هم به وعده خود عمل نکرد
اما گویا ستاد معین بازسازی استان قزوین مستقر در شهرستان دلفان گوی سبقت را از همه ربوده است و ضمن اینکه کلید 10 واحد تخریب‌شده موردبازسازی را به صاحبان آن‌ها تحویل داده، بیش از 80 واحد را نیز به مرحله سقف و نازک‌کاری رسانده است.
گونجی رئیس ستاد معین بازسازی قزوین در شهرستان دلفان، گفت: بر اساس برنامه کاری که ما داریم، امیدواریم تا ابتدای فصل سرما 80 واحد باقی‌مانده را به اتمام برسانیم.

و اما در شهرستان کوهدشت گرچه در خیلی از مناطق آسیب‌دیده از سیل کار بازسازی روند خوبی دارد، اما همچنان ساکنان 11 روستای منطقه رودبار «کوهنانی» که فروردین‌ماه به علت بالا آمدن آب دریاچه سید سیمره خانه‌هایشان زیر آب فرو رفت همچنان بلاتکلیف هستند و این در حالی است که وزیر نیرو وعده داده بود که مشکل این روستاها را حل کند.
دستور معاون رئیس‌جمهور برای جبران خسارت‌های حوزه کشاورزی
سید موسی خادمی استاندار لرستان در این راستا در سخنانی با اشاره به برگزاری جلسه استان‌های سیل‌زده با معاون اول رئیس‌جمهور، اظهار داشت: در این جلسه دو موضوع احداث و تعمیر واحدهای مسکونی و همچنین تسریع در روند پرداخت تسهیلات حوزه کشاورزی موردبحث و بررسی قرار گرفت.
وی با تأکید بر اینکه خوشبختانه کار بازسازی و تعمیر واحدهای مسکونی در استان پیشرفت خوبی دارد و اقدامات مطلوبی در این رابطه انجام‌شده است، افزود: اما کار جبران خسارت‌های حوزه کشاورزی و همچنین پرداخت تسهیلات در این رابطه به دلایلی کندتر از حوزه مسکن است.

استاندار لرستان با بیان اینکه در جلسه با معاون اول رئیس‌جمهور قرار شد که سرعت کار در حوزه جبران خسارت‌های کشاورزی بیشتر شود، تصریح کرد: مقرر شد که فرآیند جبران خسارت‌ها و پرداخت تسهیلات حوزه کشاورزی کوتاه‌تر شود تا سرعت کار در این بخش را نیز مانند حوزه مسکن جلو ببریم.
پیگیری برای حل مشکلات واحدهای تجاری
خادمی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به واحدها و املاک تجاری خسارت‌دیده در جریان سیلاب، عنوان کرد: در این راستا دو نکته وجود دارد، یکی اینکه بخشی از مشکلات صاحبان املاک تجاری برمی‌گردد به اموال و دارایی‌هایی که در جریان سیلاب از دست داده‌اند که قانون تصویب کرده تا 45 میلیون تومان به آن‌ها تسهیلات پرداخت شود و ما هم در استان از 15 میلیون تومان تا 45 میلیون تومان در این رابطه تسهیلات پرداخت می‌کنیم.
وی با اشاره به برخی اظهارات در رابطه با عدم رعایت عدالت در پرداخت تسهیلات، افزود: ممکن بوده کسی بیش از آنچه تصور می‌شده تسهیلات دریافت کرده باشد، اما سقف این تسهیلات تا 45 میلیون تومان است، برای برخی این عدد کم است و برای برخی ممکن بوده عدد خوبی باشد.

استاندار لرستان بیان کرد: بخش دیگری از واحدهای تجاری آسیب‌دیده نیز وجود دارند که علاوه بر اموال درون واحد تجاری، مغازه هم از بین رفته است و ما برای این‌ها 15 میلیون تومان تسهیلات و پنج میلیون تومان تسهیلات بلاعوض در نظر گرفته‌ایم.
خادمی با بیان اینکه مواردی هم داریم که فرد سیل‌زده مغازه‌ای داشته که در جریان سیلاب از بین رفته و قابلیت «درجا سازی» هم ندارد که در این راستا علاوه بر پرداخت تسهیلات به صاحبان این واحدهای تجاری، زمین نیز در اختیارشان قرار می‌دهیم، گفت: گروه خیلی محدودی هستند که از قبل مغازه‌ای وجود نداشته، اما زمینی با کاربری تجاری دارند که در حریم و بستر رودخانه واقع شده است که دنبال راه‌حلی برای آن‌ها هستیم.
روستایی که تبدیل به بستر رودخانه شد
وی در ادامه با اشاره به روستای «خرسدر اولیا» پلدختر هم گفت: این روستا در جریان سیلاب به‌طور کامل تخریب شد.
استاندار لرستان با بیان اینکه در این روستا تنها یک تک ساختمان مدرسه باقی‌مانده و بقیه روستا کاملاً مانند بستر رودخانه شده است.
خادمی با اشاره به اینکه این روستا، جزو مجموعه روستاهای پلدختر بوده که به‌طور کامل تخریب‌شده است، گفت: در این راستا زمین برای اهالی این روستا تملک و قطعه‌بندی شده و به افراد هم واگذارشده است.

