ندای لرستان

آخرين مطالب

مراجعه روزانه 80 نفر به واحد ارشاد و معاضدت قضایی خرم‌آباد اجتماعي

مراجعه روزانه 80 نفر به واحد ارشاد و معاضدت قضایی خرم‌آباد

  بزرگنمايي:

ندای لرستان - رئیس دفتر ارشاد و معاضدت قضایی خرم‌آباد، گفت: با توجه به برنامه زمان‌بندی شده جهت حضور وکلا در واحد ارشاد و معاضدت قضایی خرم‌آباد به‌طور میانگین روزانه 80 نفر به این واحد مراجعه کرده و ماهانه دو هزار سؤال حقوقی پاسخ داده می‌شود .
امیرحسین اسداللهی به تاریخچه و اهداف راه‌اندازی دفتر ارشاد و معاضدت قضایی اشاره کرد و با یادآوری این مطلب که تکریم ارباب‌رجوع هدف از ایجاد این دفاتر است، اظهار کرد: بند هفتم سیاست‌های کلی نظام در بخش قضایی، مصوبه مقام معظم رهبری ضرورت و گسترش نظام معاضدت را بیان کرده است .
وی با ذکر این مطلب که بند 19 از برنامه تفضیلی پنج ساله دوم قوه قضاییه بر ایجاد و گسترش مؤسسات مدنی ارشاد و معاضدت جهت نیل به اهداف مدنظر آموزش و آگاه‌سازی قضایی عمومی تأکید دارد، تصریح کرد: بالا بردن توان عملی ضابطین دادگستری، کاستن مراحل داوری به‌منظور دستیابی به قطعیت احکام در زمان مناسب از دیگر اهداف دفاتر ارشاد و معاضدت قضایی است .
وی مهم‌ترین عوامل اطاله دادرسی را عدم دانش قضایی و حقوقی مراجعان به دادگستری برشمرد و افزود: دلیل این امر نیز عدم آشنایی با روند شروع پیگیری پرونده‌ها است؛ لذا دفاتر ارشاد و معاضدت قضایی با هدف مشاوره قضایی به مردم راه‌اندازی شده است .
رئیس دفتر ارشاد و معاضدت قضایی خرم‌آباد سهولت در اخذ استعلامات را از دیگر ویژگی‌ها و خدمات دفتر ارشاد و معاضدت برشمرد و گفت: به‌دلیل مسافت میان واحدهای قضایی و نیز ادارات مرتبط روند اخذ استعلامات به تأخیر می‌افتد اما واحد ارشاد و معاضدت اخذ استعلام‌ها را تسهیل می‌کند .
وی با بیان این‌که دستورالعمل طرح جامع رفع اطاله دادرسی در زمان آیت‌الله لاریجانی صادر شده است، اضافه کرد: به همین منظور در آبان سال 89 واحد ارشاد و معاضدت قضایی شهرستان خرم‌آباد شروع به فعالیت کرد .
وی با ذکر این مطلب که دفتر ارشاد و معاضدت دادگستری لرستان در خرم‌آباد در ابتدا جهت ارائه مشاوه حضوری فهرست اسامی وکلا و کارشناسان قوه قضاییه را با یک برنامه‌ریزی زمان‌بندی شده تهیه کرد، ادامه داد: امروز این واحد با انسجام خاص به فعالیت خود ادامه می‌دهد به‌طوری‌که همه روزه در ساعات اداری 6 تا 8 نفر از وکلا و مشاوران حقوقی در واحد ارشاد و معاضدت قضایی حضور می‌یابند و پاسخگوی مشکلات حقوقی مراجعان دادگستری هستند .
رئیس دفتر ارشاد و معاضدت قضایی خرم‌آباد در خصوص زمان‌بندی و نحوه حضور وکلا در این دفتر، بیان کرد: برای حضور وکلای حوزه قضایی در دفتر ارشاد و معاضدت قضایی برنامه‌ریزی یک ساله تعیین و به وکلا ابلاغ شده است به‌طوری‌که برای هر وکیل اعم‌از وکلای پایه یک، کارآموز و مشاوران حقوقی 10 جلسه در سال در نظر گرفته شده است .