وی با اشاره به اینکه کار تسطیح و آماده‌سازی زمین نیز در این روستا شروع‌شده است، افزود: چند نفر از اهالی همین روستا که قبلاً هم زمین گرفته بودند و با وام بنیاد مسکن خانه ساخته‌اند در این رابطه اعتراض کرده‌اند که از طریق مراجع قضایی مشکل حل‌شده و عملیات اجرایی طی امروز و یا فردا شروع خواهد شد.
اختصاص منابع مالی خیلی کمتر از میزان خسارت‌ها است
استاندار لرستان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شهر سیل‌زده خرم‌آباد گفت: نوعی از خسارت‌هایی که به لرستان وارد شد، خسارت‌های مربوط به زیرساخت‌ها شامل راه‌ها، پل‌های درون شهرها، تأسیسات شهری، شبکه‌های آب و فاضلاب و ... بود.
خادمی با بیان اینکه مدت کمی است که منابع لازم برای بازسازی آن‌ها تأمین‌شده است، عنوان کرد: البته این منابع مالی از آن حدی که خسارت واردشده و نیاز است خیلی کم‌تر است.

وی با اشاره به اینکه این منابع مالی ابلاغ‌شده است، تصریح کرد: ما در این رابطه از منابعی که در اختیار استان قرارگرفته، حدود 80 میلیارد تومان به شهرداری خرم‌آباد اختصاص داده‌ایم.
3 پل تخریب‌شده و دیواره ساحلی خرم‌آباد هنوز بازسازی نشده است
استاندار لرستان با بیان اینکه سه پل «کمالوند»، «بهداری» و «اناری» شهر خرم‌آباد در جریان سیلاب تخریب‌شده است، گفت: از این تعداد یک مورد در حال اجرا است و دو مورد دیگر نقشه و طرح آن‌ها آماده‌شده و در حال انتخاب پیمانکار برای اجرای آن‌ها هستیم.
خادمی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: بازسازی دیواره ساحلی شهر خرم‌آباد نیز از سوی شهرداری شروع‌شده است.
وی با بیان اینکه اولویت دولت این بود که خسارت‌های بخش خصوصی و مردمی ابتدا جبران شود، افزود: خسارت به زیرساخت‌ها و تأسیسات عمومی در مرحله بعد تأمین اعتبار قرار گرفتند.

استاندار لرستان با تأکید بر اینکه در حال حاضر تأمین اعتبار شده و اقداماتی در شهر خرم‌آباد در حال انجام است، گفت: امیدواریم تا قبل از بارندگی‌ها بتوانیم به‌جایی برسیم که مشکلات تا حدودی حل شود.
انتقال مردم خسارت‌دیده به واحدهای مسکن مهر
خادمی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به منازلی که در شهر خرم‌آباد در جریان سیلاب دچار آسیب شدند، گفت: کمتر از 10 واحد در خرم‌آباد وجود دارد که تخریب‌شده‌اند.
وی با بیان اینکه «درجا سازی» این خانه‌ها در شهر خرم‌آباد غیرممکن بود چراکه در حریم رودخانه بودند، افزود: تأمین زمین برای این واحدها نیز در شهر خرم‌آباد به دلیل گرانی قیمت، سخت بود.
استاندار لرستان با بیان اینکه در این راستا واحدهای مسکن مهر برای صاحبان این خانه‌ها در نظر گرفته شد، تصریح کرد: توافقات صورت گرفته که مسکن مهر به این افراد تحویل بدهیم.

خادمی، گفت: همچنین کمک‌های بلاعوض، وام معیشتی، لوازم منزل و ... برای صاحبان این خانه‌ها اختصاص پیداکرده است.
پروژه‌ها همچنان در انتظار مطالعات و انتخاب پیمانکار
گودرز امیری معاون استاندار لرستان نیز در سخنانی با اشاره به اعتباراتی که برای جبران خسارت زیرساخت‌های استان اختصاص داده‌شده است، اظهار داشت: هم‌اکنون 430 میلیارد تومان به دستگاه‌های اجرایی برای ایجاد زیرساخت‌ها اختصاص داده‌شده که بین دستگاه‌ها توزیع شده است.
وی، تصریح کرد: به‌منظور ایجاد زیرساخت‌ها، 200 میلیارد تومان بین شهرداری‌ها و 70 میلیارد تومان بین دهیاری‌های استان توزیع شده است.
معاون استاندار لرستان، گفت: حداکثر تا 15 شهریور تمامی دستگاه‌های اجرایی و شهرداری‌ها باید مراحل مطالعات و انتخاب پیمانکار را به رعایت شرایط قانونی انجام دهند تا عملیات اجرایی همه پروژه‌های پیش‌بینی‌شده در سطح استان شروع شود.
امیری، افزود: برنامه زمان‌بندی اجرای پروژه‌ها فشرده می‌شود به‌طوری‌که مردم بتوانند سریع‌تر از این پروژه‌ها بهره‌مند شوند.

وی، بیان کرد: بحث تأمین اراضی موردنیاز برای 13 مدرسه در 13 نقطه استان نیز انجام‌شده که خوشبختانه با توافق دستگاه‌های اجرایی مشکلات در این زمینه حل‌شده است.
ابلاغ مرحله دوم اعتبارات به بنیاد مسکن
علیرضا تابش رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور نیز در سخنانی با بیان اینکه در مجموع در مرحله اول دو هزار و 500 میلیارد تومان اعتبار برای بازسازی و تعمیر واحدهای سیل‌زده کشور در نظر گرفته شد، اظهار داشت: فعالیت متمرکز بنیاد مسکن در شش استان سیل‌زده کشور ازجمله لرستان است.
وی با تأکید بر اینکه بنیاد مسکن علاوه بر انجام فعالیت‌های خود در 23 استان کشور، مرکز ثقل فعالیت خود را در شش استان سیل‌زده لرستان، گلستان، مازندران، خوزستان، ایلام و کرمانشاه قرار داده است، افزود: از مجموع دو هزار و 500 میلیارد اعتبار اختصاص داده‌شده در مرحله اول، 80 درصد آن یعنی هزار و 900 میلیارد تومان برای این شش استان در نظر گرفته شده است.
رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور با تأکید بر اینکه درصد فعالیت ما در این استان‌ها بیشتر از استان‌های دیگر است، تصریح کرد: همچنین پرداخت مرحله دوم اختصاص اعتبارات نیز تصویب و ابلاغ شده است.

تابش، بیان داشت: در مرحله دوم دو هزار و 400 میلیارد تومان اعتبار پیش‌بینی‌شده که با اختصاص آن سرعت خوبی به کارها داده می‌شود و اقدامات طبق برنامه انجام خواهند شد.
وعده بنیاد مسکن برای اجرای بخشی از دیواره ساحلی پلدختر
وی با اشاره به بازسازی دیواره ساحلی شهر پلدختر از سوی بنیاد مسکن، اظهار داشت: کار ساخت دیواره ساحلی در حال انجام است، اما واقعیت قضیه این است مردم قسمتی از پروژه که از زمین بیرون می‌آید را می‌بینند، درحالی‌که زیر این دیواره تماماً شمع‌سازی با عمق 28 متر انجام می‌شود، بتن‌ریزی صورت می‌گیرد و برای هر دیواره 12 متری بین 10 تا 12 شمع نصب می‌شود.
رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، تصریح کرد: در حال حاضر سه دستگاه حفار در این پروژه در حال فعالیت هستند و به پیمانکار و مشاور اعلام‌شده که هر چه سریع‌تر قسمتی از دیواره ساحلی که حساس و سیل گیر است و پلدختر را معرض خطر قرار می‌دهد را فصل بارندگی به اتمام برسانند.
رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، تأکید کرد: پیمانکار و مشاور نیز به ما قول داده‌اند که این امر را عملیاتی کنند، کار در این زمینه پیچیده است و تا فصل بارندگی این قسمت تمام می‌شود.
تابش در بخش دیگری از سخنان خود از تهیه طرح هادی برای روستاهای سیل‌زده لرستان ازجمله روستای «بابازید» خبر داد و اظهار داشت: در حال حاضر مشغول اجرای این طرح‌ها در روستاها هستیم.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