اسداللهی با بیان این‌که دفتر ارشاد و معاضدت قضایی خرم‌آباد همانند تمامی ادارات مستقر در دادگستری دارای تشکیلاتی خاص بوده است به تشریح چارت سازمانی این دفتر پرداخت و گفت: ریاست واحد ارشاد و معاضدت قضایی توسط یک قاضی با سابقه بالای بیست سال انتخاب می‌شود به‌طوری‌که ابلاغ آن توسط رئیس دادگستری شهرستان اعطا می‌شود .
رئیس دفتر ارشاد و معاضدت قضایی خرم‌آباد با بیان این‌که تشکیلات و زیرمجموعه‌های اساسی این اداره در چهار حوزه قابل بیان است، اضافه کرد: واحد امور ارشاد و معاضدت قضایی از تشکیلات این دفتر است که در هر حوزه قضایی به تعداد لازم کارشناس آشنا به مسائل حقوقی و کیفری و اداری جهت ارشاد و معاضدت ارباب‌رجوع را در اختیار خواهد داشت .
وی، واحد امور وکالت معاضدتی و کارشناسان، واحد امور رابطان و استعلامات اداری و امور استعلامات را از دیگر واحدهای دفتر ارشاد و معاضدت قضایی برشمرد و در خصوص نحوه انتخاب کارشناسان جهت حضور در دفتر ارشاد و معاضدت قضایی، اظهار کرد: انتخاب کارشناسان این دفتر از میان کارشناسان قضایی و حقوقی شاغل و بازنشسته دادگستری، وکلای دادگستری و مشاوران حقوقی موضوع ماده 187 قانون برنامه سوم توسعه از سوی قاضی مسئول ارشاد و معاضدت قضایی با هماهنگی دادستان‌ها انجام می‌گیرد .
اسدالهی با یادآوری این مطلب که پس‌ از انتخاب، افراد به معاونت آموزش هر استان معرفی و پس‌از تأیید معاونت مذکور ابلاغ ایشان توسط رئیس‌کل دادگستری استان صادر می‌شود و کارشناسان ارشاد و معاضدت قضایی دفاتری را برای ثبت مشخصات مراجعان، علت مراجعه و نتیجه همراهی آنان در اختیار دارند، ادامه داد: علاوه‌بر موارد فوق، سوابق مربوط به صدور جواز وکالت، مشاوره، تعیین وکیل معاضدتی نیز در دفاتر این واحد ثبت می‌شود .
رئیس دفتر ارشاد و معاضدت قضایی خرم‌آباد با یادآوری این مطلب که تمامی کارشناسان به جز وکلا و مشاوران حقوقی و قضایی قضات بازنشسته مکلف به طی دوره‌های آموزشی هستند، اضافه کرد: سرفصل‌ها و عناوین آموزشی افراد مذکور توسط معاونت آموزش قوه قضاییه تعیین می‌شود .
وی با ذکر این مطلب که عریضه‌نویسان در هر حوزه قضایی نیز زیر نظر معاونت‌های آموزش دادگستری آموزش‌های لازم را فرا خواهند گرفت، تصریح کرد: دفتر ارشاد و معاضدت قضایی تمامی کارکنان دولت و نهادها مؤسساتی که از بودجه عمومی کشور استفاده می‌کنند را جهت استفاده از خدمات و راهنمایی خصوصی به واحد حقوقی دستگاه تابعه معرفی می‌کند .
وی با ذکر این مطلب که چنان‌چه امور محوله به کارشناسی دفاتر ارشاد و معاضدت از نظر کثرت اطلاعات خارج از حد متعارف باشد کانون و یا مرکز مشاوران یا شخص کارشناس موظف است مراتب را به دادگستری ذی‌ربط اعلام کند، ادامه داد: ویژگی‌ دفاتر ارشاد و معاضدت قضایی تعیین وکیل معاضدتی، در دسترس بودن وکیل، تعیین وکیل برای افراد فاقد تمکن مالی و در یک جمله تکریم ارباب‌رجوع برای احقاق حق است .
اسدالهی به ارائه خدمات دفتر ارشاد و معاضدت شهرستان خرم‌آباد به مراجعان و ارباب‌رجوع‌های دادگستری اشاره و با یادآوری این مطلب که یکی‌از اهداف این دفتر داشتن نظم در ارائه خدمات به مراجعان است، اضافه کرد: با توجه به برنامه زمان‌بندی شده جهت حضور وکلا در واحد ارشاد و معاضدت قضایی شهرستان خرم‌آباد به‌طور میانگین روزانه 80 نفر به این واحد مراجعه می‌کنند .