همه برای آماده‌سازی مدارس سیل‌زده لرستان بسیج شدند

استاندارد سازی 2800 کلاس به سیستم گرمایشی تا قبل از فصل سرما

آغاز آسفالت 100 کیلومتر از راه‌های روستایی لرستان

مشکلی برای تامین معلم در سطح مدارس لرستان نداریم

پیش‌بینی پذیرایی از 75 هزار زائر اربعین حسینی در موکب‌های لرستان

ساماندهی 1300 دستگاه سرویس مدارس لرستان/ نظارت پلیس استمرار دارد

رویشگاه «لرگ» و سراب «چال چنار» شهرستان الیگودرز ثبت ملی شد

نمایشگاه آثار هنری کودکان لرستانی با مضامین دفاع مقدس برپا شد

همه نیروها برای آماده‌سازی مدارس سیل‌زده لرستان بسیج شدند

بیش از 700 میلیارد تومان پروژه بازسازی خسارات سیل در پلدختر کلنگ زنی شد

ضرورت انتقال فرهنگ دفاع مقدس به نسل جوان

حاکمیت تفکر انقلابی توانست امنیت پایدار را در ایران برقرار کند

ضعف دشمنان در مقابل اراده قوی و مستحکم ملت ایران را شاهدیم

رژه باشکوه نیروهای مسلح در مرکز لرستان برگزار شد

دفاع مقدس ایران را به قدرت ملی رساند

تشکیل جبهه مقاومت ثمره دفاع مقدس است/ تثبیت نظام جمهوری اسلامی

مدل موفق ایران در دفاع از مظلومان جهان/ دشمن به بی‌عملی وادار شد

ضرب‌الاجل برای شرکت‌های زیرساخت لرستان/خط لوله پلی‌اتیلن ایمن شود

کمبود قیر برای اجرای پروژه‌های راهسازی لرستان

کم‌کاری مدیران صدای خادمی را درآورد/6ماه ازسیلاب گذشت چه کرده‌اید

لزوم آموزش و تجهیز نیروهای بسیج برای ارائه خدمات در زمان بحران

لزوم آمادگی دستگاه های اجرایی لرستان در شرایط بحران

ثبت 5 اثر تاریخی لرستان در فهرست آثار ملی

محدودیت‌های ترافیکی مراسم رژه آغاز هفته دفاع مقدس در مرکز لرستان

رزمندگان و جانبازان لرستانی دوران دفاع مقدس تجلیل می‌شوند

یادواره‌های شهدای بسیجی لرستان برگزار می‌شود

راننده سمند در تصادف با کامیون در آتش سوخت

رژه باشکوه نیروهای مسلح در خرم‌آباد برگزار می‌شود

"پل اناری" خرم‎آباد از تخریب تا تهدید

ایران به کوچکترین تهدید دشمن پاسخ قاطع می دهد

اقدام قاطع ایران در برابر کوچک‌ترین تهدید/گفتمان مقاومت دنبال شود

ایران اسلامی به کوچکترین تهدید پاسخ جدی و قاطع می دهد

مهمترین راه حل مشکلات ، حرکت پشت سر رهبری است

مدیرانی که می‌خواهند واردمسائل انتخاباتی و سیاسی شونداستعفا بدهند

انتخاب 24 تعاونی برتر/ 215 میلیارد به طرح‌های روستایی پرداخت شد

پیگیری سیاست افزایش بهره‌وری و سرمایه گذاری در موقوفات لرستان

33 هزار کلاس اولی در لرستان مهرماه به مدرسه می‌روند

پیگیری برای شفاف‌سازی فعالیت تعاونی‌ها/ 93 هزار تعاونی داریم

احداث 45 مدرسه در لرستان توسط خیرین مدرسه‌ساز

هیچ دانش آموز لرستانی در مهرماه بدون کلاس درس نخواهد بود

سرمایه گذاران باید در مدت تعیین شده اقدام به سرمایه گذاری کنند

نسخه پیچی الکترونیک 11 هزار نسخه در 3 شهر لرستان

ضرورت ایجاد نگاه توسعه‎‌ای در مدیران لرستان

لرستان به یک کارگاه عمرانی تبدیل شده است

آغاز ساخت 62 مدرسه در پلدختر/ تکمیل مدارس احداثی تا نیمه اول مهر

فعالیت مطلوب بازاریان و اصناف بروجرد در امور دینی و مذهبی

نُرم مقاوم‌سازی واحدهای روستایی لرستان به 80 درصد می‌رسد

رشد 10 درصدی کسب رتبه دانش‌آموزان بروجردی در المپیادهای کشوری

اختصاص 210 میلیارد اعتبار جبران خسارت سیل به 27 شهرداری لرستان

لرستان به کارگاه عمرانی تبدیل شده است