رئیس دفتر ارشاد و معاضدت قضایی دادگستری لرستان با بیان این‌که این دفتر خدمات رایگانی را در اختیار ارباب‌رجوع قرار می‌دهد، ادامه داد: مراجعان خدمات رایگان از قبیل مشاوره شفاهی تنظیم دادخواست اعتراض به رأی نگارش و ثبت تقاضا به شعب و استعلامات را دریافت می‌کنند که انجام این امورات به سهولت در امر پرونده و مختومه شدن پرونده کمک می‌کند .
وی با ذکر این مطلب که ماهانه دو هزار سؤال حقوقی توسط کارشناسان حقوقی این واحد به مراجعان پاسخ داده می‌شود، یادآور شد: در شهرستان‌های تابعه نیز به اقتضای تعداد مراجعان و وکلای هر حوزه قضایی حضور وکلا در واحدهای ارشاد و معاضدت قضایی برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گرفته است .
اسداللهی به برقرار بودن مشاوره تلفنی در واحد ارشاد و معاضدت قضایی شهرستان خرم‌آباد اشاره کرد و افزود: وکلای مجرب در ساعات اداری پاسخگوی تماس گیرندگان هستند و مشاوره‌های حقوقی متنوعی را به آنان ارائه می‌دهند .
وی با ذکر این مطلب که تمام مشاوره‌های حقوقی و قضایی از بدو تشکیل پرونده تا حصول نتیجه بر اساس چارچوب‌های معین به اصحاب دعوی داده می‌شود، بیان کرد: آشنایی کارشناسان این واحد با آیین دادرسی و اشراف به معلومات حقوقی مانع از اطاله دادرسی شده و روند رسیدگی به پرونده را تسهیل می‌کند .
رئیس دفتر ارشاد و معاضدت قضایی خرم‌آباد آمار بالای مراجعات به این دفتر را نشان از عملکرد مثبت این واحد دانست و گفت: توضیحات کامل مشاوران و ارائه خدمات به ارباب‌رجوع صحت این امر این را ثابت می کند که فعالیت این واحد بر اساس آمار ارائه شده در پایان هر ماه مثبت است .
اسداللهی به تشریح نقش رسانه در خصوص آگاه‌سازی مردم نسبت به فعالیت واحد ارشاد و معاضدت قضایی اشاره و بیان کرد: رسالت واحد ارشاد و معاضدت راهنمایی کارساز و نتیجه‌بخش است؛ لذا با توجه به ضرورت آگاه‌سازی مردم به مسائل حقوقی توصیه می‌شود رسانه‌ها نسبت به معرفی این واحد به جامعه اهتمام بیشتری داشته باشند .
وی با بیان این‌که از آن جایی که واحد ارشاد و معاضدت قضایی به‌صورت تخصصی به موضوعات حقوقی اقدام می‌کند؛ لذا توصیه می‌شود رسانه‌ها با برنامه‌های مدون این واحد را به جامعه بیشتر معرفی کنند، تصریح کرد: معرفی واحد ارشاد و معاضدت قضایی به جامعه موجب می‌شود تا افرادی‌که بضاعت مالی جهت اخذ وکیل ندارند از این طریق نسبت به احقاق حق خود اقدام نمایند .
وی در پایان گفت: انتظار می‌رود با توجه به حجم بالای پرونده‌های در جریان در محاکم و همچنین با در نظر گرفتن وضعیت نامناسب مالی افرادی‌که موفق به دریافت وکیل نشده‌اند، رسانه‌ها، معرفی و آگاهی جامعه نسبت به وجود این واحد قضایی را به حد بالای خود برسانند.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مشارکت 23 هزار لرستانی در جشنواره «کتابخوانی رضوی»

جشنواره «ترنم فتح» در لرستان برگزار می‌شود

زمین منطقه بیشه دچار رانش می‎شود

روند افزایشی طلاق در خرم‌آباد/بی‌ثباتی بازار و روزمرگی در شهرداری

120 برنامه در حوزه‌های مختلف طی هفته ناجا در لرستان برگزار می‌شود

برگزاری جشنواره بزرگ خیریه غذا در خرم‌آباد

توقیف کمباین‌های 60 میلیاردی در کوهدشت

1100 طرح و پروژه زودبازده در مناطق محروم اجرایی می‌شود

کمک به آزادی زندانیان غیرعمد به مناسبت عید غدیر خم

پایان تعمیرات بیش از 14 هزار واحد سیل‌زده/پرداخت 92 میلیارد تسهیلات

خروج مرغ گرم از لرستان ممنوع شد

وقوع آتش‌سوزی در کوه‌های «کول چپ» پلدختر

اجرای 153 طرح کنترل تخلفات جاده‌ای/ پلیس راهور، نماد انضباط اجتماعی

ایجاد پایگاه تابستانه در منطقه سیل‌زده معمولان

درمان و تهیه دارو مهم‌ترین مشکل مددجویان بهزیستی است

رها سازی 5 بال کبک و یک بهله عقاب طلایی در طبیعت شهرستان دلفان

کشف و ضبط 43 قبضه اسلحه از متخلفین زیست‌محیطی در لرستان

ارایه خدمات شهری در خرم آباد بسیار ضعیف است

دمای هوای لرستان از نیمه دوم شهریورماه کاهش می یابد

اعلام آخرین وضعیت خانه‌های سیل‌زده لرستان/600میلیاردوام پرداخت شد

گستردگی مسئولیت در بهزیستی، مشکلات خاصی دارد

دستگیری 395 متخلف زیست محیطی در لرستان

26 درصد مجروحان تصادفی در مسیر انتقال به بیمارستان فوت شدند

کاهش 25 درصدی آسیب‎‎های اجتماعی در بنگاه‎های تولیدی لرستان

75 درصد معابر لرستان صعب‌العبور هستند

چرا شهردار خرم‌آباد دستگیر شد؟

کشف 10 دستگاه استخراج ارز دیجیتال در شهرستان سلسله

بخش مهمی از تصادفات لرستان، رخ به رخ و واژگونی است

ایران به لحاظ سیلاب چهارمین کشور است/ شناسایی 39 نقطه اضطراری در لرستان

موفقیت طرح کاهش 25 درصدی آسیب‎‎های اجتماعی در بنگاه‎های تولیدی لرستان

رفتارسازی ومهندسی ترافیک ایرادات جدی دارد/ اقدامات سلبی موثر نیست

مقصران حادثه رانندگی منجر به فوت پل تخریبی «کاکارضا» اعلام شد

یکی از ثمرات بروز چشم‌وهم‌چشمی بالارفتن سن ازدواج است

جنگل‌ها و مراتع کوه‌های «بن لار» پلدختر در آتش سوخت

کاهش کیفیت آب برخی روستاهای لرستان/ 190 روستا آب‌رسانی می‌شود

80 هکتار از عرصه‌های طبیعی ارتفاعات «وزکور» طعمه حریق شده است

احتمال ریزش بخش دیگری از تونل برفی ازنا بر اثر گرما

ریزش تونل برفی ازنا و مصدومیت سه نفر

فرسودگی 60 درصد مدارس بروجرد/ هنرستان هنرهای زیبا تاسیس می‌شود

16 روستای بخش مرکزی بروجرد خالی از سکنه است

16 روستای بخش مرکزی بروجرد خالی از سکنه هستند

غرق شدن جوان 28 ساله پلدختری در رودخانه کشکان

مراجعه روزانه 80 نفر به واحد ارشاد و معاضدت قضایی خرم‌آباد

فرمانده انتظامی لرستان خبر داد: شناسایی 2260 سایت با اعمال مجرمانه

صدور دستورات قضایی برای رسیدگی به حادثه پل کاکارضا

تحقق ازدواج آسان نیازمند عزم ملی است/ ازدواج دانشجویی تقویت شود

انتخابات پشتوانه نظام اسلامی است

مهناز افشار در گفتگوی لایو اینستاگرام به سوالات پاسخ داد

تعمیر خانه‌های سیل‌زده تا پایان مردادماه به اتمام می‌رسد

بازسازی 2000 واحد مسکونی سیل‎زده بخشی از خدمات امداد است